Reklama

Rodzina bastionem ludzkości - II Częstochowskie Dni Rodziny

Od 11 do 15 września trwały w Częstochowie II Dni Rodziny. Hasłem codziennych spotkań były słowa Ojca Świętego Jana Pawła II: "Rodzina jest bastionem ludzkości". Tak jak w roku ubiegłym, tak i tym razem organizatorami Dni były katolickie ruchy i stowarzyszenia rodzinne działające na terenie naszej archidiecezji.

Środa, 11 września

Tegoroczne Dni rozpoczęła uroczysta Msza św. sprawowana przez metropolitę częstochowskiego abp. Stanisława Nowaka. Do licznie zgromadzonych w archikatedrze Świętej Rodziny, Arcypasterz zwrócił się w swej homilii z prośbą, aby ta "archidiecezjalna rodzina" w dzisiejszej trudnej rzeczywistości znajdowała możliwości jeszcze mocniejszego wsparcia tej najmniejszej wspólnoty, na każdej płaszczyźnie życia. Kaznodzieja wyraził nadzieję, że Dni zjednoczą wszystkich i sprawią, że staną się oni "narzędziem miłosiernego Boga" w ratowaniu rodziny. Na koniec Ksiądz Arcybiskup zawierzył wszystkie rodziny Świętej Rodzinie z Nazaretu. Oprawę Liturgii tego dnia, jak i późniejszego modlitewnego czuwania, przygotowała Wspólnota Przymierza Rodzin "Mamre". Z pewnością dużym umocnieniem wiary i nadzieją na lepsze, były wypowiedziane słowa świadectw, jakie padały podczas czuwania.

Czwartek, 12 września

Następny dzień - czwartek, był dniem Duszpasterstwa Kręgów i Ruchów Rodzin "Domowy Kościół". Członkowie tej wspólnoty korzystali z gościnności ks. kan. Jana Chmiesta, proboszcza parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych. Na uroczystą Eucharystię przybyły również rodziny z tej właśnie parafii. Homilię wygłosił moderator diecezjalny Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie - ks. kan. Adam Hrabia. Kaznodzieja przypomniał m.in. początki Domowego Kościoła. Jego wspólnoty były przecież odpowiedzią ich założyciela - ks. Franciszka Blachnickiego, Sługi Bożego, na zagrożenia uderzające w rodzinę. Dopełnieniem homilii było świadectwo Wiesi i Andrzeja, pierwszych małżonków tej parafii należących do Domowego Kościoła. Po Mszy św. przedstawiciele poszczególnych wspólnot wraz z rodzinami parafii spotkali się na agapie. Był to czas świadectw, dzielenia się swoimi doświadczeniami i być może zaszczepienia pierwszego rodzinnego kręgu w parafii.

Piątek, 12 września

Kolejny dzień był dniem refleksji nad problemem dzieci "niechcianych". Ten temat poruszano w czasie konferencji, która odbyła się w Urzędzie Miasta Częstochowy. Jej myślą wiodącą były słowa: "Mamo, nie porzucaj mnie". Spotkanie było zorganizowane przez: Katolicki Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Częstochowskiej oraz Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UM Częstochowy. W czasie debaty poruszano kwestie trudne i bolesne. Próbowano zdefiniować przyczyny wywołujące sytuacje, w których matki decydują się na porzucenie swych dzieci.
O godz. 18.00 przedstawiciele Stowarzyszenia Rodziców Rodzin Wielodzietnych, Klubu Rodzin Wielodzietnych i Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" uczestniczyli we Mszy św. w najstarszym częstochowskim kościele pw. św. Zygmunta. Ks. kan. Marian Wojcieszak, proboszcz parafii, wskazał w swej homilii na Rodzinę z Nazaretu jako jedyny wzór rodziny. Podkreślał, iż w chwilach życiowych zawirowań i trudności, należy szukać oparcia w Bogu, wsłuchiwać się w głos doświadczonych przez życie rodziców. Kontynuacją tej nauki było spotkanie w siedzibie "Civitas Christiana". Gospodarzem był prezes Stowarzyszenia Rodziców Rodzin Wielodzietnych Andrzej Świderski, który serdecznie powitał wszystkich zebranych. Prof. Ewa Gorczycka przedstawiła raport o stanie rodziny, natomiast Barbara Głąb, radna Miasta Częstochowy, zapoznała słuchaczy z przebiegiem prac nad wdrażaniem karty rodzin wielodzietnych w naszym mieście, których obecna Rada niestety nie podjęła. Mieczysław Malik, inicjator Klubu Rodzin Wielodzietnych i karty tych rodzin, pokreślił brak zainteresowania ze strony obecnych władz miasta polityką prorodzinną i wdrażaniem karty. Pomimo starań Stowarzyszeń, nie odbyła się ani jedna sesja poświęcona temu problemowi. Ks. prał. dr Jan Wilk, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin naszej archidiecezji, podsumowując spotkanie przytoczył słowa Ojca Świętego Jana Pawła II z Ludźmierza z 1997 r.: "Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych przybyło tutaj, aby zawierzyć Maryi swoje rodzinne, często niełatwe szczęście. (...) Nie bójcie się dawać świadectwa, świat może was nie rozumieć, świat może pytać, dlaczego nie poszliście łatwiejszą drogą, ale świat potrzebuje waszej miłości, waszego pokoju i tego waszego szczęścia. Niech Maryja Opiekunka Rodzin wspomaga was".

Reklama

Sobota, 14 września

W sobotę 14 września w Leśniowie, w Sanktuarium Matki Bożej - Patronki Rodzin, odbyło się modlitewne spotkanie, które było kolejną okazją, aby oddać w opiekę Leśniowskiej Pani troski naszych rodzin i podziękować za Jej matczyną opiekę nad nimi. Tego samego dnia po południu, w ramach Dni Rodziny zorganizowany został w parafii pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Częstochowie Festyn Rodzinny. Jak zwykle gościnny ks. Andrzej Sobota - proboszcz parafii, przygarnął pod swoje "skrzydła" amatorów relaksu i... pysznych ciast. Te ostatnie były oczywiście dziełem parafianek. Oprawę techniczną, ważną zwłaszcza w kontekście występu orkiestry działającej przy Zakładach Polontex, zapewnił Krzysztof Witkowski. Nad przebiegiem całości czuwał konferansjer i "wodzirej" ks. Mariusz Sztaba. Najmłodsi mieli okazję wykazać się swymi talentami w różnorakich konkursach, a nieco starsi mogli śpiewająco biesiadować przy wtórze orkiestry i ruszcie pełnym kiełbasek. Była też możliwość skorzystania z oferty naszego "Niedzielnego" wydawnictwa. Kto chciał, spędził naprawdę udane, rodzinne popołudnie i wieczór.

Niedziela, 15 września

W niedzielę zakończyły się II Dni Rodziny w Częstochowie. W kościele pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa uroczystą Mszę św. odprawił ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny Niedzieli. W homilii Ksiądz Infułat odniósł się do zakończonego właśnie Święta Rodziny. Mówił o niezwykle istotnej misji rodziny: kształtowania katolików i Polaków, ludzi sumienia. W kontekście przypadającej właśnie tego dnia Niedzieli Środków Społecznego Przekazu, Ksiądz Redaktor mówił również o roli mediów w naszym dniu powszednim. Zaznaczył ich olbrzymi wpływ na kształtowanie naszych postaw i ukazał zagrożenia, jakie z tego wynikają. Z wielką mocą uwypuklił znaczenie prasy, radia i telewizji katolickich. Mówił o tym, jak ważnym jest, że głoszą prawdę, od której coraz częściej, niestety, odchodzą inni nadawcy. Po zakończonej Eucharystii wierni mieli okazję już po raz drugi wysłuchać prof. Ewy Gorczyckiej, która omówiła przygotowany przez socjologów Raport o stanie częstochowskiej rodziny.
Wszyscy cieszymy się, że Dni Rodziny weszły już w kalendarz imprez katolickich, że w ich organizację włącza się coraz więcej instytucji i stowarzyszeń. Stanowi to dobrą prognozę na przyszłość i gwarancję jeszcze ciekawszych spotkań w roku przyszłym.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy Lewandowskiego

2022-11-26 18:02

[ TEMATY ]

piłka nożna

PAP/EPA/Friedemann Vogel

Zwycięstwo Polski nad Arabią Saudyjską 2:0 ocenione zostało w Skandynawii jako pokaz zimnej krwi polskich piłkarzy, zwłaszcza Wojciecha Szczęsnego, który w przełomowym momencie meczu popisał się szaloną, podwójną obroną rzutu karnego.

Gra polskiej drużyny została oceniona jako solidna i opanowana, która sprowadziła na ziemie Arabię Saudyjską z euforii po sensacyjnym pokonaniu Argentyny kilka dni wcześniej.

CZYTAJ DALEJ

Sto czterdzieści jeden

Życzę sobie i wam, byśmy odkrywali księgi Ewangelii do naszych osobistych spotkań z Jezusem – mówił w homilii abp Wacław Depo.

Kurs lektorski w archidiecezji częstochowskiej miał swój finał 27 listopada w kościele Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Koncelebrowali m.in.: ks. Ryszard Selejdak, rektor WMSD w Częstochowie, ks. Paweł Wróbel, duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza w archidiecezji częstochowskiej, i ks. Michał Zimny, zastępca duszpasterza LSO.

CZYTAJ DALEJ

Kijów: nuncjusz spotka się z obrońcami życia

2022-11-28 12:12

[ TEMATY ]

Ukraina

Adobe Stock

Nuncjusz apostolski na Ukrainie, abp Visvaldas Klubokas zapowiedział, że po Świętach Bożego Narodzenia (zarówno według kalendarza gregoriańskiego jak i juliańskiego) chętnie spotka się ze środowiskami obrońców życia, które wyraziły swoje zastrzeżenia wobec nominacji do Papieskiej Akademii Życia osób znanych z poglądów proaborcyjnych – podaje portal CREDO.

17 listopada 2022 roku ukraińscy obrońcy życia wystosowali list otwarty adresowany do nuncjusza apostolskiego na Ukrainie, zwierzchnika UKGK, arcybiskupa metropolity lwowskiego, a także Synodu Biskupów UKGK i Konferencji Biskupów Katolickich. Pytano w nim dlaczego do Papieskiej Akademii Życia zostali powołani proaborcjoniści. Otrzymali odpowiedź od nuncjusza apostolskiego na Ukrainie, arcybiskupa Visvaldasa Kulbokasa, który stwierdził, że: „Naszym obowiązkiem i prawem jest również wyrażanie naszych obaw wobec hierarchii kościelnej”. Przedstawiciel Ojca Świętego zgadza się z autorami apelu, że „ochrona życia ludzkiego jest naszą wspólną odpowiedzialnością”. Zaznaczył również, że chętnie przedyskutuje te ważne kwestie z autorami listu. Spotkanie odbędzie się prawdopodobnie po świętach (według obu kalendarzy). We wspomnianym liście obrońców życia padło pytanie, dlaczego członkami Papieskiej Akademii Życia są osoby, które otwarcie popierają aborcję, i nie ma oficjalnego stanowiska Watykanu w sprawie proaborcyjnego stanowiska wpływowych polityków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję