Reklama

Pytania o wiarę

Nie wiem, jak interpretować pierwsze przykazanie kościelne; "W niedzielę i święta nakazane uczestniczyć we Mszy świętej i powstrzymywać się od prac niekoniecznych". Jakie są święta nakazane i które prace są "niekonieczne", a w ogóle po co ustalać takie przykazanie, skoro i tak ludzie chodzą do kościoła?

Najpierw zastanówmy się, jaki cel przyświeca ustanowieniu przykazań kościelnych.
"Kościół podarował je ludziom, aby zagwarantować wiernym niezbędne minimum ducha modlitwy i wysiłku moralnego we wzrastaniu miłości Boga i bliźniego" (KKK 2041). Są one jakby impulsem dla człowieka, aby odważył się wkroczyć na drogę do świętości.
Po co takie przykazanie? No cóż, mimo iż praktyka niedzielnych zgromadzeń sięga czasów apostolskich i wtedy nie trzeba było zobowiązywać chrześcijan do udziału w "łamaniu chleba", po prostu Eucharystia stanowiła dar i przywilej wynikający z żywej wiary. Z biegiem czasu jednak zmiany zachodzące w Kościele wymusiły kształtowanie się prawodawstwa w kierunku określania obowiązku udziału we Mszy św. Chyba zapominamy o tym, jak wiele korzystamy na jednoczeniu się z Chrystusem podczas Komunii. My przynosimy: słabości, grzechy, dobre chęci. Natomiast Jezus oczyszcza nas z popełnionych grzechów, umacnia i ożywia miłość, która słabnie w codziennym życiu. A przecież tylko dzięki Jego interwencji możemy zwyciężać swoje słabości i ufnie patrzeć w przyszłość.
Eucharystia przez miłość zachowuje nas od przyszłych grzechów śmiertelnych. Chrystus to zagwarantował: "Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie a Ja w nim" (J 6, 56). Nie wszyscy przychodzą w niedzielę na Mszę św. A takie przynaglenie być może pozwoli im nie zerwać kontaktu z Bogiem.
Natomiast jeśli nie uczestniczymy w niedzielnej Eucharystii, to nie powinno kończyć się jedynie na szukaniu usprawiedliwienia. Katechizm Kościoła Katolickiego podaje warunki usprawiedliwiające, m.in. choroba czy opieka nad niemowlęciem (por. KKK 2181; KPK 1245). Warto wtedy podjąć trud i skorzystać z dobrodziejstw techniki: radia i telewizji, by włączyć się duchowo w transmitowaną Eucharystię lub zapoznać się w treścią czytań przewidzianych na ten dzień (można je także odszukać m.in. w Niedzieli). Jeśli się zdarzy, że całą rodziną z różnych przy czyn nie byliśmy w kościele, to wspólnie można przeczytać czytania, pomodlić się.
Pierwsze przykazanie tylko z pozoru wydaje się oczywiste, lecz po wnikliwym wczytaniu się w jego treść natrafiamy na różne kłopoty już na samym początku. Zwróciłam się z prośbą o pomoc do bp. Stefana Cichego, przewodniczącego Komisji ds. Kultu i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski (ta komisja zajmuje się m. in. tymi sprawami) i dowiedziałam się, że Episkopat przesłał propozycje wykazu obowiązujących w polskim Kościele świąt nakazanych do Watykanu i czeka na ich zatwierdzenie. Do tego czasu wystarczy stosować się do obowiązującego w całym Kościele zalecenia: święta nakazane to wszystkie niedziele i te uroczystości i święta kościelne, które ustawowo są dniami wolnymi od pracy. Ponadto świętami nakazanymi są uroczystości Objawienia Pańskiego i Świętych Apostołów Piotra i Pawła, Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, choć nie są to dni wolne od pracy zawodowej. Warto również szukać informacji na stronach Komisji w internecie, www.kkbids.episkopat.pl. Gdyby jednak pojawiły się jakieś wątpliwości, to po prostu najlepiej zapytać swojego duszpasterza.
Natomiast określenie "prace niekonieczne" pozostawia szeroki margines swobody przy jego interpretacji i pozwala dostosować się do określonych warunków życia. Każdy rozstrzyga we własnym sumieniu, jak ma żyć. Ponadto takie sformułowanie zmusza do refleksji, dokonania wyboru, samodzielnego wyznaczenia granic. Uważam, że należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Bóg pozwolił człowiekowi wybierać między dobrem a złem.
Przykazania kościelne nie mogą nas ograniczać, lecz powinny wyzwalać do okazywania miłości Bogu i ludziom.

Odpowiedzi na inne pytania można znaleźć w internecie pod adresem www.mateusz.pl/pow. Pytania można przysyłać pod adresem: pow@mateusz.pl lub do redakcji "Niedzieli Gnieźnieńskiej".

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiara wymaga odwagi

Niedziela Ogólnopolska 40/2019, str. 27

[ TEMATY ]

homilia

O. Marko Ivan Rupnik SJ – wizerunek Jezusa i Apostołów (Kościół pw. św. Ojca Pio w San Giovanni Rotondo)

O. Marko Ivan Rupnik SJ – wizerunek Jezusa i Apostołów (Kościół pw. św. Ojca Pio w San Giovanni Rotondo)

Kiedy Apostołowie usłyszeli słowa Jezusa, że zawsze mają przebaczać (werset poprzedzający dzisiejszy fragment Ewangelii, Łk 17, 4), prosili: „Dodaj nam wiary”. Jest to moje i twoje wołanie wobec naszych niemożności również w przebaczaniu. Odpowiedź Jezusa jest nokautująca: „Gdybyście mieli wiarę jak ziarnko gorczycy (...)”. Ja już wiem, że mam maleńką wiarę. Gdybym miał większą, to nie martwiłbym się tak wieloma sprawami. Miałbym ufność, że Bóg mnie kocha i jest najlepszym Ojcem. Nie wściekałbym się na siebie i innych, ponieważ Jezus jest moim Zbawicielem i moim Bratem, kocha mnie i ma dla mnie nieograniczone miłosierdzie. Gdybym ufał Bogu całkowicie, miałbym w sercu pokój mimo faktu, że się starzeję i będę umierał.

CZYTAJ DALEJ

Co ziarno gorczycy mówi o wierze?

2022-10-01 20:30

[ TEMATY ]

Ewangelia

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie

Sr. Amata CSFN

Rozważania do Ewangelii Łk 17:5-10

Co ziarno gorczycy mówi o wierze?

CZYTAJ DALEJ

Unikatowe nagrania prymasa Wyszyńskiego na Festiwalu NNW w Gdyni

2022-10-01 15:48

[ TEMATY ]

film

kard. Stefan Wyszyński

KUL

Gdynia

Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Na Festiwalu NNW w Gdyni pokazano dziś film dokumentalny „KUL był zawsze w jego sercu”. Obraz w reżyserii Grażyny i Bogdana Czermińskich ukazuje związki błogosławionego - najpierw księdza, później biskupa i kardynała - Stefana Wyszyńskiego z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. W filmie wykorzystano unikalne i nieznane szerszej publiczności materiały archiwalne z czasów pobytu późniejszego Prymasa Tysiąclecia na KUL.

„Kiedy zobaczyliśmy te materiały, to wiedzieliśmy, że one będą podstawą tego filmu, bo w końcu większa widownia będzie mogła je zobaczyć” – powiedziała Family News Service Grażyna Czermińska. Jak dodała, na bogate archiwum twórcy natrafili przy okazji realizacji poprzedniego filmu o lubelskich wątkach życia kardynała Stefana Wyszyńskiego. Bogdan Czermiński podkreślił, że film „KUL był zawsze w jego sercu” to wspólna produkcja TVP3 Lublin i KUL-u, stąd możliwe było korzystane z archiwów katolickiej uczelni. „Głównie opieraliśmy się na tym, co w przepastnych archiwach KUL-u nie zawsze odkryte, trochę zakurzone leżało” – zaznaczył współtwórca dokumentu, wyrażając wdzięczność kadrze uniwersytetu za pomoc w dotarciu do interesujących materiałów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję