Reklama

"Z Maryją poznawaliśmy Chrystusa"

Niedziela legnicka 41/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Grupa IV "Ziemia Legnicka"

Patronami tej grupy byli Święci Piotr i Paweł. W grupie pielgrzymowało ponad 300 osób z wszystkich parafii Legnicy oraz pątnicy z Rzeszotar, Bieniowic, Miłkowic, Krotoszyc, Legnickiego Pola, Głuszycy, Ujazdu Górnego i Wilkowa. W tej grupie pielgrzymowali indywidualni pątnicy z Norwegii i Niemiec.
Najstarszym pielgrzymem w grupie była Helena Oleszek z Legnicy, która liczyła sobie 77 lat; najmłodszym pątnikiem była Hania Płonka, która miała 1 rok i 9 miesięcy oraz Róża Niewczas licząca sobie 1 rok i 10 miesięcy.
Przewodnikiem "Ziemi Legnickiej" jest prefekt Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy, ks. Sławomir Augustynowicz. Przewodnikowi ofiarnie pomagali: ks. Mariusz Szymański z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Legnicy oraz neoprezbiter o. Bartosz Pawłowski od Ojców Franciszkanów w Legnicy.
Ogromną pomoc w drodze pielgrzymom nieśli klerycy Seminarium Duchownego: kl. Krzysztof Żmigrodzki, kl. Dominik Jezierski, kl. Janusz Wilk, kl. Andrzej Tarnowski, kl. Krzysztof Magdziarz, kl. Rafał Berezowski i kl. Tomasz Kopta.
Opieka medyczna sprawowana była przez trzy osoby: Manię Grajek, Małgorzatę Grochowską i Anetę Dłużniewską. Nad bezpieczeństwem grupy czuwali porządkowi: Wojciech Prybyła, Łukasz Koczenasz, Tadeusz Żuber, Kamil Józefów oraz Bartek Urbański.
Grupa "czwarta" była grupą rozmodloną, rozśpiewaną i bardzo radosną.

Grupa V "Zgorzelecka"

Pod patronatem św. Jadwigi pątnicy pielgrzymowali do Tronu Matki z następujących miejscowości: Zgorzelec, Bogatynia, Lubań Śląski, Leśna, Zawidów, Runów, Węgliniec, Gryfów Śląski, Lubomierz, Olszyna Lubańska, Porajów, Biedrzychowice, Jeżów Sudecki, Kościelnik, Rudzica, Dłużyna, Pisarzowice i Nowogrodziec.
Przewodnikiem tej grupy od wielu lat jest ks. Paweł Rataj ze Zgorzelca, z parafii św. Jadwigi. Pomocą przewodnikowi służyli: ks. kan. Kazimierz Pietkun ze Zgorzelca, ks. kan. Jan Dochniak z Olszyny Lubańskiej, ks. Artur Kaproń ze Zgorzelca z parafii św. Bonifacego i ks. Krzysztof Zimnicki ze Zgorzelca z parafii św. Jana Chrzciciela. Pomocą służyli również klerycy naszego Seminarium: diakon Piotr Winczakiewicz, kleryk Mirosław Wojtala i kleryk Andrzej Józefów - kwatermistrz.
Głównym porządkowym "piąteczki" był Adrian Grzegorzewski, a pomagali mu: Marcin, Piotr, Hubert, Bartek i Dariusz. W służbie zdrowia ofiarnie pracowali: lekarz Edyta oraz Łukasz i Jadwiga.
W grupie tej pielgrzymowało ponad 200 pątników. Najmłodszy uczestnik to Maciek Danilewski (6,5 roku). Najstarszymi pątnikami były siostry: Stefania Zych (72 lata) i Janina Mazur (71 lat).
Grupa "Zgorzelecka" - to grupa pełna młodzieżowego entuzjazmu, zdyscyplinowana i rozmodlona. Zawdzięcza to na pewno harcerzom z Katolickiego Stowarzyszenia "Zawisza", którzy byli duszą całej grupy poprzez swoją radość i pomoc bliźnim w różnych potrzebach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Grupa VI "Salezjańska"

W tej młodzieżowej grupie pielgrzymowało na Jasną Górę ponad 250 osób. Patronem "szósteczki" jest św. Jan Bosko - wychowawca i patron młodzieży. Grupa ta jest obdarowana szczególnym darem radości i entuzjazmu. Bardzo zdyscyplinowana, chętna do pomocy, a także zasłuchana w konferencje głoszone przez kapłanów i prelegentów. Grupa w 40% to nowicjusze, ale deklarują gotowość wzięcia udziału w pielgrzymce w roku przyszłym.
Przewodnikiem "Grupy Salezjańskiej" jest od kilku lat ks. Edward Postawa ze Środy Śląskiej. Pomagali mu bardzo ofiarnie księża salezjanie: ks. Michał Woźnicki z Chocianowa, ks. Dariusz Szyszka z Wrocławia oraz klerycy Jerzy Gonta, Michał Zajelski, Mirosław Łobodziński, Jarosław Góralski, Tomasz Rutkowski i Karol Kliszcz.
W grupie "Szóstej" pielgrzymowała młodzież z Lubina, Chcianowa, Pogorzelisk, Rudnej, Kunic, Zagrodna, Niemstowa, Pieszyc, Rakowa, Szklar, Trzebnic, Chcianowca i Prochowic. Najmłodszy pielgrzym to Jakub Lisowski - dwulatek z Chcianowa. Najstarszy uczestnik to Władysława Łuczyńska z Lubina (68 lat). W grupie tej pielgrzymował brat Józef Żydek z Essen.

Reklama

Grupa VII "Ziemia Wałbrzyska"

Patronką grupy jest św. Teresa od Dzieciątka Jezus.
W skład tej grupy wchodzą pątnicy z Wałbrzycha, Świebodzic, Strzegomia, Żarowa, Goczałkowa, Jaworzyny Śląskiej i całej pięknej ziemi wałbrzyskiej. Grupa w tym roku liczyła ponad 300 osób. Najstarszym pielgrzymem w tej grupie był brat Wacław (75 lat). Była również pątniczką siostra Zofia idąca na pieszej pielgrzymce po raz 21, a liczy sobie 72 lata. Najmłodszymi pątnikami w "siódemce" byli: siedmioletnia Emilia i ośmioletnia Martynka.
Przewodnikiem tej grupy jest ks. Krzysztof Herbut ze Strzegomia, a pomagało mu bardzo ofiarnie czterech kapłanów: ks. proboszcz Dariusz Strzelecki, ks. Tomasz Galik, ks. Bogdan Klinkowski oraz siedmiu kleryków naszego Seminarium Duchownego, w tym trzech diakonów.
"Ziemia Wałbrzyska" - to grupa w 80 % młodzieżowa, ale jednocześnie bardzo zdyscyplinowana i rozmodlona. Młodzież w tej grupie potrafiła się również bawić. Ksiądz Krzysztof, wieloletni i zaangażowany pątnik, twierdzi, że pielgrzymowanie dla niego w tej Jubileuszowej Pielgrzymce Pieszej było prawdziwą przyjemnością.

Grupa VIII "Ziemia Jaworsko-Chojnowska"

W tej Jubileuszowej Pielgrzymce była to nowa grupa, pod patronatem św. Faustyny i Bożego Miłosierdzia. Na pątniczym szlaku do Jasnogórskiej Matki i Królowej wędrowało ponad 300 pątników z Jawora, Chojnowa, Złotoryi, Brennika, Twardocic i Wądroża Wielkiego.
Przewodnikiem tej grupy jest ks. Tomasz Biszko z Chojnowa. W grupie pielgrzymuje od wielu lat niestrudzony ojciec duchowny Pieszej Pielgrzymki Legnickiej ks. Zbigniew Tracz, proboszcz i budowniczy kościoła w Jaworze oraz ks. proboszcz Piotr Mianowski z Niedźwiedzic i ks. Piotr Bizoń z Jawora.
Najmłodszym pielgrzymem w tej grupie jest mała Wiktoria, a najstarszym siostra Antonina licząca sobie 73 lata. Nad bezpieczeństwem "ósemki" czuwali bracia porządkowi: Rafał, Michał, Mateusz, Artur, Lucjan, a szefem ich był Adam Pękala z Legnicy. O zdrowie w tej grupie dbały siostry: Zuzanna, Danuta i Katarzyna. Kleryk Mariusz i kleryk Michał pełnili funkcję kwatermistrzów, natomiast o bagaże troszczyli się bracia: Jerzy, Michał i Mateusz.
Grupa VIII - to grupa ludzi przede wszystkim młodych, radosnych i zdyscyplinowanych.

Reklama

* * *

W imieniu wszystkich organizatorów X Jubileuszowej Pielgrzymki Diecezji Legnickiej na Jasną Górę pragniemy wyrazić słowa wdzięczności wszystkim ludziom dobrej woli, którzy nas gościli i przyjmowali na pątniczym szlaku w roku 2002. Bardzo serdeczne i pielgrzymkowe "Bóg zapłać":
bp. legnickiemu Tadeuszowi Rybakowi,
bp. Stefanowi Regmuntowi,
ks. inf. Władysławowi Bochnakowi, proboszczowi katedry legnickiej,
ks. kanclerzowi Józefowi Lisowskiemu z Kurii Biskupiej,
ks. rektorowi Leopoldowi Rzodkiewiczowi,
ks. prał. Józefowi Juźków i ks. prał. Aleksandrowi Stankiewiczowi,
ks. kanonikowi Stanisławowi Araszczukowi,
ks. proboszczowi Franciszkowi Ważniak i jego parafianom z Koskowic i Taczalina,
ks. proboszczowi Piotrowi Prajs i jego parafianom z Biernatek, Postolic, Kęp i Kosisk,
ks. proboszczowi Ryszardowi Cyman i jego parafianom z Piersna i Kulina,
ks. proboszczowi Ryszardowi Reputała i parafianom z Pełcznicy i Kątów Wrocławskich,
ks. proboszczowi Zbigniewowi Dołhań i parafianom z Żórawiny,
ks. dziekanowi Stanisławowi Bijak i gościnnej Oławie,
ks. proboszczowi Józefowi Tusińskiemu i parafianom z Bystrzycy Oławskiej,
ks. proboszczowi Krzysztofowi Mak, parafianom ze Stobrawy oraz p. Romanowi,
ks. proboszczowi Karolowi Łysemu i gościnnej parafii Łubniany,
ks. proboszczowi Józefowi Mucha i parafianom pięknej Radawi,
ks. proboszczowi Marcinowi Kulisch, Siostrom Józefitkom i mieszkańcom Sierakowa,
ks. proboszczowi Piotrowi Mańka i wszystkim mieszkańcom Herbów,
Ojcu Przeorowi Jasnej Góry Marianowi Lubelskiemu.
Serdeczne podziękowania składamy Dyrektorom Szkół na trasie naszej pielgrzymki, Dyrekcji Kolumny Sanitarnej w Legnicy, Policji w Legnicy. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy nas, pątników Pieszej Pielgrzymki, ze łzami w oczach witali na trasie z Legnicy do Częstochowy. Dziękujemy wszystkim, którzy nie zostali wymienieni z imienia i nazwiska, a w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania X Jubileuszowej Pielgrzymki Legnickiej.

* * *

Skończyło się nasze pielgrzymowanie w roku jubileuszu Diecezji Legnickiej; w roku 25-lecia sakry Pierwszego Biskupa Legnickiego Tadeusza Rybaka, w przeddzień ważnej wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II do Ojczyzny. ALE PIELGRZYMKA TRWA NADAL. Namaszczeni Słowem Bożym na szlakach tegorocznego wędrowania pragniemy te pielgrzymkowe dary wnosić w nasze codzienne życie. Poznając na nowo Chrystusa w Słowie, Eucharystii i drugim człowieku, pragniemy być otwarci na dobro i miłosiernie dzielić się miłością. Chcemy jeszcze lepiej i dojrzalej przygotować się na pielgrzymowanie w roku przyszłym.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Współpracownik Apostołów

Niedziela Ogólnopolska 17/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

św. Marek

GK

Św. Marek, ewangelista - męczeństwo ok. 68 r.

Św. Marek, ewangelista - męczeństwo ok. 68 r.

Marek w księgach Nowego Testamentu występuje pod imieniem Jan. Dzieje Apostolskie (12, 12) wspominają go jako „Jana zwanego Markiem”. Według Tradycji, był on pierwszym biskupem w Aleksandrii.

Pochodził z Palestyny, jego matka, Maria, pochodziła z Cypru. Jest bardzo prawdopodobne, że była właścicielką Wieczernika, gdzie Chrystus spożył z Apostołami Ostatnią Wieczerzę. Możliwe, że była również właścicielką ogrodu Getsemani na Górze Oliwnej. Marek był uczniem św. Piotra. To właśnie on udzielił Markowi chrztu, prawdopodobnie zaraz po zesłaniu Ducha Świętego, i nazywa go swoim synem (por. 1 P 5, 13). Krewnym Marka był Barnaba. Towarzyszył on Barnabie i Pawłowi w podróży do Antiochii, a potem w pierwszej podróży na Cypr. Prawdopodobnie w 61 r. Marek był również z Pawłem w Rzymie.

CZYTAJ DALEJ

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i ludziom. Pokój Tobie, diecezjo sosnowiecka!

2024-04-23 15:17

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

BP KEP

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego. Decyzję papieża ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. W diecezji tarnowskiej nominację ogłoszono w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Ingres planowany jest 22 czerwca.

- Idę służyć Bogu i ludziom - powiedział bp Artur Ważny. - Tak mówi dziś Ewangelia, żebyśmy szli służyć, tam gdzie jest Jezus i tam gdzie są ci, którzy szukają Boga cały czas. To dzisiejsze posłanie z Ewangelii bardzo mnie umacnia. Bez tego po ludzku nie byłoby prosto. Kiedy tak na to patrzę, że to jest zaproszenie przez Niego do tego, żeby za Nim kroczyć, wędrować tam gdzie On chce iść, to jest to wielka radość, nadzieja i takie umocnienie, że niczego nie trzeba się obawiać - wyznał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

„Prawo i Kościół”

2024-04-25 08:39

[ TEMATY ]

Akademia Katolicka w Warszawie

Archiwum AKW

Konferencja w takim kształcie odbyła się po raz pierwszy. W murach Akademii Katolickiej w Warszawie blisko czterdziestu prelegentów – nie tylko uznanych profesorów, ale także młodych naukowców – prezentowało owoce swoich badań. Wystąpienia dotyczyły zarówno zagadnień z zakresu kanonistyki i teologii, jak i prawa polskiego, międzynarodowego oraz wyznaniowego. To sprawiło, że spotkanie miało niezwykle ciekawy wymiar interdyscyplinarny.

Zadowolenia z obecności na konferencji wielu znakomitych naukowców i uczestników nie krył ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina, rektor uczelni, który powitał zgromadzonych oraz zaprezentował Akademię Katolicką w Warszawie, organizującą to ambitne przedsięwzięcie naukowe. Ks. dr hab. Tomasz Jakubiak, prof. AKW – wykładowca prawa kanonicznego oraz przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konferencji – stwierdził na początku spotkania, że obecność tak znamienitych gości, w tym ministra nauki i szkolnictwa wyższego, jest dowodem na to, że Akademia Katolicka, choć ma w nazwie przymiotnik „katolicka”, może wnosić wkład w rozwój różnych dyscyplin naukowych. Podkreślił również, że wydarzenie to pozwala uzmysłowić sobie różnice i podobieństwa w aparacie naukowym prawa kościelnego i państwowego. Zauważył, że jest to istotne, gdyż badacze, wypowiadając się o Kościele, posługują się tymi samymi terminami, czasami mającymi inne znaczenie. To ukazanie odmiennego spojrzenia jest według ks. Jakubiaka bogactwem tego spotkania, pozwoli bowiem na poznawanie i konfrontowanie swoich stanowisk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję