Reklama

Snowidza

Stojący na ogrodzonej działce kościół przy głównej drodze Snowidzy wybudowany został na przełomie XIV i XV wieku. Jest to zabytkowy obiekt w stylu gotyckim, jednonawowy, murowany z prostokątnym prezbiterium, podpartym przyporami. Na uwagę zasługuje zabytkowa chrzcielnica i XVI-wieczny obraz malowany na desce, przedstawiający sąd ostateczny.
Kościół ten służy obecnie wiernym z parafii pw. Wnie-bowstąpienia w Snowidzy, w skład której wchodzą Snowidza, Barycz i Godziszowa (z własnym kościołem), blisko 1500 dusz. Jest to parafia średniej wielkości, ale jak do tej pory nie miała kłopotów finansowych. Jednak ekspertyza budowlana wykazała pilną potrzebę przeprowadzenia remontu tego zabytkowego obiektu, m.in. uszkodzonej więźby dachowej, spękanych nadproży i zdeformowanych sufitów. Tak poważnego remontu nie byli jednak w stanie sfinansować sami parafianie. Proboszcz, ks. Jan Żak rozpoczął więc starania o pozyskanie środków finansowych z innych źródeł. Dzięki ofiarności parafian i innych udało się zgromadzić część funduszy i po 150 latach kościół doczekał się pierwszego poważnego remontu. Rozpoczął się on pod koniec kwietnia. Tkniętą zębem czasu świątynię uda się więc uratować.
Na pierwszy ogień poszła wymiana murłat. Następnie rozpoczęła się wymiana zmurszałych końcówek belek stropowych, co jest najistotniejsze w całym remoncie ze względu na bardzo zły stan drewna. Jak powiedział proboszcz, ks. Jan Żak, zakończenie robót przewidziano na koniec sierpnia. Prace, które pochłoną prawie 60 tysięcy zł, wykonuje legnicka firma "Laskowski", która wygrała przetarg, oferując najkorzystniejsze warunki. Firma ta została utworzona z inicjatywy proboszcza parafii pw. Podwyższenia Krzyża w Legnicy, ks. Romana Raczaka. Specjalizuje się ona w remontach obiektów sakralnych. Jej atutem jest dobra jakość robót i niewygórowane ceny usług. Prace szły w szybkim tempie, szczególnie, że dopisywała pogoda, i udało się zakończyć remont w planowanym terminie.
Parafia korzysta też ze współczesnych osiągnięć technicznych. Od marca br. nie trzeba wspinać się na wieżę kościelną i pociągać za sznury, by zabiły dzwony. Zostały bowiem na niej uruchomione dwa dzwony sterowane elektronicznie. Są one zaprogramowane, a w razie nagłej konieczności (np. czyjejś śmierci czy też innego nieszczęścia) można je uruchomić zdalnie pilotem. Jak powiedział proboszcz, ks. Jan Żak, koszt inwestycji to siedem tysięcy zł, które parafia dzięki uprzejmości firmy "Rduch" zapłaci w ratach.
14 października br. odnowiona świątynia zostanie poświęcona podczas uroczystości bierzmowania i 18-lecia parafii, w której weźmie udział biskup legnicki Tadeusz Rybak. Parafia chciałaby w ten sposób uczcić 25-lecie sakry biskupiej ordynariusza i 10-lecia diecezji legnickiej. Warto dodać, że w tym roku jubileusz 10-lecia pracy duszpasterskiej w tej parafii obchodzi również jej proboszcz, ks. Jan Żak.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sprawiedliwy żyć będzie dzięki swej wierności

Niedziela Ogólnopolska 40/2016, str. 33

[ TEMATY ]

homilia

sharshonm/Fotolia

Prorok Habakuk, żyjący w drugiej połowie VII wieku przed Chrystusem, oburza się na zło panoszące się w świecie i zarzuca Bogu bezczynność. Widząc, że źli pozostają bezkarni, stawia pytania, które powtarzane są również w naszych czasach. Sprowadzają się one do dylematu: albo Bóg jest sprawiedliwy, ale nie wszechmocny, albo jest wszechmocny, ale nie jest sprawiedliwy. W takim spojrzeniu wyraża się niecierpliwość, która oczekuje natychmiastowej i skutecznej interwencji w celu przywrócenia zachwianej sprawiedliwości i właściwego porządku. Rzeczywiście, istnienie zła i przemocy w świecie stworzonym przez Boga stanowi ogromny problem. Ale nie jest tak, że nie znamy właściwej odpowiedzi. Prorok usłyszał mocne i trwałe zapewnienie: „Oto zginie ten, co jest ducha nieprawego, a sprawiedliwy żyć będzie dzięki swej wierności”. Pozostawać wiernym Bogu we wszystkich okolicznościach – oto wyzwanie najtrudniejsze, lecz i najbardziej obiecujące, ponieważ nagroda za wierność wychodzi poza granice doczesności.

CZYTAJ DALEJ

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

2022-09-29 09:50

[ TEMATY ]

archaniołowie

Karol Porwich/Niedziela

29 września w Kościele katolickim przypada święto trzech archaniołów – Michała, Gabriela i Rafała. Ich imiona pojawiają się na kartach Biblii. Niebiańscy wysłannicy towarzyszą ludziom w konkretnych wydarzeniach, a każdy z nich ma szczególną misję i zadanie do wykonania. Każdy z nich objawił się w konkretnym czasie. Św. Michał ukazywał się aż cztery razy, doprowadzając do ustanowienia swojej własnej bazyliki w podziemnej grocie na Górze Gargano we Włoszech.

Aniołowie są istotami duchowymi, nadrzędnymi wobec ludzi. Posiadają rozum oraz wolę. Św. Grzegorz Wielki tłumaczył, że słowo anioł nie oznacza natury, ale zadanie. „Duchy, które zapowiadają wydarzenia najbardziej doniosłe nazywają się archaniołami. Niektórzy z nich mają imiona własne, wskazujące na określone ich zadania czy posługę” – wyjaśniał papież i doktor Kościoła. Aniołowie i archaniołowie pośredniczą między Bogiem i ludźmi, a ich interwencje świadczą o tym, że są zawsze gotowi, aby nam pomóc. 29 września, w rocznicę konsekracji starożytnej bazyliki św. Michała w Rzymie Kościół katolicki wspomina trzech archaniołów, którym Bóg wyznaczył szczególne misje w historii zbawienia. Przypominamy kilka ciekawych informacji na ich temat.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 43. Ogólnopolska Pielgrzymka Prawników

2022-10-01 14:35

[ TEMATY ]

Jasna Góra

prawnik

Jasna Góra/Facebook

O wierności nie tylko przepisom prawa, ale przede wszystkim wierności podstawowym zasadom moralnym przypominają na Jasnej Górze uczestnicy 43. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Prawników. Tematem przewodnim spotkania są zagadnienia dotyczące moralnych podstaw prawa, polityki i gospodarki. Osoby zawodowo zajmujące się stosowaniem prawa spotykają się na Jasnej Górze od 1957 r. z inicjatywy bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Modlitwie przedstawicieli środowisk jurystycznych przewodniczył bp Janusz Stepnowski, delegat KEP ds. duszpasterstwa prawników. - Ważne jest odniesienie do Boga tak w życiu każdego chrześcijanina, jak i sędziów, adwokatów i innych pracujących w zawodach prawniczych. Uwzględnić należy i sprawiedliwość, i miłosierdzie, nie zapominając o aspekcie duchowym i modlitwie - zauważył bp Stepnowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję