Reklama

Odpust parafialny w Żebrach Perosach

W sobotnie popołudnie, 14 września, uczestniczyłam w uroczystości odpustowej w mojej rodzinnej parafii w Żebrach Perosach. Ta niewielka wspólnota duchowa, licząca około 900 osób, ma za swojego patrona św. Stanisława Kostkę. Tak się złożyło, że jako młoda dziewczyna nosiłam w procesji obraz z wizerunkiem tego Świętego, który zaraz po wojnie, jeszcze w okresie powojennej biedy, ufundowały 4 spokrewnione rodziny z mojej miejscowości.
Kulminacyjnym momentem odpustowej uroczystości była Msza św. o godz. 17.00 odprawiana przez biskupa łomżyńskiego Stanisława Stefanka, który przeprowadzał kanoniczną wizytację parafii. Proboszczem tej maleńkiej wspólnoty jest od 4 lat ks. Zbigniew Kołakowski. Z radością zauważam, że pod jego opieką ten maleńki kościółek i jego otoczenie, cmentarz, plebania - bardzo wypiękniały. Nie sposób nie dostrzec rosnącej zieleni, przystrzyżonych trawników, nowego budynku parafialnego. To wszystko jest zasługą Księdza Zbigniewa, który potrafi zmobilizować do pracy swoich parafian. Kiedykolwiek odwiedzam tę drewnianą świątynię, zawsze jest w niej wzorowy porządek, zdobią ją gustownie ustawione kwiaty.
W takim otoczeniu jest atmosfera modlitewnego skupienia i często budzą się refleksje i wspomnienia. Myśli moje pobiegły więc w odległe czasy, do początków powstania parafii kiedy około 45 lat temu, gdy ks. R. Tarwacki, wówczas proboszcz w Sieluniu, rozpoczął organizowanie obecnej parafii.
Zmieniali się proboszczowie, zmieniał się też wygląd kościółka. Obecnie jest to naprawdę piękna, choć maleńka świątynia, na dodatek prześlicznie usytuowana na rozstaju dróg, otoczona lasem, polami, łąkami. Ks. Zbigniew Kołakowski to nie tylko duchowy przywódca rodziny parafialnej, ale i dobry gospodarz, który mając skromne zasoby finansowe, bo przecież jest to maleńka parafia, potrafi nimi mądrze gospodarować. W czasie jego włodarzowania wybudowano również kaplicę w Dobrołęce, którą w 2001 r. pobłogosławił bp Stanisław Stefanek.
Tegoroczny odpust parafialny był niezwykłym wydarzeniem, bowiem obecność Biskupa Stanisława, włodarza naszej diecezji, nadała mu szczególnego wymiaru. Na dodatek podczas Mszy św. Ksiądz Biskup udzielił sakramentu małżeństwa młodej parze Kasi i Jarkowi. Wygłosił również homilię, którą poświęcił rodzinie. "Bóg zleca małżeństwu celebrowanie Kościoła, bowiem to w rodzinie odbywa się najważniejsza katecheza. Małżonkowie przyjmują wiarę i głoszą ją. Są nauczycielami, tworzą szkołę modlitwy i czci Boga. W rodzinie są żywe wzorce Bożej nauki, bowiem rodzina jest służbą miłości drugiemu człowiekowi. Tylko kościół jest właściwym miejscem rozpoczynania życia rodziny".
W uroczystą celebrę Mszy św. włączyli się nowożeńcy - czytali lekcje. Ksiądz Biskup przekazał nowożeńcom życzenia i upominki w postaci: obrazu Matki Bożej, różańca papieskiego i Pisma Świętego Mszę św. zakończyło podziękowanie nowożeńców złożone Biskupowi Stanisławowi za udzielenie ślubu - obrzędu przymierza małżeńskiego.
Na zakończenie całej uroczystości podziękowanie bp. Stanisławowi Stefankowi za obecność i Mszę św. złożyła rodzina Żebrowskich.
Uroczystość ta, chociaż skromna, była wyjątkowa. Trzy ważne wydarzenia: odpust parafialny, wizytacja kanoniczna i sakrament małżeństwa nadały jej wyjątkowego wymiaru. Nad całością unosił się duch św. Stanisława Kostki, patrona parafii, który jest również patronem młodzieży.
Proboszcz ks. Zbigniew Kołakowski może mieć powody do dumy, bowiem jego posługa duszpasterska przynosi naprawdę dorodne, widoczne owoce, a parafia rozwija się nie tylko materialnie, ale i duchowo.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Unikatowe nagrania prymasa Wyszyńskiego na Festiwalu NNW w Gdyni

2022-10-01 15:48

[ TEMATY ]

film

kard. Stefan Wyszyński

KUL

Gdynia

Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Na Festiwalu NNW w Gdyni pokazano dziś film dokumentalny „KUL był zawsze w jego sercu”. Obraz w reżyserii Grażyny i Bogdana Czermińskich ukazuje związki błogosławionego - najpierw księdza, później biskupa i kardynała - Stefana Wyszyńskiego z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. W filmie wykorzystano unikalne i nieznane szerszej publiczności materiały archiwalne z czasów pobytu późniejszego Prymasa Tysiąclecia na KUL.

„Kiedy zobaczyliśmy te materiały, to wiedzieliśmy, że one będą podstawą tego filmu, bo w końcu większa widownia będzie mogła je zobaczyć” – powiedziała Family News Service Grażyna Czermińska. Jak dodała, na bogate archiwum twórcy natrafili przy okazji realizacji poprzedniego filmu o lubelskich wątkach życia kardynała Stefana Wyszyńskiego. Bogdan Czermiński podkreślił, że film „KUL był zawsze w jego sercu” to wspólna produkcja TVP3 Lublin i KUL-u, stąd możliwe było korzystane z archiwów katolickiej uczelni. „Głównie opieraliśmy się na tym, co w przepastnych archiwach KUL-u nie zawsze odkryte, trochę zakurzone leżało” – zaznaczył współtwórca dokumentu, wyrażając wdzięczność kadrze uniwersytetu za pomoc w dotarciu do interesujących materiałów.

CZYTAJ DALEJ

Papież: sport ma wielką siłę tworzenia wspólnoty

2022-10-01 19:50

[ TEMATY ]

sport

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Kościół jest blisko sportu, ponieważ wierzy w grę i aktywność sportową jako miejsce spotkania ludzi, kształtowania wartości i braterstwa” - powiedział Papież do uczestników międzynarodowego szczytu: „Sport dla wszystkich – spójny, dostępny i na miarę każdej osoby”. Franciszek zaznaczył, że aby sprostać tytułowemu wyzwaniu należy podjąć je w drużynie i solidarnie połączyć siły. Zwrócił także uwagę, że sport czuje się w Kościele jak w domu, szczególnie w szkołach, oratoriach i centrach młodzieży.

Ojciec Święty stwierdził, że kiedy uprawiając sport, stawia się w centrum osoby, to wówczas wzrasta przyjemność ze wspólnej gry, rośnie w ludziach świadomość uczestnictwa, dzielenia się i poczucia bycia częścią grupy. Nawet zawodowcy nie powinni tracić smaku gry, zachowując „amatorskiego ducha” ponieważ ten wymiar jest fundamentalny, budzi radość, buduje relacje i rodzi przyjaźnie. Sport ma wielką siłę tworzenia wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Polak wicegenerałem Zgromadzenia Oblatów

2022-10-01 15:17

[ TEMATY ]

oblaci

oblaci.pl

o. Antoni Bochm OMI

o. Antoni Bochm OMI

Ojciec Antoni Bochm OMI, dotychczasowy radny generalny na Europę został wybrany wikariuszem generalnym. To druga osoba w Zgromadzeniu. Decyzję podjęła 37. Kapituła Generalna obradująca w Nemi we Włoszech.

Ojciec Bochm urodził się 29 marca 1969 r. w miejscowości Miedźna w archidiecezji katowickiej. Po ukończeniu szkoły podstawowej uczył się w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Pszczynie w zawodzie malarza budowlanego. Pracując jako malarz, kontynuował naukę w Technikum Budowlanym w Tychach, które ukończył zdaniem egzaminu maturalnego w 1990 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję