Reklama

Dni kukurydzy

W dniach 13-15 września odbyły się w Szepietowie Podlaskie Dni Kukurydzy. Impreza została zorganizowana z inicjatywy Wojewódzkiego Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego przy współpracy z Polskim Związkiem Producentów Kukurydzy. Celem imprezy było zaprezentowanie i oczywiście popularyzacja możliwości wykorzystania tej rośliny.
Kukurydza nabiera w całym województwie podlaskim szczególnego znaczenia w związku z dynamicznym rozwojem produkcji mleka (rolnicy najczęściej wykorzystują ją na kiszonkę). W perspektywie można też wykorzystać ją w przemyśle biochemicznym, np. do produkcji biopaliwa.
O walorach kukurydzy jako rośliny, a nawet jako "zjawiska historycznego" trochę później. Wróćmy do wydarzenia z nią związanego.
Organizatorzy podzielili Podlaskie Dni Kukurydzy na trzy bloki. Pierwszego dnia - w piątek - do ośrodka zjechała młodzież z kilkunastu szkół rolniczych regionu. Drugi blok - w sobotę - stanowił cykl wykładów, które przeprowadzili specjaliści z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy. Wykłady prowadzili również przedstawiciele organizatora - Polskiego Związku Producentów Kukurydzy. Trzecim blokiem były targi branżowe firm - producentów maszyn i urządzeń rolniczych wykorzystywanych przy uprawie kukurydzy oraz firm nasiennych. Firmy maszynowe prezentowały też swój sprzęt w akcji. Na kilku hektarach pól doświadczalnych ośrodka w Szepietowie skoszono w ciągu trzech dni trwania targów 72 odmiany kukurydzy. Rolnicy mogli na własne oczy przekonać się, który gatunek tej rośliny przynosi przy odpowiedniej uprawie najlepsze plony. Trzeba też dodać, że tegoroczna susza w regionie sprawiła rolnikom wiele kłopotu. Chociaż ta roślina oparła się w znacznym stopni upałom, to i tak rolnicy rozpoczęli zbiory kilkanaście dni wcześniej.
W sumie podczas I Podlaskich Dni Kukurydzy ośrodek w Szepietowie odwiedziło ponad 2 tys. osób.
Urząd Statystyczny szacuje, że w województwie podlaskim w 2001r. uprawiano prawie 20 tys. hektarów kukurydzy, w tym 17 tys. z przeznaczeniem na kiszonkę. Kukurydza stanowi blisko 3% ogółu zasiewów. Organizatorzy imprezy oceniają, że w tym roku liczby te będą dużo większe.
Kukurydza jest jedną z najstarszych i najszerzej uprawianych roślin zbożowych. Udział w światowej powierzchni zbóż wynosi ponad 20%. Historia uprawy tej rośliny sięga zamierzchłych czasów. Bardzo popularna była w kulturze dwóch wielkich cywilizacji zza oceanu. Chodzi tu o Majów i Azteków. Pierwsze wzmianki historyczne o kukurydzy pojawiły się w XV w. po odkryciach Krzysztofa Kolumba.
Dzisiaj uprawa tej rośliny koncentruje się w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Brazylii i Meksyku. W Europie najwięcej uprawia się jej w Rumunii i Francji.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy jest powrót po apostazji?

2022-09-06 12:22

Niedziela Ogólnopolska 37/2022, str. 51

[ TEMATY ]

apostazja

Karol Porwich/Niedziela

Obecność w kościele to obowiązek każdego katolika

Obecność w kościele to obowiązek każdego katolika

Złożyłem apostazję (pracowałem w Niemczech i nie chciałem płacić podatku na Kościół). Teraz chcę wrócić do Kościoła. Co mam zrobić?

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Młodzież diecezji kieleckiej otrzyma relikwie bł. Carla Acutisa

2022-10-03 18:36

[ TEMATY ]

bł. Carlo Acutis

facebook.com/cristianitoday

Relikwie I stopnia bł. Carla Acutisa otrzyma młodzież diecezji kieleckiej w środę 5 sierpnia, które to wydarzenie ma na celu rozbudzenie duchowości eucharystycznej w parafiach diecezji kieleckiej, i nie tylko wśród młodych ludzi. Mszy św. sprawowanej z tej okazji w kaplicy kieleckiej kurii będzie przewodniczył w najbliższą środę bp Jan Piotrowski.

Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Kieleckiej otrzyma z rąk biskupa relikwie „błogosławionego internauty”. Na stałe będą one przebywały w kościele akademickim św. Jana Pawła II w Kielcach, ale już po nowym roku mają rozpocząć peregrynację po parafiach diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję