Reklama

Niedziela Sandomierska

W służbie bliźnim

W Sandomierzu odbyły się uroczystości związane z jubileuszem 40-lecia Szpitala Specjalistycznego im. Ducha Świętego.

[ TEMATY ]

jubileusz

Sandomierz

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Wydarzenie rozpoczęło się od Mszy św. sprawowanej w bazylice katedralnej pod przewodnictwem biskupa pomocniczego seniora Edwarda Frankowskiego. Koncelebrowali ją ks. Tadeusz Pawłowski SAC, kapelan sandomierskiego szpitala, ks. Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas oraz ks. Jacek Marchewka, proboszcz parafii. We wspólnej modlitwie wzięli udział pracownicy szpitala w Sandomierzu na czele z dyrektorem dr. n. med. Markiem Kosem, samorządowcy na czele z wojewodą świętokrzyskim Zbigniewem Koniuszem oraz zaproszeni goście.

W homilii bp Frankowski zachęcał, aby w pacjentach widzieć Miłosiernego Chrystusa. – Jezus Chrystus jest obecny przy chorych i cierpiących, ale również posługuje im poprzez tych, którzy im służą. Niech ta wasza posługa będzie wołaniem o obecność Chrystusa Miłosiernego w naszej Ojczyźnie – mówił kaznodzieja. Dziękując za posługę personelu medycznego podkreślił jednocześnie rolę szpitalnego kapelana, który troszczy się ofiarnie o potrzeby duchowe zarówno chorych jak i pracowników placówki.

Dalsza część uroczystości odbyła się na Zamku Królewskim, gdzie zebrani wysłuchali historii szpitala. O obecnych działaniach lecznicy mówił zaproszonym gościom dr n. med. Marek Kos. W trakcie uroczystości wręczone zostały także medale i odznaczenia dla pracowników służby zdrowia.

Historia sandomierskiego szpitala im. Ducha Świętego sięga XV wieku i związana jest z zakonem duchaczy, który w obrębie Starego Miasta opiekował się opuszczonymi dziećmi. Do roku 1982 szpital mieścił się w budynkach przy kościele Świętego Ducha. Po wybudowaniu nowej siedziby został przeniesiony do gmachu przy ul. Schinzla.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Druga część uroczystości odbyła się na Zamku Królewskim.

Druga część uroczystości odbyła się na Zamku Królewskim.
2022-09-03 10:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Mord rytualny” w Sandomierzu zostanie wystawiony

[ TEMATY ]

Żydzi

Sandomierz

ARCHIWUM NIEDZIELI SANDOMIERSKIEJ

Tegorocznym, przypadającym na 16 stycznia obchodom Dnia Judaizmu w Sandomierzu towarzyszyć będzie ponowne wystawienie na widok publiczny w katedrze osiemnastowiecznego obrazu Carla de Prevo, przedstawiającego rzekomy mord rytualny chrześcijańskiego dziecka, dokonany przez Żydów. Towarzyszyć mu będzie tablica wyjaśniająca, że Żydzi nigdy tego nie mogli tego zrobić, gdyż zabrania im tego własna religia. Będzie też mowa o tym, że mimo to oskarżenia Żydów o mordy rytualne ponawiały się, a niekiedy bezpodstawnie skazywano ich z tego powodu na śmierć.

CZYTAJ DALEJ

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde przestępstwo winno być ukarane

2022-12-02 09:31

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

pedofilia

Zdzisław Sowiński

„Zaniechanie wymiaru kary przez trybunał kościelny ani nie przekreśla przestępstwa, ani nie zmazuje winy” - pisał we wrześniu 1971 r. ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła do ks. Józefa Loranca skazanego za seksualne wykorzystanie kilku dziewczynek, który opuścił już mury więzienia. List dziennikarze „Rzeczpospolitej” - Tomasz Krzyżak i Piotr Litka – znaleźli w archiwach IPN. Wraz z innymi materiałami do jakich dotarli rzuca on – jak twierdzą w dzisiejszym wydaniu gazety - światło na sposób postępowania przyszłego papieża z przestępcami seksualnymi w czasie, gdy pracował w Krakowie. „W opinii specjalistów od kościelnego prawa karnego – czytamy - działanie to znacząco odbiegało od powszechnych wtedy praktyk pobłażliwości dla sprawców”.

We wcześniejszym tekście - „Kościelne peregrynacje seksualnego drapieżcy” [„Plus Minus” z 26-27 listopada], dziennikarze opisali historię ks. Eugeniusza Surgenta oraz decyzje kilku biskupów, którzy „wiedzieli lub mogli wiedzieć o jego przestępczych działaniach”. „I choć jakieś ograniczenia na niego nakładano, to jednak duchowny wędrował między diecezjami i wciąż krzywdził dzieci […]. Decyzje w sprawie ks. Surgenta podejmował też kard. Karol Wojtyła. Można się zastanawiać, czy były one wystarczające, ale wydaje się, że dość przekonująco udowodniliśmy, że działał w zakresie swoich kompetencji i ostateczne słowo w sprawie ewentualnej kary dla duchownego pozostawił jego ordynariuszowi, którym był biskup lubaczowski. Na to, że Surgent po wyjściu z więzienia pracował jeszcze w dwóch innych diecezjach, ówczesny metropolita krakowski nie miał żadnego wpływu" - przypominali Krzyżak z Litką.

CZYTAJ DALEJ

UE/ Minister Adamczyk w Brukseli: Via Carpatia i CPK wpisane do sieci głównych szlaków komunikacyjnych Unii

2022-12-05 17:33

[ TEMATY ]

Bruksela

Via Carpatia

Andrzej Adamczyk/Twitter

Via Carpatia i Centralny Port Komunikacyjny zostały wpisane do sieci bazowej Transeuropejska Sieć Transportowa (TEN-T), czyli sieci głównych szlaków komunikacyjnych w UE - powiedział w poniedziałek w Brukseli minister infrastruktury Andrzej Adamczyk po spotkaniu unijnych ministrów odpowiedzialnych w swoich rządach za kwestie transportu.

"Dzisiaj bardzo ważny dzień dla Polski. Można powiedzieć wprost: nastąpiło zwieńczenie wieloletnich starań, których celem było wpisanie głównych korytarzy komunikacyjnych, szczególnie tych na wschodzie Polski, do sieci bazowej TEN-T - sieci głównych szlaków komunikacyjnych w Unii Europejskiej" - powiedział Adamczyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję