Reklama

Spotkanie Prezesów Poak w Jarosławiu

Niedziela przemyska 41/2002

W kościele pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu 7 września br. spotkali się prezesi Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej archiprezbiteratów Łańcut, Jarosław i Przemyśl, oraz Zarząd Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej.
Nie bez znaczenia było zgromadzenie przed statuą Chrystusa Króla Wszechświata prezesów POAK, czyli tej właśnie cząstki Akcji Katolickiej, która przewodzi w POAK i która przez swą ofiarność i zaangażowanie tworzy w parafii obraz Akcji Katolickiej. Siła, moc i majestat bijący od wzniesionej nad głowami zebranych statuy Chrystusa Króla - w chwili, gdy Akcja Katolicka przygotuje się do wyborów prezesów POAK - skłaniała do szczególnego skupienia nad istotą sprawy, a także do przemyśleń nad dotychczasową działalnością.
Spotkanie rozpoczęła Msza św., którą celebrował asystent Akcji Katolickiej ks. Józef Niżnik. Wygłoszona przez Księdza Asystenta homilia zawierała m.in. materiał do przemyśleń i miała charakter wystąpienia podsumowującego pracę Akcji Katolickiej w kończącym się okresie dwu kadencji działalności niektórych prezesów POAK. Zbliżające się wybory nasuwają temat do refleksji nad działalnością w mijającym okresie. Jaka jest ta Akcja Katolicka w naszej archidiecezji? Jak jest postrzegane na przestrzeni kilku lat istnienia to stowarzyszenie kościelne, jakim jest Akcja Katolicka? Czy dotychczasowe osiągnięcia zbliżyły nas do szczytów, do których powinniśmy zdążać?
Druga część spotkania miała miejsce w salce byłego kościoła, a główną częścią tego spotkania był referat wygłoszony przez ks. dr. Dariusza Dziadosza, nt. Konieczności ustawicznej formacji biblijnej w życiu chrześcijanina zaangażowanego w Kościele. Sobór Watykański II usilnie upomina wiernych, by przez częste czytanie Pisma Świętego nabywali "wzniosłego poznania Jezusa Chrystusa", tak też ze wzmożonej czci dla Słowa Bożego, które trwa na wieki, należy spodziewać się nowego bodźca życia duchowego. Najczęściej spotykanym zjawiskiem obecnych czasów jest lektura Biblii w grupach, ruchach i wspólnotach. Ma to taką zaletę, że Biblia, jako rzeczywistość obiektywna nie dopuszcza jakichkolwiek interpretacji czy wniosków, zaś osoby zaangażowane przez wspólnoty, ruchy i grupy, są przygotowane i potrafią odkryć - pomimo różnicy kulturowej, jaka dzieli świat Biblii i świat dzisiejszy - aktualność orędzia biblijnego do konkretnej sytuacji życiowej. Wszyscy wierni, a w sposób szczególny członkowie Akcji Katolickiej, pełniący aktywną funkcję w Kościele, winni zatem być świadomi wagi i roli Słowa Bożego i winni dbać o formację biblijną.
Dalszą częś spotkania prezesów w Jarosławiu wypełniły prelekcje: wiceprezesa Kazimierza Kryli nt. Wybory prezesów, wiceprezesa Danuty Figieli - Obchody Dnia Papieskiego i prezesa Piotra Stańki - Jesteśmy potrzebni Kościołowi i Polsce.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

205 lat temu powstało Towarzystwo Filomatów

2022-10-01 07:56

[ TEMATY ]

nauka

studenci

Adobe Stock

205 lat temu, 1 października 1817 r., na Uniwersytecie Wileńskim powstało tajne Towarzystwo Filomatyczne. "Filomaci byli najważniejszą grupą w pokoleniu, które przeprowadziło przemianę oświeceniowo-romantyczną w Polsce. To wśród nich najwcześniej pojawili się młodzi autorzy, którzy torowali drogę romantyzmowi" - powiedział PAP prof. Bogusław Dopart, literaturoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Określenie "filomaci" ma źródłosłów grecki. "Tym wyrazem grono studentów określiło swą postawę jako +miłość wiedzy+, zamiłowanie do wiedzy" – wyjaśnił w rozmowie z PAP prof. Bogusław Dopart. Filomaci byli studentami lub absolwentami Uniwersytetu Wileńskiego. "W tamtym czasie, po reformie w roku 1803, był to najznaczniejszy uniwersytet na ziemiach byłej Rzeczypospolitej, a także największa i najlepsza uczelnia akademicka w Cesarstwie Rosyjskim" – podkreślił literaturoznawca.

CZYTAJ DALEJ

Polak wicegenerałem Zgromadzenia Oblatów

2022-10-01 15:17

[ TEMATY ]

oblaci

oblaci.pl

o. Antoni Bochm OMI

o. Antoni Bochm OMI

Ojciec Antoni Bochm OMI, dotychczasowy radny generalny na Europę został wybrany wikariuszem generalnym. To druga osoba w Zgromadzeniu. Decyzję podjęła 37. Kapituła Generalna obradująca w Nemi we Włoszech.

Ojciec Bochm urodził się 29 marca 1969 r. w miejscowości Miedźna w archidiecezji katowickiej. Po ukończeniu szkoły podstawowej uczył się w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Pszczynie w zawodzie malarza budowlanego. Pracując jako malarz, kontynuował naukę w Technikum Budowlanym w Tychach, które ukończył zdaniem egzaminu maturalnego w 1990 r.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 43. Ogólnopolska Pielgrzymka Prawników

2022-10-01 14:35

[ TEMATY ]

Jasna Góra

prawnik

Jasna Góra/Facebook

O wierności nie tylko przepisom prawa, ale przede wszystkim wierności podstawowym zasadom moralnym przypominają na Jasnej Górze uczestnicy 43. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Prawników. Tematem przewodnim spotkania są zagadnienia dotyczące moralnych podstaw prawa, polityki i gospodarki. Osoby zawodowo zajmujące się stosowaniem prawa spotykają się na Jasnej Górze od 1957 r. z inicjatywy bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Modlitwie przedstawicieli środowisk jurystycznych przewodniczył bp Janusz Stepnowski, delegat KEP ds. duszpasterstwa prawników. - Ważne jest odniesienie do Boga tak w życiu każdego chrześcijanina, jak i sędziów, adwokatów i innych pracujących w zawodach prawniczych. Uwzględnić należy i sprawiedliwość, i miłosierdzie, nie zapominając o aspekcie duchowym i modlitwie - zauważył bp Stepnowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję