Reklama

Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi

Blisko 700-osobowa grupa pielgrzymów wzięła udział w I Podkarpackiej Pielgrzymce Honorowych Dawców Krwi do sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej. 7 września br. po zawiązaniu wspólnoty przez gwardiana Klasztoru Franciszkanów o. Pawła Sołeckiego, sprzed kościoła pw. Znalezienia Krzyża Świętego uczestnicy pielgrzymki wyruszyli na Drogę Krzyżową. Towarzyszyła im myśl: "Dziękuję Ci Panie, że w Tobie pozwalasz mi być dawcą życia".

Niedziela przemyska 41/2002

Drogę Krzyżową po kalwaryjskich dróżkach prowadził ks. Wacław Partyka - dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Przemyślu, który też należy do grona honorowych krwiodawców. Po powrocie uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy św. w intencji wszystkich krwiodawców, ich rodzin i sympatyków, odprawionej przed obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Adam Szal. Warto dodać, że w czasie Mszy św. w procesji z darami ofiarnymi szły delegacje: Okręgowej Rady HDK PCK z Rzeszowa, która złożyła ornat, świece, wino mszalne; Rejonowej Rady HDK PCK z Krosna - z pucharem i medalem pamiątkowym; Klubu HDK PCK przy Rafinerii Nafty w Jedliczu - z płaskorzeźbą z wizerunkiem Ojca Świętego i Matki Bożej Częstochowskiej; Klubu HDK PCK im. "Ziemi Przemyskiej" przy Zarządzie Rejonowym PCK w Przemyślu - z koszem z różami.
W pielgrzymce uczestniczyli honorowi krwiodawcy wraz z rodzinami i sympatykami m.in. z Mielca, Narola, Strzyżowa, Łańcuta, Potoka, Jarosławia, Sanoka, Radymna. Na wprost Matki Bożej Kalwaryjskiej stanęło 11 pocztów sztandarowych. Na uroczystość przybyli m.in. prezes Podkarpackiego Zarządu Okręgowego PCK w Rzeszowie dr nauk medycznych Stanisław Kowal i dyrektor Biura Okręgowego PCK w Rzeszowie Eugeniusz Taradajko.
Organizatorami tej niezwykłej pielgrzymki były: Klub HDK im. "Ziemi Przemyskiej" przy ZR PCK w Przemyślu, Rejonowa Rada HDK PCK w Przemyślu oraz Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej. Nad naszym bezpieczeństwem czuwali młodzi ratownicy-krwiodawcy z Grupy Ratowników PCK, działającej przy ZR PCK w Przemyślu oraz Drużyna Ratownictwa Przedmedycznego PCK w Krośnie przy Młodzieżowym Klubie Socjoterapeutycznym.
Po zakończeniu uroczystości religijnych spotkaliśmy się przy ognisku, by przy pieczonej kiełbasce wymienić doświadczenia związane z honorowym krwiodawstwem.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Szef MSZ podpisał notę dyplomatyczną ws. reparacji wojennych od Niemiec

2022-10-03 11:21

[ TEMATY ]

Niemcy

Adobe.Stock

Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau podpisał w poniedziałek notę dyplomatyczną, która ma zostać przekazana ministerstwu spraw zagranicznych Niemiec ws. reparacji wojennych.

"Nota dyplomatyczną, którą właśnie parafowałem zostanie przekazana ministerstwu spraw zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec" - oświadczył Rau.

CZYTAJ DALEJ

Czym jest diakonat stały?

2022-10-03 14:16

[ TEMATY ]

diakon stały

diakonat stały

Karol Porwich/Niedziela

Jeszcze w 2019 r. posługę diakona stałego w Polsce pełniło ok. 30 mężczyzn. Dziś jest już ich ponad 80. Choć widać dynamiczny wzrost zainteresowania tą formacją, nie jest ona w gruncie rzeczy czymś nowym. Diakoni stali wyświęcani są w Polsce już od kilkunastu lat, duża część z nich to żonaci mężczyźni. Posługa ta odnowiona została na Soborze Watykańskim II, a jej korzenie sięgają starożytności.

Kto to jest diakon stały?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję