Reklama

Z Polski

Niedziela Ogólnopolska 2/2008, str. 9

Bp Stefan Regmunt
Grzegorz Gałązka

Bp Stefan Regmunt<br>Grzegorz Gałązka

Decyzje Ojca Świętego

Nominacje biskupie

Ojciec Święty Benedykt XVI mianował bp. Stefana Regmunta, dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji legnickiej, ordynariuszem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Papież przyjął rezygnację bp. Adama Dyczkowskiego - dotychczasowego biskupa zielonogórsko-gorzowskiego, a także rezygnację bp. Mariana Zimałka - biskupa pomocniczego diecezji sandomierskiej.
Bp Regmunt urodził się 20 czerwca 1951 r. jako jedno z siedmiorga dzieci. Po maturze wstąpił do Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. W październiku 1970 r. (do października 1972 r.) jego studia zostały przerwane przymusową służbą wojskową w specjalnie utworzonej kleryckiej jednostce w Bartoszycach na Warmii. 29 maja 1976 r., z rąk metropolity wrocławskiego abp. Henryka Gulbinowicza, przyjął święcenia kapłańskie.
W 1991 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim obronił pracę doktorską z psychologii. W 1992 r. inkardynowany został do nowo utworzonej diecezji legnickiej, a rok później został pierwszym rektorem nowego diecezjalnego seminarium.
3 grudnia 1994 r. Ojciec Święty Jan Paweł II ogłosił go biskupem pomocniczym diecezji legnickiej, przydzielając mu stolicę tytularną w Castel Mediano. 6 stycznia 1995 r. Papież wyświęcił go w Bazylice św. Piotra w Watykanie. 21 stycznia 1995 r., uroczystym ingresem, bp Regmunt rozpoczął swą posługę w diecezji.
W latach 1996-2005, w ramach Komisji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa, pełnił funkcję krajowego duszpasterza dzieła powołań w Polsce. Od 1997 r. był członkiem Komisji Charytatywnej Episkopatu Polski. Od 2007 r. jest przewodniczącym Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Ingres bp. Regmunta do gorzowskiej katedry odbędzie się 19 stycznia 2008 r., a do konkatedry zielonogórskiej - 26 stycznia.
22 grudnia 2007 r. Ojciec Święty Benedykt XVI mianował ks. dr. Wiesława Lechowicza, rektora Seminarium Duchownego w Tarnowie, biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej, przydzielając mu stolicę tytularną - Lambiridi (Algieria).
Ks. Wiesław Lechowicz urodził się w 1962 r. w Dąbrowie Tarnowskiej. Święcenia kapłańskie przyjął przed dwudziestu laty. Następnie pracował duszpastersko w Krościenku nad Dunajcem oraz w Dębicy. W 1992 r. został skierowany na studia specjalistyczne z teologii pastoralnej w rzymskim Ateneum Świętego Krzyża (obecnie uniwersytet na prawie papieskim), gdzie obronił pracę doktorską. Studiował również prawo kanoniczne na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 1998 r. został mianowany kapelanem biskupa tarnowskiego. Po zwolnieniu z tej funkcji był m.in. prefektem, a potem rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Uczestniczył również w pracach Komisji Duszpasterskiej Konferencji Episkopatu Polski. Konsekracja nowego tarnowskiego biskupa pomocniczego odbędzie się w sobotę 16 lutego. Głównym konsekratorem będzie ordynariusz tarnowski bp Wiktor Skworc.

Gdów - Niegowić

Otwarto Rok Księdza Karola Wojtyły

Rok Księdza Karola Wojtyły ustanowiony został przez Radę Gminy Gdów (Małopolska) dla upamiętnienia 60. rocznicy przybycia młodego ks. Wojtyły do parafii w Niegowici. Uczestniczący w uroczystości metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz powiedział, że cieszy się z tej inicjatywy i przywołał fragment książki „Dar i Tajemnica”, w której Jan Paweł II wspominał swój przyjazd do Gdowa i pieszą wędrówkę przez pola do parafii, w której miał pracować. W ramach obchodów Roku Księdza Karola Wojtyły 2 kwietnia odbędzie się Biały Marsz trasą, którą młody wikary przemierzył przed laty pieszo - z Gdowa do Niegowici. W dniach 2 kwietnia - 18 maja czynna będzie wystawa filatelistyczna. W maju zaplanowano koncert pieśni maryjnych i rajd papieski. Kulminacja obchodów nastąpi w lipcu. Wtedy mają się odbyć: VIII Ogólnopolska Konferencja Kolekcjonerów Pamiątek Pontyfikatu Jana Pawła II oraz III giełda papaliów. 27 lipca, w 60. rocznicę przybycia ks. Wojtyły, odprawiona zostanie Msza św., zaplanowano także bieg z Gdowa do Niegowici oraz program artystyczny. Na październik zaplanowano poświęcone Janowi Pawłowi II sympozjum naukowe, a w grudniu ma się ukazać album dokumentujący wydarzenia całego roku.

Krótko

Zwycięstwo PO i powstanie rządu Donalda Tuska oraz porażka PiS i upadek gabinetu Jarosława Kaczyńskiego to najważniejsze wydarzenia polityczne w 2007 r. Wskazało na nie odpowiednio 33 i 27 proc. respondentów sondażu „Rzeczpospolitej”.

Polacy mają nadzieję, że w nowym roku w kraju ustabilizuje się sytuacja polityczna. Liczą także na wzrost gospodarczy oraz poprawę własnej sytuacji materialnej - wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej.

Nadal niewyjaśniona pozostaje sprawa dyżurów lekarskich po 1 stycznia. Minister zdrowia oznajmiła, że spełnienie żądań lekarzy kosztowałoby 6 mld zł, a tych pieniędzy w budżecie nie ma. Jednocześnie zrzuciła odpowiedzialność za negocjacje z medykami na dyrektorów placówek i organy założycielskie.

Od 1 stycznia wchodzi obowiązek posiadania białoruskiej wizy tranzytowej dla obywateli Polski podróżujących przez Białoruś - przypomniała Ambasada Białorusi w Polsce.

W Polsce rośnie liczba rozwodów. W ubiegłym roku rozpadło się ponad 80 tys. małżeństw. Jedną z poważnych przyczyn destrukcji rodzin jest emigracja zarobkowa - ostrzegają specjaliści. Obecnie w rozłące żyje ponad pół miliona rodzin w naszym kraju.

Starych dowodów osobistych na nowe nie wymieniło jeszcze ok. 1 mln 840 tys. Polaków - wynika z danych MSWiA, zebranych do 28 grudnia 2007 r. Ministerstwo zapowiedziało, że nie będzie karać spóźnialskich, choć muszą się oni liczyć z pewnymi utrudnieniami wynikającymi z braku nowego dokumentu.

9 osób zginęło, 126 zostało rannych - to bilans 93 wypadków, do których doszło w Nowy Rok na polskich drogach. Zatrzymano 382 nietrzeźwych kierowców.

Górnicy z Kompanii Węglowej wywalczyli sobie 14-15-procentowe podwyżki. Średnia płaca w Kompanii ma wzrosnąć o 650 zł. Do 10 stycznia górnicy pracujący na dole otrzymają jednorazowo 1100 zł, pracujący w zakładach przeróbczych - 800 zł, a pracujący na powierzchni - 600 zł. Od lutego będą mieli także stałe dopłaty do dniówek.

Sąd Rejonowy Łódź-Widzew utrzymał 30 tys. zł kaucji i dozór policji wobec lidera Samoobrony Andrzeja Leppera, podejrzanego w tzw. seksaferze. Tym samym sąd oddalił zażalenie obrony na zastosowane przez prokuraturę środki zapobiegawcze wobec Leppera.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sposób na wirusa

2021-01-20 10:46

Niedziela Ogólnopolska 4/2021, str. 26-27

[ TEMATY ]

koronawirus

Karol Porwich/Niedziela

Abp Henryk Hoser

Abp Henryk Hoser

O szczepieniach i szansie na zakończenie pandemii z lekarzem, misjonarzem i wieloletnim byłym przewodniczącym Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych – abp. Henrykiem Hoserem rozmawia Magdalena Wojtak.

Magdalena Wojtak: Lepiej się zaszczepić czy przechorować COVID-19?

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl: idę do Kalisza w duchu wiary

2021-01-25 13:26

[ TEMATY ]

Bp Damian Bryl

flickr.com/episkopatnews

Dziękuję Panu Bogu, ponieważ decyzję papieża Franciszka chciałbym przeżyć w duchu wiary. Wierzę, że podejmując to zadanie, służę Panu Bogu, służę Jezusowi Chrystusowi, który działa w Kościele – powiedział bp Damian Bryl po ogłoszeniu nominacji na nowego biskupa kaliskiego.

Decyzję papieża Franciszka ogłosił abp Stanisław Gądecki w obecności biskupów pomocniczych archidiecezji poznańskiej. Jednym z nich był nowy biskup kaliski.

CZYTAJ DALEJ

Inauguracja Roku św. Jakuba w diecezji toruńskiej

2021-01-25 21:25

[ TEMATY ]

diecezja toruńska

Bractwo św. Jakuba

Rok św. Jakuba

Renata Czerwińska

Mszą św. w toruńskim kościele pw. św. Jakuba zainaugurowano 25 stycznia w diecezji toruńskiej Rok Compostelański.

Homilię wygłosił ks. Piotr Roszak, kapelan Drogi św. Jakuba w diecezji toruńskiej, zwracając uwagę na trzy aspekty bramy, przez którą przeszli wierni, udający się na Eucharystię w kościele stacyjnym: były to otwartość, wiara i pokuta. Rok św. Jakuba wzywa nas do przyjmowania w naszym życiu "daru niespodziewanego współpielgrzyma", ponieważ niejednokrotnie jest to język, którym Bóg chce do nas przemawiać. Droga wiary, choć niełatwa, nieprzewidywalna, nie pozwalająca się ograniczyć do prostego "kopiuj-wklej", jest "kompasem, który pozwala nam przejść i dotrzeć do końca". Wreszcie podążającemu drogą wiary potrzebna jest pokuta, która nie jest kalkulacją, ale rozpaleniem serca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję