Reklama

Z Polski

Niedziela Ogólnopolska 2/2008, str. 9

Bp Stefan Regmunt
Grzegorz Gałązka

Decyzje Ojca Świętego

Nominacje biskupie

Ojciec Święty Benedykt XVI mianował bp. Stefana Regmunta, dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji legnickiej, ordynariuszem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Papież przyjął rezygnację bp. Adama Dyczkowskiego - dotychczasowego biskupa zielonogórsko-gorzowskiego, a także rezygnację bp. Mariana Zimałka - biskupa pomocniczego diecezji sandomierskiej.
Bp Regmunt urodził się 20 czerwca 1951 r. jako jedno z siedmiorga dzieci. Po maturze wstąpił do Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. W październiku 1970 r. (do października 1972 r.) jego studia zostały przerwane przymusową służbą wojskową w specjalnie utworzonej kleryckiej jednostce w Bartoszycach na Warmii. 29 maja 1976 r., z rąk metropolity wrocławskiego abp. Henryka Gulbinowicza, przyjął święcenia kapłańskie.
W 1991 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim obronił pracę doktorską z psychologii. W 1992 r. inkardynowany został do nowo utworzonej diecezji legnickiej, a rok później został pierwszym rektorem nowego diecezjalnego seminarium.
3 grudnia 1994 r. Ojciec Święty Jan Paweł II ogłosił go biskupem pomocniczym diecezji legnickiej, przydzielając mu stolicę tytularną w Castel Mediano. 6 stycznia 1995 r. Papież wyświęcił go w Bazylice św. Piotra w Watykanie. 21 stycznia 1995 r., uroczystym ingresem, bp Regmunt rozpoczął swą posługę w diecezji.
W latach 1996-2005, w ramach Komisji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa, pełnił funkcję krajowego duszpasterza dzieła powołań w Polsce. Od 1997 r. był członkiem Komisji Charytatywnej Episkopatu Polski. Od 2007 r. jest przewodniczącym Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Ingres bp. Regmunta do gorzowskiej katedry odbędzie się 19 stycznia 2008 r., a do konkatedry zielonogórskiej - 26 stycznia.
22 grudnia 2007 r. Ojciec Święty Benedykt XVI mianował ks. dr. Wiesława Lechowicza, rektora Seminarium Duchownego w Tarnowie, biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej, przydzielając mu stolicę tytularną - Lambiridi (Algieria).
Ks. Wiesław Lechowicz urodził się w 1962 r. w Dąbrowie Tarnowskiej. Święcenia kapłańskie przyjął przed dwudziestu laty. Następnie pracował duszpastersko w Krościenku nad Dunajcem oraz w Dębicy. W 1992 r. został skierowany na studia specjalistyczne z teologii pastoralnej w rzymskim Ateneum Świętego Krzyża (obecnie uniwersytet na prawie papieskim), gdzie obronił pracę doktorską. Studiował również prawo kanoniczne na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 1998 r. został mianowany kapelanem biskupa tarnowskiego. Po zwolnieniu z tej funkcji był m.in. prefektem, a potem rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Uczestniczył również w pracach Komisji Duszpasterskiej Konferencji Episkopatu Polski. Konsekracja nowego tarnowskiego biskupa pomocniczego odbędzie się w sobotę 16 lutego. Głównym konsekratorem będzie ordynariusz tarnowski bp Wiktor Skworc.

Gdów - Niegowić

Otwarto Rok Księdza Karola Wojtyły

Rok Księdza Karola Wojtyły ustanowiony został przez Radę Gminy Gdów (Małopolska) dla upamiętnienia 60. rocznicy przybycia młodego ks. Wojtyły do parafii w Niegowici. Uczestniczący w uroczystości metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz powiedział, że cieszy się z tej inicjatywy i przywołał fragment książki „Dar i Tajemnica”, w której Jan Paweł II wspominał swój przyjazd do Gdowa i pieszą wędrówkę przez pola do parafii, w której miał pracować. W ramach obchodów Roku Księdza Karola Wojtyły 2 kwietnia odbędzie się Biały Marsz trasą, którą młody wikary przemierzył przed laty pieszo - z Gdowa do Niegowici. W dniach 2 kwietnia - 18 maja czynna będzie wystawa filatelistyczna. W maju zaplanowano koncert pieśni maryjnych i rajd papieski. Kulminacja obchodów nastąpi w lipcu. Wtedy mają się odbyć: VIII Ogólnopolska Konferencja Kolekcjonerów Pamiątek Pontyfikatu Jana Pawła II oraz III giełda papaliów. 27 lipca, w 60. rocznicę przybycia ks. Wojtyły, odprawiona zostanie Msza św., zaplanowano także bieg z Gdowa do Niegowici oraz program artystyczny. Na październik zaplanowano poświęcone Janowi Pawłowi II sympozjum naukowe, a w grudniu ma się ukazać album dokumentujący wydarzenia całego roku.

Krótko

Zwycięstwo PO i powstanie rządu Donalda Tuska oraz porażka PiS i upadek gabinetu Jarosława Kaczyńskiego to najważniejsze wydarzenia polityczne w 2007 r. Wskazało na nie odpowiednio 33 i 27 proc. respondentów sondażu „Rzeczpospolitej”.

Polacy mają nadzieję, że w nowym roku w kraju ustabilizuje się sytuacja polityczna. Liczą także na wzrost gospodarczy oraz poprawę własnej sytuacji materialnej - wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej.

Nadal niewyjaśniona pozostaje sprawa dyżurów lekarskich po 1 stycznia. Minister zdrowia oznajmiła, że spełnienie żądań lekarzy kosztowałoby 6 mld zł, a tych pieniędzy w budżecie nie ma. Jednocześnie zrzuciła odpowiedzialność za negocjacje z medykami na dyrektorów placówek i organy założycielskie.

Od 1 stycznia wchodzi obowiązek posiadania białoruskiej wizy tranzytowej dla obywateli Polski podróżujących przez Białoruś - przypomniała Ambasada Białorusi w Polsce.

W Polsce rośnie liczba rozwodów. W ubiegłym roku rozpadło się ponad 80 tys. małżeństw. Jedną z poważnych przyczyn destrukcji rodzin jest emigracja zarobkowa - ostrzegają specjaliści. Obecnie w rozłące żyje ponad pół miliona rodzin w naszym kraju.

Starych dowodów osobistych na nowe nie wymieniło jeszcze ok. 1 mln 840 tys. Polaków - wynika z danych MSWiA, zebranych do 28 grudnia 2007 r. Ministerstwo zapowiedziało, że nie będzie karać spóźnialskich, choć muszą się oni liczyć z pewnymi utrudnieniami wynikającymi z braku nowego dokumentu.

9 osób zginęło, 126 zostało rannych - to bilans 93 wypadków, do których doszło w Nowy Rok na polskich drogach. Zatrzymano 382 nietrzeźwych kierowców.

Górnicy z Kompanii Węglowej wywalczyli sobie 14-15-procentowe podwyżki. Średnia płaca w Kompanii ma wzrosnąć o 650 zł. Do 10 stycznia górnicy pracujący na dole otrzymają jednorazowo 1100 zł, pracujący w zakładach przeróbczych - 800 zł, a pracujący na powierzchni - 600 zł. Od lutego będą mieli także stałe dopłaty do dniówek.

Sąd Rejonowy Łódź-Widzew utrzymał 30 tys. zł kaucji i dozór policji wobec lidera Samoobrony Andrzeja Leppera, podejrzanego w tzw. seksaferze. Tym samym sąd oddalił zażalenie obrony na zastosowane przez prokuraturę środki zapobiegawcze wobec Leppera.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: koronka do Ducha Świętego w intencji ochrony przed koronawirusem

2020-02-25 18:57

[ TEMATY ]

modlitwa

Włochy

koronawirus

stock.adobe.com

Ruch Odnowy w Duchu Świętym we Włoszech rozpoczyna w czwartek narodową kampanię modlitewną w intencji ochrony przed rozprzestrzeniającym się koronawirusem Covid-2019.

Liderzy Odnowy Charyzmatycznej zachęcają wszystkich wiernych do tego, by, począwszy od pierwszego czwartku w Wielkim Poście, każdego wieczoru między godz. 19.00 a 23.00 gromadzili się w swoich domach na modlitwie koronką do Ducha Świętego. To odpowiedź wspólnoty na prośbę włoskiego episkopatu o modlitwę w obliczu rosnącej liczby przypadków zarażenia koronawirusem Covid-19.

"Jako symbol łączności w modlitwie, zapraszamy do tego, by na czas modlitwy zapalić światło i ustawić je w pobliżu okna, na balkonie lub przed domem" - zachęca lider włoskiego ruchu Odnowy w Duchu Świętym, Salvatore Martinez.

Według danych z popołudnia 25 lutego, we Włoszech zanotowano 283 przypadki zarażenia koronawirusem Covid-19, w tym 7 przypadków śmiertelnych. Na całym świecie zarażonych wirusem jest już ponad 80 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ

Dzień, który zamknął kartę w historii Kościoła.

2020-02-28 16:45

[ TEMATY ]

papież

Benedykt XVI

Castel Gandolfo

Grzegorz Gałązka

28 lutego był ostatnim dniem pontyfikatu Benedykta XVI.

Dokładnie siedem lat temu, 28 lutego 2013 r., Benedykt XVI przestał być biskupem Rzymu.
Tamtego historycznego dnia przebywał już z dala od Watykanu, w Pałacu w Castel Gandolfo.

Przed godziną 20,00 pojawił się po raz ostatni na balkonie Pałacu Apostolskiego, by pozdrowić wiernych, którzy licznie zgromadzili się na placu miasteczka.

Oto ostatnie słowa wypowiedziane przez Benedykta XVI jako urzędującego Papieża: "Wiecie, że mój dzisiejszy dzień jest inny niż poprzednie. Nie jestem już, to znaczy nie będę już od godziny dwudziestej Papieżem, najwyższym zwierzchnikiem Kościoła katolickiego. Jestem tylko pielgrzymem, który rozpoczyna ostatni etap swej ziemskiej wędrówki. Chciałbym jednak z całego serca, z całej duszy, moją miłością i modlitwą, moją refleksją i wszelkimi siłami wewnętrznymi służyć dobru wspólnemu, dobru Kościoła i ludzkości".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję