Reklama

Parafia św. Barnaby buduje Dom na Skale

- Geneologia dała znać o sobie i rozpoczęło się budowanie na skale - mówił bp Kazimierz Romaniuk 22 września w parafii św. Barnaby na Zaciszu. Pod budowę nowego kościoła wmurowano kamień węgielny.

Niedziela warszawska 41/2002

Nowy kościół powstaje przy ul. Łodygowej. Obok jest drewniana kaplica oraz dom parafialny. Na uroczystości wmurowania kamienia węgielnego przybyli parafianie, przedstawiciele władz samorządowych.
- Dzisiejsza data to ważny dla was dzień. Tak trudno było dostać się tu do trwałego podłoża, aby zacząć wznosić Dom Boży. W budowaniu chodzi jeszcze o coś innego - o budowanie naszych wnętrz, bo stanowią one najmilsze dla Boga przybytki. Do budowy świątyni potrzebna jest miłość tych, którzy podjęli się tej pracy. Jak długo będzie trwała miłość, tak długo budowa będzie przebiegała w sposób widoczny. Składamy Bogu dzięki za to co się stało. Niech św. Barnaba patronuje w tym dziele Bożym - mówił w homilii Ordynariusz.
Pod aktem erekcyjnym podpisali się m.in. bp Kazimierz Romaniuk, proboszcz ks. Dariusz Dębiński, inż. Adam Jarecki, projektant świątyni, burmistrz Targówka Marek Kamiński, rodziny, które były fundatorami kamienia węgielnego.
Ośrodek duszpasterski pw. św. Barnaby powstał 30 maja 1996 r. W tym samym roku rozpoczęła się budowa kaplicy. 11 czerwca 1997 r. Ordynariusz diecezji erygował parafię św. Barnaby, wydzielając ją z parafii Świętej Rodziny. Rozpoczęła się budowa domu parafialnego, która trwa do chwili obecnej.
30 maja 1996 r. poświęcony został plac pod budowę kościoła. Dwa lata temu wylano betonową płytę, zaś w ubiegłym roku rozpoczęły się prace przy fundamentach. - Są bardzo kosztowne, planujemy zakończyć je w przyszłym roku - mówi ks. Dariusz Dębiński, proboszcz parafii.
Parafia św. Barnaby liczy około 3,2 tys. osób, ale wciąż rozrasta się, ponieważ wokół powstają nowe bloki. 35% parafian uczestniczy w niedzielnych Mszach św. Rodziny są wielopokoleniowe, często pod jednym dachem mieszkają rodzice, dzieci i dziadkowie. - Dzięki temu przestają być anonimowe, poznajemy całą rodzinę i łatwiej jest prowadzić pracę duszpasterską - mówi Ksiądz Proboszcz.
Ksiądz Proboszcz chwali swoich parafian za udział przy budowie kościoła. Chociaż nie żyje się im łatwo, w co czwartej rodzinie jest osoba bezrobotna, starają się na miarę sił nieść pomoc. Ponad 85% uczestniczy w budowie kościoła. Przede wszystkim organizowane są zbiórki funduszy, rozprowadzane są cegiełki. Zawsze można liczyć na pomoc mężczyzn przy wykonaniu tzw. prac niefachowych. - Na każdą prośbę przychodzi 8-10 osób - mówi ks. Dębiński. 290 rodzin ufundowało kamień węgielny.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co ziarno gorczycy mówi o wierze?

2022-10-01 20:30

[ TEMATY ]

Ewangelia

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie

Sr. Amata CSFN

Rozważania do Ewangelii Łk 17:5-10

Co ziarno gorczycy mówi o wierze?

CZYTAJ DALEJ

Wiara wymaga odwagi

Niedziela Ogólnopolska 40/2019, str. 27

[ TEMATY ]

homilia

O. Marko Ivan Rupnik SJ – wizerunek Jezusa i Apostołów (Kościół pw. św. Ojca Pio w San Giovanni Rotondo)

O. Marko Ivan Rupnik SJ – wizerunek Jezusa i Apostołów (Kościół pw. św. Ojca Pio w San Giovanni Rotondo)

Kiedy Apostołowie usłyszeli słowa Jezusa, że zawsze mają przebaczać (werset poprzedzający dzisiejszy fragment Ewangelii, Łk 17, 4), prosili: „Dodaj nam wiary”. Jest to moje i twoje wołanie wobec naszych niemożności również w przebaczaniu. Odpowiedź Jezusa jest nokautująca: „Gdybyście mieli wiarę jak ziarnko gorczycy (...)”. Ja już wiem, że mam maleńką wiarę. Gdybym miał większą, to nie martwiłbym się tak wieloma sprawami. Miałbym ufność, że Bóg mnie kocha i jest najlepszym Ojcem. Nie wściekałbym się na siebie i innych, ponieważ Jezus jest moim Zbawicielem i moim Bratem, kocha mnie i ma dla mnie nieograniczone miłosierdzie. Gdybym ufał Bogu całkowicie, miałbym w sercu pokój mimo faktu, że się starzeję i będę umierał.

CZYTAJ DALEJ

Co ziarno gorczycy mówi o wierze?

2022-10-01 20:30

[ TEMATY ]

Ewangelia

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie

Sr. Amata CSFN

Rozważania do Ewangelii Łk 17:5-10

Co ziarno gorczycy mówi o wierze?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję