Reklama

gadu-gadu z księdzem

Kłopoty z intencjami mszalnymi

Szanowny Księże! Może mi Ksiądz wytłumaczy, jak to jest z intencjami Mszy św. Zamówiłam intencję za zmarłego w rocznicę śmierci. W tym dniu dwóch księży odprawiało dwie intencje, a moja była trzecia, a ja zamawiałam nie Mszę zbiorową i nie „dodatek” do innej Mszy św. Jak to jest z tymi intencjami?
Stasia

Czy istnieje cennik za zamawiane Msze św. i dlaczego trzeba płacić za Mszę? Przecież powinna to być darmowa posługa dla wiernych. Czy to dobrze mieszać takie święte czynności z pieniędzmi? Czy wy, księża, nie przesadzacie, że za niecałą godzinę pracy kasujecie czasem nawet 50 zł? Kto w Polsce zarabia 50 zł za pół godziny pracy?
Kazimierz

Pewnie dlatego, że intencje mszalne i składane z tej racji ofiary za Mszę św. budzą tyle wątpliwości i pytań, Kościół ustalił w swoim prawie szczegółowe postanowienia w tej sprawie. Są one zapisane w kodeksie prawa kanonicznego aż w 14 kanonach (od kan. 945 do kan. 958). Kodeks stwierdza najpierw, że każdy kapłan celebrujący lub koncelebrujący Mszę św. może przyjąć ofiarę złożoną, aby odprawić Mszę św. w określonej intencji. Należy odprawić oddzielnie Msze św. w intencji tych, za których została złożona ofiara. Liczba Mszy św. oraz intencji zostaje ustalona między kapłanem a ofiarodawcą. Zazwyczaj jeden kapłan odprawia jedną intencję. W wielu kościołach istnieje dziś praktyka tzw. Mszy św. zbiorowych, ale w takim przypadku ofiarodawca musi być o tym dokładnie poinformowany i wyrazić na to zgodę.
Jak widać, cały czas jest mowa nie o zapłacie za Mszę św., ale o ofierze, bowiem wierny, który składa ofiarę, aby w jego intencji była odprawiona Msza św., „przyczynia się do dobra Kościoła oraz uczestniczy przez tę ofiarę w jego trosce o utrzymanie szafarzy i dzieł” kościelnych. Tak to już jest we wszystkich wspólnotach religijnych, że to wierni biorą na siebie koszty funkcjonowania tej wspólnoty i czują się za nią odpowiedzialni. Jest to oczywiste dla ludzi, którzy naprawdę rozumieją, czym jest Kościół, i wiedzą, że aby mógł on wypełniać swoje zadania, potrzebuje środków na utrzymanie.
Prawo kościelne „usilnie zaleca kapłanom, ażeby także nie otrzymawszy ofiary, odprawiali Mszę św. w intencji wiernych, zwłaszcza ubogich”. Kościół przestrzega też kapłanów, aby bezwzględnie odsuwali od ofiar związanych z Mszą św. „wszelkie pozory transakcji lub handlu”. Takie postanowienie wyraźnie wyklucza istnienie np. jakiegoś cennika za Msze św. Nie ma się też co martwić, że kapłani przez ofiary mszalne robią całkiem niezły biznes. Kodeks prawa kanonicznego reguluje i tę sprawę. Po pierwsze - kapłan może na swoje utrzymanie zatrzymać tylko jedną intencję mszalną dziennie i nigdy więcej. A więc, gdyby nawet miał 50 zł z intencji dziennie, to nie zarabiałby wielkich pieniędzy, biorąc pod uwagę całą masę innych prac, które wykonuje w parafii, oraz to, że bardzo często tą intencją musi się podzielić z kościelnym czy organistą. Każdą dodatkową intencję w ciągu dnia kapłani mają oddać do dyspozycji ordynariusza, który przeznacza te ofiary na cele ogólnokościelne.
Zachęcam więc wszystkich do zamawiania Mszy św., bo chyba wszyscy rozumiemy ważność tej modlitwy, a złożone przy tej okazji ofiary są wyrazem naszej odpowiedzialności za wspólnotę Kościoła. Pamiętajmy też, że w wielu parafiach naprawdę brakuje już intencji mszalnych, a tam, gdzie jest ich dużo, poprośmy czasem, aby nasze intencje mszalne zostały odprawione np. przez misjonarzy, chorych księży czy też w ubogich parafiach. Pomożemy wtedy nie tylko tym, za których zamówimy Mszę św., ale również całej wspólnocie Kościoła.

Na listy odpowiada ks. dr Andrzej Przybylski, duszpasterz akademicki z Częstochowy. Zachęcamy naszych Czytelników do dzielenia się wątpliwościami i pytaniami dotyczącymi wiary. Na niektóre z nich postaramy się znaleźć odpowiedź. Można napisać w każdej sprawie: pytania@niedziela.pl

2008-12-31 00:00

Ocena: +10 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Uczcili fundatorkę

2023-06-07 11:34

Archiwum UPJPII

W ramach świętowania wspomnienia św. królowej Jadwigi przed południem w katedrze wawelskiej miał miejsce Zjazd Szkół im. Świętej Królowej Jadwigi z całej Polski i podsumowanie konkursu

W ramach świętowania wspomnienia św. królowej Jadwigi przed południem w katedrze wawelskiej miał miejsce Zjazd Szkół im. Świętej Królowej Jadwigi z całej Polski i podsumowanie konkursu

    Wspólnota akademicka UPJPII złożyła hołd św. Jadwidze Królowej. Młodzieży wręczono indeksy, a pracownikom medale UPJPII.

    W tym roku wyjątkowo 6 czerwca, ze względu na przypadającą w dniu wspomnienia św. królowej Jadwigi uroczystość Bożego Ciała (8.06), Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie uczcił swoją świętą fundatorkę i dobrodziejkę złożeniem hołdu przy relikwiach Królowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję