Reklama

Propozycje kulturalne

Warszawska Opera Kameralna kontynuuje cykl koncertów muzyki barokowej, zatytułowany Arcydzieła polskiej muzyki baroku. 8 października na Zamku Królewskim w Warszawie odbył się koncert utworów Marcina Józefa Żebrowskiego Missa in D i Vesperae in D. Dzieła te zostały wykonane przez Zespół Instrumentów Dawnych, Chór Kameralny Warszawskiej Opery Kameralnej oraz solistów WOK.
Marcin Józef Żebrowski był XVIII-wiecznym muzykiem świeckim, zatrudnianym przez zakony do pisania utworów religijnych. Znany jest jako autor około 30 utworów wokalno-instrumentalnych o tematyce sakralnej, w tym opracowań całych mszy. Jego twórczość zachowała się w bibliotece klasztoru na Jasnej Górze. Kompozycje te noszą cechy stylu późnego baroku. Jest więc okazja, aby w cyklu koncertów WOK odkrywać tradycję polskiej muzyki religijnej.
Warszawska Opera Kameralna planuje w październiku premierę Napoju miłosnego Gaetano Donizettiego (1797-1848), wybitnego kompozytora włoskiego, autora wielu oper lirycznych i komicznych, kontynuatora tradycji operowego stylu Rossiniego. Nowy sezon WOK zapowiada się więc atrakcyjnie.

Sławomir Wilański

Bolesław Cybis w Muzeum Narodowym

W Muzeum Narodowym została otwarta wystawa Bolesław Cybis (1895-1957) - malarstwo, rysunek, rzeźba - twórczość lat dwudziestych i trzydziestych. Jest to pierwsza tak bogata prezentacja dorobku artystycznego tego wybitnego polskiego twórcy.
Burzliwe życie artysty związane było ściśle z dramatyczną historią Polski w XX w. Bolesław Cybis urodził się w polskiej rodzinie inteligenckiej na Krymie. Dzieciństwo i młodość spędził w przedrewolucyjnej Rosji, na Ukrainie i w Wilnie, gdzie uczył się i studiował. Po rewolucji bolszewickiej przez trzy lata przebywał w Turcji, aby w roku 1923 wrócić do Polski. Po studiach w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych zajął się pracą artystyczną, za którą otrzymał wiele nagród. Tematyka jego dzieł była bardzo różnorodna, obejmowała malarstwo, rzeźbę i sztukę dekoracyjną, m.in. o tematyce patriotycznej. Tuż przed wybuchem II wojny światowej artysta wyjechał do USA, gdzie pozostał na stałe.
Wystawa w Muzeum Narodowym obejmuje prace Cybisa z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Pochodzą one z kolekcji rodzinnych oraz wielu polskich muzeów. Zaprezentowano 57 obrazów, ponad 140 prac na papierze oraz pokaźny materiał dokumentacyjny. Wystawa potrwa do 3 listopada.

Sławomir Wilański

Nielegalny most wyborczy

Most Siekierkowski otwierano 21 września z wielką pompą. Pierwsze atrakcje przygotowano dla warszawiaków. Komu pierwszemu uda się przejechać mostem? Najpierw, już o ósmej rano pojechali rowerzyści. Na godzinę dziewiątą zaplanowano przejazd dla kierowców. Właściciel granatowego land rovera z Radości był pierwszym kierowcą, który znalazł się na drugiej stronie przeprawy. Tuż po godzinie 14. opadła wstęga przecięta przez prezydenta Polski, prezydenta Warszawy oraz premiera RP. Mostem ruszyli piesi. A potem już rozpoczęła się wielka feta, trwająca do nocy: pokaz sztucznych ogni, koncert Ryszarda Rynkowskiego, Kazika i "Kultu".
Jakoś próbowano warszawiakom zrekompensować ostatnie stresy sprzed kilku dni. Premier rozwiał wszystkie wątpliwości związane z decyzją Najwyższego Sądu Apelacyjnego o nielegalnej budowie Trasy Siekierkowskiej. - Obecność prezydenta jest znakiem, że mogą liczyć na ułaskawienie, a Prymasa, że i rozgrzeszenie nie jest wykluczone - mówił z charakterystycznym uśmiechem.
Siekierkowskiemu nie dopisuje jakoś szczęście. Najpierw w tajemniczej atmosferze dokonał się przetarg na budowę mostu. Odwlekanie z oddaniem go do użytku do czasu wyborów samorządowych, wskutek decyzji NSA, jaka zapadła w międzyczasie, sprawiło, że most wyborczy stał się mostem nielegalnym.
Na koniec okazało się, że Siekierkowski nie rozwiązuje problemów zakorkowanej stolicy. Już pierwszego dnia trudno było nim przeprawić się bez stania w kolejce. Kosztowna przeprawa podwieszana okazała się na razie częściowo zawieszona w komunikacyjnej próżni z powodu braku odpowiednich dojazdów.

Irena Świerdzewska

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: pierwszy w historii video mapping na fasadzie Bazyliki św. Piotra

2022-10-03 07:00

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch /Niedziela

W ramach przygotowań do Jubileuszu Roku 2025, na fasadzie Bazyliki Watykańskiej można oglądać wieczorami ośmiominutową sekwencję video mappingu, zatytułowaną "Pójdź za Mną. Życie Piotra" i poświęconą patronowi świątyni. Przy okazji niedzielnej inauguracji wydarzenia, nie zabrakło stanowczych apeli o pokój na Ukrainie.

Tysiące osób zebrały się w niedzielę wieczorem na Placu św. Piotra, by wziąć udział w premierowym pokazie video mappingu "Pójdź za Mną. Życie Piotra", który poprzez połączenie nowoczesnych technik animacji, wizualizacji dzieł sztuki przedstawiających św. Piotra i krótkiej narracji, przybliża postać pierwszego następcy Chrystusa. Inauguracyjny pokaz poprzedził krótki recital Andrei Bocellego, który specjalnie na tę okazję przyleciał z Londynu, a także krótkie wystąpienia współtwórców projektu: archiprezbitera Bazyliki św. Piotra kard. Maura Gambettiego oraz aktora Flavia Insinny, który użyczył głosu narracji, towarzyszącej video mappingowi. Obaj skorzystali z okazji, by zaapelować o dialog, jako remedium na trwającą na Ukrainie wojnę.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: w połowie października poznamy Dokument dla etapu kontynentalnego Synodu

2022-10-03 16:30

[ TEMATY ]

synod

Adobe Stock

Członkowie XV Rady Zwyczajnej Synodu Biskupów zatwierdzili wypracowany przez zespół ekspertów z całego świata Dokument dla etapu kontynentalnego Synodu Biskupów 2023. Został on opracowany jednocześnie w języku włoskim i angielskim i przekazany Ojcu Świętemu. Będzie upubliczniony w połowie października i wysłany jednocześnie do wszystkich biskupów – informuje Sekretariat Generalny Synodu Biskupów.

W centrum prac grona 50 osób znalazło się 112 syntez Konferencji Episkopatów (ze 114), ale także syntezy Katolickich Kościołów Wschodnich, zgromadzeń zakonnych, stowarzyszeń i ruchów kościelnych, dykasterii watykańskich oraz wnioski indywidualne, które dotarły do Sekretariatu Generalnego Synodu. Prace nad tym materiałem trwały od 22 września do 2 października we Frascati pod Rzymem w Centrum Jana XXIII. Na zakończenie obrad spotkał się z jego redaktorami na audiencji prywatnej papież Franciszek. Dokument ten zostanie zaproponowany do rozeznania Ludowi Bożemu na drugi etap procesu synodalnego 2021-2023.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję