Reklama

Kościół

Co mówił Jezus o pieniądzach?

Rozważania do Ewangelii Łk 16, 1-13

Dlaczego Jezus mówi o finansach?

Jezus często mówił o pieniądzach. Aż jedenaście z czterdziestu przypowieści Jezusa jest właśnie nawiązaniem do finansów. Jednak on nie zatrzymywał się na pieniądzach, nie one są celem przypowieści. Jezus mówił o rzeczach materialnych, aby przez analogię uczyć o sprawach ważniejszych, czyli duchowych.

Słowa klucze

Reklama

Żaden sługa nie może dwom panom służyć. Nie możecie służyć Bogu i Mamonie!

Słowo „mamona” nie jest przypadkowe. Niektórzy bibliści wskazują, że mamy tu do czynienia z tzw. paronomazją, czyli skojarzeniem ze znanym słowem. W tym przypadku „mamona” kojarzy się ze słowem „amen”. Jest to o tyle niebezpieczne skojarzenie, że „amen” to termin religijny, który oznacza „wierzyć, pokładać ufność”. W ten sposób „mamona” podświadomie może być wprowadzana w przestrzeń religijną, a nawet postawiona na miejscu Boga. Wtedy wszystko jest jej podporządkowane. Pokłada się ufność w mamonie, a nie w Bogu. Dlatego Jezus – znając człowieka – ostrzega: „Nie możecie służyć Bogu i Mamonie!”

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Mamona jest pułapką dla tego, kto jej służy, ale jest pomocą dla człowieka, któremu ona służy. Sam Jezus powiedział: „Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną, aby gdy wszystko się skończy, przyjęto was do wiecznych przybytków”. To pozyskiwanie przyjaciół to również jałmużna, do której zachęca często Pan Bóg w Piśmie Świętym.

Jeśli więc w zarządzaniu niegodziwą mamoną nie okazaliście się wierni, to kto wam prawdziwe dobro powierzy?

Pieniądze są nam dane i zadane. Są po to, aby nam służyły, a nie odwrotnie. Jezus zachęca, abyśmy jak najlepiej wykorzystali pieniądze.

Dziś

Często problemem jest brak przejrzystości w kwestii finansów. Najlepiej zacząć od siebie i jak najszybciej uregulować swoje sprawy z Bogiem i ludźmi, szczególnie długi. Dobrze jest napisać testament nawet, gdy jesteśmy jeszcze młodzi.

2022-09-17 20:30

Ocena: +10 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ewangelia na niedzielę: Do czego przygotowuje mnie Adwent?

2022-11-26 10:12

[ TEMATY ]

Ewangelia

rozważanie Słowa Bożego

domena publiczna

Mówiąc o końcu świata, Jezus ukazuje trzy sceny: potop z czasów Noego, odmienny los osób wykonujących pozornie tę samą pracę oraz obraz gospodarza, który strzeże swojego domu przed złodziejem. Jedli, pili, pracowali, bawili się – byli zajęci swoimi sprawami, zanurzeni w codzienności. Choć nie wiadomo kiedy, Syn Człowieczy na pewno przyjdzie – akcentuje w komentarzu do Ewangelii na I niedzielę Adwentu, 27 listopada, ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie.

1. Tak będzie z przyjściem Syna Człowieczego

CZYTAJ DALEJ

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

2022-12-01 12:30

[ TEMATY ]

Grecja

Krzysztof Kwaśniewicz/pl.wikipedia.org

Polski arcybiskup Jan Romeo Pawłowski został nuncjuszem apostolskim w Grecji. Papieską nominację ogłosiło dziś Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Abp Jan Romeo Pawłowski urodził się 23 listopada 1960 roku w Biskupcu (archidiecezja warmińska), jako pierwszy z czterech synów Stanisława i Magdaleny. W 1979 roku wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 1 czerwca 1985 roku z rąk kardynała Józefa Glempa. W latach 1985-1987 pracował jako wikariusz w parafii farnej w Bydgoszczy, pełniąc jednocześnie funkcję sekretarza ówczesnego wikariusza biskupiego dla Bydgoszczy biskupa Jana Wiktora Nowaka. W latach 1987–1991 przebywał w Rzymie, gdzie odbył studia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, uwieńczone doktoratem z prawa kanonicznego. W tym samym czasie w odbył studia specjalistyczne w Papieskiej Akademii Kościelnej, przygotowujące do pracy w placówkach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Papież: edukacja katolicka obejmuje całościową wizję życia

2022-12-01 14:26

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

W liście skierowanym do uczestników Światowego Kongresu Edukacji Katolickiej, odbywającego się od 1 do 3 grudnia w Marsylii, papież nakreśla swoją wizję globalnego i integralnego nauczania. Franciszek mówi o proroczym wymiarze powołania Kościoła, które wykracza poza przekaz konkretnych dziedzin wiedzy, ale otwiera na mądrość pozwalającą wzrastać w człowieczeństwie.

Ojciec Święty zwraca uwagę, że edukacja dla Kościoła wiąże się z udzieleniem głosu Słowu, które nie jest jedynie ludzkie, i które nas przekracza. Nie ogranicza się jedynie do wymiaru konfesyjnego, ale jego treść jest otwarta na wszystkie dziedziny wiedzy i na każdego, kto jej poszukuje. Działalność szkoły katolickiej nie sprowadza się wyłącznie do nauczania przedmiotów, ale obejmuje integralną formację osób. Chodzi o umożliwienie człowiekowi poznanie samego siebie, uznanie siebie za istotę zdolną kochać i być kochaną.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję