Reklama

Koło

Szlachetna pasja

Jan Stępiński, zastępca dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych w Kole, interesuje się od wielu lat obiektami sakralnymi. Jest autorem dwóch albumów o kolskich kościołach. Pierwszy z nich: Koło - obiekty sakralne (wydany w 1999 r. przez bydgoską firmę "Promak"), dotyczy trzech świątyń znajdujących się w Kole oraz kaplicy na cmentarzu grzebalnym. Przedstawione zostały zewnętrzne bryły kościołów, jak również elementy ich wnętrz. Przy wydaniu pomoc okazali: gwardian klasztoru Ojców Bernardynów - o. Rafał Klimas, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego - ks. kan. Józef Wronkiewicz i proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej - ks. prał. Janusz Ogrodowczyk, a także proboszcz kościoła ewangelicko-augsburskiego - pastor Andrzej Mendrok z Konina. Album, wydany w nakładzie 1000 egzemplarzy, został rozprowadzony przez parafie w Kole.
W Roku Jubileuszowym 2000 J. Stępiński wspólnie z Marią Świniarską złożyli w firmie "Promak" materiał do wydania drugiego albumu Twój kościół. Świątynie ziemi kolskiej. Przedstawionych zostało 27 kościołów powiatu kolskiego. "Była to praca dedykowana Papieżowi Janowi Pawłowi II jako honorowemu obywatelowi miasta Koła" - mówi Autor. Album ukazał się w nakładzie 1500 egzemplarzy i został rozprowadzony przez księży proboszczów kolskich parafii. Dodatkowym atutem wydawnictwa było tłumaczenie na język angielski. Marzeniem autorów było wręczenie albumu Ojcu Świętemu, niestety, nie zostało ono spełnione. Jednak album dotarł do Stolicy Apostolskiej, zawieziony przez biskupa włocławskiego Bronisława Dembowskiego. "Mamy zaświadczenie, że znalazł się w zbiorach watykańskich" - mówi z dumą J. Stępiński i dodaje, że obecnie pracuje nad wydaniem albumu poświęconego klasztorowi Ojców Bernardynów.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej opaski podczas zbliżających się mistrzostw świata

2022-09-30 11:55

[ TEMATY ]

piłka nożna

mistrzostwa świata

Adobe Stock

Osiem z trzynastu europejskich drużyn obecnych na piłkarskich mistrzostw świata w Katarze zgłosiło chęć dołączenia do akcji "One Love", w ramach której kapitanowie będą nosić podczas meczów tęczowe opaski, symbolizujące różnorodność płciową. Polska odmówiła.

Na opasce kapitańskiej będzie widnieć tęczowe serce, które ma symbolizować różnorodność oraz solidarność ze społecznością LGBTQ.

CZYTAJ DALEJ

Sprawiedliwy żyć będzie dzięki swej wierności

Niedziela Ogólnopolska 40/2016, str. 33

[ TEMATY ]

homilia

sharshonm/Fotolia

Prorok Habakuk, żyjący w drugiej połowie VII wieku przed Chrystusem, oburza się na zło panoszące się w świecie i zarzuca Bogu bezczynność. Widząc, że źli pozostają bezkarni, stawia pytania, które powtarzane są również w naszych czasach. Sprowadzają się one do dylematu: albo Bóg jest sprawiedliwy, ale nie wszechmocny, albo jest wszechmocny, ale nie jest sprawiedliwy. W takim spojrzeniu wyraża się niecierpliwość, która oczekuje natychmiastowej i skutecznej interwencji w celu przywrócenia zachwianej sprawiedliwości i właściwego porządku. Rzeczywiście, istnienie zła i przemocy w świecie stworzonym przez Boga stanowi ogromny problem. Ale nie jest tak, że nie znamy właściwej odpowiedzi. Prorok usłyszał mocne i trwałe zapewnienie: „Oto zginie ten, co jest ducha nieprawego, a sprawiedliwy żyć będzie dzięki swej wierności”. Pozostawać wiernym Bogu we wszystkich okolicznościach – oto wyzwanie najtrudniejsze, lecz i najbardziej obiecujące, ponieważ nagroda za wierność wychodzi poza granice doczesności.

CZYTAJ DALEJ

Wszyscy jesteśmy wezwani, aby głosić Ewangelię

2022-10-01 15:57

[ TEMATY ]

Księża marianie

Marymont

parafia NMP Królowej Polski

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Kard. Kazimierz Nycz poświęcił kaplicę z odnowioną płaskorzeźbę Matki Bożej Królowej Korony Polskiej w marymonckim kościele „na górce”, w którym pracują księża marianie.

Przed rozpoczęciem liturgii ks. Maricn Jurak MIC, proboszcz parafii przypomniał, że płaskorzeźba Matki Bożej Królowej Korony Polskiej została wprowadzona do kościoła w 1924 r. przez bł. ks. Michała Sopoćkę, spowiednika św. s. Faustyny. Są świadectwa wielu uzdrowień, szczęśliwych powrotów po wojnie do domu wymodlonych przed tą płaskorzeźbą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję