Reklama

Łęknica

Stary ołtarz w nowym kościele

W kościele pw. św. Barbary w Łęknicy, zbudowanym według projektu architekta inż. Sławomira Grzelczaka, znajduje się stary ołtarz, przeniesiony tu z dawnej kaplicy, która przez wiele lat znajdowała się w zabytkowym dworku - dzisiejszej plebanii.

Łęknicki ołtarz ma formę szafiastą i został wykonany w stylu gotyckim. Styl ten powstał we Francji około połowy XII w. i związany był z kulturą rycerską, miejską oraz zakonną. Szafiasty ołtarz w Łęknicy to wieloskrzydłowy tryptyk, składający się ze środkowej szafy stałej oraz 2 bocznych skrzydeł. Skrzydła są zamykane i pokryte malowidłami po obu stronach - zewnętrznej i wewnętrznej. Po wewnętrznej przedstawione są postacie świętych, proroków, męczenników oraz rycerzy, m.in. św. Jerzego u św. Sebastiana. Natomiast na zewnętrznych stronach przedstawione są postacie biblijne. Centralnie umieszczona jest scena Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Jest on tryptykiem z początku XVI w. Opisany został on w książce pt. Konstdenknialer des Kreises Sorau und der Stadt Forst wydanej w Berlinie w 1939 r.
Obecni mieszkańcy Łęknicy nie pamiętają, skąd wziął się ołtarz i kto go umieścił w kaplicy? Jak podają źródła początkowo znajdował się on w kościele w Gross Sarchen (dzisiejsze polskie Żarki Wielkie). Po zakończeniu II wojny światowej trafił do Łęknicy. O fakcie przeniesienia ołtarza z Żarek Wielkich do Łęknicy wspomina Grzegorz Tarniowy w swoim opracowaniu pt. Żarki Wielkie - moja ojcowizna. Obie pozycje znajdują się w Miejskiej Bibliotece w Żarach.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szef MSZ podpisał notę dyplomatyczną ws. reparacji wojennych od Niemiec

2022-10-03 11:21

[ TEMATY ]

Niemcy

Adobe.Stock

Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau podpisał w poniedziałek notę dyplomatyczną, która ma zostać przekazana ministerstwu spraw zagranicznych Niemiec ws. reparacji wojennych.

"Nota dyplomatyczną, którą właśnie parafowałem zostanie przekazana ministerstwu spraw zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec" - oświadczył Rau.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Sarah w Krakowie: przestańmy adorować samych siebie

2022-10-02 11:46

[ TEMATY ]

Kraków

kard. Robert Sarah

Bożena Sztajner/Niedziela

– Każdy staje przed wyborem: stać mocno przy Chrystusie, żyć Jego Ewangelią, czy iść za społeczeństwem zsekularyzowanym, ateistycznym – mówił w Krakowie kard. Robert Sarah. Hierarcha głosi rekolekcje „Co Duch mówi do Kościoła dzisiaj?”, które odbywają się w Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów.

Zorganizowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie rekolekcje są częścią obchodów 25-lecia istnienia salwatoriańskiej placówki. Prowadzi je kard. Robert Sarah – sekretarz Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów w latach 2001-2010, przewodniczący Papieskiej Rady „Cor Unum” w latach 2010-2014, prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w latach 2014-2021.

CZYTAJ DALEJ

Sasin: w planach kolejne wsparcie dla odbiorców mające wpłynąć na obniżenie ceny węgla

2022-10-03 13:36

[ TEMATY ]

Węgiel

Adobe Stock

Niedługo będziemy komunikować o kolejnym wsparciu dla odbiorców indywidualnych mającym wpłynąć na dalsze obniżenie ceny węgla – zapowiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Otwocku wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

„Cena węgla dla odbiorców indywidualnych, jaką oferujemy, zależy od cen, po jakich możemy kupić węgiel, a te są wysokie. Podjęliśmy działania, które mają rekompensować te wysokie ceny, dopłacamy 1 tys. zł do każdej tony, do limitu 3 ton, ale niedługo będziemy komunikować o kolejnym wsparciu dla odbiorców mającym wpłynąć na dalsze obniżenie ceny węgla” - powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Otwocku wicepremier Jacek Sasin.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję