Reklama

Działalność sekt i ruchów destrukcyjnych

W dniach 21-22 września w Zielonej Górze z inicjatywy Ośrodka Informacyjnego o Sektach i Ruchach Destrukcyjnych odbyło się ogólnopolskie sympozjum nt. działalności sekt i ruchów destrukcyjnych, w których wzięło udział 22 przedstawicieli z siedmiu ośrodków z całego kraju. Obok nawiązania stałej współpracy, omówiono najskuteczniejsze metody profilaktyki oraz zastanawiano się, jak ostrzegać młodzież przed destrukcyjną działalnością krisznowców.

Współpraca

Celem pierwszej części spotkania było wypracowanie wspólnych metod działania, nawiązanie trwałej i stałej współpracy oraz opracowanie wspólnego raportu o sektach w Polsce. Należy bowiem sobie uświadomić, że sekty to problem ważny, choć często bagatelizowany. W kraju działa blisko 30 ośrodków informacyjnych o sektach i potrzebna jest wzajemna współpraca, wymiana doświadczeń i informacji. Temu właśnie miało służyć zielonogórskie spotkanie. Przedstawiciele każdego z ośrodków prezentowali swoją pracę, czyli czym się zajmują, jak działają, z jakimi sektami najczęściej się stykają, z jakimi problemami ludzie do nich przychodzą, z kim współpracują (policja, prokuratura). Informacje te posłużyły do stworzenia raportu oraz bazy danych o sektach działających w Polsce. Okazało się, że w Polsce najaktywniej działają i są najatrakcyjniejsze dla młodzieży sekty o zabarwieniu orientalnym, czyli Ruch Hare Kriszna oraz Misja Czai-Tani. Często mówiono także o Świadkach Jehowy, a także o szybkim rozprzestrzenianiu się praktyk satanistycznych i okultystycznych.

Profilaktyka

Uczestnicy sympozjum zwrócili szczególną uwagę na potrzebę edukacji i rozpowszechniania informacji o sektach. Ważna jest profilaktyka i to na wszystkich płaszczyznach. Należy przeprowadzać prelekcje w szkołach dla uczniów, dla nauczycieli, dla rodziców, tak aby umieli rozpoznawać objawy uzależnienia ich dziecka od jakiejś grupy destrukcyjnej. Zazwyczaj te objawy przejawiają się na trzech poziomach: w zachowaniu (nagła i wyraźna zmiana osobowości, nowy styl jedzenia i ubierania się), w zainteresowaniach intelektualnych (nowe lektury, uproszczona czarno-biała wizja świata, brak samodzielnych ocen), w sferze fizyczno-emocjonalnej (ochłodzenie stosunków rodzinnych i przyjacielskich, częsty niepokój, strach, i skrajne stany emocjonalne, nagły spadek lub wzrost wagi). - Lepiej bowiem ludzi edukować i informować - mówi Zbigniew Żołądziejewski, przewodniczący miejskiego oddziału Civitas Christiana w Zielonej Górze - niż potem wyciągnąć kogoś z sekty. Oddziaływanie ruchów destrukcyjnych i sekt na człowieka jest tak duże, zanim powróci do pełnej sprawności duchowo-intelektulano-fizycznej minie dużo czasu. Przykładem jest choćby Sergiusz Orzeszko, obecny na sympozjum, który przez wiele lat był członkiem Ruchu Hare Kriszna. Z sekty wyciągnęła go s. Michaela. Ale wcześniej jego dziewczyna przez kilkanaście dni modliła się bez przerwy na różańcu, żeby on w ogóle zechciał się spotkać z s. Michaelą.

Reklama

Destrukcja

Celem drugiej części sympozjum było ukazanie zagrożeń i zintegrowanie krajowych ośrodków przeciwko destrukcyjnej działalności Ruchu Hare Kriszna w Polsce, a w szczególności na Przystanku Woodstock w Żarach.
Sergiusz, były członek Hare Kriszna dał świadectwo: "Wierzyłem, że jestem bogiem", a s. Michaela, długoletnia misjonarka w Indiach, przybliżyła sam ruch Hare Kriszna. Zwróciła ona uwagę, że specyficzna dieta, której bezwzględnie wymagają od swoich członków, jest niebezpieczna zarówno dla osób dorosłych, u których może doprowadzić do anemii, jak i dla młodych, gdyż niedostateczna ilość białka zwierzęcego w młodym, rozwijającym się organizmie sprawia, że nie rozwija się on prawidłowo, co prowadzi do poważnych zaburzeń fizjologicznych i jest wyniszczająca dla organizmu. Natomiast tzw. mantrowanie, czyli powtarzanie przez kilka godzin dziennie tych samych wyrazów, może prowadzić do zahamowywania rozwoju intelektualnego, doświadczania złudnych euforii i niekorzystnych zmian stanów świadomości.
Egzotyczność Ruchu Hare Kriszna przyciąga zwłaszcza młodych - mówili obecni na sympozjum - dlatego tak ważne jest, by upowszechniać wśród nich szczegółowe informacje o sposobie działania i kastowej strukturze tego ruchu.

Ośrodek

Zielonogórski Ośrodek Informacji o Sektach i Nowych Ruchach Religijnych działający przy KS Civitas Christiana powstał w 1997 r. Koncentruje się on na stałych dyżurach, które pełnione są w każdy poniedziałek w godz. 14.00-17.00 w siedzibie Stowarzyszenia przy ul. Krawieckiej 7-9. Rocznie kontaktuje się z ośrodkiem około dwóch tysięcy osób, zarówno z terenu naszego województwa, jak i województw ościennych, z czego blisko tysiąc zgłasza odejście kogoś bliskiego do sekty. Najczęściej szukają oni informacji lub zgłaszają zapotrzebowanie na wygłoszenie prelekcji. Rocznie przez jednego pracownika wygłaszanych jest około dwustu prelekcji. Ośrodek współpracuje z kapłanami, prawnikiem, psychologami, pedagogami, którzy służą radą w konkretnych przypadkach. Prowadzony jest także stały monitoring sekt działających w Zielonej Górze i na terenie województwa lubuskiego. Do największych sukcesów należy zaliczyć wyprowadzenie z sekt dwunastu osób.
Kolejne spotkanie przedstawicieli ośrodków z całego kraju ma odbyć się 22 listopada w Zielonej Górze.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie jak paniska i uzurpatorzy!

2022-09-27 13:11

Niedziela Ogólnopolska 40/2022, str. 18

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich /Niedziela

Panie, wszystko podlega Twojej władzy i nikt nie może sprzeciwić się Twej woli. Ty bowiem stworzyłeś wszystko: niebo i ziemię, i cokolwiek istnieje w przestworzach niebios. Ty jesteś Panem wszechświata” (Est 13). Te słowa antyfony otwierają niedzielną liturgię. W każdej Eucharystii pada wiele słów, a każde jest brzemienne... To niemożliwe, by je wszystkie przetrawić i wprowadzić w krwiobieg duszy. Zatrzymała mnie i dotknęła treść tej antyfony. Oto wszystko, bez najmniejszego wyjątku, podlega władzy Boga Stwórcy. Ja i ty, wszyscy. Całe moje życie. Każdy oddech, każde uderzenie serca. Nic nie jest absolutną własnością człowieka. Wszystko mamy z daru – taka wieczysta dzierżawa. Kto myśli o tym i „czuje” to co dzień? Spontanicznie czujemy się jak paniska na swoim, ba, jakbyśmy to wszystko (i siebie samych) powołali do bytu i w istnieniu utrzymywali. A przecież to nieprawda!

CZYTAJ DALEJ

Co ziarno gorczycy mówi o wierze?

2022-10-01 20:30

[ TEMATY ]

Ewangelia

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie

Sr. Amata CSFN

Rozważania do Ewangelii Łk 17:5-10

Co ziarno gorczycy mówi o wierze?

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: Maryja łaski pełna

2022-10-01 20:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

Wędrując „z różańcem w ręku po dar pokoju” zatrzymujemy się przy słowach wypowiedzianych przez Archanioła Gabriela, wypowiedzianych w nazareńskim domu wobec Dziewicy Maryi. Dziś zatrzymujemy się nad słowami „łaski pełna”. Co one znaczą? Jaki jest ich sens? Co przez to chciał powiedzieć Archanioł Gabriel?

„Łaski pełna”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję