Reklama

Z Polski


Niedziela Ogólnopolska 11/2008, str. 9

Ryszard Rzepecki

25-lecie kardynalatu

Z wdzięczności dla Prymasa Polski

Balet klasyczny i nowoczesny, występy operowych solistów, chórów oraz specjalnie przygotowany film - to tylko niektóre z artystycznych atrakcji, jakie przygoto-wano 5 marca na koncert z okazji 25-lecia kardynalskiej posługi Prymasa Polski kard. Józefa Glempa.
Jubileuszowy koncert w Teatrze Wielkim w Warszawie nawiązywał do narodowej tradycji i polskiej historii. Cała uroczystość została przygotowana z inicjatywy abp. Kazimierza Nycza, następcy kard. Józefa Glempa, jako wotum wdzięczności dla Prymasa Polski za jego wieloletnią służbę Kościołowi w Warszawie i całej Polsce.
Podczas uroczystości abp Józef Michalik podziękował Jubilatowi za pracowitą, dynamiczną i pokorną obecność w życiu Kościoła i Ojczyzny. - Wartość i wielkość tej posługi i misji była konsekwentnym realizowaniem zawołania biskupiego „Caritati in iustitia”, czyli Sprawiedliwość w miłości - powiedział w imieniu Episkopatu Polski abp Michalik. - Życzymy Księdzu Kardynałowi Prymasowi, aby dalej twórczą pracą uczył Kościół i Ojczyznę. Aby jeszcze gorliwiej i jeszcze skuteczniej modlił się za nas, za Polaków w kraju i za granicą - dodał przewodniczący Episkopatu Polski.
Podziękowanie za 25 lat posługi Prymasowi Polski złożył również Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński, nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk odczytał list nadesłany z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, życzenia skierowała także prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Podczas koncertu na sali byli obecni również biskupi polscy i zagraniczni uczestniczący w 343. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski oraz setki wiernych z archidiecezji warszawskiej.
Kilka godzin przed koncertem, podczas Zebrania Plenarnego Episkopatu Polski, kard. Józef Glemp nawiązał do swojego jubileuszu. Mówił, że podczas Posługi kardynalskiej największą jego radością były wizyty papieża Jana Pawła II w Polsce, które dostarczały wielu przeżyć emocjonalnych, i podczas których rodziła się nowa jakość ku zjednoczeniu Polaków. Natomiast za największy dramat swojej posługi uznał to, że nie udało się uchronić ks. Jerzego Popiełuszki od śmierci.
Podczas jubileuszowego koncertu artyści Teatru Wielkiego oraz chóru dziecięcego „Alla Polacca” zaprezentowali m.in. „Mazura” Stanisława Moniuszki z opery „Straszny dwór”, fragment „Stabat Mater” Karola Szymanowskiego i „Walca cis-moll” z baletu „Sylfidy” Fryderyka Chopina.

Artur Stelmasiak

Zebranie plenarne KEP

O młodzieży, emigracji i mediach

Apel o politykę prorodzinną w obliczu katastrofy demograficznej, duszpasterstwo polonijne, przyjęcie nowego statutu Konferencji Episkopatu Polski oraz podsumowanie prac Kościelnej Komisji Historycznej - to niektóre wątki 343. zebrania plenarnego Episkopatu Polski, które odbyło się 5 i 6 marca w Warszawie.
Omawiając sytuację społeczną w kraju, abp Kazimierz Nycz podkreślał, że najważniejsze polskie problemy należy oddzielić od partyjnego sporu i rozwiązywać je niezależnie od wyniku kolejnych wyborów. Ocenił on, że jednym z kluczowych problemów kraju jest sytuacja demograficzna, będąca w stanie katastrofalnym. Przypomniał, że w Polsce rodzi się obecnie o połowę mniej dzieci niż w latach 80.
Po dwóch latach prac biskupi przyjęli znowelizowany statut Konferencji Episkopatu. Zakłada on wzmocnienie pozycji biskupów diecezjalnych. Statut zostanie przekazany Stolicy Apostolskiej do zatwierdzenia.
Biskupi przyjęli dokument o duszpasterstwie młodzieży, kierowany do osób i instytucji odpowiedzialnych za formację chrześcijańską młodego pokolenia. Nowym delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji został bp Zygmunt Zimowski, ordynariusz radomski. Zastąpił on bp. Ryszarda Karpińskiego, który zrezygnował z tej funkcji ze względu na wiek i stan zdrowia. Odnosząc się do duszpasterskiej sytuacji Polaków w Wielkiej Brytanii, gdzie obecnie znajduje się największe skupisko polonijne, bp Zimowski poinformował, że kard. Cormac Murhpy-O’Connor, przewodniczący Konferencji Episkopatu Anglii i Walii, który był gościem Zebrania Plenarnego KEP, zaproponował utworzenie wspólnej komisji tamtejszego Kościoła lokalnego i Episkopatu Polski.
Na zebraniu omawiano też sytuację mediów publicznych. W komunikacie z obrad podkreślono ich znaczenie dla kultury i tożsamości narodu. „Stanowią one wysokiej rangi dobro narodowe, dlatego powinny być zachowane i chronione” - uważają biskupi.
Tradycją wiosennych zebrań Konferencji Episkopatu są wizyty hierarchów z innych krajów. W tym roku wzięli w nim udział: kard. Cormac Murphy-O’Connor - przewodniczący Episkopatu Anglii i Walii, bp František Tondra - przewodniczący słowackiego Episkopatu, abp Stanislav Hoèevar z Serbii, bp Valentin Pozaić z Chorwacji, abp Tadeusz Kondrusiewicz z Białorusi, bp Leon Mały z Ukrainy, abp Riccardo Fontana z Włoch, bp György Udvardy z Węgier, bp Konrad Zdarsa z Niemiec i bp Dominique Rey z Francji. Z powodu choroby nie dojechał bp František Lobkowicz z Czech.

Krótko

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało zmiany w kodeksie pracy w małych firmach. Nowe rozwiązania są niekorzystne dla pracowników, ułatwiają m.in. zwalnianie kobiet w ciąży i pracowników w wieku przedemerytalnym.

Eurodeputowany - prof. Bronisław Geremek zapowiedział drugi raz, że nie złoży oświadczenia lustracyjnego. Zdaniem prawników, złamie w ten sposób prawo.

Andrzej Barcikowski, były szef ABW, uważany za człowieka Leszka Millera, został powołany do rady konsultacyjnej szkoły kontrwywiadu. W służbach coraz częściej posady otrzymują ludzie, którzy byli znaczącymi postaciami za czasów rządów SLD.

Zmiana na stanowisku komendanta głównego policji. Dotychczasowy komendant Tadeusz Budzik odszedł ze stanowiska. Zastąpił go Andrzej Matejuk, wieloletni komendant wojewódzki z Wrocławia i znajomy szefa MSWiA Grzegorza Schetyny.

Prezydent Lech Kaczyński odznaczył 45 osób, które brały aktywny udział w wydarzeniach Marca’68. Wśród odznaczonych znaleźli się m.in.: Józef Dajczgewand, Jadwiga Dzięgiel, Irena Lasota i pośmiertnie Andrzej Kijowski. Zabrakło Adama Michnika. Odznaczenia nie przyjął Bogdan Czajkowski, w proteście przeciwko swojej sytuacji osobistej. Domaga się także ratyfikowania Traktatu Lizbońskiego w drodze referendum.

Platforma Obywatelska wraca do pomysłu zniesienia abonamentu telewizyjnego. Media publiczne byłyby finansowane wprost z budżetu. Miałyby też ograniczenia w emitowaniu reklam, co wiązałoby się z tym, że więcej pieniędzy miałyby telewizje prywatne.

Na karę roku i 4 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata skazał Sąd Okręgowy w Poznaniu prezydenta miasta Ryszarda Grobelnego w sprawie sprzedaży miejskiego gruntu poniżej jego wartości firmie Grażyny Kulczyk. Sąd skazał Grobelnego również na karę grzywny i wydał zakaz zajmowania stanowisk związanych z zarządzaniem mieniem komunalnym przez 4 lata. Jeśli wyrok zostanie podtrzymany w drugiej instancji, Poznań czekają wybory na prezydenta miasta.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

Bp Kaszak: Cóż złego zrobiła Wam Maryja? Za co Ją tak straszliwie obrażacie? To nas bardzo boli

2019-08-25 22:24

jc / Częstochowa (KAI)

"Niestety, z bólem i trwogą musimy stwierdzić, że Maryja, Matka Boga Najwyższego i nasza ukochana Matka, na naszej polskiej ziemi jest obrażana, i to poprzez profanację cudownego, od wieków świętego dla wielu Polaków Jej wizerunku ‒ obrazu Matki Bożej Częstochowskiej" – mówił biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak w homilii wygłoszonej na Jasnej Górze w przeddzień uroczystości NMP Częstochowskiej.

M. Sztajner/Niedziela

Odnosząc się do niedawnych wydarzeń biskup podkreślał, że "jesteśmy świadkami podejmowania dalszych akcji przeciwko najukochańszej osobie, jaką Jezus miał na ziemi. Są to działania wyjątkowo haniebne i groźne, niosące ze sobą bardzo konkretne konsekwencje ‒ karę Bożą".

Zobacz zdjęcia: Procesja z Obrazem Matki Bożej z Archikatedry Częstochowskiej na Jasną Górę

- W trosce o szacunek dla naszej Królowej i o dobrobyt naszej ukochanej Ojczyzny nie możemy milczeć, tylko na rożne sposoby musimy wyrażać swój sprzeciw przeciwko tym skandalicznym zachowaniom oraz podejmować czyny pokutne, by zadośćuczynić Panu Bogu za bluźnierstwa wobec Maryi i Jego osoby - podkreślał.

"Pytamy autorów i uczestników ataków na Przenajświętszą Panią: Cóż złego zrobiła Wam Maryja? Za co Ją tak straszliwie obrażacie? To nas bardzo boli. Maryja jest Matką Boga i naszą ukochaną Matką, którą bardzo szanujemy. Tymi haniebnymi czynami obrażacie także nasze uczucia religijne. Dlatego nie ma i nigdy nie będzie naszego przyzwolenia na takie niedopuszczalne zachowanie" - pytał bp Kaszak.

Nawiązując do orędzia Matki Bożej z Fatimy, wzywał do praktykowania wynagradzającego nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca. Podkreślał, że w zaistniałej sytuacji katolikom nie wolno milczeć – muszą stanowczo przeciwstawiać się moralnie złym działaniom oraz brać w obronę tych, którzy w trosce o dobro Polski głoszą prawdę o zagrożeniach ideologii LGBT.

W tym kontekście przypomniał osobę abp. Marka Jędraszewskiego. Zachęcał też rodziców do podpisywania deklaracji sprzeciwiającej się wychowywaniu dzieci zgodnie z ideologią LGBT.

"Jasnogórska Pani, wspieraj nas, abyśmy byli w stanie naszymi modlitwami i ofiarami wynagrodzić Bogu bluźnierstwa, jakich doznaje On od ludzi. Pomóż nam uśmierzyć sprawiedliwy gniew Boży, do którego sami zmuszamy Stwórcę grzechem i nieposłuszeństwem, bo kiedy zapłonie jego ogień, nikt i nic się nie ostoi" – zakończył homilię bp Kaszak.

25 sierpnia w południe na Jasną Górę przybyło ponad tysiąc pielgrzymów z Zagłębia Dąbrowskiego. To druga część diecezjalnej pielgrzymki – 13 sierpnia do Częstochowy weszło prawie 1500 osób z regionu olkuskiego. Obu pielgrzymkom towarzyszył na trasie biskup Grzegorz Kaszak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wielka pielgrzymka tarnowska

2019-08-25 21:19

BPJG

37. Piesza Pielgrzymka Tarnowska dotarła niedzielnym popołudniem, 25 sierpnia przed jasnogórski Szczyt. W tym roku pielgrzymowało w niej aż 8 tys. 130 pątników - to najliczniejsza dziś grupa pielgrzymkowa, a całym sezonie druga co do wielkości (po Pielgrzymce Krakowskiej, liczącej 8 tys. 500 osób). Pielgrzymka Tarnowska pochwalić się może także większą niż w ubiegłym roku liczbą pielgrzymów - aż o tysiąc osób.

BPJG

W całej pielgrzymce szło aż 164 księży, 50 kleryków i 44 siostry zakonnych. Razem z pątnikami wędrował w tym roku bp Stanisław Salaterski, biskup pomocniczy diec. tarnowskiej. Ks. biskup, razem z ordynariuszem tarnowskim bpem Andrzejem Jeżem, wprowadzili całą pielgrzymkę na Jasną Górę. „Dziękujemy za każdą pielgrzymkę, pielgrzymów przybywa, ponad 8 tys., cieszy, że są to przede wszystkim bardzo młodzi ludzie - mówi bp Andrzej Jeż - W kontekście naszego 5. Synodu Diecezji Tarnowskiej koncentrowaliśmy się na znaczeniu Kościoła w naszym codziennym życiu i myślę, że te rekolekcje bardzo zmieniły spojrzenie na Kościół, zwłaszcza wśród młodych ludzi”.

„Chciałem podziękować im, ponieważ modlili się w intencji Kościoła lokalnego, diecezjalnego, w mojej także intencji. Chciałem prosić ich, żeby ta pielgrzymka przedłużała się w ich codziennym życiu, aby te wszystkie doświadczenia, które tutaj podjęli, Boże doświadczenie miłości, przedłużało się w ich codzienności, gdy wrócą do swoich zajęć, do swoich domów” – mówił bp Andrzej Jeż.

Hasłem rekolekcji w drodze były słowa: „Parafia wspólnotą uczniów Chrystusa”. „Hasło to także program związany w Synodem, który przeżywamy w naszej diecezji, i w ten sposób łącząc się w modlitwie, w rekolekcjach w drodze, chcieliśmy rozważać także nasze miejsce w parafii. Ale też na pielgrzymce staliśmy się taką wielką parafią wspólnoty pielgrzymów w liczbie 8 tys. 130” - mówi ks. Roman Majoch, kierownik trasy PP Tarnowskiej i rzecznik prasowy.

„Tegoroczne pielgrzymowanie upływało nam pod hasłem ‘Parafia wspólnotą uczniów Chrystusa’. Zastanawialiśmy się nad rolą każdego z nas we wspólnocie, jaką stanowi parafia. Każdy z nas starał się odpowiedzieć na pytanie, jakie jest jego zadanie w parafii, jak mógłby się bardziej zaangażować, ale przede wszystkim prosić o światło Ducha Świętego w tym natchnieniu, odszukiwaniu głębi wspólnoty z Chrystusem poprzez niedzielną Eucharystię - opowiada ks. Kamil Kopyt, wikariusz parafii św. Mateusza, Ewangelisty i Apostoła w Mielcu, przewodnik grupy 16. - Motywy pielgrzymowania są przeróżne, jedni proszą o zdrowie, inni o zdane egzaminy, jeszcze inni, aby Maryja rozwiązała ich problemy rodzinne, jeszcze inni proszą o uleczenie z chorób czy uzależnień, jeszcze inni proszą o wskazanie drogi życiowej, powołania życiowego, każdy z pielgrzymów idzie z inną intencją”.

Pielgrzymi pokonali ok. 236 km w dziewięć dni. Nad przebiegiem pielgrzymowania czuwał ks. Zbigniew Szostak, dyrektor Pielgrzymki Tarnowskiej. Najmłodsze dzieci na pielgrzymce miały 4 i 5 miesięcy, a najstarszy pątnik - 86 lat.

Podczas Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę cztery pary wypowiedziały sakramentalne „tak”. Ich gośćmi i świadkami były tysiące pielgrzymów. Dwa śluby odbyły się w Zabawie, gdzie znajduje się sanktuarium bł. Karoliny. Związek małżeński zawarli tam Krzysztof i Anna z grupy nr 14 oraz Kinga i Łukasz z grupy nr 19. Dwa śluby miały też miejsce w sanktuarium w Okulicach. Słowa przysięgi małżeńskiej wypowiedzieli tam Paweł i Małgorzata z grupy nr 7 oraz Adrian i Katarzyna z grupy nr 12. „Drugi dzień naszej pielgrzymki to taki szczególny znak, kiedy spoglądamy na rodzinę, i modlimy się za rodzinę, i w naszej wspólnocie jest takie wydarzenie, jak śluby na pielgrzymce. To są ci pielgrzymi, którzy poznali się na pielgrzymce, i chcieli wobec wszystkich pielgrzymów powiedzieć o swojej miłości” - opowiada ks. Roman Majoch.

Jedną z par, która wzięła sakrament małżeństwa drugiego dnia pielgrzymki, byli Katarzyna i Adrian z grupy 12: „Poznaliśmy się cztery lata temu na pielgrzymce, więc postanowiliśmy, że chcemy wrócić na trasę jako małżeństwo. Ślub na pielgrzymce przebiega bardzo tradycyjnie. Pogoda nam dopisywała, a z mężem u boku pielgrzymowało się zdecydowanie lepiej” – mówi Katarzyna.

„Pielgrzymowanie wciąga, droga do Matki Bożej, która nas później prowadzi przez cały rok, atmosfera, która jest na pielgrzymce jest niepowtarzalna i do tego chce się wrócić” – podkreśla Katarzyna. „Naszą główną intencją jest opieka nad naszym nowo zawartym małżeństwem” – dodaje Adrian.

W 37. Pieszej Pielgrzymce Tarnowskiej szło ok. 700 dzieci. „Jest to takim znakiem naszego pielgrzymowania, że w czasie każdej pielgrzymki mamy dość dużą ilość dzieci, które wędrują ze swoimi rodzicami. Więc to nie tylko dzieci, ale całe rodziny, które wędrują na Jasną Górę. I to jest też taki szczególny znak na dzisiejsze czasy – że te rekolekcje w drodze nie przeżywają tylko osoby dorosłe, czy młodzież, ale całe rodziny” - podkreśla ks. kierownik trasy.

Na szlaku Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej obecni byli także misjonarze diecezjalni i zakonni pracujący w Afryce, Ameryce Południowej i Rosji. Pielgrzymi także w tym roku materialnie wspierali misje. Pielgrzymów odwiedzał na trasie bp Mirosław Gucwa z Republiki Środkowoafrykańskiej, który modlił się szczególnie o pokój na świecie.

Jedną z intencji pielgrzymki była intencja wynagradzająca za zniewagi wobec Obrazu Matki Bożej jasnogórskiej, z tej okazji pielgrzymi nieśli cała drogę obraz Matki Bożej Jasnogórskiej: „Z tego, co się dzieje w Polsce, wiadomo jak pokazywany jest Obraz (Matki Bożej jasnogórskiej przyp. red.), więc my od samego Tarnowa niesiemy Ikonę Matki Bożej cały czas. Były modlitwy wynagradzające i przepraszające za to, co się dzieje” - opowiada Elżbieta Czernik, która pielgrzymuje 31. raz na Jasną Górę.

„Po raz pierwszy kiedy poszłam na pielgrzymkę i miałam okazję leżeć krzyżem przed Jasną Górą, to mnie urzekło, i od tej pory co roku wracam. Wydaje mi się, że to jest jakaś siła, która powraca co roku - opowiada Maria Barnaś, po raz 5. na pielgrzymce – Modlitwa jest czymś takim na pielgrzymim szlaku, dzięki czemu możemy się oderwać od rzeczywistości. Według mnie pielgrzymka jest czymś, co nas zamyka od tego świata zewnętrznego, czymś, co nam pozwala znaleźć swój środek”.

„Dużą motywacją dla mnie są pielgrzymi, którzy nie tylko w czasie pielgrzymki, ale przez cały rok się przygotowują, organizują, pytają kiedy, jak, spotkania, są motorem napędowym całej pielgrzymki – podkreśla ks. Kamil Kopyt – Zawsze, kiedy wchodzimy do Częstochowy i widzimy wieżę klasztorną, to nasza grupa oddaje pierwszy pokłon Maryi poprzez uklęknięcie, a tutaj to już tylko łzy, wzruszenie, radość, najbliżsi, którzy nas witają”.

Piesza Pielgrzymka Tarnowska składa się z dwóch części, które podążają co Częstochowy dwoma różnymi trasami. Trasy te niejednokrotnie się przecinają i pokrywają, mimo to w dość znaczący różnią się od siebie. W skład części „A” wchodzą grupy od 1 do 13. W skład części „B” wchodzą grupy od 14 do 25.

Jak co roku na trasie pielgrzymki towarzyszyło pątnikom diecezjalne Radio RDN Małopolska i Radio RDN Nowy Sącz.

Pielgrzymi z Tarnowa spotkali się na wspólnej Mszy św. o godz. 17.00 na jasnogórskim Szczycie. Eucharystii przewodniczył bp Andrzej Jeż, ordynariusz tarnowski, a koncelebrował bp Stanisław Salaterski, biskup pomocniczy, który wędrował pieszo, a w czasie pielgrzymki głosił nauki rekolekcyjne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem