Reklama

"Gaudeamus igitur" w seminarium

Ks. Zdzisław Wójcik
Edycja częstochowska 42/2002

ks. Zdzisław Wójcik
Alumni pierwszego roku otrzymują indeksy

We wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej zainaugurowany został kolejny rok akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. 7 października o godz. 10.30 rozpoczęła się Msza św. w kościele seminaryjnym, której przewodniczył arcybiskup metropolita częstochowski Stanisław Nowak. Obok Pasterza stanęli przy ołtarzu profesorowie, wychowawcy i przełożeni naszego Seminarium. We Mszy św. uczestniczyli klerycy i licznie przybyli goście.

W homilii Ksiądz Arcybiskup nawiązał do tajemnicy Zwiastowania. Maryja przyjęła w pokorze i w posłuszeństwie, ale także z obawą wieść o tym, że zostanie Matką Boga. Podobnie jak Maryja, my, chrześcijanie, stajemy wobec Boga z bojaźnią. Bojaźń ta nie może być jednak strachem czy lękiem, ale powinna nas mobilizować do przejęcia się zadaniem, jakie Stwórca stawia przed człowiekiem. Po raz 77. przed takim ważnym zadaniem staje Seminarium Duchowne, które ma odpowiedzieć na Boże wezwanie. Powołaniem zaś wspólnoty seminaryjnej jest odkrywanie prawdy o Bogu bogatym w miłosierdzie, a poznawszy Boga, dzielenie się Nim z innymi. Najpiękniej przypomniał nam o tym sam Ojciec Święty na krakowskich Błoniach 18 sierpnia tego roku, gdy powiedział: "Oto największy dar, dar miłosierdzia: prowadzić ludzi do Chrystusa, pozwolić im poznać i zakosztować Jego miłości".
Dalsza część inauguracji miała miejsce w auli seminaryjnej. Ks. rektor dr Włodzimierz Kowalik przywitał gości, wśród których byli m.in. przedstawiciele częstochowskich wyższych uczelni: Wyższej Szkoły Pedagogicznej, Politechniki, Akademii Polonijnej, Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Turystyki, Instytutu Teologicznego, a także Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Tę ostatnią reprezentował prodziekan Wydziału Teologicznego - ks. prof. dr hab. Józef Krzywda. Byli także obecni przedstawiciele częstochowskich instytucji, zgromadzeń zakonnych męskich i żeńskich, władz miejskich i samorządowych: Filharmonii, Ośrodka Gaude Mater, Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego, Katolickiego Tygodnika Niedziela, Radia FIAT, Ligi Miejskiej, Zakonu Paulinów, kapituł, Kurii Metropolitalnej. Przybyło wielu księży dziekanów i proboszczów parafii, z których pochodzą alumni pierwszego roku.
Ksiądz Rektor złożył sprawozdanie za ubiegły rok akademicki i przedstawił aktualny stan Seminarium. Do grona przełożonych dołączyli ks. dr Sławomir Zabraniak i ks. mgr Krzysztof Jeziorowski. Dotychczasowy prefekt - ks. mgr Grzegorz Zabłocki objął funkcję prokuratora. Rok akademicki 2002/2003 rozpoczyna 158 alumnów: na pierwszym roku 35, na drugim 32, na trzecim 26, na czwartym 14, na piątym 24 i na szóstym 27. W dalszej kolejności Ksiądz Arcybiskup wręczył indeksy studentom pierwszego roku, a ks. prał. dr hab. Antoni Tronina wystąpił z wykładem o Biblijnym przesłaniu obrazu Miłosierdzia Bożego. Interesujący ten wykład był próbą spojrzenia na symbolikę obrazu Miłosiernego Chrystusa z teologicznego i biblijnego punktu widzenia. Wzbudził żywe zainteresowanie, mogliśmy bowiem spoglądając na znany z objawień św. Faustyny wizerunek Chrystusa Miłosiernego poznać jego sens od tej głębszej, teologicznej strony.
Inauguracja zakończyła się uroczystym odśpiewaniem Gaudeamus igitur i wspólną modlitwą, którą poprowadził Pasterz Kościoła częstochowskiego.

Biskup Aleppo: turecka ofensywa w Syrii to „zbrodnia”

2019-10-14 15:37

ts (KAI) / Aleppo

Katolicki biskup Aleppo, Georges Abou Khazen, w ostrych słowach zareagował na turecką ofensywę wojskową w Syrii. „Jesteśmy bardzo zaniepokojeni” - powiedział 14 października w rozmowie z Radiem Watykańskim katolicki biskup Aleppo. „Wojna jest podwaliną pod kolejne wojny i nie stanowi rozwiązania, zwłaszcza w regionie takim jak ten, że wszystkimi żyjącymi tam grupami etnicznymi i religijnymi" - stwierdził wikariusz apostolski Aleppo i podkreślił: "To, co tu przeżywamy, to ludzki dramat, to zbrodnia”.

youtube.com

W regionie, z którego teraz ucieka tak wielu ludzi, reprezentowane są wszystkie mniejszości chrześcijańskie, jak Asyryjczycy, syryjscy Chaldejczycy, czy Ormianie, zwrócił uwagę hierarcha. „Wielu ich przodków wymordowano w Turcji, tu żyją potomkowie tych, którzy zdołali się uratować przed masakrami i to oni teraz doświadczają napaści Turków na ich kraj”.

Wiele miejsc w regionie Dżazira położonym między Eufratem i Tygrysem, a także miasta Qamishli czy Hasake, w czasie pod mandatem francuskim w Syrii i Libanie, stanowiło schronienie dla chrześcijan, którzy przeżyli ludobójstwo, jakiego dopuścił się rząd turecki od 1915 roku w północnych regionach. Chrześcijanie żyjący dziś na tych terenach ciągle noszą w pamięci świadomość „sayfo” - "ludobójstwa".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Dzień Dziecka Utraconego w Wieluniu

2019-10-15 21:53

Zofia Białas

Dzień Dziecka Utraconego obchodzony jest w Polsce w dniu 15 października od 2004 roku, na świecie od roku 1988. Jego idea narodziła się w Stanach zjednoczonych. Tam obchodzi się go pod nazwą Dzień Pamięci Dzieci Nienarodzonych i Zmarłych. W Wieluniu miejscem szczególnej modlitwy za dzieci utracone jest kościół św. Mikołaja u wieluńskich Bernardynek.

Zofia Białas

15 października, do kościoła klasztornego, w którym wieluńskie siostry od modlitwy codziennie polecają Bogu powierzone sobie intencje, przybyli rodzice, którzy utracili swoje dziecko w wyniku poronienia lub wczesnego porodu, przybyli by Różańcem i Eucharystią modlić się w ich intencji. Wspólnie z o. Błażejem od wieluńskich Franciszkanów odmówiono Bolesną część Różańca, wtapiając w rozważania swoje przemyślenia i prośby.

Eucharystię w intencji utraconych dzieci i ich rodziców odprawili o. Błażej i ks. Andrzej Walaszczyk – kapelan sióstr Bernardynek. Słowo Boże do wiernych skierował o. Błażej.

Sięgając do wspomnień z czasów swojej pracy w klinice dziecięcej w Katowicach mówił o traumie rodziców, którzy musieli pożegnać swoją narodzoną córkę, swoje pierwsze dziecko. Jak trudno było zbolałej matce zgodzić się z wolą Bożą. Mówiła, że nie chce mieć więcej dzieci. Potem jednak urodziła kolejne trzy. Była szczęśliwa matką i żoną, a maleństwo, które zmarło, nosiła w swoim sercu i uwierzyła, że ono oręduje za jej rodziną u Boga. Potem zmarł nagle mąż. Pociechą i wsparciem okazała się trójka pozostałych dzieci.

Dziś ta matka wie, że w Bożych planach bywa tak, że jedni dostają dziecko na całe życie, inni na kilka miesięcy, inni na kilka lat, jedni tracą je tuż po poczęciu w wyniku poronienia, inni z powodu obumarcia płodu, ale ból dla każdej z nich jest taki sam. Dobrze, jeśli taka matka, jej rodzina znajdzie w swoim otoczeniu ludzi, którzy zrozumieją jej ból i otoczą ją pomocą. Wierzymy, że przez takich ludzi swoją dobroć okazuje sam Bóg.

Dziś, modląc się za wszystkie dzieci przedwcześnie utracone, także te, których poczęcie przerwano w sposób brutalny i te, które Bóg powołał do siebie na innych etapach ich życia, okazaliśmy solidarność z tymi, którym nie było dane poznać swego dziecka i z tymi, dla których dziecko odeszło za wcześnie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem