Reklama

"Gaudeamus igitur" w seminarium

Ks. Zdzisław Wójcik
Edycja częstochowska 42/2002

ks. Zdzisław Wójcik
Alumni pierwszego roku otrzymują indeksy

We wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej zainaugurowany został kolejny rok akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. 7 października o godz. 10.30 rozpoczęła się Msza św. w kościele seminaryjnym, której przewodniczył arcybiskup metropolita częstochowski Stanisław Nowak. Obok Pasterza stanęli przy ołtarzu profesorowie, wychowawcy i przełożeni naszego Seminarium. We Mszy św. uczestniczyli klerycy i licznie przybyli goście.

W homilii Ksiądz Arcybiskup nawiązał do tajemnicy Zwiastowania. Maryja przyjęła w pokorze i w posłuszeństwie, ale także z obawą wieść o tym, że zostanie Matką Boga. Podobnie jak Maryja, my, chrześcijanie, stajemy wobec Boga z bojaźnią. Bojaźń ta nie może być jednak strachem czy lękiem, ale powinna nas mobilizować do przejęcia się zadaniem, jakie Stwórca stawia przed człowiekiem. Po raz 77. przed takim ważnym zadaniem staje Seminarium Duchowne, które ma odpowiedzieć na Boże wezwanie. Powołaniem zaś wspólnoty seminaryjnej jest odkrywanie prawdy o Bogu bogatym w miłosierdzie, a poznawszy Boga, dzielenie się Nim z innymi. Najpiękniej przypomniał nam o tym sam Ojciec Święty na krakowskich Błoniach 18 sierpnia tego roku, gdy powiedział: "Oto największy dar, dar miłosierdzia: prowadzić ludzi do Chrystusa, pozwolić im poznać i zakosztować Jego miłości".
Dalsza część inauguracji miała miejsce w auli seminaryjnej. Ks. rektor dr Włodzimierz Kowalik przywitał gości, wśród których byli m.in. przedstawiciele częstochowskich wyższych uczelni: Wyższej Szkoły Pedagogicznej, Politechniki, Akademii Polonijnej, Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Turystyki, Instytutu Teologicznego, a także Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Tę ostatnią reprezentował prodziekan Wydziału Teologicznego - ks. prof. dr hab. Józef Krzywda. Byli także obecni przedstawiciele częstochowskich instytucji, zgromadzeń zakonnych męskich i żeńskich, władz miejskich i samorządowych: Filharmonii, Ośrodka Gaude Mater, Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego, Katolickiego Tygodnika Niedziela, Radia FIAT, Ligi Miejskiej, Zakonu Paulinów, kapituł, Kurii Metropolitalnej. Przybyło wielu księży dziekanów i proboszczów parafii, z których pochodzą alumni pierwszego roku.
Ksiądz Rektor złożył sprawozdanie za ubiegły rok akademicki i przedstawił aktualny stan Seminarium. Do grona przełożonych dołączyli ks. dr Sławomir Zabraniak i ks. mgr Krzysztof Jeziorowski. Dotychczasowy prefekt - ks. mgr Grzegorz Zabłocki objął funkcję prokuratora. Rok akademicki 2002/2003 rozpoczyna 158 alumnów: na pierwszym roku 35, na drugim 32, na trzecim 26, na czwartym 14, na piątym 24 i na szóstym 27. W dalszej kolejności Ksiądz Arcybiskup wręczył indeksy studentom pierwszego roku, a ks. prał. dr hab. Antoni Tronina wystąpił z wykładem o Biblijnym przesłaniu obrazu Miłosierdzia Bożego. Interesujący ten wykład był próbą spojrzenia na symbolikę obrazu Miłosiernego Chrystusa z teologicznego i biblijnego punktu widzenia. Wzbudził żywe zainteresowanie, mogliśmy bowiem spoglądając na znany z objawień św. Faustyny wizerunek Chrystusa Miłosiernego poznać jego sens od tej głębszej, teologicznej strony.
Inauguracja zakończyła się uroczystym odśpiewaniem Gaudeamus igitur i wspólną modlitwą, którą poprowadził Pasterz Kościoła częstochowskiego.

Dziś największy lipcowy odpust maryjny na Jasnej Górze

2019-07-16 17:49

mir / Jasna Góra (KAI)

Podprzeor Jasnej Góry o. Mieczysław Polak podziękował pieszym pątnikom zgromadzonym na odpustowej sumie w dzisiejsze wspomnienie Matki Bożej z Góry Karmel, zwanej Szkaplerzną, że „stają w obronie wartości chrześcijańskich, będąc świadkami tego, co dobre i prawdziwe”. Ponad 4 tys. osób dotarło w pieszych pielgrzymkach na największy lipcowy odpust maryjny na Jasnej Górze.

Bożena Sztajner/Niedziela

Suma odpustowa odprawiona została na jasnogórskim szczycie o godz. 11.00. Na uroczystości przybyli pielgrzymi piesi z Poznania, Przemyśla, Piotrkowa Trybunalskiego w archidiecezji łódzkiej i z parafii arch. częstochowskiej; m.in. Gorzkowic, Rozprzy, Kamieńska oraz z Trzemeśni w arch. krakowskiej. Dotarła także licząca 75 osób Franciszkańska Pielgrzymka Rowerowa ze Wschowy w diec. zielonogórsko-gorzowskiej.

- Chodziliśmy od małego – przyznaje wielu jasnogórskich pielgrzymów. Od pokoleń pielgrzymują pieszo, przekazując wiarę, miłość do Boga i umiłowanie pielgrzymowania swoim dzieciom. Od 150 lat wędrują wierni z Piotrkowa Trybunalskiego.

- Można powiedzieć, że podróżujemy 'od Matki do Matki', ponieważ Piotrków Trybunalski również ma swoją Maryję, którą oczywiście czcimy - wyjaśniał kierownik grupy ks. Jacek Tyluś. Najstarszym pielgrzymem była w tej grupie 82-letnia Janina, najmłodszymi 13-miesięczy Jaś i 16-miesięczna Marcelina. Wierni z Piotrkowa Trybunalskiego także pieszo wracają do domów. Tradycyjnie w dzień poświęcony Najświętszej Maryi Pannie z Góry Karmel na Jasną Górę przybyła też grupa z Rozprzy z sanktuarium, w którym Maryję czci się jako Matkę Życia. Także ci pielgrzymi wracają pieszo.

Odprawiający rekolekcje w drodze modlili się o wstawiennictwo Maryi w wiernym naśladowaniu Jej Syna. O. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry podziękował pielgrzymom, że „stają w obronie wartości chrześcijańskich, będąc świadkami tego, co dobre i prawdziwe”.

Mszy św. przewodniczył ks. Jan Markowski, kierownik 85. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki, a koncelebrowali m.in.: ks. Łukasz Łukasik, ojciec duchowy 85. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki i ks. Jacek Tyluś, kierownik 150. Jubileuszowej Pielgrzymki Piotrkowskiej.

O tym, by wiara nie była tylko przyzwyczajeniem i tradycją, lecz żywą relacją z Jezusem i Jego Matką mówił w kazaniu ks. Łukasz Łukasik. - Przychodzimy do Maryi na Jasną Górę, aby zawierzyć Jej sprawę naszej wiary i tego, jak ta wiara w naszym życiu jest postrzegana, a przede wszystkim, jak jest wyznawana – mówił kaznodzieja – To właśnie w naszym sercu rodzi się ta walka związana z wiarą, to właśnie w naszym sercu, w dzisiejszych czasach, rodzi się największa walka o chrześcijaństwo i o Jezusa Chrystusa”.

Z racji odpustu Matki Bożej Szkaplerznej, w Kaplicy Cudownego Obrazu odprawione zostały Nieszpory połączone z nabożeństwem tzw. klęczek. Podczas nabożeństwa ojcowie i bracia paulini modlili się wezwaniami Litanii Loretańskiej i ze wzniesionymi ku górze rękami śpiewali łacińską antyfonę „Monstra Te esse Matrem” („Okaż nam się Matką”).

Święto Matki Bożej Szkaplerznej jest dla niektórych pielgrzymów okazją do uroczystego założenia tego szczególnego znaku zawierzenia Maryi.

Historia szkaplerza sięga połowy XIII w., kiedy to ówczesny generał karmelitów o. Szymon Stock prosił Matkę Bożą o pomoc w uratowaniu zakonu przed kasatą. Jak podaje tradycja, w odpowiedzi Maryja ofiarowała karmelicie płócienną szatę jako znak schronienia pod Jej macierzyńską opiekę. Z noszeniem szkaplerza związane są tzw. przywileje szkaplerzne, czyli łaski obiecane przez Matkę Bożą. Po pierwsze, gwarantuje on szczególną opiekę Najświętszej Maryi Panny w trudnych sytuacjach i niebezpieczeństwach doczesnego życia, a po drugie - w znaku szkaplerza Maryja obiecała szczęśliwą śmierć i zachowanie od wiecznego potępienia.

- Dzisiejsze święto to także ważny dzień w duchowości paulinów - wyjaśnia o. Piotr Łoza. Życie patriarchy Zakonu Paulinów św. Pawła Pierwszego Pustelnika było naśladowaniem życia proroka Eliasza. - Karmel to Góra proroków i pustelników - zauważa o. Łoza – I w tej tajemnicy można odkrywać i dziś co to znaczy życie pustelnicze. Życie pustelnicze to życie prorockie. Pustelnik ma być prorokiem dla tego świata, czyli żyć tym, co jest nadprzyrodzone. Życie według Boga jest proroctwem, czasami nic nie trzeba mówić, tylko żyć według Boga, żeby być prorokiem – wyjaśniał zakonnik.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zakopane: marianie zapraszają do zwiedzania kaplicy na Jaszczurówce

2019-07-16 19:06

jg / Zakopane (KAI)

W te wakacje z inicjatywy księży marianów wprowadzono nieodpłatną profesjonalną usługę przewodnicką w kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa na Jaszczurówce. Można także w jej podziemiach zobaczyć wystawę twórców lokalnych pt. "Oto drzewo krzyża".

zakopedia.pl

Inicjatorem oprowadzania bezpłatnego po Kaplicy na Jaszczurówce był proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego na Cyhrli, marianin ks. Grzegorz Belczak. Z oprowadzania można skorzystać codziennie (z wyjątkiem niedziel) w godzinach 9.30 – 14.30.

- Prelekcja dotyczy również historii Jaszczurówki, parku narodowego, budownictwa regionalnego oraz wybitnych postaci związanych w tym miejscem - podkreśla ks. Belczak.

Jednocześnie w okresie wakacyjnym w podziemiach kaplicy będzie czynna codziennie w godzinach 10.00 – 17.00 wystawa z pracami lokalnych artystów. Tym razem tematem wiodącym wystawy, organizowanym po raz 32 jest sentencja "Oto drzewo krzyża". Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Wśród twórców wystawiających swoje prace jest m.in. Anna Liscar. Artystka od wielu lat wykonuje dla abp. Marka Jędraszewskiego obrazki, które potem hierarcha rozdaje w czasie spotkań z wiernymi.

Wystawa gromadzi obrazy malowane na szkle, które są jednym z rodzajów sztuki ludowej Podhala. Galeria zrzesza wspólnotę kilkunastu artystów nadal tworzących oraz rodzin artystów już zmarłych. Sztuka malowania na szkle, którą oni się trudnią, zorientowana jest przede wszystkim na tematy związane z religią, choć przejawia różnorodność form i stylów.

Kaplicę Najświętszego Serca Pana Jezusa na Jaszczurówce zaprojektował Stanisław Witkiewicz. Rozpoczęto ją budować w 1904 r., a poświęcono w 1907 r. Administracyjnie leży w granicach parafii pw. Miłosierdzia Bożego na zakopiańskiej Cyrhli, prowadzonej przez księży marianów. Stanowi bardzo ważny zabytek stylu zakopiańskiego. Jest bardzo chętnie i licznie odwiedzanym miejscem przez turystów.

Obecnie jest to kościół filialny parafii pw. Miłosierdzia Bożego na Cyhrli, gdzie posługę duszpasterską sprawują Księża Marianie, a kaplica jest pod ich opieką od 1984 roku. Msze Święte w kaplicy sprawowane są o godzinie 17.00 (dni powszednie), o godzinie 10.00 i 17.00 (niedziele i święta).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem