Reklama

Serwis Duszpasterstwa Młodych

Oprac. A. P.
Edycja częstochowska 42/2002

Dzień Papieski z udziałem młodych

13 października br. w całej Polsce odbył się II Dzień Papieski. W wielu miastach organizowano koncerty i spotkania modlitewne związane z osobą Jana Pawła II. W Częstochowie na placu Biegańskiego 12 października w obchody Dnia Papieskiego włączyli się również młodzi ludzie z różnych wspólnot. Szczególną inicjatywą Dnia Papieskiego było zbieranie ofiar na rzecz Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", która ustanawia stypendia dla dzieci z rodzin najuboższych. Z takich stypendiów korzysta już w archidiecezji częstochowskiej kilku gimnazjalistów.

Blisko 50 tys. studentów w Częstochowie

Częstochowa jest wyjątkowo silnym ośrodkiem akademickim. Na ośmiu uczelniach w tym mieście studiuje obecnie prawie 50 tys. studentów w systemie dziennym, zaocznym i wieczorowym. Sama Politechnika Częstochowska kształci 22 tys. młodych ludzi. W Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie studiuje 18,5 tys. studentów. Reszta to studenci uczelni prywatnych.

Reklama

Punkty Przygotowańdo Spotkania Taizé

Bracia z Taizé rozpoczęli już przygotowania do kolejnego etapu Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię. Tym razem młodzi zostali zaproszeni przez Wspólnotę do Paryża. Samo spotkanie nie będzie już spotkaniem młodzieży Europy, ale wszystkich kontynentów. Tradycyjnie odbywać się będzie od 28 grudnia do 1 stycznia. W całej Polsce rozpoczęły prace specjalne punkty przygotowawcze prowadzone przez młodzież i zatwierdzone oficjalnie przez braci z Taizé. Jest ich w Polsce już około 200. W samej archidiecezji częstochowskiej działają dwa takie punkty: przy Duszpasterstwie Akademickim "Emaus" (Częstochowa, ul. Brzeźnicka 59 - www.emaus.cz.pl) oraz przy parafii Świętych Piotra i Pawła w Zawierciu (Zawiercie, ul. Sienkiewicza 4 - ks. Jan Lisiecki). Warunkiem wyjazdu na pielgrzymkę do Paryża będzie udział w stałej formacji prowadzonej przez te punkty. Zapisy kończą się 15 listopada br.

Spotkanie dla nauczycieli akademickich

Od tego roku akademickiego w kościele rektorackim pw. Najświętszego Imienia Maryi (Aleja NMP 56) każdą niedzielę o godz. 19.15 odprawiane są Msze św. dla nauczycieli akademickich, studentów i inteligencji Częstochowy. W dzień wspomnienia św. Jana Kantego, profesora Akademii Krakowskiej, 20 października br. po Mszy św. odbędzie się spotkanie formacyjne dla nauczycieli akademickich.

Wyróżnienie dla abp. Pennacchio

2019-10-19 12:12

at

Jest niezmiernie ważne, aby treści społecznej nauki Kościoła docierały do jak najszerszego kręgu osób – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce odbierając Złotą Honorową Odznakę Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Uroczystość odbyła się 18 października podczas II Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej w Warszawie.

Archiwum organizatorów/Aneta Żylińska

Abp Salvatore Pennacchio został wyróżniony m.in. za „pełen miłości kapłańskiej trud promowania nauczania Jana Pawła II”. - Ks. Nuncjusz jest przyjacielem naszego festiwalu. Od pierwszej jego edycji błogosławi nam oraz wspiera nas w propagowaniu Katolickiej Nauki Społecznej – powiedział „Niedzieli” Kamil Suleja, członek zarządu Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Poza wyróżnieniem dla abp. Pennachio stowarzyszenie przyznało jeszcze dwa wyróżnienia „Bonum et Lucrum” (Dobro i zysk). Otrzymali je przedsiębiorcy Robert Tarantowicz i Tomasz Desko, którzy „aktywnie wspierają działania na rzecz relacji społecznych opartych na wartościach moralnych i szacunku do drugiego człowieka”.

- Przyznając nagrody „Bonum et Lucrum” chcemy docenić oraz promować osoby, które w sposób praktyczny kierują się zasadami Katolickiej Nauki Społecznej – mówił K. Suleja.

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” jest ogólnopolską organizacją formacyjno – edukacyjną przygotowującą katolików świeckich do realizowania misji Kościoła w łączności z Jego Pasterzami. Organizowany przez stowarzyszenie festiwal ma na celu propagowanie nauczania społecznego Kościoła wśród osób aktywnie uczestniczących w życiu samorządowym, gospodarczym i naukowym. Festiwal jest również okazją do integracji środowisk realizujących zasady KNS.

Patronem honorowy III Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej w Warszawie jest abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP. Patronem medialnym wydarzenia jest m.in. Tygodnik „Niedziela”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Popiełuszko. Wolność jest w nas.

2019-10-19 23:30

Agata Pieszko

Dziś wspominamy błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszkę, męczennika wolności. Z tej okazji pragniemy przytoczyć kilka słów Adama Woronowicza, odtwórcy postaci ks. Jerzego w filmie "Popiełuszko. Wolność jest w nas".

Adam Woronowicz w kadrze z filmu "Popiełuszko. Wolność jest w nas"

Kilka lat temu postakademicka wspólnota "Wawrzyny Plus" starym zwyczajem pielgrzymowała po górach, kiedy niespodziewanie szlak przeciął im Adam Woronowicz. Aktor niebojący się ról w produkcjach trudnych, obnażających ludzkie potyczki ("Pod mocnym aniołem"), zabawnych i nietuzinkowych ("Baby są jakieś inne"), czy wreszcie pomnikowych, mających monumentalne znaczenie dla polskiej historii ("Popiełuszko. Wolność jest w nas"). Efektem tego spotkania była wizyta aktora we wrocławskim kościele św. Wawrzyńca na ul. Bujwida. Wszedł wtedy na ambonę z przesłaniem: nie bagatelizuj wolności, miej codziennie niepodległe serce.

Wolność – dziękuj za nią codziennie

– Nie czuję się kimś lepszym i ważniejszym od was. Nie przyszedłem tu pouczać. Łączy nas przecież jedna droga do domu Ojca – mówił wtedy Adam Woronowicz. Faktycznie, nie było grożenia palcem i strofowania. Białostocki aktor zachęcał tylko do codziennego doceniania wolności, zwracając uwagę na to, że nie mamy tego w zwyczaju. Dlaczego? Bo nie staliśmy w październikowe popołudnie 1984 roku na boisku przy płocie, kiedy zwłoki księdza Jerzego Popiełuszki były wkładane do szarej Nyski...

Nie bądź niewolnikiem

– Jesteśmy trudnym narodem z podziałami. Sami oddaliśmy wolność, nikt nam jej nie zabrał – mówił Adam Woronowicz. Sam Chrystus woła dziś do nas, że "Każde królestwo, wewnętrznie skłócone, pustoszeje. I żadne miasto ani dom, wewnętrznie skłócony, się nie ostoi." (Mt. 12,25) Trzeba nam pamiętać, że wolność jest w nas, w naszych postawach i decyzjach, i że wszelkie podziały są jej pogwałceniem.

Pasterze są męczennikami

W myśl filmowego księdza, nasi pasterze są niejako współczesnymi męczennikami, którzy za każdym razem, gdy odprawiają mszę, wychodzą na Golgotę. Modlą się wtedy za swój lud i składają siebie w ofierze. Każda Eucharystia jest bowiem walką o wolność. Wolność grzesznych dusz. Niezwykły orator zauważył także, że nasza ziemia wydała wielu świętych i błogosławionych, oraz że przykład ks. Jerzego stanie się rolą, na której wykiełkują nowe pokolenia świętych, w myśl łacińskiego teologa Tertuliana: "Krew męczenników posiewem chrześcijan". Adam Woronowicz podzielił się również świadectwem, że nigdy nie spotkał kogoś, kto by przegrał, idąc z Chrystusem. Ojciec jest zawsze, chyba, że sami puścimy Jego rękę. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem