Reklama

Wierzę w życie wieczne

Niedziela Ogólnopolska 14/2008, str. 10

Bożena Sztajner

Nowy cykl „Niedzieli”, zatytułowany „Wierzę w życie wieczne”, rozpoczyna kard. Stanisław Nagy artykułem nawiązującym do encykliki Benedykta XVI „Spe salvi”. Ksiądz Kardynał podejmuje bardzo ważny temat z zakresu teologii dogmatycznej, zwany „de novisimis” - o rzeczach ostatecznych, będący kluczem do wejścia w świat wartości religijnych i otwierający nadzieję życia wiecznego.
„Niedziela” postanowiła podjąć to zagadnienie, zdając sobie sprawę z tego, że ludzie wierzący powinni mieć pogłębione pojęcie dotyczące ostatecznego i odwiecznego przeznaczenia człowieka, którego Bóg w swoim akcie stwórczym powołał do istnienia na swój obraz i swoje podobieństwo. Człowiek wierzący musi mieć świadomość, że nie jest istotą przypadkową na ziemi, ale Bożym stworzeniem. Człowiek, który zastanawia się nad swoim przeznaczeniem, nad sensem życia i istnienia, dochodzi w tym zamyśleniu do pewnej granicy, poza którą jest wieczność. Powinien więc zdawać sobie sprawę z tego, że przez całe życie dąży do wieczności. Interesuje się problemami dotyczącymi życia i śmierci oraz życia pozagrobowego.
Wiele religii stara się odpowiadać na zagadnienie życia człowieka tu, na ziemi, i po śmierci. Chrześcijaństwo także podejmuje temat wiecznego przeznaczenia człowieka. „Wierzę w życie wieczne” - to wyznanie naszej wiary. Sprawia ono, że człowiek w swoim zamyśleniu ogarnia nie tylko to, co przeżywa tutaj, ale również zastanawia się nad tym, czego może spodziewać się po tamtej stronie czasu. Niełatwo jest budować traktat teologiczny o rzeczach ostatecznych, trudny do zrozumienia przez człowieka, opierającego się na ludzkich doznaniach i wyobrażeniach. Tutaj trzeba sięgnąć do niełatwych przesłanek teologicznych, biblijnych, katechizmowych. Niekiedy zostać przy bardzo ścisłych teologicznie rozważaniach.
Stąd właśnie pomysł zorganizowania panelu - dialogu kilku osób, które przekazują swoje zamyślenia, przyswojoną myśl teologiczną, katechizmową. Osoby biorące udział w naszej redakcyjnej rozmowie przedstawiają - obok trudnych eschatologicznych tematów - problemy zwyczajne, czasami przyjmujące nawet postać żartobliwą. Mówią o sprawach, które przynosi życie codzienne, o sprawach, które spotykają w pracy duszpasterskiej, bowiem księża uczestniczący w tej rozmowie odwiedzają chorych w szpitalach jako kapelani, odprawiają pogrzeby, rozmawiają z wiernymi w ich mieszkaniach i w kancelarii parafialnej. Dzięki temu temat naszego panelu - teologiczny, czasami nawet filozoficzny czy biblijny - wprowadzamy na grunt duszpasterski i możemy przedstawić niektóre sprawy w sposób prosty, przystępny. Chodzi o to, aby na te niezwykle trudne tematy dotyczące życia i śmierci można było rozmawiać z każdym człowiekiem, który ma prawo pytać, co będzie później, co go czeka, gdy odejdzie z tego świata.
Mówi się, że człowiek który staje wobec śmierci, przeżywa coś, co określa się jako „misterium tremendum” i „misterium fascinosum”. Z jednej strony odczuwa pewien lęk, strach bo oto przychodzi mu zmierzyć się z jego odwiecznym przeznaczeniem ukonstytuowanym przez Boga, a z drugiej strony jest to tajemnica, która uwzniośla człowieka i każe mu radować się ze spotkania z miłosiernym Bogiem.
W tym duchu prowadzimy nasz panel na temat: „Wierzę w życie wieczne”. W najbliższych numerach „Niedzieli” będziemy drukować zapis tej redakcyjnej rozmowy, stanowiącej zamyślenie nad sprawami ostatecznymi.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

8 grudnia na Jasnej Górze „Hołd z kwiatów”

2022-12-02 16:38

[ TEMATY ]

Jasna Góra

hołd kwiatów

Bożena Sztajner/Niedziela

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze 8 grudnia już po raz czternasty odbędzie się „Hołd z kwiatów” pod figurą Niepokalanej na placu przed szczytem. Ma szczególny wymiar łączności z papieżem, bo uroczystość nawiązuje do rzymskiego zwyczaju tzw. omaggio floreale (hołdu z kwiatów). W 1938 r. papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować na Placu Hiszpańskim w Rzymie uroczysty akt oddania czci Maryi Niepokalanej. Odtąd każdego roku Ojciec Święty składa Maryi wieniec z kwiatów. Od 14 lat (od 2009r.) 8 grudnia to zatem dzień łączności Wzgórza Jasnogórskiego ze Wzgórzem Watykańskim.

W częstochowskim sanktuarium białe kwiaty składa nie tylko arcybiskup, ale i pielgrzymi. Pasterz diecezji podnoszony jest w koszu wozu strażackiego do stóp Niepokalanej, gdzie pozostawia bukiet białych róż. Sama figura Maryi tego dnia też udekorowana jest dziesiątkami białych kwiatów.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - najciekawsze liczby fazy grupowej

2022-12-03 07:58

[ TEMATY ]

piłka nożna

PAP/EPA/Friedemann Vogel

Awans przedstawicieli sześciu kontynentów do 1/8 finału, brak zespołów z kompletem punktów, trzech piłkarzy z golami w ostatnich trzech edycjach mistrzostw świata - to niektóre ciekawostki po zakończonej w piątek fazie grupowej mundialu w Katarze.

Liczby fazy grupowej MŚ w Katarze:

CZYTAJ DALEJ

Kard. Kazimierz Nycz spotkał się z Patrickiem Kellym, przywódcą Rycerzy Kolumba

2022-12-03 12:47

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

kard. Kazimierz Nycz

Rycerze Kolumba

Metropolita warszawski rozmawiał w piątek z przywódcą międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba o pomocy Ukrainie. Rozmowa dotyczyła reakcji Kościoła i narodu polskiego na kryzys humanitarny związany z wojną za naszą wschodnią granicą.

Najwyższy Rycerz zaoferował wsparcie archidiecezji warszawskiej we wszelkich jej przedsięwzięciach dotyczących pomocy osobom poszkodowanym przez wojnę. Kelly zadeklarował, że organizacja zamierza wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to potrzebne oraz podkreślił ważną rolę współpracy ludzi dobrej woli z Polski i Ukrainy przy wsparciu katolików ze Stanów Zjednoczonych i z Kanady.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję