Reklama

Edmund Wojtyła

W duchu lekarskiej powinności towarzyszył cierpiącym także wtedy, gdy ówczesny stan medycyny nie dawał już możliwości skutecznej pomocy. A potem on sam doświadczył śmiertelnej choroby. Jego przedwczesne odejście zapisało się głęboko w moim sercu, ale nie tylko w moim, skoro pamięć o jego samarytańskiej postawie zachowała się aż dotąd.
Jan Paweł II

Rodzina Wojtyłów - pochodzi z Czańca, wsi leżącej między Wadowicami a Bielskiem. Franciszek Wojtyła - pradziadek Karola i Edmunda - był rolnikiem, dziadek Maciej - najpierw rolnikiem, a potem krawcem. Przeniósł się on z rodzinnego Czańca do Lipnika, wsi leżącej wówczas na obrzeżach Białej Krakowskiej (dzisiaj Bielsko-Biała). Tu ożenił się z córką miejscowego piekarza - Anną. Z tego związku urodził się w 1879 r. syn Karol, przyszły ojciec braci Edmunda i Karola. Po kilku latach rodzina Wojtyłów przeniosła się do Krakowa.

W 1900 r. Karol Wojtyła został powołany do wojska i po odbyciu wyszkolenia rekruckiego związał się z wojskiem na stałe. W 1905 r. poznał o pięć lat młodszą Emilię Kaczorowską.

27 sierpnia 1906 r. urodził się pierwszy syn - Edmund. Kilka lat później, w 1912 r., przyszła na świat córka Olga. Niestety, umarła wkrótce po urodzeniu.

W 1913 r. cała rodzina przeniosła się z Krakowa do Wadowic. Edmund zaczął chodzić do szkoły i przystąpił do Pierwszej Komunii św., tuż przed wybuchem I wojny światowej.

W 1918 r. Edmund Wojtyła rozpoczął naukę w wadowickim gimnazjum. Należał do grona uczniów wyróżniających się, co uwidocznione zostało w rocznym sprawozdaniu.

18 maja 1920 r. Karolowi i Emilii Wojtyłom urodził się drugi syn. Na chrzcie św. po urodzeniu otrzymał po ojcu imię Karol.

12 czerwca 1924 r. Edmund Wojtyła złożył w wadowickim gimnazjum - z wyróżnieniem - egzamin dojrzałości.

Jesienią 1924 r. rozpoczął 6-letnie studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Profesorowie wspominali potem Edmunda Wojtyłę jako „wyjątkowo zdolnego studenta, oddanego nauce, skromnego, lubianego, szanowanego i uczynnego”.

W 1929 r. po długiej chorobie umarła w wieku 45 lat matka Edmunda i Karola.

Edmund kontynuował studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego i po sześciu latach ukończył je z wyróżnieniem „Magna cum laude”.

Reklama

Następnie odbywał kilkumiesięczną praktykę w szpitalu św. Ludwika w Krakowie, na oddziale pediatrycznym. Chciał bowiem poświęcić się leczeniu dzieci.

Pierwszą pracę zawodową rozpoczął 1 kwietnia 1931 r. w Bielsku - głównym mieście Podbeskidzia (dzisiaj Bielsko-Biała). Edmund Wojtyła objął stanowisko zastępcy ordynatora Oddziału Zakaźnego w Powszechnym Szpitalu Miejskim w Bielsku.

Od wczesnej jesieni 1932 r. panowała w Bielsku-Białej i okolicy epidemia płonicy - szkarlatyny. Edmund zaraził się od pacjentów. Umarł po czterodniowej agonii 4 grudnia 1932 r. w wieku 26 lat.

Po latach ciało Edmunda zostało przeniesione z Bielska-Białej na Cmentarz Rakowicki w Krakowie do grobowca Wojtyłów i Kaczorowskich.

W 2002 r. dawnemu Powszechnemu Szpitalowi Miejskiemu, a po wojnie Szpitalowi Ogólnemu w Bielsku-Białej, nadane zostało imię doktora Edmunda Wojtyły.

(AM)

Śmierć mojej matki utkwiła mi głęboko w pamięci, ale chyba jeszcze bardziej śmierć brata z powodu tragicznych okoliczności, w jakich nastąpiła i dlatego, że byłem bardziej dojrzały.
Jan Paweł II

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy Lewandowskiego

2022-11-26 18:02

[ TEMATY ]

piłka nożna

PAP/EPA/Friedemann Vogel

Zwycięstwo Polski nad Arabią Saudyjską 2:0 ocenione zostało w Skandynawii jako pokaz zimnej krwi polskich piłkarzy, zwłaszcza Wojciecha Szczęsnego, który w przełomowym momencie meczu popisał się szaloną, podwójną obroną rzutu karnego.

Gra polskiej drużyny została oceniona jako solidna i opanowana, która sprowadziła na ziemie Arabię Saudyjską z euforii po sensacyjnym pokonaniu Argentyny kilka dni wcześniej.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Powstaje grupa wsparcia!

2022-11-26 19:30

plakat organizatorów

    Z inicjatywy Fundacji Opes139 w Tarnowie powstaje kolejna grupa wsparcia dla rodziców po stracie dziecka w wyniku poronienia, śmierci okołoporodowej i martwego urodzenia.

    Jeśli jesteś rodzicem po stracie i potrzebujesz bezpiecznego miejsca, by o tym porozmawiać, potrzebujesz wsparcia i zrozumienia po stracie swojego dziecka. Poroniłaś i nie umiesz sobie z tym poradzić i żyć na nowo. Chcesz wyjść do świata i opowiedzieć o swojej stracie, o swoim dziecku. Chcesz przyjrzeć się na nowo relacjom z otoczeniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję