Reklama

Zdaniem plebana

Młodzieżowe hity książkowe

Odczasu do czasu rynkiem księgarskim wstrząsają książkowe hity. Jednak tylko niewiele spośród nich tak naprawdę nadaje się do czytania. Dzieje się tak, ponieważ wielu autorów - wychodząc z założenia, że papier zniesie wszystko - pisze dokładnie to, co im ślina na język przyniesie.
Ostatnio miałem w ręku sporo książek adresowanych do młodzieży, szczególnie szkół średnich. Wśród nich spotkałem i taką, na okładce której widniał zachęcający do jej lektury tekst: „Kultowa książka młodych ludzi, lepsza od najlepszej gry komputerowej, we Włoszech przekazywana i rozchwytywana z rąk do rąk”. Cóż… Otworzyłem ten księgarski hit na chybił trafił i przeczytałem: „Cofam się kawałek motorem i sięgam po pistolet od dystrybutora. K…, niemożliwe. Niemożliwe. Na dystrybutorze z benzyną super wisi kłódka. Jest zablokowana. To nie jest taka zwyczajna kłódka od dystrybutora. Tylko większa. Na dodatek blokuje też przycisk, który wydaje resztę. To ci dopiero szwindel! Szwindel w wydaniu jakiegoś p… łachmyty, który chce sobie zatankować, robiąc mnie w konia. Ten łachmyta orżnął mnie na 20 euro… K… K… K… Nie mam czasu”.
Hm… Ta książka to nie hit, ale… kit. Ponoć rzeczywiście cieszy się ona sporym wzięciem wśród młodych ludzi, których zdecydowana większość nie za bardzo ma ochotę na czytanie czegokolwiek. Okazuje się, że skoro już jednak coś czytają (poza szkolnymi lekturami), to jest to zazwyczaj marnej jakości. Oczywiście, nie chcę przez to powiedzieć, że młodzież czyta tylko literaturę utrzymaną w stylu zacytowanym powyżej. Jestem daleki do uogólnień. Niemniej wydaje mi się, że zarówno rodzice, jak i wychowawcy oraz nauczyciele powinni zainteresować się książkami czytanymi przez dzieci (młodzież to też przecież jeszcze dzieci).
Nie tak dawno w mediach tyle było harmidru związanego z doborem szkolnych lektur. O ich jakość raczej bym się nie obawiał. Bardziej martwi mnie wybór książek, które młodzi czytają poza lekcyjnymi obowiązkami. Okazuje się bowiem, że Internet czy różnej maści gry komputerowe wcale nie sprawiły, że wszyscy przedstawiciele młodzieży podpisują się pod wypowiedzią, że „drukowane boli” bądź „kłuje w oczy”. Wręcz przeciwnie. Wielu tęskni za dobrą książką czy prasowym artykułem. Niech zatem dorośli od czasu do czasu podrzucają młodym dobre publikatory, jak choćby którąś z gazet katolickich. Będziemy wdzięczni, jeśli wybór padnie na „Niedzielę”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Andrzej Duda z nagrodą od Rycerzy Kolumba

2022-12-03 08:36

[ TEMATY ]

prezydent

Rycerze Kolumba

Andrzej Duda

Rycerze Kolumba

Pan Prezydent Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim Patricka Kelly’ego, Najwyższego Rycerza, przywódcę międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba. W trakcie spotkania odebrał z rąk Patricka Kelly’ego symboliczne wyróżnienie – Nagrodę Caritas, przyznaną jako wyraz uznania dla całego społeczeństwa polskiego za bezinteresowną postawę wobec potrzebujących i poszkodowanych przez wojnę w Ukrainie.

Nagroda Caritas to odznaczenie, jakim Rycerze wyróżniają tych, którzy w sposób szczególny realizują najważniejszą Zasadę Zakonu – Miłosierdzie – w służbie i poświęceniu dla innych. Po raz pierwszy w historii Nagroda została wręczona jako uhonorowanie dla Głowy Państwa i zarazem całego narodu.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Złote Pióro przyznane

2022-12-03 16:57

Magdalena Lewandowska

W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła Julia Morawska, maturzystka z LO nr X we Wrocławiu.

W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła Julia Morawska, maturzystka z LO nr X we Wrocławiu.

W Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego odbyła się gala finałowa XVIII Dolnośląskiego Literackiego Konkursu o Złote Pióro „My Polacy, my Dolnoślązacy”.

W konkursie organizowanym przez Zespól Szkół Salezjański „Don Bosco” i Gościa Wrocławskiego wzięło udział 99 młodych uczestników z dolnośląskich szkół. Zadaniem, przed jakim stanęli uczestnicy, było napisanie pracy na jeden z dwóch tematów: I „Współkochać przyszłam – nie współnienawidzić” (Antygona, Sofokles). „Współ-” w połączeniu z proponowanymi przez Ciebie wyrazami jako panaceum na zło tego świata; II. „Kto szuka prawdy, szuka Boga, choćby nawet o tym nie wiedział”. Uczyń myśl św. Edyty Stein mottem przewodnim swojej pracy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję