Reklama

Z życia archidiecezji

(red.)
Edycja gnieźnieńska 42/2002

Wysoka

21 września br. z dekanatu Wysoka do sanktuarium maryjnego w Górce Klasztornej udała się dekanalna pielgrzymka rodzin. O godz. 11.00 uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. Marian Grobelski. Koncelebransami byli księża z dekanatu. Słowo Boże wygłosił ks. Roman Jakubowski, który zwrócił szczególnie uwagę na to, że małżeństwo jest powołaniem i drogą do zbawienia. Rodzina powinna wziąć sobie do serca słowa Papieża: "Świętymi bądźcie". Po Mszy św. wierni zwiedzali sanktuarium maryjne, modlili się w intencji rodzin. Uroczystość zakończyła się występami zespołów wokalno-muzycznych z Miasteczka Krajeńskiego, Grabówna i Kaczor, a także ze Śmiłowa. W pielgrzymce wzięło udział około 600 osób.

Ks. Roman Jakubowski

Bydgoszcz

Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej oddział w Bydgoszczy bardzo aktywnie bierze udział w organizacji pomocy dla młodzieży, która często ze względów finansowych nie może uczestniczyć w kształceniu pozaszkolnym. Dlatego, wzorem lat ubiegłych, przyjmuje zgłoszenia na kursy przygotowujące do egzaminów maturalnych. W tym roku młodzież z liceów i techników będzie mogła skorzystać z zajęć z języka polskiego, historii, biologii i matematyki. W miarę potrzeb pojawią się też inne propozycje naukowe. Tegorocznym novum jest rozpoczęcie kursu stopnia podstawowego z języka angielskiego dla dzieci, głównie z klas czwartych, oraz kursu informatyki. Przypomnijmy, że w świetlicy domu Caritas powstała pracownia komputerowa. Sześć stanowisk jest "podłączonych" do internetu - umożliwi to samokształcenie tym wszystkim, którzy nie mają dostępu do najnowszych osiągnięć techniki - ani w domu, ani w szkole. Oprócz tego w pracowni zostały zamontowane komputery, które będą służyły do zabawy i nauki dla początkujących. Wszystkie kursy prowadzą wykwalifikowani nauczyciele z różnych bydgoskich szkół - głównie VIII Liceum. Jak podkreśla ks. Roman Mrosczok, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej, tamtejsi pedagodzy bardzo spontanicznie włączyli się w akcję wolontariatu. W zajęciach przygotowywanych przez bydgoską Caritas weźmie udział blisko setka dzieci.

Marcin Jarzembowski

Kościół Klarysek na bydgoskim Starym Mieście wypełnili wierni, którzy chcieli w ten sposób uczcić pamięć jednego z największych świętych ostatniego stulecia - Ojca Pio. To szczególny dzień w liturgii - dzień śmierci Świętego i jego nowych narodzin dla nieba. We wszystkich klasztorach Braci Mniejszych dziękowano we wspólnej modlitwie za charyzmat Ojca Pio, święcono też relikwiarze. "Bydgoska wspólnota kapucynów przeżywała dziś wielkie wydarzenie - poświęcenie relikwiarza z relikwiami Ojca Pio - wspomniał w rozmowie z KAI Zbigniew Nowakowski, gwardian wspólnoty Braci Mniejszych Kapucynów. Trafiły one do zakonu z Warszawy - są darem o. Gabriela Bartoszewskiego, który jest postulatorem do spraw kanonizacyjnych różnych świętych. Ojciec Gabriel z kolei otrzymał je od kard. Stefana Wyszyńskiego. Początkowo była to chusteczka, przesiąknięta krwią Świętego ze stygmatów na ręce. Ojciec Gabriel pociął ją na drobne kawałeczki, by każdy z nich trafił do klasztorów Kapucynów w całej Polsce. Przez ten znak relikwii Ojciec Pio jest obecny wśród Braci Mniejszych w bardziej namacalny sposób". Podczas wieczornej Liturgii poświęcono relikwiarz, w którym będą złożone relikwie Świętego. Ma on bardzo ciekawy kształt - wykonany jest w formie ręki. Na środku dłoni znajduje się naczynie, a w nim kawałek relikwii. W Bydgoszczy działa też grupa modlitewna, która skupia swoje rozważania wokół listów Ojca Pio, a kilka miesięcy temu - w kościele Klarysek - założono księgarnię "Ojca Pio". Pomysł na jej działalność zrodził się podczas trzydniowych rekolekcji, które odbywały się w czasie uroczystej kanonizacji Ojca Pio - 16 maja na placu św. Piotra w Rzymie. Księgarnia działa w bocznym wejściu kościoła. Można w niej nabyć książki i czasopisma przybliżające sylwetkę Świętego. Dzięki nim wierni mogą poznawać prawdę o Ojcu Pio i pogłębiać przez niego więź z Bogiem.

Reklama

Marcin Jarzembowski

W Bydgoszczy poświęcono nowy Dom Pielgrzymkowy Ruchu Szensztackiego pw. św. Józefa. Stanął on przy Sanktuarium Zawierzenia, które jest jednym z nielicznych w Polsce. Przypadający akurat diecezjalny Dzień Przymierza oraz uroczysta Eucharystia zgromadziły w Sanktuarium tłumy wiernych - rodzin szensztackich oraz duchownych, wspierających dzieło budowy. Pierwsze rekolekcje w Domu Pielgrzymkowym odbyły się już w lipcu tego roku. Ciekawa jest historia budowy - zarówno bydgoskiego Sanktuarium, jak i Domu Pielgrzymkowego. Ten drugi powstał na bazie kontenerów biurowych, które wspólnota szensztacka otrzymała od policji - za wstawiennictwem jej kapelana - ks. Stanisława Kotowskiego. 10 sierpnia ub. r. materiał został zwieziony na plac budowy. Kontenery trzeba było zdemontować, oczyścić i pomalować. Dziś w murach Domu Pielgrzymkowego może pomieścić się 50-70 osób. Abp Henryk Muszyński od początku błogosławił temu dziełu. Poświęcił kamień węgielny, a właściwie dwa kamienie. Jeden pochodzi z Ziemi Świętej, drugi z fundamentu prasanktuarium w Szensztat. Wcześniej Metropolita Gnieźnieński wmurował kamień węgielny pod budowę Sanktuarium Zawierzenia. 16 czerwca 2001 r., wspólnie z bp. Ignacym Jeżem, poświęcił miejsce adoracji Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. Sanktuarium Zawierzenia w Bydgoszczy jest szóstym ośrodkiem w Polsce. Wcześniejsze powstały w Świdrze, Józefowie, Winowie koło Opola, Koszalinie i Rokitnicy. Wszystkie sanktuaria budowane są na wzór tego pierwszego - w Szensztacie. Na całym świecie jest ich już ponad 160. W każdym znajduje się figura św. Michała Archanioła - na pamiątkę prasanktuarium, które mieściło się w cmentarnej kaplicy pw. Michała Archanioła. Ołtarz w bydgoskim Sanktuarium jest dziełem polskiego rzeźbiarza, górala. Znajdujący się tutaj obraz Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej został poświęcony przez Jana Pawła II w Gnieźnie, w czasie pielgrzymki w 1997 r. Ojciec Święty, już podczas wizyty w Bydgoszczy 2 lata później, poświęcił także dzwon, który wisi w kaplicy i nosi jego imię.

Marcin Jarzembowski

Szadłowice

17 września br., w rocznicę rozpoczęcia modlitw o beatyfikację sługi Bożego ks. Ignacego Posadzego - współzałożyciela Księży Chrystusowców i założyciela Zgromadzenia Misjonarek Miłości od Chrystusa Króla, przybyli do parafii w Szadłowicach Księża Chrystusowcy wraz z klerykami tegoż zgromadzenia. O. J. Konieczny wygłosił przed Mszą św. prelekcję na temat przebiegu procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego w Kościele katolickim. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył były generał tegoż Zgromadzenia, o. Czesław Kamiński, bliski współpracownik ks. Ignacego Posadzego. W homilii ojciec Czesław ukazał przymioty Sługi Bożego, dzięki którym mógł skutecznie ewangelizować Polaków mieszkających za granicą. W uroczystości uczestniczyły: dzieci ze Szkoły Podstawowej w Szadłowicach, której patronem jest ks. Ignacy Posadzy, uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza z Inowrocławia, do którego uczęszczał ks. Posadzy, Stowarzyszenie Absolwentów tegoż Liceum, rodzina ks. Ignacego, a także wierni parafianie.

Ks. Ireneusz Oliwkowski

Jasna Góra

W dniach 20-22 września br. na Jasnej Górze odbyło się spotkanie diecezjalnych duszpasterzy rodzin i doradczyń Katolickiego Poradnictwa Rodzin, zakończone Ogólnopolską Pielgrzymką Małżeństw i Rodzin. Wykłady, spotkania i homilie odbywały się pod hasłem roku pracy na rzecz rodziny "Świętymi bądźcie". W pielgrzymce uczestniczyło ok. 3,5 tys. osób oraz 60 kapłanów. Z naszej archidiecezji przyjechali pielgrzymi 4 autokarami (ok. 160 osób) z Markowic, Gniezna, Bydgoszczy i Żnina. Wśród kapłanów byli obecni: o. Aleksander Doniec OMI, ks. Jan Kasprowicz, ks. Grzegorz Wiciński, ks. Sławomir Rydz oraz ks. Piotr Wencel - diecezjalny duszpasterz rodzin, ks. Franciszek Jabłoński - diecezjalny referent i diecezjalne doradczynie: Grażyna Frymark i Maria Konieczna. Na spotkaniu dla diecezjalnych duszpasterzy przedstawiony został program pracy na rok 2003: "Rodzina w dialogu z Bogiem", szkolenia ogólnopolskie w formie warsztatów dla rekolekcjonistów, którzy prowadzić będą w parafiach rekolekcje dla małżonków, oraz projekt przygotowania do sakramentu małżeństwa wg Dyrektorium Duszpasterstwa Rodzin. Przygotowanie to, tzw. kurs przedmałżeński, miałby miejsce w parafii przez cały rok w ostatniej klasie szkoły średniej - analogicznie do przygotowania przed I Komunią św. czy przed bierzmowaniem. Na zakończenie pielgrzymki bp Stanisław Stefanek - przewodniczący Rady ds. Rodziny przy Episkopacie Polski przewodniczył niedzielnej Eucharystii. W homilii zachęcał on odpowiedzialnych za duszpasterstwo rodzin, by nie ustawali w inicjatywach pomocy i formacji rodzin, a do zgromadzonych małżonków zaapelował, by swoją świętością napełniali ziemię. "Wasze serca i dusza - powiedział Ksiądz Biskup - niech noszą w sobie świętość. Dobro jest trudne, ale ono staje się bramą do nieba. Świętość małżonków wymaga trudu. Bóg bogaty w miłosierdzie obdarowuje każde małżeństwo swoją świętością. Spróbujmy realizować świętość przez codzienne czyny i wypełnianie swoich obowiązków". Po homilii zebrani małżonkowie odnowili swoje przyrzeczenia małżeńskie oraz otrzymali pamiątkowe obrazki.

Ks. Franciszek Jabłoński

Górka Klasztorna

28 września br. w góreckim sanktuarium odbył się doroczny dzień skupienia dla członków Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa. Uczestniczyło w nim ok. 250 osób z różnych stron Polski. O godz. 9.00 ks. Kazimierz Boryna MSF - moderator przywitał wszystkich przybyłych pielgrzymów w Domu Pielgrzyma, a następnie o godz. 10.00 wraz z przybyłymi kapłanami odprawił Mszę św. i wygłosił kazanie. W dalszej części programu została odprawiona Droga Krzyżowa przy stacjach usytuowanych w starym gaju góreckim. Następnie wszyscy uczestniczyli w modlitwie różańcowej, do której rozważania przygotowały grupy z poszczególnych parafii. Był również czas adoracji Najświętszego Sakramentu. Na zakończenie o godz. 14.00 została odprawiona Msza św., po której nastąpiło rozesłanie pielgrzymów. Dzień skupienia był równocześnie dniem pokuty i umartwienia, jako akt wynagradzający Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

Symbole i zwyczaje Adwentu

Małgorzata Zalewska
Edycja podlaska 49/2002

Bóg w swojej wielkiej miłości do człowieka dał swego Jednorodzonego Syna, który przyszedł na świat by dokonać dzieła odkupienia ludzi. Jednak tę łaskę każdy z nas musi osobiście przyjąć. Zadaniem Kościoła jest przygotowanie ludzi na godne przyjęcie Chrystusa. Kościół czyni to, między innymi, poprzez ustanowienie roku liturgicznego. Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny. Jest on pełnym tęsknoty oczekiwaniem na Boże Narodzenie, na przyjście Chrystusa. Adwent to okres oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości i wdzięczności względem Pana Boga i Matki Najświętszej.

Bożena Sztajner

Wieniec adwentowy

W niektórych regionach naszego kraju przyjął się zwyczaj święcenia wieńca adwentowego. Wykonywany on jest z gałązek iglastych, ze świerku lub sosny. Następnie umieszczone są w nim cztery świece, które przypominają cztery niedziele adwentowe. Świece zapalane są podczas wspólnej modlitwy, Adwentowych spotkań lub posiłków. W pierwszym tygodniu adwentu zapala się jedną świecę, w drugim dwie, w trzecim trzy, a w czwartym wszystkie cztery. Wieniec wyobraża jedność rodziny, która duchowo przygotowuje się na przeżycie świąt Bożego Narodzenia.

Świeca roratnia

Świeca jest symbolem chrześcijanina. Wosk wyobraża ciało, knot - duszę, a płomień - światło Ducha Świętego płonące w duszy człowieka.
Świeca roratnia jest dodatkową świecą, którą zapalamy podczas Rorat. Jest ona symbolem Najświętszej Maryi Panny, która niesie ludziom Chrystusa - Światłość prawdziwą. W kościołach umieszcza się ją na prezbiterium obok ołtarza lub przy ołtarzu Matki Bożej. Biała lub niebieska kokarda, którą jest przepasana roratka mówi o niepokalanym poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Zielona gałązka przypomina proroctwo: "Wyrośnie różdżka z pnia Jessego, wypuści się odrośl z jego korzeni. I spocznie na niej Duch Pański..." (Iz 11, 1-2). Ta starotestamentalna przepowiednia mówi o Maryi, na którą zstąpił Duch Święty i ukształtował w Niej ciało Jezusa Chrystusa. Jesse był ojcem Dawida, a z tego rodu pochodziła Matka Boża.

Roraty

W Adwencie Kościół czci Maryję poprzez Mszę św. zwaną Roratami. Nazwa ta pochodzi od pierwszych słów pieśni na wejście: Rorate coeli, desuper... (Niebiosa spuśćcie rosę...). Rosa z nieba wyobraża łaskę, którą przyniósł Zbawiciel. Jak niemożliwe jest życie na ziemi bez wody, tak niemożliwe jest życie i rozwój duchowy bez łaski. Msza św. roratnia odprawiana jest przed świtem jako znak, że na świecie panowały ciemności grzechu, zanim przyszedł Chrystus - Światłość prawdziwa. Na Roraty niektórzy przychodzą ze świecami, dzieci robią specjalne lampiony, by zaświecić je podczas Mszy św. i wędrować z tym światłem do domów.
Według podania zwyczaj odprawiania Rorat wprowadziła św. Kinga, żona Bolesława Wstydliwego. Stały się one jednym z bardziej ulubionych nabożeństw Polaków. Stare kroniki mówią, że w Katedrze na Wawelu, a później w Warszawie przed rozpoczęciem Mszy św. do ołtarza podchodził król. Niósł on pięknie ozdobioną świecę i umieszczał ją na lichtarzu, który stał pośrodku ołtarza Matki Bożej. Po nim przynosili świece przedstawiciele wszystkich stanów i zapalając je mówili: "Gotów jestem na sąd Boży". W ten sposób wyrażali oni swoją gotowość i oczekiwanie na przyjście Pana.

Adwentowe zwyczaje

Z czasem Adwentu wiąże się szereg zwyczajów. W lubelskiem, na Mazowszu i Podlasiu praktykuje się po wsiach grę na ligawkach smętnych melodii przed wschodem słońca. Ten zwyczaj gry na ligawkach związany jest z Roratami. Gra przypomina ludziom koniec świata, obwieszcza rychłe przyjście Syna Bożego i głos trąby św. Michała na Sąd Pański. Zwyczaj gry na ligawkach jest dość rozpowszechniony na terenach nadbużańskim. W niektórych regionach grano na tym instrumencie przez cały Adwent, co też niektórzy nazywali "otrembywaniem Adwentu". Gdy instrument ten stawiano nad rzeką, stawem, lub przy studni, wówczas była najlepsza słyszalność.
Ponad dwudziestoletnią tradycję mają Konkursy Gry na Instrumentach Pasterskich (w tym także na ligawkach) organizowane w pierwszą niedzielę Adwentu w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. W tym roku miała miejsce już XXII edycja tego konkursu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież na wystawie „100 żłóbków”

2019-12-09 21:45

pb / Rzym (KAI)

Papież Franciszek obejrzał dziś po południu wystawę „100 żłóbków”, otwartą 8 grudnia w Sali Piusa X w pobliżu Watykanu. Po podpisaniu 1 grudnia w Greccio listu apostolskiego „Admirabile signum” dał w ten sposób kolejny znak swej dbałości o tę tradycję wiary.

BOŻENA SZTAJNER

Papieżowi towarzyszył przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji abp Rino Fisichella, który przedstawiał Ojcu Świętemu kolejne dzieła. Franciszek indywidualnie witał się z twórcami żłóbków, towarzyszącymi im artystami i ich rodzinami. Na koniec wspólnie z nimi odmówił modlitwę i udzielił im błogosławieństwa.

W czasie trwającej 45 minut papieskiej wizyty chór kameralny Kodály z Budapesztu śpiewał pieśni bożonarodzeniowe.

Wystawa powstała z inicjatywy Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Jest na niej ponad 130 szopek z 30 krajów. Współorganizatorem ekspozycji, którą można zwiedzać za darmo do 12 stycznia, jest ambasada Węgier przy Stolicy Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem