Reklama

Z życia archidiecezji

(red.)
Edycja gnieźnieńska 42/2002

Wysoka

21 września br. z dekanatu Wysoka do sanktuarium maryjnego w Górce Klasztornej udała się dekanalna pielgrzymka rodzin. O godz. 11.00 uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. Marian Grobelski. Koncelebransami byli księża z dekanatu. Słowo Boże wygłosił ks. Roman Jakubowski, który zwrócił szczególnie uwagę na to, że małżeństwo jest powołaniem i drogą do zbawienia. Rodzina powinna wziąć sobie do serca słowa Papieża: "Świętymi bądźcie". Po Mszy św. wierni zwiedzali sanktuarium maryjne, modlili się w intencji rodzin. Uroczystość zakończyła się występami zespołów wokalno-muzycznych z Miasteczka Krajeńskiego, Grabówna i Kaczor, a także ze Śmiłowa. W pielgrzymce wzięło udział około 600 osób.

Ks. Roman Jakubowski

Bydgoszcz

Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej oddział w Bydgoszczy bardzo aktywnie bierze udział w organizacji pomocy dla młodzieży, która często ze względów finansowych nie może uczestniczyć w kształceniu pozaszkolnym. Dlatego, wzorem lat ubiegłych, przyjmuje zgłoszenia na kursy przygotowujące do egzaminów maturalnych. W tym roku młodzież z liceów i techników będzie mogła skorzystać z zajęć z języka polskiego, historii, biologii i matematyki. W miarę potrzeb pojawią się też inne propozycje naukowe. Tegorocznym novum jest rozpoczęcie kursu stopnia podstawowego z języka angielskiego dla dzieci, głównie z klas czwartych, oraz kursu informatyki. Przypomnijmy, że w świetlicy domu Caritas powstała pracownia komputerowa. Sześć stanowisk jest "podłączonych" do internetu - umożliwi to samokształcenie tym wszystkim, którzy nie mają dostępu do najnowszych osiągnięć techniki - ani w domu, ani w szkole. Oprócz tego w pracowni zostały zamontowane komputery, które będą służyły do zabawy i nauki dla początkujących. Wszystkie kursy prowadzą wykwalifikowani nauczyciele z różnych bydgoskich szkół - głównie VIII Liceum. Jak podkreśla ks. Roman Mrosczok, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej, tamtejsi pedagodzy bardzo spontanicznie włączyli się w akcję wolontariatu. W zajęciach przygotowywanych przez bydgoską Caritas weźmie udział blisko setka dzieci.

Marcin Jarzembowski

Kościół Klarysek na bydgoskim Starym Mieście wypełnili wierni, którzy chcieli w ten sposób uczcić pamięć jednego z największych świętych ostatniego stulecia - Ojca Pio. To szczególny dzień w liturgii - dzień śmierci Świętego i jego nowych narodzin dla nieba. We wszystkich klasztorach Braci Mniejszych dziękowano we wspólnej modlitwie za charyzmat Ojca Pio, święcono też relikwiarze. "Bydgoska wspólnota kapucynów przeżywała dziś wielkie wydarzenie - poświęcenie relikwiarza z relikwiami Ojca Pio - wspomniał w rozmowie z KAI Zbigniew Nowakowski, gwardian wspólnoty Braci Mniejszych Kapucynów. Trafiły one do zakonu z Warszawy - są darem o. Gabriela Bartoszewskiego, który jest postulatorem do spraw kanonizacyjnych różnych świętych. Ojciec Gabriel z kolei otrzymał je od kard. Stefana Wyszyńskiego. Początkowo była to chusteczka, przesiąknięta krwią Świętego ze stygmatów na ręce. Ojciec Gabriel pociął ją na drobne kawałeczki, by każdy z nich trafił do klasztorów Kapucynów w całej Polsce. Przez ten znak relikwii Ojciec Pio jest obecny wśród Braci Mniejszych w bardziej namacalny sposób". Podczas wieczornej Liturgii poświęcono relikwiarz, w którym będą złożone relikwie Świętego. Ma on bardzo ciekawy kształt - wykonany jest w formie ręki. Na środku dłoni znajduje się naczynie, a w nim kawałek relikwii. W Bydgoszczy działa też grupa modlitewna, która skupia swoje rozważania wokół listów Ojca Pio, a kilka miesięcy temu - w kościele Klarysek - założono księgarnię "Ojca Pio". Pomysł na jej działalność zrodził się podczas trzydniowych rekolekcji, które odbywały się w czasie uroczystej kanonizacji Ojca Pio - 16 maja na placu św. Piotra w Rzymie. Księgarnia działa w bocznym wejściu kościoła. Można w niej nabyć książki i czasopisma przybliżające sylwetkę Świętego. Dzięki nim wierni mogą poznawać prawdę o Ojcu Pio i pogłębiać przez niego więź z Bogiem.

Reklama

Marcin Jarzembowski

W Bydgoszczy poświęcono nowy Dom Pielgrzymkowy Ruchu Szensztackiego pw. św. Józefa. Stanął on przy Sanktuarium Zawierzenia, które jest jednym z nielicznych w Polsce. Przypadający akurat diecezjalny Dzień Przymierza oraz uroczysta Eucharystia zgromadziły w Sanktuarium tłumy wiernych - rodzin szensztackich oraz duchownych, wspierających dzieło budowy. Pierwsze rekolekcje w Domu Pielgrzymkowym odbyły się już w lipcu tego roku. Ciekawa jest historia budowy - zarówno bydgoskiego Sanktuarium, jak i Domu Pielgrzymkowego. Ten drugi powstał na bazie kontenerów biurowych, które wspólnota szensztacka otrzymała od policji - za wstawiennictwem jej kapelana - ks. Stanisława Kotowskiego. 10 sierpnia ub. r. materiał został zwieziony na plac budowy. Kontenery trzeba było zdemontować, oczyścić i pomalować. Dziś w murach Domu Pielgrzymkowego może pomieścić się 50-70 osób. Abp Henryk Muszyński od początku błogosławił temu dziełu. Poświęcił kamień węgielny, a właściwie dwa kamienie. Jeden pochodzi z Ziemi Świętej, drugi z fundamentu prasanktuarium w Szensztat. Wcześniej Metropolita Gnieźnieński wmurował kamień węgielny pod budowę Sanktuarium Zawierzenia. 16 czerwca 2001 r., wspólnie z bp. Ignacym Jeżem, poświęcił miejsce adoracji Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. Sanktuarium Zawierzenia w Bydgoszczy jest szóstym ośrodkiem w Polsce. Wcześniejsze powstały w Świdrze, Józefowie, Winowie koło Opola, Koszalinie i Rokitnicy. Wszystkie sanktuaria budowane są na wzór tego pierwszego - w Szensztacie. Na całym świecie jest ich już ponad 160. W każdym znajduje się figura św. Michała Archanioła - na pamiątkę prasanktuarium, które mieściło się w cmentarnej kaplicy pw. Michała Archanioła. Ołtarz w bydgoskim Sanktuarium jest dziełem polskiego rzeźbiarza, górala. Znajdujący się tutaj obraz Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej został poświęcony przez Jana Pawła II w Gnieźnie, w czasie pielgrzymki w 1997 r. Ojciec Święty, już podczas wizyty w Bydgoszczy 2 lata później, poświęcił także dzwon, który wisi w kaplicy i nosi jego imię.

Marcin Jarzembowski

Szadłowice

17 września br., w rocznicę rozpoczęcia modlitw o beatyfikację sługi Bożego ks. Ignacego Posadzego - współzałożyciela Księży Chrystusowców i założyciela Zgromadzenia Misjonarek Miłości od Chrystusa Króla, przybyli do parafii w Szadłowicach Księża Chrystusowcy wraz z klerykami tegoż zgromadzenia. O. J. Konieczny wygłosił przed Mszą św. prelekcję na temat przebiegu procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego w Kościele katolickim. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył były generał tegoż Zgromadzenia, o. Czesław Kamiński, bliski współpracownik ks. Ignacego Posadzego. W homilii ojciec Czesław ukazał przymioty Sługi Bożego, dzięki którym mógł skutecznie ewangelizować Polaków mieszkających za granicą. W uroczystości uczestniczyły: dzieci ze Szkoły Podstawowej w Szadłowicach, której patronem jest ks. Ignacy Posadzy, uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza z Inowrocławia, do którego uczęszczał ks. Posadzy, Stowarzyszenie Absolwentów tegoż Liceum, rodzina ks. Ignacego, a także wierni parafianie.

Ks. Ireneusz Oliwkowski

Jasna Góra

W dniach 20-22 września br. na Jasnej Górze odbyło się spotkanie diecezjalnych duszpasterzy rodzin i doradczyń Katolickiego Poradnictwa Rodzin, zakończone Ogólnopolską Pielgrzymką Małżeństw i Rodzin. Wykłady, spotkania i homilie odbywały się pod hasłem roku pracy na rzecz rodziny "Świętymi bądźcie". W pielgrzymce uczestniczyło ok. 3,5 tys. osób oraz 60 kapłanów. Z naszej archidiecezji przyjechali pielgrzymi 4 autokarami (ok. 160 osób) z Markowic, Gniezna, Bydgoszczy i Żnina. Wśród kapłanów byli obecni: o. Aleksander Doniec OMI, ks. Jan Kasprowicz, ks. Grzegorz Wiciński, ks. Sławomir Rydz oraz ks. Piotr Wencel - diecezjalny duszpasterz rodzin, ks. Franciszek Jabłoński - diecezjalny referent i diecezjalne doradczynie: Grażyna Frymark i Maria Konieczna. Na spotkaniu dla diecezjalnych duszpasterzy przedstawiony został program pracy na rok 2003: "Rodzina w dialogu z Bogiem", szkolenia ogólnopolskie w formie warsztatów dla rekolekcjonistów, którzy prowadzić będą w parafiach rekolekcje dla małżonków, oraz projekt przygotowania do sakramentu małżeństwa wg Dyrektorium Duszpasterstwa Rodzin. Przygotowanie to, tzw. kurs przedmałżeński, miałby miejsce w parafii przez cały rok w ostatniej klasie szkoły średniej - analogicznie do przygotowania przed I Komunią św. czy przed bierzmowaniem. Na zakończenie pielgrzymki bp Stanisław Stefanek - przewodniczący Rady ds. Rodziny przy Episkopacie Polski przewodniczył niedzielnej Eucharystii. W homilii zachęcał on odpowiedzialnych za duszpasterstwo rodzin, by nie ustawali w inicjatywach pomocy i formacji rodzin, a do zgromadzonych małżonków zaapelował, by swoją świętością napełniali ziemię. "Wasze serca i dusza - powiedział Ksiądz Biskup - niech noszą w sobie świętość. Dobro jest trudne, ale ono staje się bramą do nieba. Świętość małżonków wymaga trudu. Bóg bogaty w miłosierdzie obdarowuje każde małżeństwo swoją świętością. Spróbujmy realizować świętość przez codzienne czyny i wypełnianie swoich obowiązków". Po homilii zebrani małżonkowie odnowili swoje przyrzeczenia małżeńskie oraz otrzymali pamiątkowe obrazki.

Ks. Franciszek Jabłoński

Górka Klasztorna

28 września br. w góreckim sanktuarium odbył się doroczny dzień skupienia dla członków Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa. Uczestniczyło w nim ok. 250 osób z różnych stron Polski. O godz. 9.00 ks. Kazimierz Boryna MSF - moderator przywitał wszystkich przybyłych pielgrzymów w Domu Pielgrzyma, a następnie o godz. 10.00 wraz z przybyłymi kapłanami odprawił Mszę św. i wygłosił kazanie. W dalszej części programu została odprawiona Droga Krzyżowa przy stacjach usytuowanych w starym gaju góreckim. Następnie wszyscy uczestniczyli w modlitwie różańcowej, do której rozważania przygotowały grupy z poszczególnych parafii. Był również czas adoracji Najświętszego Sakramentu. Na zakończenie o godz. 14.00 została odprawiona Msza św., po której nastąpiło rozesłanie pielgrzymów. Dzień skupienia był równocześnie dniem pokuty i umartwienia, jako akt wynagradzający Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

Reklama

USA: Netflix stracił na aborcyjnym szantażu

2019-07-22 18:40

Vaticannews.com

Netfilix stracił w minionym kwartale 126 tys. subskrybentów w USA. Obrońcy życia wiążą te wyniki z bojkotem amerykańskiego giganta show biznesu, po tym, jak podjął się on bezpardonowej walki o aborcję w stanie Georgia.

W minionym kwartale Netflix odnotował najgorsze wyniki w swej historii. Po raz pierwszy od ośmiu lat ubyło mu subskrybentów, podczas gdy prognozy przewidywały wzrost o 352 tys.

Warto pamiętać, że pod koniec maja do bojkotu Netflixa wezwali obrońcy życia. Amerykańska firma szantażowała bowiem władze stanu Georgia, który przyjął nowe antyaborcyjne prawo. Ogranicza ono aborcję do momentu, w którym wykrywalne jest bicie serca dziecka, czyli do ok. 6 tygodnia ciąży. Netflix zapowiedział, że jeśli prawo wejdzie w życie, to zaprzestanie tam swoich produkcji i wycofa inwestycje. Przemysł filmowy ma tymczasem wielkie znaczenie dla stanu Georgia. Zatrudnia on 92 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W Łodzi powstanie szkoła katechistów

2019-07-23 17:30

mip (KAI) / Łódź

W Łodzi powstanie szkoła liderów wspólnot parafialnych. Podczas trzech semestrów archidiecezja przygotuje osoby świeckie wspierające duszpasterzy przy formacji sakramentalnej wiernych. Zapisy ruszą 1 sierpnia.

Magdalena Kucova/fotolia.com

Szkoła Katechistów jest owocem trwającego od roku IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej. Ten trzy semestralny kurs teologii praktycznej ma pomóc wybranym ludziom świeckim – liderom grup parafialnych – jeszcze mocniej i bardziej kompetentnie zaangażować się w działalność w parafii.

- Szkoła dla katechistów to szkoła dla liderów, którzy będą mogli prowadzić zajęcia w małych grupach czy to dla młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania, czy dla rodziców, zwłaszcza dzieci pierwszokomunijnych – tłumaczy metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

Hierarcha przypomina, że szkoła katechistów musi mieć trzy wymiary. – Pierwszy to wiedza teologiczna. Nie chodzi nam o studia magisterskie, ale o zdobycie przez przyszłego katechistę takich kompetencji, by mógł sam odpowiedzieć na wiele pytań, a jeśli nie będzie znał na nie odpowiedzi, by wiedział gdzie odesłać zainteresowanego. Po drugie, chodzi o nabycie umiejętności pracy w małej grupie, a więc nauka zarządzania i kierowania małą grupą, małym zespołem. Natomiast trzecim wymiarem jest własna formacja duchowa – żeby taki człowiek żył wiarą i Kościołem, a nie tylko potrafił o tym mówić – wskazuje łódzki pasterz.

Tok studiów w Szkole przewiduje zajęcia z zakresu Pisma Świętego, teologii dogmatycznej, duchowości, liturgiki, katechetyki, historii Kościoła, a także ma wzmocnić naturalne zdolności w budowaniu kontaktów międzyosobowych i w pracy z grupą. - Chcemy potraktować priorytetowo kształtowanie umiejętności praktycznych przyszłych katechistów: ich rozwój duchowy, bogactwo modlitwy Pismem Świętym, wtajemniczenie w przeżywanie liturgii, budowanie żywej relacji z Bogiem i z Kościołem - podkreślają organizatorzy studium.

Po ukończeniu Szkoły i zdaniu wymaganych egzaminów absolwent uzyska od arcybiskupa misję kanoniczną do głoszenia katechez dla dzieci, młodzieży i dorosłych w parafiach archidiecezji łódzkiej.

Do Szkoły mogą zapisać się osoby w wieku od 18 do 60 lat, skierowane przez swoich księży proboszczów. Nie muszą one posiadać wykształcenia teologicznego. Ważne, żeby ukończyły katechizację w zakresie szkoły ponadgimnazjalnej

Rekrutacji do udziału w kursie dokonać można będzie w sekretariacie Kurii Metropolitalnej Łódzkiej od 1 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem