Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Wprowadzenie na urząd Superintendenta Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP

W Łodzi odbyły się uroczystości oficjalnego objęcia urzędu superintendenta przez ks. Semka Korozę. Oznacza to, że dotychczasowy proboszcz parafii ewangelicko-reformowanej w Łodzi i przewodniczący Łódzkiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej będzie biskupem Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Polsce.

[ TEMATY ]

Łódź

ks. Łukasz Burchard

Na początku wydarzenia ks. Semko Koroza przywitał wszystkich zebranych, pośród których znalazło się wielu duchownych reprezentujących różne wspólnoty chrześcijańskie. Po liturgii słowa bp Marek Izdebski, dotychczasowy biskup, wygłosił kazalium. Następnie, ks. Semko Koroza złożył ślub. Do powinności nowego biskupa należy m.in. zabieganie o wychowanie młodzieży według obyczaju Zboru, troska o wiernych, ordynowanie kaznodziejów świeckich, diakonów oraz wizytowanie Zborów. Po ślubowaniu nowy superintendent otrzymał krzyż jako znak powierzonego urzędu i błogosławieństwo obecnych biskupów.

W kazaniu nowy biskup wyraził wdzięczność Panu za powołanie do służby. Odwołując się do doświadczenia św. Pawła, zauważył, że apostoł odkrył jedyną słuszną drogę jaką było głoszenie Jezusa. Podkreślił, aby zebrani czerpali z niego przykład, niosąc światu orędzie Chrystusa. – Tylko i wyłącznie w Nim znajdziemy nadzieję, stającą się pewnością, że uda nam się wyprostować wszystkie krzywe ścieżki, którymi chodzimy tak często i chętnie, zażegnać wszystkie niszczące jak rak społeczność Kościoła konflikty i usunąć spośród siebie tych, którzy są złem i czynią zło, a pozyskać z Bożej łaski i woli tych, którzy wspomogą nas w budowaniu na Bożą chwałę Jego Kościoła – powiedział superintendent. Na zakończenie zapewnił o modlitwie. – W tym wyjątkowym dla mnie dniu modlę się, by Pan Kościoła zabrał nas wszystkich w tę cudowną podróż od śmierci do życia, od pychy i ślepoty ku pokorze i przejrzeniu, i dziękuję Mu za wszystkie błogosławieństwa i dary, które dotychczas otrzymałem – podsumował.

Wybory nowego biskupa odbyły się już w majowej sesji Synodu Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Polsce. Wówczas spośród dwóch kandydatów wybrano łódzkiego duchownego. Tym samym ks. Semko Koroza zastąpi dotychczasowego bp. Marka Izdebskiego pełniącego to stanowisko przez 20 lat.

2022-10-08 17:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: odbyła się pierwsza Arena Rodzin

[ TEMATY ]

młodzi

Łódź

Droga Krzyżowa

archidiecezja.lodz.pl

W piątek wieczorem odbyła się w Łodzi Arena Rodzin 2019. Tematem spotkania, było biblijne opowiadanie o cudzie Jezusa w Kannie Galilejskiej.

– To było wyjątkowe spotkanie – mówi Kamila, mama 4 letniego Tomka. – Nie spodziewałem się takiego rozmachu tego spotkania – komentuje Tomasz Śledziowski. – Przyszedłem tutaj ze względu na moją żonę, gdyż mnie prosiła, ale muszę przyznać, że spotkanie na Arenie mi się podobało – tłumaczy Andrzej Tomczak. To tylko niektóre z opinii, które można było usłyszeć po zakończeniu pierwszego w Łodzi wielkopostnego wydarzenia ewangelizacyjnego „Arena Rodzin”.

CZYTAJ DALEJ

Św. Agata

Niedziela Ogólnopolska 6/2006, str. 16

„IcoonAgatha” autorstwa Bergognone (1481-1522) - Transferred from nl.wikipedia(Original text 

Agata urodziła się w Palermo (Panormus) na Sycylii w bogatej, wysoko postawionej rodzinie. Wyróżniała się nadzwyczajną urodą.

Kwintinianus - starosta Sycylii zabiegał o jej rękę, mając na względzie nie tylko jej urodę, ale też majątek. Kiedy Agata dowiedziała się o tym, uciekła i ukrywała się. Kwintinianus wyznaczył nagrodę za jej odnalezienie, wskutek czego zdradzono miejsce jej ukrycia. Ponieważ Agata postanowiła swoje życie poświęcić Bogu, odrzuciła oświadczyny Kwintinianusa. Ten domyślił się, że ma to związek z wiarą Agaty i postanowił nakłonić ją do porzucenia chrześcijaństwa. W tym celu oddano Agatę pod opiekę Afrodyzji - kobiety rozpustnej, która próbowała Agatę nakłonić do uciech cielesnych i porzucenia wiary. Afrodyzja nie zdziałała niczego i po trzydziestu dniach Agatę odesłano z powrotem Kwintinianusowi, który widząc, że nic nie wskóra, postawił Agatę przed sobą jako przed sędzią i kazał jej wyrzec się wiary. W tamtym czasie obowiązywał wymierzony w chrześcijan dekret cesarza Decjusza (249-251). Kiedy Agata nie wyrzekła się wiary, poddano ją torturom: szarpano jej ciało hakami i przypalano rany. Agata mimo to nie ugięła się, w związku z czym Kwintinianus kazał liktorowi (katu) obciąć jej piersi. Okaleczoną Agatę odprowadzono do więzienia i spodziewano się jej rychłej śmierci.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Jubileusz 60-lecia życia zakonnego s. Klary od Świętej Rodziny – Karmelitanki Bosej

2023-02-06 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

W niedzielne południe – 5 lutego br. - w kościele zakonnym pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Łodzi siostra Klara od Świętej Rodziny – Karmelitanka Bosa – przeżywała jubileusz 60-lecia życia zakonnego. Każdy, kto choć raz odwiedził łódzki karmel, spotkał siostrę Klarę, która od wstąpienia do klasztoru po dziś dzień pełni posługę siostry zewnętrznej, która jest „pomostem” między klauzurą, a światem zewnętrznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję