Reklama

Niedziela Częstochowska

Ślubowanie, pasowanie i Mickiewicz

Zespół Niepublicznych Placówek Oświatowych prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr św. Józefa w Częstochowie z dużym rozmachem świętował Dzień Edukacji Narodowej.

Na część oficjalną złożyły się: zaprzysiężenie nowego pocztu sztandarowego, przedstawienie nowych samorządów Szkoły Podstawowej Specjalnej im. o. Augustyna Kordeckiego i Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy im. św. Józefa oraz ślubowanie i pasowanie uczniów klasy I.

List s. Marii Julity Lipiety, przełożonej prowincji wrocławskiej sióstr józefitek, nadesłany z okazji Dnia Edukacji Narodowej, odczytała Grażyna Biesiekierska, dyrektor Zespołu Niepublicznych Placówek Oświatowych. Siostra Lipieta dziękowała nauczycielom za to, że są opiekunami i przyjaciółmi dzieci i młodzieży. Wyraziła im wdzięczność za obecność i czas poświęcane uczniom, za towarzyszenie im, słuchanie ich, wspieranie w rozwoju i za dzielenie się sobą. „Dziękuję, że pragniecie, by każdy wychowanek był szczęśliwy, a szczęściem dla chrześcijanina jest wiara w Boga, miłość siebie i bliźniego oraz życie w zgodzie z uniwersalnymi wartościami” – napisała przełożona. Życzyła pedagogom radości na co dzień i obfitości potrzebnych łask. „Trwajmy w miłości, która przynagla nas, by nieść w nasze miejsca posługi pokój i dobro” – zachęciła.

Maciej Orman/Niedziela

Przedstawiając nowo wybrane samorządy szkolne, Rafał Ciszewski, ich opiekun, zwrócił uwagę, że dzięki zaangażowaniu w tę grupę uczniowie nabywają postaw obywatelskich. Wyraził również nadzieję na owocną współpracę. – Jestem dumna, że chcecie zrobić coś dobrego dla naszej społeczności – zwróciła się do przedstawicieli szkół Grażyna Biesiekierska. Życzyła samorządom zapału i ciekawych pomysłów.

Maciej Orman/Niedziela

Po części oficjalnej miało miejsce przedstawienie z udziałem uczniów i nauczycieli, oparte na poezji Adama Mickiewicza. Było to nawiązanie do tegorocznej inicjatywy Narodowego Czytania, którego lekturą były „Ballady i romanse” z okazji 200. rocznicy ich wydania. Spektakl wyreżyserowała Iwona Migas, nauczyciel geografii i wychowania do życia w rodzinie oraz logopeda, która sama również w nim wystąpiła. – Oglądaliśmy piękne przedstawienie. Bardzo nam się podobało. Gratuluję aktorom, a nauczycielom życzę wszystkiego najlepszego z okazji ich święta – powiedział „Niedzieli” Tomek, jeden z wychowanków.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

– W waszej szkole jesteście jednocześnie mamusią i tatusiem, bratem i siostrą, katechetą, pedagogiem, psychologiem. Dosłownie wszystkim – nie krył uznania dla nauczycieli o. Jan Poteralski, paulin z Jasnej Góry, przyjaciel Zespołu Niepublicznych Placówek Oświatowych. – To jest wyjątkowa szkoła, a nauczyciel to wyjątkowe powołanie – dodał. Zakonnik życzył wszystkim wielu łask Bożych i radości w nowym roku szkolnym.

Maciej Orman/Niedziela

Zespół Niepublicznych Placówek Oświatowych prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr św. Józefa w Częstochowie przygotowuje dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną do funkcjonowania w relacjach z innymi ludźmi w różnych sytuacjach życiowych. Jest miejscem, gdzie następuje integracja z osobami pełnosprawnymi. Zapewnia edukację i terapię dostosowane do potrzeb wychowanków.

2022-10-14 15:29

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

25 lat w służbie częstochowskiej polityki

[ TEMATY ]

Częstochowa

laikat

abp Stanisław Nowak

Wojciech Mścichowski

Koncertem kolęd w wykonaniu Rzemieślniczego Męskiego Chóru „Pochodnia” w Częstochowie rozpoczęli doroczne, świąteczno – noworoczne spotkanie członkowie i sympatycy Unii Laikatu Katolickiego.

Udział Arcybiskupa Seniora Stanisława Nowaka, przedstawicieli świata polityki, kultury, organizacji społecznych, władz samorządowych, życia gospodarczego miasta i regionu, duchowieństwa na czele z ks. inf. Marianem Mikołajczykiem, podprzeorem Jasnej Góry o. Janem Potyralskim i kapelanem Unii ks. prał. Jarosławem Sroką, przewodniczącym Józefem Błaszczeciem oraz wspólnie odśpiewana kolęda „Bóg się rodzi” sprawiły, że Boża Dziecina zagościła w sercach zebranych, łącząc ich w jedną wielką polską rodzinę. Przed 25 laty abp. Nowak pobłogosławił i przez kolejne lata wspierał, wytyczał kierunki i korygował błędy Unii, przypominając słowa Papieża, Świętego Jana Pawła II „Nikomu nie godzi się trwać w bezczynności” - słowa szczególnie mobilizujące polityków, wypisane na organizacyjnym sztandarze. Podczas spotkania, 4 stycznia 2016 r., za otwartość na inicjatywy ludzi świeckich i zawsze otwarte serce na potrzeby innych Zarząd Unii uhonorował Arcybiskupa Seniora Statuetką Anioła Stróża, stanowiącą wyraz miłości i przywiązania. Pośród wielu wzajemnych życzeń, nie zabrakło i tych od Prezesa Krajowego Związku Lekarzy, dr. Wandy Terleckiej, przypominających o tym, że Bóg przyszedł do swoich, a tym, którzy Go przyjęli dał moc stania się dziećmi Bożymi. Ta łaska zobowiązuje nas zawsze i wszędzie do ubóstwiania Najwyższego, który zwyciężył zło, abyśmy byli Mu wierni w postępowaniu w życiu politycznym, społecznym, rodzinnym. Zwracając się do uczestników tego szczególnego spotkania, dzieląc się wigilijnym opłatkiem Arcybiskup podkreślił swoją radość z budzenia się świadomości Polaków, w tym wzmożonej działalności ULK w życiu publicznym Częstochowy. Życzył, aby Bóg, rodzący się w człowieku, stawał się Słowem docierającym do ludzi odpowiedzialnych za losy kraju, naszego miasta i regionu, aby ULK kształtowała „nowych ludzi plemię”, wiernych Bogu, Kościołowi, Ojczyźnie, tradycji Ojców, by działała z mądrością, mocą, energią i wiarą. Częstochowa na to czeka, tego potrzebuje i jako duchowa stolica Polski na to zasługuje. Miłym akcentem spotkania było wręczenie przez Prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół „Gaude Mater” Jana Szymy, na ręce dyrektora „Pochodni” Marka Wojtala pamiątkowego medalu z okazji 85-lecia istnienia Chóru.

CZYTAJ DALEJ

Jak współpracować z Duchem Świętym?

2023-02-03 10:30

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Jak współpracować z Duchem Świętym? Jak odkryć Moc Ducha Świętego w swoim życiu - zapraszamy na "szklankę dobrej rozmowy".

Zapraszamy na rozważanie! 5. niedziela zwykła, rok A.

CZYTAJ DALEJ

Papież do przesiedleńców Sudanie Południowym: bądźcie ziarnami nadziei

2023-02-04 16:51

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Jesteście zalążkiem nowego Sudanu Południowego, ziarnem dla żyznego i bujnego rozwoju tego kraju” – powiedział Ojciec Święty spotykając się z osobami przesiedlonymi wewnętrznie w „Hali Wolności” w Dżubie.

Franciszek nie ukrywał, że od dawna pragnął okazać swą bliskość i miłość osobom zmuszonym do opuszczenia swoich domów, co w Sudanie Południowym stało się doświadczeniem powszechnym i zbiorowym. Powodem tej tragedii jest trwający w tym kraju konflikt, ale także klęski żywiołowe. Wezwał do zakończenia wszystkich konfliktów, do poważnego wznowienia procesu pokojowego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję