Reklama

Wiara

16 października 2022

Zaskakujące słowa Jezusa o modlitwie?

XXIX Niedziela zwykła, rok C, Ewangelia: Łk 18:1-8

[ TEMATY ]

duchowość

Ewangelia

PhotoCredit S. Amata CSFN

Pokój św. Brata Alberta Chmielowskiego w Zakopanem

Pokój św. Brata Alberta Chmielowskiego w Zakopanem

1. Wstęp

Jak się modlić? Co jest najważniejsze podczas modlitwy? Dlaczego się modlimy? Jakie są owoce modlitwy? To tylko niektóre pytania, które zadają sobie ludzie. W dzisiejszej Ewangelii Jezus mówi jaka powinna być modlitwa. Używa bardzo mocnego przykładu.

2. Słowa klucze

Jezus opowiedział swoim uczniom przypowieść o tym, że zawsze powinni się modlić i nie ustawać.

Słowo „powinni” jest zapisane w języku greckim jako „dei”. Dosłownie oznacza to „konieczność”, aby zrealizować plan Pana Boga. Nie jest to więc opcjonalne. Bez modlitwy nie będziemy pełnili woli Bożej.

Jezus mówi też, aby w modlitwie „nie ustawać”, dosłownie greckie wyrażenie „me enkakein” można tłumaczyć: „nie poddawać się”.

W pewnym mieście żył sędzia, który Boga się nie bał i nie liczył się z ludźmi. W tym samym mieście żyła wdowa, która przychodziła do niego z prośbą: „Obroń mnie przed moim przeciwnikiem!” Przez pewien czas nie chciał; lecz potem rzekł do siebie: „Chociaż Boga się nie boję ani z ludźmi się nie liczę, to jednak, ponieważ naprzykrza mi się ta wdowa, wezmę ją w obronę, żeby nie nachodziła mnie bez końca i nie zadręczała mnie.

Zmiana postawy sędziego nastąpiła, ponieważ wdowa „zadręczała go”. W greckim oryginale jest tu użyte słowo „hypopiadzo”, co dosłownie oznacza „podbić komuś oko”. Użycie tego samego czasownika jest w obrazie boksowania w liście św. Pawła do Koryntian (rozdział 9, wers 27).

To nie jest przypadek, że Jezus używa takiego słowa w kontekście modlitwy. Żeby „podbić komuś oko” trzeba być fizycznie blisko niego. Podobnie na modlitwie, trzeba być blisko Boga. A On jest fizycznie w naszych kościołach i kaplicach obecny w Najświętszym Sakramencie.

Słuchajcie, co mówi ten niesprawiedliwy sędzia. A Bóg, czyż nie weźmie w obronę swoich wybranych, którzy dniem i nocą wołają do Niego, i czy będzie zwlekał w ich sprawie? Powiadam wam, że prędko weźmie ich w obronę.

Reklama

Jeśli niesprawiedliwy sędzia wziął w opiekę wdowę, to o ileż bardziej Bóg, który jest czystą miłością weźmie w opiekę tych, którzy zwracają się do Niego o pomoc na modlitwie.

3. Dziś

Jaki mam obraz Boga? Czy wierzę, że Bóg troszczy się o mnie, jest wrażliwy na moją modlitwę? Czy moja modlitwa jest rozmową z kochającym Bogiem? Czy staram się być przy Nim w kościele czy kaplicy, gdzie jest fizycznie w Najświętszym Sakramencie?

ks. Paweł Rytel-Andrianik

2022-10-15 18:54

Ocena: +8 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Dominik Chmielewski: Dlaczego nie odczuwam Bożej obecności?

[ TEMATY ]

duchowość

Dlaczego nie odczuwam Bożej obecności? Bo wiele godzin dziennie spędzam w obecności telewizora, Facebooka, Instagrama, Internetu, seriali telewizyjnych - pisze w swojej najnowszej książce "Chrystoterapia". ks. Dominik Chmielewski. Specjalnie dla czytelników portalu niedziela.pl - fragment "Chrystoterapii". 

Dlaczego nie odczuwam Bożej obecności? Bo mój umysł i moje serce są pochłonięte inną obecnością – taką, która jest dla mnie bardziej atrakcyjna niż Bóg i jego Miłość do mnie. Na tym polega nasz problem. Uczymy małe dzieci modlitw Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo – to jest bardzo piękne.

CZYTAJ DALEJ

Przygotowanie do spowiedzi

[ TEMATY ]

sumienie

spowiedź

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa przed spowiedzią:

Ojcze Niebieski, Ty znasz mnie do głębi – znasz każdy szczegół mego życia.
Przeznaczyłeś mnie do życia z sobą w wieczności, często o tym zapominam.
Jestem słaby, niestały, tak łatwo się wybielam, usprawiedliwiam.
Pozwó1 mi widzieć siebie tak, jak Ty mnie widzisz.
Osądzać bez wybiegów intencje, jakimi kieruję się w życiu.
Oświeć mnie, abym rozpoznał swe grzechy przeciw Tobie i przeciwko moim bliźnim.
Abym miał odwagę uznania, że źle postępuję, że potrzebuję zmiany postępowania, myślenia, nawrócenia.
Daj łaskę prawdziwego żalu i poprawy, abym doznał radości Twojego przebaczenia.
Niech Twoje miłosierdzie, Boże, uleczy moje rany, wzmocni moją wolę pełnienia Twojej woli.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2023 r.

2023-02-03 11:43

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Andrzej Lange

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2023 r. - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Budżet zakłada dochody na poziomie 604,5 mld zł, wydatki nie większe niż 672,5 mld zł oraz deficyt, który nie powinien przekroczyć 68 mld zł.

Prezydent Andrzej Duda w czwartek podpisał ustawę budżetową na 2023 r. W budżecie przewidziano wzrost PKB w ujęciu realnym w wysokości 1,7 proc., inflacja średnioroczna została zapisana na poziomie 9,8 proc., a wzrost przeciętnego funduszu wynagrodzeń założono w wysokości 7,8 proc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję