Reklama

Kard. Józef Glemp

3 maja na Jasnej Górze

Prymasowskie przestrogi dla Polski

Pod hasłem: „Uczniowie Chrystusa w Jasnogórskiej Szkole Maryi Królowej Polski” przebiegały tegoroczne 3-majowe uroczystości na Jasnej Górze.

85-letnia tradycja

Tradycyjnie wziął w nich udział Episkopat Polski. Przybyły tysiące pielgrzymów z kraju i z zagranicy. Jasnogórskie uroczystości rozpoczęły się już w piątek 2 maja wieczorną procesją maryjną na wałach jasnogórskich, w której niesiona była wierna kopia Cudownego Obrazu Matki Bożej. Następnie w Bazylice Jasnogórskiej została odprawiona Msza św. Zgromadzonych powitał nowy przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski, który przypomniał, że od 85 lat, kiedy papież Pius XI, na prośbę polskich biskupów, zatwierdził święto Maryi Królowej Polski, jest ono obchodzone w naszym kraju i poza granicami - wszędzie, gdzie żyją Polacy. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił biskup sosnowiecki Adam Śmigielski. Po Apelu Jasnogórskim całonocne czuwanie podjęli ojcowie pasjoniści z Łodzi.

Potrzeba „refleksji przebudzenia”

Dzień 3 maja w Sanktuarium Jasnogórskim zaczął się Godzinkami o Najświętszej Maryi Pannie. Suma odpustowa z udziałem Episkopatu Polski została odprawiona na Jasnogórskim Szczycie. Witając przybyłych, generał Zakonu Paulinów o. Izydor Matuszewski zwrócił uwagę, że grozi nam utrata tożsamości narodowej oraz styl życia, jakby Boga nie było. Dodał, że narodowi potrzebna jest „refleksja przebudzenia”.
Mszy św. przewodniczył abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, a kazanie wygłosił kard. Józef Glemp, prymas Polski.

Zagraża nam nowa ideologia

Reklama

Kard. Józef Glemp przestrzegał, że Polsce zagraża nowa ideologia, która ma na uwadze głównie indywidualny rozwój kosztem zasad. - O ile kiedyś - w nazizmie naczelne miejsce zajmowała rasa ludzi, potem, w komunizmie - klasa robotnicza, tak teraz akcent ideologii przesunął się na indywiduum, na jednostkę, dla której społeczeństwo jest materiałem do korzystania dla wygody i przyjemności - mówił Prymas Polski. Wyraził ubolewanie, że w Polsce odczuwalne są ataki na małżeństwo i rodzinę ze strony ideologii, która popiera związki jednej płci. Zdaniem kard. Glempa, ataki te przejawiają się w lekceważeniu obyczajowości i praktykowaniu związków doraźnych. Podkreślił, że tam, gdzie są zdrowe i odpowiedzialne za wychowanie rodziny, tam kształtuje się państwo zdrowych moralnie obywateli. Wskazał włoską lekarkę Joannę Berettę Mollę jako wzór matki i żony. Ta święta kobieta, wyniesiona na ołtarze przez Jana Pawła II, nie wahała się oddać własnego życia za życie swojego poczętego dziecka.
Ksiądz Prymas wypowiedział się także przeciwko stosowaniu metody zapłodnienia „in vitro”, zaznaczając, że Kościół, który ma za zadanie szerzyć wiarę, w tym przypadku musi bronić rozumu i racjonalności. - Choć z punktu widzenia wysiłków badawczych możliwość zapłodnienia „in vitro” jest osiągnięciem, to jednak cała sprawa wymaga postawienia sobie fundamentalnego pytania o to, kim jest człowiek - mówił Prymas Polski. I skrytykował sposób, w jaki temat zapłodnienia pozaustrojowego przedstawia się mediach, w tym argumentowanie, że pomimo sprzeciwu Kościoła w tej sprawie 50 proc. społeczeństwa akceptuje metodę „in vitro”. - Czy przez głosowanie i opinię publiczną można ustalać, jaka jest prawda, jaka jest np. odległość Księżyca od Ziemi? - pytał retorycznie kard. Glemp.
Tradycyjnie podczas Eucharystii ponowiono Milenijny Akt Oddania Matce Bożej i przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Wiwat na 700-lecie Zakonu Paulinów

Wieczornej Mszy św., odprawionej na Szczycie Jasnogórskim, przewodniczył metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak, który wygłosił również kazanie. 3 maja - to Dzień Modlitw za Emigrację. Pamiętano więc o Polakach mieszkających w różnych stronach świata.
Uroczystość Maryi Królowej Polski zakończył Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego i wiwat z armat z racji Jubileuszu 700-lecia Zakonu Paulinów w służbie Kościoła.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wadowice: 6 tys. zarezerwowanych wejściówek na nową wystawę papieską

Dzień przed otwarciem przebudowanego i na nowo zaaranżowanego Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach zainteresowanie placówką jest ogromne. Do biura papieskiego muzeum dzwonią ludzie z różnych stron świata. Organizatorzy wycieczek pytają o bilety. Jak poinformowała dyrekcja placówki zarezerwowano już 6 tysięcy wejściówek na nową wystawę.

CZYTAJ DALEJ

Święty Błażej

Niedziela podlaska 5/2006

[ TEMATY ]

święty

diecezja.reszow.pl

„Przez wstawiennictwo św. Błażeja, biskupa i męczennika, niech uwolni cię Bóg od choroby gardła i od wszelkiej innej choroby. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen” - te oto słowa wypowiadają kapłani podczas błogosławieństwa gardła w dniu 3 lutego, w którym Kościół obchodzi wspomnienie św. Błażeja.

Życie św. Błażeja

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do władz Sudanu Południowego: przybywam jako pielgrzym pojednania

2023-02-03 18:00

[ TEMATY ]

Sudan Południowy

papież Franciszek

PAP/CIRO FUSCO

Papież Franciszek i prezydent Sudanu Południowego Salva Kiir

Papież Franciszek i prezydent Sudanu Południowego Salva Kiir

„Przybywam jako pielgrzym pojednania marząc o towarzyszeniu wam w waszej drodze pokoju, drodze uciążliwej, której nie można już jednak odkładać na później” - stwierdził papież Franciszek podczas spotkania z przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego w stolicy Sudanu Południowego – Dżubie.

Ojciec Święty podkreślił także ekumeniczny charakter swej pielgrzymki, odbywanej wspólnie z arcybiskupem Canterbury, Justinem Welby oraz moderatorem Zgromadzenia Ogólnego Kościoła Szkocji, Iainem Greenshieldsem. Zaznaczył, że jest ona reakcją na „krzyk całego ludu, który z wielką godnością opłakuje doświadczaną przemoc, nieustanny brak bezpieczeństwa, dotykające go ubóstwo i szalejące klęski żywiołowe”. Życzył, aby na tej ziemi zakiełkował „pokój, który będzie owocował, niczym ziarna, będące w ziemi zalążkiem życia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję