Reklama

Wiara

Homilia: Dlaczego grzesznik został usprawiedliwiony, a zachowujący przepisy nie?

Życie jest pełne paradoksów. Ewangelia to swoista „instrukcja obsługi” życia. Jest więc ona także pełna paradoksów. Dlaczego faryzeusz zachowujący przepisy prawa nie został usprawiedliwiony przez Boga, a celnik, który był grzesznikiem został usprawiedliwiony? Jezus daje odpowiedź na te paradoksy, bo patrzy głębiej, w serce.

[ TEMATY ]

homilia

PhotoCredit_s. Amata CSFN

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ewangelia: Łk 18, 9-14

Zobacz: PRZECZYTAJ EWANGELIĘ

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Słowa - klucze

Dwóch ludzi przyszło do świątyni, żeby się modlić, jeden faryzeusz, a drugi celnik. Faryzeusz stanął i tak w duszy się modlił: „Boże, dziękuję Ci, że nie jestem jak inni ludzie: zdziercy, niesprawiedliwi, cudzołożnicy, albo jak i ten celnik. Zachowuję post dwa razy w tygodniu, daję dziesięcinę ze wszystkiego, co nabywam.

Reklama

Wyrażenie „tak w duszy się modlił” oznacza dosłownie „sam stanął przy sobie”. On uważał, że się zbawi przez własne czyny i doskonałość. W rzeczywistości żaden egoista nie jest doskonały. W centrum jego życia był on sam, a nie Bóg. I w tym trwał.

A celnik stał z daleka i nie śmiał nawet oczu wznieść ku niebu, lecz bił się w piersi, mówiąc: „Boże, miej litość dla mnie, grzesznika!”

Celnik był świadomy swoich grzechów. Przyszedł do świątyni, aby odtąd Boga postawić w centrum życia. Dotąd bowiem wyzyskiwanie ludzi było w centrum jego egzystencji. Zrozumiał i nawrócił się.

Powiadam wam: Ten odszedł do domu usprawiedliwiony, nie tamten. Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się uniża, będzie wywyższony.

W Ewangelii św. Łukasza bycie usprawiedliwionym oznacza coś więcej niż tylko kwalifikację moralną, że ktoś jest usprawiedliwiony lub nie. To ma znaczenie teologiczne. Człowiek usprawiedliwiony przez Boga, to ten kto jest uratowany wobec sądu ostatecznego nad swymi czynami, a w tym może nawet przed potępieniem. Celnik, który liczył na Boże miłosierdzie został uratowany, a nie faryzeusz, który liczył na swoją doskonałość przed Bogiem, a w rzeczywistości miał ogromne ego.

Podziel się cytatem

Dziś

Jezus powiedział tę przypowieść, aby zobrazować tych, którzy „dufni byli w siebie, że są sprawiedliwi, a innymi gardzili”. Czy w moich relacjach z Bogiem i drugim człowiekiem jest mi bliżej do faryzeusza czy do celnika?

2022-10-22 11:42

Ocena: +38 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Panie Jezu, niech Twoja Krew umocni nas w dobrych postanowieniach

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe.Stock

Rozważania do Ewangelii Mt 6, 1-6. 16-18.

Środa, 21 czerwca. Św. Alojzego Gonzagi, zakonnika, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Jak rozpoznać oszusta?

2024-04-19 08:48

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Zaczęło się dość zwyczajnie – od zakupu żelazka w jednym z domów handlowych. Piękne, błyszczące, z obietnicą trwałości i gwarancji. Niestety, rzeczywistość szybko zweryfikowała te obietnice. To moje doświadczenie stało się punktem wyjścia do głębszej refleksji o tym, jak w naszym świecie pełnym najemników i chwilowych obietnic trudno jest znaleźć prawdziwą odpowiedzialność i wsparcie.

Porównuję to do sytuacji duchowej, w której wielu mówi, że nie potrzebujemy wiary, religii, czy duchowych wartości, skupiając się wyłącznie na edukacji i umiejętnościach praktycznych. Jednak gdy życie stawia nas przed trudnymi wyzwaniami, okazuje się, że brak tych wartości odczuwamy najbardziej. W odcinku opowiem także o Sigrid Undset, noblistce, która mimo ateistycznego wychowania, odnalazła swoją duchową drogę, co znacząco wpłynęło na jej życie i twórczość.

CZYTAJ DALEJ

Trzy zakony...

2024-04-20 18:30

[ TEMATY ]

felieton

Ryszard Czarnecki

Archiwum TK Niedziela

W różnych katolickich gronach słyszę - wewnętrzne, nie publiczne! - dyskusje o tym kto będzie następcą Św. Piotra po papieżu z Argentyny (oby żył jak najdłużej)?

Uciekam od takich rozmów, ale trudno uciec od obiadu, od talerza z mięsiwem gdy osoby duchowne i świeckie rozprawiają o przyszłości Kościoła. Milczę zatem, kroję kotleta, ale słyszę, że po jezuicie nie będzie kolejny jezuita. Do jezuitów nic nie mam - wprost przeciwnie. Do końca życia będę podkreślał fakt, że chrzcił mnie jezuita, zresztą bardzo znany, autor katechizmów śp. ojciec Jan Charytanski. Wspominałem o tym fakcie kilku jezuitom i wszyscy albo go znali albo o nim słyszeli i to obojętnie od wieku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję