Reklama

Serwis Kościelny

Edyta Sadło
Edycja zamojsko-lubaczowska 42/2002

Dub

W dniach 28-29 września bp Jan Śrutwa przeprowadził wizytację kanoniczną parafii Dub. Wizytacja rozpoczęła się od Mszy św. w kościele filialnym w Śniatyczach. Miały też miejsce spotkania z wiernymi w Niewirkowie oraz w Kotlicach. Podczas uroczystej Mszy św. w kościele parafialnym w Dubie bp Jan Śrutwa udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży gimnazjalnej.
Wizytacja parafii Dub była zakończeniem wizytacji całego dekanatu Tyszowce.

Tomaszów Lubelski

"Wierzyć sercem, świadczyć życiem" - to hasło towarzyszące Dniom Kultury Chrześcijańskiej, które odbywały się w dniach od 27 do 29 września z inicjatywy Akcji Katolickiej w Tomaszowie Lubelskim.
Spotkania z kulturą chrześcijańską zainaugurowała uroczysta Msza św. w kościele św. Józefa. Homilię wygłosił ks. dr Alfred Wierzbicki, wicerektor Seminarium Duchownego w Lublinie. Był też wieczór poezji w Muzeum Regionalnym im. J. Petera, podczas którego rozstrzygnięto konkurs poetycki. W Kalwarii przy Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej odbyła się Droga Krzyżowa.
29 września w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej została odprawiona Msza św. z udziałem dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Homilię podczas Eucharystii wygłosił ks. prof. Marian Rusecki. Ksiądz Profesor wystąpił też z prelekcją pt. "Wkład chrześcijaństwa w kulturę". W Tomaszowskim Domu Kultury rozstrzygnięto konkurs plastyczny pod hasłem: "Boże Miłosierdzie w oczach dziecka".

Zamość-Częstochowa

"Kochajmy się" - to hasło V Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet po Mastektomii, która odbyła się 5 października na Jasną Górę. W pielgrzymce uczestniczyły Zamojskie Amazonki zrzeszone w Stowarzyszeniu Kobiet po Mastektomii.

Reklama

Lublin

Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2002/2003 miała miejsce w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej w Lublinie, 2 października.
Eucharystii przewodniczył bp Jan Śrutwa, okolicznościową homilię wygłosił ks. prof. Marek Chmielewski. Były też wystąpienia m.in. ks. dr. Sławomira Nowosada, rektora Seminarium, ks. dr. Franciszka Nieckarza. Bp Jan Śrutwa skierował do alumnów pasterskie słowo zachęty. Wśród gości obecni byli przedstawiciele duchowieństwa z diecezji i profesorowie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Nowy rok akademicki rozpoczęło 104 alumnów. Podczas inauguracji został poświęcony nowy magazyn biblioteczny.

Zamość

2 października w kościele św. Mikołaja miało miejsce spotkanie połączone z uroczystą nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Wspólnotę ojców redemptorystów wizytował delegat Przełożonego Generalnego z Rzymu. 3 października, w pierwszy czwartek miesiąca została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem gościa z Rzymu. Msza św. była sprawowana w intencji powołań kapłańskich.

W dzień św. Franciszka z Asyżu - patrona ekologów i przyrodników ulicami Zamościa przeszedł Marsz Ekologiczny, zorganizowany przez: parafię Matki Bożej Królowej Polski, Szkołę Podstawową nr 4, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3. W imprezie uczestniczyli uczniowie, nauczyciele, katecheci. Podczas imprezy rozstrzygnięto konkurs na najlepsze hasło i najlepszą pracę ekologiczną.

Sigła

Uroczystości upamiętniające 63. rocznicę walk wrześniowych pod Aleksandrowem odbyły się 29 września br. w Sigle. W programie obchodów były: okolicznościowe wystąpienia i referaty, Msza św. pod przewodnictwem księży: Tadeusza Sochana i Piotra Lizakowskiego, apel poległych. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele organizacji kombatanckich, władz samorządowych oraz społeczność lokalna.

Rozpoczęła się Wakacyjna Ewangelizacja Bieszczadów

2019-07-16 14:18

pab / Polańczyk (KAI)

Nad Jeziorem Solińskim rozpoczęła się Wakacyjna Ewangelizacja Bieszczadów „Bieszczady dla Jezusa 2019”. Do czwartku ewangelizatorzy będą odbywać rekolekcje oraz przygotowywać się pod względem warsztatowym. Akcja ewangelizacyjna rozpocznie się w piątek.

wikipedia.org

– W naszej ekipie są ludzie z różnych środowisk i z różnych stron Polski. Rekolekcje to czas, żeby złapać wspólnotę ze sobą. To też warsztaty do akcji. Uczestnicy bardzo doceniają tan czas. Najpierw my się umacniamy, żeby później iść i przekazać to dalej – mówi w rozmowie z KAI ks. Mateusz Rutkowski, moderator Szkoły Nowej Ewangelizacji św. Jakuba Apostoła Archidiecezji Przemyskiej.

W akcji uczestniczy 70 osób dorosłych. Niektórzy przyjechali całymi rodzinami. Jedną z ewangelizatorek, która przyjechała kolejny już raz, jest Jadwiga Komenda. – Na przybliżanie się do Pana Boga nigdy nie jest za późno i nigdy nie można powiedzieć, że już jestem na tyle uformowany, że nie potrzebuję rekolekcji – mówi o przeżywanym obecnie czasie. – Ten czas pomaga budować wspólnotę i przygotować się do wyjścia do ludzi – dodaje.

– Wakacyjna Ewangelizacja Bieszczadów mocno wpisała się w moje życie. Odczuwam pragnienie, żeby tu być. Nawet urlop podporządkowuję pod ewangelizację – opisuje.

Ks. Maciej Ziębiec, redemptorysta z Torunia. W pierwszej homilii wskazywał, że Chrystus stawia pytanie: „Po co tutaj jesteś, co chcesz zrobić z tym czasem?”.

W czwartek wieczorem w Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości w Polańczyku abp Józef Michalik będzie przewodniczył Mszy św. posłania dla ewangelizatorów. W piątek i sobotę zaplanowany jest specjalny performance na Zaporze Solińskiej.

W piątek wieczorem ulicami Polańczyka przejdzie Droga Krzyżowa, a w sobotę w tamtejszym amfiteatrze „Christo Dancing”, który poprowadzi DJ Cris. – Ma to być doświadczenie Kościoła, który nie jest w grobie, ale się bawi i potrafi to robić bez używek – zaznacza ks. Rutkowski.

W niedzielę natomiast na plaży odbędzie się festyn i koncert zespołu Bankruci.

Wakacyjną Ewangelizację Bieszczadów koordynuje Szkoła Nowej Ewangelizacji Św. Jakuba Apostoła Archidiecezji Przemyskiej i Katolickie Stowarzyszenie „Unum”. Włączają się w nią inne ruchy i stowarzyszenia katolickie działające na terenie archidiecezji przemyskiej.

Bieszczadzkiemu spotkaniu patronuje metropolita przemyski abp Adam Szal.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy: oburzenie skazaniem na śmierć głodową Vincenta Lamberta

2019-07-17 18:03

lk / Warszawa (KAI)

Przygnębienie i oburzenie decyzją lekarzy, którzy zaniechali odżywiania i nawadniania, skazując na śmierć głodową Vincenta Lamberta, pacjenta Kliniki Uniwersyteckiej w Reims we Francji, wyraziło Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich. Mężczyzna zmarł dziewięć dni po odłączeniu go od aparatury podtrzymującej życie.

Poniżej tekst stanowiska przesłanego KAI:

Stanowisko Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich wobec zaniechania żywienia chorego Vincenta Lamberta

1. Jesteśmy oburzeni i przygnębieni decyzją lekarzy, którzy od dnia 3.07.2019 r. zaniechali odżywiania i nawadniania, skazując na śmierć głodową Vincenta Lamberta - pacjenta Kliniki Uniwersyteckiej w Reims we Francji.

2. Działania zespołu medycznego w ostatnich 9 dniach życia Vincenta są sprzeczne z prawami człowieka i zasadami etyki lekarskiej, są formą eutanazji i aktem okrucieństwa wobec pacjenta i jego rodziców. Niszczy to wizerunek lekarza i podważa zaufanie do naszego zawodu.

3. Nie jest uporczywą terapią żywienie przez sondę i pojenie wodą pacjenta z zachowanym samodzielnym oddechem oraz minimalną świadomością.

4. Żaden wyrok sądowy ani opinia specjalistów nie usprawiedliwiają działań zmierzających do zakończenia życia chorego, pozbawienia go jedzenia, picia i pomocy najbliższych oraz odbierania mu możliwości leczenia i rehabilitowania w innym ośrodku medycznym.

5. Mamy nadzieję, że historia choroby i śmierci głodowej Vincenta Lamberta oraz walka jego rodziców i tysięcy ludzi na całym świecie o jego ocalenie przyczynią się do ochrony życia i godności innych ciężko chorych pacjentów.

W imieniu Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich:

dr n.med. ELŻBIETA KORTYCZKO, prezes KSLP, specjalista pediatrii i neonatologii,

prof. BOGDAN CHAZAN, wiceprezes KSLP i prezes Oddz. Mazowieckiego, specjalista ginekologii i położnictwa,

lek. ANNA GRĘZIAK, Honorowy Prezes KSLP, anestezjolog, członek Zespołu przy Rzeczniku Praw Pacjenta ds. opracowania standardów postępowania w terapiach medycznych stosowanych w okresie kończącego się życia,

lek. GRAŻYNA RYBAK, delegat Oddz. Mazowieckiego KSLP, specjalista pediatrii,

lek. MARZENNA KOSZAŃSKA, wiceprezes Oddz. Mazowieckiego KSLP, specjalista pediatrii

----

42-letni Vincent Lambert, który po wypadku w 2008 r. był sparaliżowany, żył przez 11 lat w stanie minimalnej świadomości. Na wniosek żony i lekarzy, wbrew prośbom rodziców, którzy chcieli go przenieść do ośrodka opieki, francuski wymiar sprawiedliwości wydał zgodę na jego uśmiercenie. Zmarł 11 lipca, dziewięć dni po tym, jak został odłączony od sztucznego nawodnienia i odżywiania. Dwa dni później odbył się jego pogrzeb.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem