Reklama

Adam Chętnik - patronem szkoły

Wiesław Janusz Mikulski
Edycja łomżyńska 42/2002

Chodzi o Zespół Szkół Zawodowych nr 4 w Ostrołęce liczący już 35 lat, który ukończyło niemal 8 tys. absolwentów. Uroczyste nadanie imienia Adama Chętnika tej placówce miało miejsce w Hali Sportowej MOSiR w Ostrołęce 27 września br. W przeddzień tej uroczystości w ZSZ nr 4 im. Adama Chętnika odbyła się sesja popularnonaukowa na temat działalności i dokonań Patrona Szkoły oraz ich wpływu na rozwój Kurpiowszczyzny. W sesji udział wzięła rodzina Chętnika. Referaty poświęcone spuściźnie ideowej, naukowej i literackiej wygłosił m.in. Konrad Dominik Dzwonkowski, dyrektor szkoły, który podkreślił związki Patrona z działalnością ZSZ nr 4. Na sesji obecni byli uczniowie, nauczyciele, przedstawiciele nauki i kultury oraz władz samorządowych. Mówiono o zasługach Adama Chętnika na polu nauki, kultury i o krzewieniu przez niego miłości do Kościoła i Ojczyzny, zwłaszcza wśród młodzieży. Po sesji jej uczestnicy udali się do Nowogrodu, gdzie złożono na grobie Chętnika kwiaty i wieńce oraz zwiedzano skansen kurpiowski.
27 września odbyły się obchody 35-lecia istnienia ZSZ nr 4 w Ostrołęce i nadanie jej imienia Adama Chętnika. Młodzież kształciła się w zasadniczych szkołach zawodowych i liceum zawodowym. Pracowało tam trzech nauczycieli ze stopniem doktora: dr inż. Stafan Charkiewicz, dr Stanisław Pajka, dr Kazimierz Karol Parszewski. Uczniowie zdobyli pierwsze miejsca w Polsce: w III Ogólnopolskim Indywidualnym Rajdzie Szkolnym, Marta Żochowska - w Ogólnopolskich Zawodach Młodzieży Szkolnej w Radioorientacji Sportowej; Renata Szydlik - w Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym w Golubiu-Dobrzyniu; Anna Bobowska - w Turnieju na najlepszego ucznia w zawodzie kucharz. Także dwukrotnie (w roku 2000 i 2001), uczniowie tej Szkoły zajęli I miejsce w Polsce w konkursie "Zdrowa przyroda - zdrowa żywność - zdrowy człowiek" oraz w konkursie na najlepszą spółdzielnię uczniowską (opiekunowie: Kazimierz Parszewski i Stanisława Lubiecka). Czworo uczniów otrzymało stypendium Prezesa Rady Ministrów RP za wybitne osiągnięcia w nauce: Bożena Elżbieta Damicka, Daria Górzyńska, Justyna Szydlik, Radosław Garnecki. Nagrodę Ministra Oświaty i Wychowania za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej otrzymali nauczyciele: Teresa Tyszka, Kazimiera Groda, Elżbieta Juchniewicz, Anna Stroniawska, Bronisław Kipert, Anna Stepnowska, Sabina Kisiel, Emil Chełstowski, Iwona Jacek.
Uroczyste obchody 35-lecia szkoły i nadanie jej imienia Adama Chętnika poprzedziła Msza św. w pobernardyńskim klasztorze. Poświęcono nowy sztandar szkoły i przed ołtarzem wystawiono płaskorzeźbę w drewnie lipowym Adama Chętnika, wykonaną przez rzeźbiarza z Czarni Kadzidlańskiej - Stanisława Bacławskiego.
Podczas uroczystości w Hali Sportowej wręczono nagrody Zarządu Miasta Ostrołęki trojgu nauczycielom i pracownikom władz centralnych wojewódzkich oraz powiatowych i miejskich. Poinformowano o wydanej broszurze - skrócie najważniejszych wydarzeń i osiągnięć szkoły, autorstwa Wiesława Janusza Mikulskiego, którego monografia ZSZ nr 4 im. Adama Chętnika ukaże się w 2003 r. Po części oficjalnej szkolny zespół artystyczny wystąpił z montażem muzyczno-literackim poświęconym miłości do Ojczyzny i do ziemi kurpiowskiej.

Reklama

Generał Salezjanów w Łodzi

2019-10-20 22:05

Piotr Drzewiecki

- Wszystko w życiu zależy od miłości z jaką się żyje i z jaką się wszystko czyni – mówił następca księdza Jana Bosko ks. Ángel Fernández Artime SDB, dziesiąty Przełożony Generalny Zakonu Salezjanów. Odwiedził on Łódź, z racji 100-lecia istnienia Inspektorii Warszawskiej Salezjanów w Polsce, gdzie spotkał się z uczniami, pracownikami, wolontariuszami Oratorium oraz kapłanami i siostrami salezjankami.

Piotr Drzewiecki

Podczas jubileuszowej Mszy świętej Ksiądz Generał modlił się za całą wspólnotę salezjańską w Polsce. - Możemy dziękować Bogu za bardzo wiele. Wielka rodzina salezjańska przez te 100 lat ofiarowała Bogu bardzo wiele i dziś dziękujemy Bogu, że to wszystko stało sie możliwe. Musimy kontynuować to dzieło dla młodych i marzyć jakie będą te kolejne lata. Bo wszystko w życiu zależy od miłości z jaką się żyje i z jaką się wszystko czyni. Nasi współbracia czasem ofiarowali bardzo wiele, ofiarowali siebie ,by kochać. Co zrobił Jezus? - kochał! Ksiądz Bosko chciał, by w życiu jego młodzieży działo sie dobro! Dla ich dobra był w stanie znieść wszystkie poświęcenia. Nasza przyszłość zależy od miłości z jaką będziemy stawać pośród naszej młodzieży(…). Jeśli ktoś jest prawdziwym salezjaninem, będzie szukał tylko waszego dobra, widząc was szczęśliwymi tutaj, a potem w Niebie. Jedyne co potrzebujemy to mieć was pośród siebie! Pragniemy waszego dobra, zależy nam na was. Razem możemy żyć życiem Boga – mówił ks. Artime.

Zobacz zdjęcia: Generał Salezjanów w Łodzi

Następnie wszyscy goście i uczniowie uczestniczyli w agapie, po której w auli szkolnej Ksiądz Generał wraz z najmłodszymi uczniami pokroił jubileuszowy 100-kilogramowy tort. Wcześniej ks. Generał spotkał się z uczniami i nauczycielami Salezjańskiej Szkoły Podstawowej. W radosnej atmosferze, wypełnionej występami i rozmowami, najmłodsi jeszcze bliżej poznali charyzmat wspólnoty salezjańskiej.

Na zakończenie pobytu w Łodzi, ks. Ángel Fernández Artime wręczył różance uczniom klas trzecich Salezjańskiej Szkoły Podstawowej, którzy w 2020 roku przystąpią do I Komunii Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Krzyżyk z drewna wraku „Titanica” sprzedany za 11600 euro

2019-10-21 21:14

ts / Wiltshire (KAI)

Na aukcji w Wielkiej Brytanii sprzedano krzyż, wyrzeźbiony z drewna pochodzącego z wraku legendarnego „Titanica”. Jak poinformowały media brytyjskie, prosty, 13-centymetrowy krzyżyk, sprzedano 19 października w Wiltshire w pobliżu kurortu Bath. Nabywca zapłacił za niego 10 tys. funtów (około 50 tys. zł). Dom aukcyjny oczekiwał, że będzie to cena około 12-18 tys. funtów.

F.G.O. Stuart (1843-1923)/pl.wikipedia.org

Krzyżyk wyrzeźbiono w zakładzie Samuela Smitha. Był on członkiem załogi statku SS „Minia”, który po katastrofie zbierał na swój pokład zwłoki zmarłych pasażerów. Członkowie załogi zbierali także wyrzucone przez morze przedmioty, w tym części wraku z drzewa dębowego. Z tego drzewa Smith wyrzeźbił później krzyżyk, upamiętniający ponad 1500 ofiar zatopionego „Titanica”. Do czasu aukcji znajdował się on w posiadaniu potomków byłego marynarza.

Luksusowy parowiec „Titanic”, swego czasu największy statek świata, podczas swego pierwszego rejsu z Wielkiej Brytanii do Nowego Jorku w kwietniu 1912 r. zderzył się z górą lodową i zatonął. Przedmioty z wraku odkrytego w 1985 r. osiągają wysokie ceny na aukcjach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem