Reklama

Koronacja

Matko Boża Łowicka, módl się za nami!

Wojciech Mścichowski
Edycja łowicka 42/2002

Kongregacja Kultu Bożego i Sakramentów 21 stycznia 2002 r. wydała dekret zezwalający "by w imieniu i powagą Papieża mógł być uwieńczony drogocenną koroną łaskami słynący obraz Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem Jezus, pod wezwaniem Najświętsza Maryja Panna Łowicka, który lud chrześcijański pobożnie czci w katedralnym kościele tejże diecezji". Uroczystą koronację w imieniu Ojca Świętego w asyście biskupa łowickiego Alojzego Orszulika dokonał nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk w sobotę 5 października 2002 r. na łowickim Starym Rynku.

Od stuleci ludność ziemi łowickiej darzyła szczególnym umiłowaniem Matkę Najświętszą. Jak podaje tablica fundacyjna umieszczona na ścianie tutejszej katedry, pierwszy drewniany kościół na terenie Łowicza został ufundowany już w 1100 r. i otrzymał tytuł Najświętszej Maryi Panny. Ten kult Bogarodzicy trwa tutaj do dziś, a wierni swojej Matce i Królowej oddają cześć. Tak było w tegoroczną pierwszą sobotę października, gdy mimo ulewnego deszczu do swojej Matki ze wszystkich stron łowickiej ziemi dążyli pielgrzymi na upragnioną uroczystość koronacyjną. Z dawien dawna mieszkańcy Łowicza i okolic szczególnym kultem otaczali znajdujący się po dziś dzień w ołtarzu bocznym wizerunek Matki Bożej w typie "Salus Populi Romani" - dzieło franciszkanina Adama Swacha powstałe w 1719 r. Przy tym wizerunku gromadzili się na modlitwie prymasi, biskupi, kanonicy i okoliczni mieszkańcy, zawierzając Matce sprawy Kościoła, Ojczyzny i swoje własne. Wobec tak żywego kultu biskup łowicki Alojzy Orszulik rozpoczął w 2001 r. w Stolicy Apostolskiej starania o zgodę na koronację słynącymi łaskami wizerunku. Prośby pasterza diecezji i modlitwy wiernych zostały wysłuchane; 7 stycznia 2002 r. papież Jan Paweł II osobiście poświęcił, pobłogosławił i każdą z koron osobiście dotknął.
W dniu koronacji, 5 października, w uroczystej procesji, w asyście przybyłych biskupów, członków kapituł: katedralnej łowickiej i archikolegiackiej łęczyckiej, licznie przybyłych księży i władz miasta, licznej rzeszy wiernych obraz Matki Bożej Łowickiej przeniesiono z katedry na ołtarz polowy. Mszy św. przewodniczył i uroczystego nałożenia koron dokonał abp Józef Kowalczyk. W koncelebrze uczestniczyli księża biskupi: gospodarz miejsca - bp Alojzy Orszulik, abp Władysław Ziółek, bp Stanisław Wielgus, bp Piotr Libera, bp Marian Duś, bp Stanisław Kędziora, bp Adam Odzimek, bp Marek Jędraszewski, bp Józef Zawitkowski. Słowo Boże poświęcone kultowi Matki Bożej wygłosił metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak. Kaznodzieja zwrócił uwagę, że "dzisiejsza uroczystość odbywa się w wyjątkowym klimacie owoców pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Tutaj lud Boży od wieków błagał o miłosierdzie i poprzez miłość do Matki podążał za Chrystusem". Prosił w imieniu księży o wierność Bogu i jedność, aby na ten lud z królewskiego stołu spadły święte okruchy chleba.
Po uroczystym akcie koronacji biskup łowicki Alojzy Orszulik zawierzył Matce Bożej Łowickiej swoje posługiwanie, duchownych, alumnów, osoby konsekrowane, wspólnoty modlitewne, nauczycieli, rodziny, dzieci i młodzi, wszystkich biednych, chorych, zrezygnowanych, uzależnionych i potrzebujących pomocy; prosił, aby uczyła nas wiary, nadziei i miłości i prowadziła po drogach przebaczenia i jedności.
Uroczystość dobiegła końca, Królowa powróciła do katedry, przed Jej obliczem, jak zawsze, długo gromadzili się wierni, aby już w ciszy polecić Jej swoje troski i radości. Jakże radosne było oblicze bp. Józefa Zawitkowskiego, którego marzeniem jeszcze w czasach proboszczowania w łowickiej kolegiacie był widok papieskich koron na głowie Tej, którą tak ukochał i przed którą tyle się modlił. Jakże dumny był obecny proboszcz ks. kan. Wiesław Skonieczny, że po latach duchownej służby trafił na ordynanse do "koronowanej głowy". Po wyjeździe z Łowicza chciałoby się zacytować słowa ks. Twardowskiego dorzucając zwrotkę:


Jak łowicka tęcza
jaśniejąca wszystkimi barwami,
Dziś obdarowana
Papieskimi Koronami,
Matko Boża Łowicka,
módl się za nami.

Reklama

Kolumbia: biskup w stroju bezdomnego na kongresie diecezjalnym

2019-10-15 19:11

pb (KAI/avvenire.it) / Armenia

Ordynariusz kolumbijskiej diecezji Armenia przyszedł na diecezjalny kongres duszpasterstwa społecznego przebrany za bezdomnego. Nierozpoznany przez nikogo, obserwował zachowania uczestników obrad. Swój psychologiczny eksperyment podsumował słowem: „obojętność”.

youtube.com
Biksup podczas przygotowań do roli bezdomnego

Psycholog i komunikator społeczny, 52-letni bp Carlos Arturo Quintero Gómez założył zużyte ubrania, poddał się maskującemu wygląd makijażowi i poszedł na kongres, odbywający się na uniwersytecie Quindío. Żebrał, prosił o pomoc, a nawet upadł, aby przekonać się, jak zareagują zebrani na obecność „intruza”.

- Zrobiłem to, aby zobaczyć reakcje ludzi w spotkaniu z osobą ubogą, bezdomną, w brudnym i śmierdzącym ubraniu, która wchodzi do kościoła czy na diecezjalny kongres. Był to sposób na poznanie postaw chrześcijan - wyjaśnił hierarcha cel swego eksperymentu.

Opowiedział też, co odczuwał w czasie, gdy udawał bezdomnego. - Zacząłem wchodzić w skórę takiej osoby. Odczułem ból i rozdarcie serca na myśl o niedostatku i o ubóstwie. Gdy tylko wszedłem do auli, zacząłem doświadczać obojętności. Wszedłem tam tak, jakbym był u siebie w domu. Nikt mnie nie przyjął, gdy przechodziłem przez recepcję, nikt mnie nie przywitał i nikt nie zapytał, kim jestem. Potem usiadłem w strategicznym miejscu, aby móc analizować zachowania ludzi - stwierdził bp Quintero Gómez.

Przyznał, że nikt go źle nie potraktował, ale to, czego doświadczył, najlepiej oddaje słowo „obojętność”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Weekend rodzinny z Jackiem Pulikowskim w Oławie

2019-10-16 21:45

Anna Majowicz

Jacek Pulikowski – autor licznych publikacji o tematyce rodzinnej, w nadchodzący weekend gościć będzie w Centrum Formacji, przy parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie.

ekai.pl
Jacek Pulikowski

Plan wydarzenia:

Piątek, 18.10.2019 r.:

18.00 Eucharystia – ze słowem Jacka Pulikowskiego

19.00 – 20.30 Wykład dla kobiet: ,,Instrukcja obsługi mężczyzny”

Sobota, 19.10.2019 r.:

9.00 Eucharystia – ze słowem J.Pulikowskiego ,,Dojrzała miłość w dojrzałym wieku”

9.00 – 17.00 Warsztaty dla ojców ,,Ojcostwo a praca”

10.00 – 14.00 Warsztaty dla kobiet ,,Cenniejsza niż perły”

15.30 – 17.00 Wykład dla narzeczonych I małżonków ,,Rodzina. Najważniejsza firma na świecie”

18.00 Eucharystia – ze słowem J. Pulikowskiego ,, Odcinanie pępowiny”

19.00 – 20.30 Wykład dla mężczyzn: ,,Jak rozumieć kobietę? Czy niemożliwe jest możliwe?”

Niedziela, 20.10.2019 r.:

8.00 – 19.30 Eucharystie ze słowem J. Pulikowskiego ,,Relacje rodzinne – wyzwania na dzisiejsze czasy”

13.00 – 19.00 Rejonowy Dzień Wspólnoty (RDW) Ruchu Światło – Życie: ,,Moja wola I moja wolność”.

Więcej informacji i formularze zapisów na stronie Fundacji DlaRodziny: www.dlarodziny.eu

Serdecznie zapraszamy! 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem