Reklama

Kropelka krwi

Zdzisław Wójcik - zastępca przewodniczącego rejonowej Rady Honorowego Krwiodawstwa PCK w Przemyślu
Edycja przemyska 42/2002

Dla uczczenia IX Pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Ojczyzny oraz I Podkarpackiej Pielgrzymki Honorowych Dawców Krwi do sanktuarium Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej Zarząd Rejonowy PCK w Przemyślu wspólnie z Rejonową Radą Honorowego Krwiodawstwa PCK w Przemyślu od 12 sierpnia do 6 września 2002 r. przeprowadził akcję honorowego oddawania krwi. Jej intencją było promowanie i uczestnictwo w ogólnopolskiej akcji "Pielgrzymkowa Kropelka Krwi", zainicjowanej przez Zarząd Główny PCK w Warszawie.
Chętni do oddawania krwi zgłaszali się do oddziału terenowego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, który znajduje się w Szpitalu Wojewódzkim przy ul. Monte Cassino w Przemyślu. Ponadto 31 sierpnia br. w pomieszczeniach Urzędu Miejskiego odbyło się otwarte honorowe oddawanie krwi. 39 zdrowych osób, które wylegitymowały się dowodem osobistym i z pozytywnym wynikiem przeszły badania, oddało łącznie 17 litrów krwi.
Jak dowiedziałem się w rozmowie z kierownik oddziału terenowego RCKiK w Przemyślu - lekarz Barbarą Domańską, w tym okresie łącznie 317 osób oddało ponad 142 litry krwi.
W związku z tą akcją 9 członków Klubu HDK PCK "Płomyk", działającego od ponad 15 lat przy Komendzie Miejskiej PSP w Przemyślu, oddało krew. Byli wśród nich np. Lucjan Gładysz - komendant miejski PSP w Przemyślu, Artur i Wojciech Domagalscy, których małżonki regularnie oddają honorowo krew i należą także do "Płomyka", Paweł Żygała, który po raz pierwszy oddał krew i wstąpił do tego klubu.
Warto dodać, że krew jest jak dotychczas niezastąpionym lekiem, ratującym zdrowie i życie ludzkie, dlatego cenna jest każda jej kropla.

Reklama

Strzegowo: spotkanie księży - byłych żołnierzy

2019-10-14 10:42

eg / Strzegowo (KAI)

W Strzegowie odbyło się spotkanie księży, którzy w czasach PRL-u jako klerycy zostali wcieleni do Ludowego Wojska Polskiego. Kilkudziesięciu z nich otrzymało medale „W Służbie Bogu i Ojczyźnie”, przyznane przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego: „Byliście zawsze wierni Kościołowi” – zwrócił się do księży bp Mirosław Milewski.

pixabay.com

Mszy św. z udziałem księży pochodzących z diecezji płockiej, którzy jako klerycy służyli w Ludowym Wojsku Polskim, przewodniczył bp Mirosław Milewski. Kazanie wygłosił ks. płk. Zbigniew Kępa z Ordynariatu Wojska Polskiego.

Przypomniał w nim pobyt w wojskowej jednostce kleryckiej w Bartoszycach bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Odbył on tam w latach 1966-1968 dwuletnią zasadniczą służbę wojskową. Ówczesnym władzom zależało na wywarciu nacisku na Kościół w celu wymuszenia ustępstw. Poza tym indoktrynacja kleryków miała też na celu ewentualne porzucenie stanu kapłańskiego

Kaznodzieja zaznaczył, że ks. Jerzy Popiełuszko także współcześnie pozostaje dla księży wzorem do naśladowania: nie poddał się rygorom, które narzucała władza, nie zgodził się wyrzec wiary, nie poddał się zwierzchnikom w wojsku, gdy kazali mu zdjąć różaniec.

Natomiast bp Mirosław Milewski na zakończenie Mszy św. przekazał słowa wdzięczności księżom, którzy jako klerycy zmuszeni zostali do służby wojskowej. Podziękował im za „wytrwałość i wierność” Kościołowi.

Po Mszy św. ks. por. Paweł Antkiewicz odczytał dekret bp. Józefa Guzdka, biskupa polowego Wojska Polskiego, o przyznaniu księżom medalu „W Służbie Bogu i Ojczyźnie”. Odebrało je 28 księży z diecezji płockiej lub w przeszłości z nią związanych.

W programie spotkania był też koncert w wykonaniu orkiestry dętej ze Strzegowa. Gospodarzem spotkania był ks. kan. Józef Błaszczak, proboszcz parafii pw. św. Anny w Strzegowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Muzyczny listopad w Żórawinie

2019-10-14 22:04

Agata Pieszko/mat.org

Przed nami kolejny jesienny miesiąc. Czy będzie chłodny? Nie wiadomo. Jedno jest pewne – tę aurę na pewno pomogą nam ocieplić muzyczne wspomnienia, które będą czekały nas w listopadzie w Kościele św. Józefa w Żórawinie.

Agata Pieszko/canva.com

Artyści modlitwą, muzyką i śpiewem wspominać będą tych, którzy odeszli, a których twórczość wciąż żyje w naszej pamięci oraz tych, którzy oddali życie za Ojczyznę, abyśmy mogli żyć w wolnej Polsce.

Harmonogram koncertów:

3 listopada (niedziela) – godz. 18:30

ZADUSZKI JAZZOWE w wykonaniu Tomasza Krajewskiego – Gentelmen’s Jazz.

9 listopada(sobota) – godz. 18:30

WIELCY NIEOBECNI w wykonaniu lokalnych muzyków i artystów.

11 listopada godz. 15:00 (niedziela) 

Koncert patriotyczny „NIEPODLEGŁA” w wykonaniu uczniów niepublicznej szkoły muzycznej w Żórawinie.

17 listopada godz. 10:30 i 12:00 (niedziela)

Koncert patriotyczny „POLSKO MOJA” w wykonaniu chóru „Głos Duszy” (parafia św. Szymona i św. Heleny z Mińska – Białoruś).

Gorąco zapraszamy!CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem