Reklama

Szczególny przystanek na zielonym szlaku

Rafał Wałach
Edycja rzeszowska 42/2002

Przy zielonym szlaku turystycznym z Folusza do Mrukowej stała stara kapliczka i była już w złym stanie. Domyślić się można było, że była kiedyś poświęcona Matce Bożej.
Kapliczkę tę wystawiono w 1930 r. jako wotum dziękczynne za uratowanie życia po wypadku przy pracach leśnych. Po latach wnuk pierwszego fundatora - leśnik w Magurskim Parku Narodowym - ufundował nowy wystrój kapliczki, z myślą o tym, aby na terenie parku narodowego było miejsce na szczególny przystanek w wędrówce, na chwilę zamyślenia. Nowy wystrój kapliczki stanowi figura św. Franciszka z ptakami na dłoniach, a za nią na tylnej ścianie wnęki jest płaskorzeźba: na drzewie sowa, a pod drzewem wilk i sarenka. Kompozycja ta przypomina legendy o św. Franciszku, który jest patronem Magurskiego Parku Narodowego. Odnowioną kapliczkę poświęcił proboszcz parafii w Foluszu ks. Henryk Maguda 16 października 1999 r.
Jest to szczególny przystanek na chwile zamyślenia. Co przyciąga tak wielu do wędrówek dolinami potoków zlewających się w Kłopotnicę w okolicach Folusza? Po tych wędrówkach z lepszym zrozumieniem można odczytać słowa z Księgi Powtórzonego Prawa: "... Pan, Bóg twój, wprowadzi cię do ziemi pięknej, ziemi obfitującej w potoki, źródła i strumienie, które tryskają w dolinie oraz na górze (...) będziesz błogosławił Pana, Boga twego, za piękną ziemię, którą ci dał" (Pwt 8,7 i 8,10). Tu za psalmistą łatwiej powtórzyć: "Ty zdroje kierujesz do strumieni, co pośród gór się sączą: poją one wszelkie zwierzęta polne (...); nad nimi mieszka ptactwo powietrzne, spomiędzy gałęzi głos swój wydaje" (Ps 104,10-12). Tu, gdzie zbiega się tyle potoków, może można usłyszeć "głos Jego jak głos wielu wód" (Ap 1,15)? Oby ten Głos nie wypowiadał "biada!" za szkody wyrządzane przez człowieka przyrodzie i środowisku. Dlatego przy tej kapliczce trzeba stanąć i modlić się: "Święty Franciszku, buduj arkę! Ratuj świat przed nowym potopem: - żelastwa, asfaltu, dymów, hałasu, papierów, śmieci, brzydoty, kłamstwa, zbrodni. Błagaj Chrystusa, by zechciał wejść do tej arki i objąć ster!" (Sergiusz Riabinin 1978 r.). Autor tej modlitwy chyba nie obrazi się, jeżeli do atrybutów "nowego potopu" dołączy się ścieki, a także spaliny z niesprawnych ciężarówek, autobusów, ciąg ników i samochodów osobowych. Tych atrybutów jest znacznie więcej. W szczytowej wnęce kapliczki umieszczona jest figurka Chrystusa frasobliwego. Byłoby o jeden frasunek mniej, gdyby wszyscy szanowali przyrodę! Turyści spotykający się na szlakach górskich pozdrawiają się - taki od dawna utrwala się zwyczaj. A na miejskich ulicach? Marta Reszczyńska-Stypińska w Modlitwie do św. Franciszka z 1960 r. prosi: "(...) Bracie jelenia i dzika i ptasiej rzeszy, obudź się z cichych zachwyceń w mrokach kościoła, bo czas ze słowem, jak z chlebem, na ziemię śpieszyć. Święty Franciszku z Asyżu: wilki dookoła. Gdy zstąpisz boso w chłód ulic na ziemię biedną, może zwierzęta uklękną i cud się ziśći: spotkany człowiek przez mgnienie bliźniemu w oczy popatrzy bez nienawiści".
Potrzebny jest taki szczególny przystanek przy zielonym szlaku!

Reklama

Św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy

2019-10-22 15:55

BP KEP / Warszawa (KAI)

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, poprosił papieża Franciszka o ustanowienie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy. Dziś, podczas kongresu „Europa Christi”, inicjatywę wsparł kard. Stanisław Dziwisz.

Arturo Mari, Adam Bujak/Biały Kruk

Publikujemy komunikat Biura Prasowego Konferencji Episkopatu Polski:

Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki, w imieniu Konferencji Episkopatu Polski, zwrócił się do Ojca Świętego Franciszka z prośbą o ustanowienie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy. Prośbę tę 22 października 2019 r., podczas kongresu „Europa Christi”, wsparł kard. Stanisław Dziwisz.

W 2020 roku mija 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II i 15. rocznica Jego odejścia do Domu Ojca. W związku z tymi ważnymi dla Kościoła w Polsce i Kościoła Powszechnego rocznicami, abp Stanisław Gądecki podkreślił: „Pontyfikat papieża z Polski wypełniony był przełomowymi decyzjami i doniosłymi wydarzeniami, które zmieniły oblicze papiestwa i wpłynęły na bieg historii Europy i świata”. Przewodniczący Episkopatu skierował prośbę do Ojca Świętego Franciszka o ogłoszenie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy.

„Bogactwo pontyfikatu św. Jana Pawła II – przez licznych historyków i teologów określanym Janem Pawłem II Wielkim – wypływało z bogactwa jego osobowości – poety, filozofa, teologa i mistyka, realizując się w wielu wymiarach, od duszpasterstwa i nauczania, poprzez kierowanie Kościołem powszechnym, aż po osobiste świadectwo świętości życia” – napisał w liście do Ojca Świętego Franciszka abp Gądecki. Zwrócił też uwagę na to, że wielkim osiągnięciem pontyfikatu św. Jana Pawła II był Jego udział w przywróceniu Europie jedności, po ponad pięćdziesięcioletnim podziale, którego symbolem była żelazna kurtyna. Przewodniczący Episkopatu zaznaczył: „Po jednoczącym i kulturotwórczym przepowiadaniu Ewangelii przez świętych Cyryla i Metodego oraz świętego Wojciecha, ponad tysiąc lat później, owoce ich działalności – nie tylko w wymiarze społecznym, ale i religijnym – znalazły swego obrońcę i kontynuatora w osobie papieża Polaka”.

Kard. Stanisław Dziwisz w czasie wystąpienia na kongresie „Europa Christi” wsparł prośbę abp Stanisława Gądeckiego skierowaną do Ojca Świętego Franciszka. Podkreślił, że papież Polak powinien zostać uznany za doktora Kościoła i współpatrona naszego europejskiego domu. Powiedział: „Trzeba stwierdzić, iż papież Wojtyła to nie tylko wielki współczesny doktor Kościoła, ale i wybitny patron dla Europy, który ma ogromnie wiele do powiedzenia wszystkim, zarówno wierzącym, jak i niewierzącym”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Poznań: zmarł prof. Jacek Łuczak, twórca polskiej opieki paliatywnej

2019-10-22 21:41

ms / Poznań (KAI)

W Poznaniu 22 października zmarł prof. Jacek Łuczak, profesor nauk medycznych, założyciel i długoletni prezes Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej. Miał 84 lata.

poznan.pl

Prof. Łuczak był twórcą hospicjum Palium w Poznaniu i pierwszej poradni walki z bólem w Polsce.

„Był człowiekiem niezwykłej ofiarności, zawsze blisko chorego. Prawdziwy lekarz, dla którego hospicjum było domem, a człowiek chory, cierpiący miał uprzywilejowane miejsce w jego sercu” – mówi o zmarłym abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański wielokrotnie odwiedzał prowadzone przez prof. Łuczaka hospicjum.

„Profesor zawsze zwracał uwagę na relacje, które powinny nawiązać się pomiędzy chorym a lekarzami i pielęgniarkami oraz kapelanami hospicjum. Podkreślał nieustannie konieczność szacunku wobec człowieka, zwłaszcza umierającego” – zauważa przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Profesor Jacek Łuczak urodził się w 1934 r. w Poznaniu, ukończył studia na Wydziale Lekarskim poznańskiej Akademii Medycznej. Jest autorem ponad 400 prac naukowych, był specjalistą i konsultantem krajowym w dziedzinie medycyny paliatywnej.

W 2019 r. prof. Jacek Łuczak został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem