Reklama

Jak czytać Pismo Święte?

Wtej odsłonie naszego biblijnego cyklu nie będzie mowy o św. Pawle, gdyż napłynęło do mnie nieco pytań, na które chciałbym udzielić odpowiedzi. Pan Tomasz z Ozorkowa pisze: „Proszę Księdza, mam takie pytanie: Ewangelie według św. Jana i św. Mateusza głoszą, że Jezus nie wstąpił do nieba, lecz pozostał na ziemi. Natomiast św. Marek i św. Łukasz piszą, że wstąpił. Skąd te rozbieżności? Kto ma rację? Komu wierzyć?”.
Każda z kanonicznych Ewangelii, czyli takich, które zostały przez pierwsze chrześcijańskie wspólnoty uznane za natchnione przez Boga i weszły do zbioru pism Nowego Testamentu, opisuje dzieje Jezusa z Nazaretu z nieco innej perspektywy. Istnieje też wiele ewangelii apokryficznych, powstałych od II do VII nawet stulecia. Zazwyczaj bibliści się nimi mniej zajmują, ponieważ są one niewiarygodne (zawierają literacką fikcję). Dobra Nowina zaś o Synu Bożym przetrwała do naszych czasów dzięki owym czterem tekstom, których autorzy zostali wymienieni w cytowanym liście naszego czytelnika.
Rozbieżności, o których wspomniano, są tylko pozorne. Ewangeliści uzupełniają się nawzajem. Jedni byli bardziej zainteresowani dziejami Jezusa, kiedy żył i działał wśród swoich rodaków w Palestynie. Drudzy zwracali również uwagę na to, co działo się z Nim po Jego śmierci. W każdym razie rzeczą niezwykle trudną było i jest pisanie o rzeczywistości, która wykracza poza ziemskie realia.
Nie da się bowiem opisać w kategoriach ściśle empirycznych prawdy o zmartwychwstaniu Chrystusa i o tym, co po nim nastąpiło. Jest to niemożliwe. Co najwyżej możemy odwoływać się do pewnego rodzaju porównań, co też czynili Ewangeliści. Każdy z nich bowiem, na miarę swojej wiedzy i literackiego talentu, próbował opisać ów pozamaterialny świat. Jednym to wychodziło lepiej, drugim gorzej. Ważne w tym wszystkim było zupełnie co innego.
Otóż, każdemu z autorów Ewangelii towarzyszyło dogłębne przekonanie, że Jezus z Nazaretu jest obiecanym przez Boga Mesjaszem, o którym była mowa w Starym Testamencie. Mało tego. Fundamentem ich wiary stała się namacalna prawda, że został On przez Boga wskrzeszony z martwych po uprzedniej śmierci na krzyżu. Wszedł wtedy do niebiańskiej chwały, której nie jesteśmy w stanie scharakteryzować. Nasze słowa są bowiem niewystarczające. Również doświadczenie, jakim dysponujemy, nie pozwala nam na opisywanie owej pozazmysłowej rzeczywistości. Dlatego też chrześcijanin pokłada całą swoją nadzieję w zmartwychwstałym Chrystusie zarówno w tym, jak i w przyszłym życiu (por. rozdz. 15 Pierwszego Listu do Koryntian).
Kontakt: biblia@niedziela.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek na Węgrzech: rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”

2021-09-17 09:59

[ TEMATY ]

Węgry

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Wizyta papieża Franciszka podniosła znaczenie Węgier – oświadczył w piątek premier tego kraju Viktor Orban w Radiu Kossuth. Dodał, że rozmowa z papieżem utwierdziła go osobiście w słuszności jego polityki dotyczącej rodzin. Jak zaznaczył, papież powiedział, że rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”, „nie ma o czym dyskutować”.

„Do przyjazdu tutaj nie zmuszały go żadne względy protokolarne ani inne. Przyjechał, bo chciał przyjechać. Dlatego przyjechał na (52. Międzynarodowy) Kongres (Eucharystyczny), bo odbywał się on na Węgrzech. Chciał nas odwiedzić. Można powiedzieć – chociaż sam jestem kalwinem – że jesteśmy dla niego ważni i dlatego przyjechał. To wielka sprawa, to podnosi znaczenie Węgier” – powiedział Orban.

CZYTAJ DALEJ

Co się wydarzy w archidiecezji wrocławskiej w najbliższy weekend? [17-19 września 2021r.]

2021-09-18 07:53

Natalia Kowcz

Na Ślężę przybyła grupa pielgrzymów

Na Ślężę przybyła grupa pielgrzymów

W najbliższy weekend zaplanowanych jest wiele interesujących wydarzeń. W jednym artykule postaramy się umieścić informację o spotkaniach z terenu Archidiecezji Wrocławskiej (17-19 września 2021)

Jeśli jest wydarzenie, o którym nie wspomnieliśmy - prosimy, aby nas informować na maila: wroclaw@niedziela.pl

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję