Reklama

Unia w seminarium warszawskim

xHZ
Edycja warszawska (st.) 42/2002

- Świat akademicki rozpoczyna nowy rok pracy. Przy okazji pada wiele słów na temat, jak uczelnie wychodzą naprzeciw współczesnym wyzwaniom. Na zaproszeniach i wykładach powtarzają się słowa: Europa, Unia... Co w tym kontekście ma powiedzieć seminarium? Nie wykładamy tu prawa europejskiego, zarządzania ani ekonomii. Nas interesuje inna Unia - ta sprzed 2000 lat, gdy Bóg zjednoczył się z człowiekiem. Ta Unia ma swoją kontynuację w Kościele. I nie ma powodu wstydzić się, że studiujemy historię tej miłości Boga do człowieka - mówił na inauguracji roku akademickiego w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie rektor uczelni - ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina.

Mszy św. o błogosławieństwo w nowym roku studiów przewodniczył Prymas Polski kard. Józef Glemp. Homilię wygłosił sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski - bp Piotr Libera. Zachęcał w niej słuchaczy nie tylko do studiowania, ale i kontemplowania Pisma Świętego, by Słowo Boże odciskało swój ślad w człowieku. Apelował, aby przyszli kaznodzieje przygotowali się w seminarium nie tylko do komentowania Biblii, ale o wiele bardziej do świadczenia, jak Słowo Boże działa w człowieku.
Wykład inauguracyjny na temat Uniwersytet współczesny - wewnętrzny świat wartości a wezwania świata zewnętrznego wygłosił prof. dr hab. Jerzy Woźnicki z Politechniki Warszawskiej. Zwrócił on uwagę, że uczelnia jest zarówno placówką badawczą, jak i specyficznym przedsiębiorstwem, które musi się liczyć z ekonomią. Drugi aspekt, który poruszał wykładowca, to autonomia uczelni i poszczególnych badaczy. Odwołując się do słów Jana Pawła II, wypowiedzianych do rektorów polskich uczelni w Castel Gandolfo, stwierdził, że naukowiec musi liczyć się w swoich badaniach z prawem moralnym.
Nowy rok studiów w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym rozpoczęło 30 września ponad 150 alumnów przygotowujących się do pracy duszpasterskiej w archidiecezji warszawskiej i w diecezji polowej oraz prawie setka dochodzących na wykłady z seminarium neokatechumenalnego "Redemptoris Mater", a także bazylianów, józefitów, kamilianów i barnabitów. Do nich wszystkich apelował ks. prof. Pawlina: - Świat zdaje się dryfować w nieznanym kierunku. I nie da się przewidzieć przyszłości, bo człowiek jest nieobliczalny. Ludzie będą dążyli ku dobru, jeśli będą wiedzieli, że są kochani. Dlatego ważną rolę odgrywają kapłani, których Jan Paweł II prosił podczas tegorocznej pielgrzymki: "Pomóżcie człowiekowi zaufać miłosiernej miłości Boga".
W uroczystej inauguracji roku akademickiego w seminarium warszawskim wzięło udział wielu rektorów i profesorów stołecznych uczelni, warszawscy biskupi pomocniczy Marian Duś i Piotr Jarecki, przełożeni zakonów współpracujących z seminarium, kilkudziesięciu wykładowców tej uczelni i witany z podkreśleniem, że chodzi o redaktora największego tygodnika katolickiego w Polsce, ks. inf. Ireneusz Skubiś. Wyrazem uznania środowiska naukowego Warszawy dla seminarium duchownego i dla osoby jego rektora jest zaproszenie ks. prof. Krzysztofa Pawliny do Konferencji Rektorów Wyższych Uczelni Warszawskich, jako jedynego przedstawiciela uczelni niepaństwowych.

Licheń: modlitwa z o. Johnem Bashoborą

2019-07-14 17:32

jz / Licheń (KAI)

„Bóg dał Ci przywilej bycia katolikiem, raduj się w tym przywileju. Jezus jest Panem, Prawdą i Życiem” – mówił o. John Baptist Bashobora w czasie spotkania otwartego, które odbyło się w sobotę, 13 lipca w licheńskiej bazylice. Około 3 tysiące osób wysłuchało konferencji ugandyjskiego charyzmatyka i modliło się wraz z nim przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej.

Krzysztof Świertok
O. Bashobora

Spotkanie rozpoczęła modlitwa s. Tomasza Potrzebowska CSC: „Panie Jezu wywyższamy Cię i oddajemy Ci chwałę. Niech ten czas będzie czasem zanurzania się w Twoim Świętym Duchu, patrzenia na nasze relacje, na siebie samych tak, jak Ty tego chcesz, na naszych bliskich - tak, jak Ty na nich patrzysz. Bądź uwielbiony, Panie!”

Po konferencji wygłoszonej przez o. Johna odprawiono Eucharystię, w której udział wzięło około 3 tys. wiernych. Mszę koncelebrowało dziesięciu kapłanów, m. in. o. John Bashobora i ks. Piotra Kieniewicz MIC, rzecznik Zgromadzenia Księży Marianów.

O. Bashobora zwrócił się do wiernych w homilii: „Oskarżamy siebie nawzajem o nasze grzechy, nawet jeśli wyznaliśmy je już dawno temu. Jezus obmywa Swą krwią wszystkie grzechy, które popełniłeś. Jezus mówi: każdy grzech, kiedy żałujesz za niego, jest Ci przebaczony. Nie ma takiego grzechu, którego nie mogę przebaczyć”.

„Jezus mówi: przejdziesz z ciemności życia do światłości i będziesz solą ziemi. Będziesz zachowywać życie, nie pozwolisz, aby ono uległo zniszczeniu. – mówił charyzmatyk – Jest bardzo wiele chorób, które spadły na nas przez brak przebaczenia. Czy jesteś w stanie wyjść ponad krzywdę, którą otrzymałeś od ojca, matki i otworzyć się na miłosierną miłość od Miłosiernego” – podkreślił.

„Przynosimy wszystko, co jest w nas, burzę ciemności, strach. Uzdrów chorych, otwórz oczy ślepych otwórz uszy głuchych. Napełnij serca tych, którzy nienawidzą przebaczeniem – modlił się ks. Piotr Kieniewicz. Jeśli cały czas będziesz patrzeć na swoje cierpienie, nie zobaczysz Boga, który przychodzi Cię uzdrowić. Spójrz na Niego” – zachęcał do modlitwy uwielbienia ks. Kieniewicz.

Po Eucharystii odbyła się Adoracja Najświętszego Sakramentu oraz modlitwa o uzdrowienie. O. Bashobora rozpoczął modlitwę nawiązując do Księgi Apokalipsy (Ap 18,4): „Nie akceptuj grzechu, odrzuć grzech. Chcemy złączyć się z tymi, którzy są w Niebie, tam jest nasza Matka, święci i aniołowie. To jest głos od Boga: odejdźcie od grzechu.”

Od 15 do 18 lipca o. Bashobora poprowadzi w sanktuarium ogólnopolskie warsztaty posługi charyzmatycznej „Jesteśmy uczniami Chrystusa”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Częstochowa: otwarcie wystawy "Śladami Jezusa"

2019-07-15 19:36

B. Sz.

Bożena Sztajner/Niedziela

W dniu 15 lipca 2019 roku Częstochowie otwarta została wystawa ”Śladami Jezusa”, przedstawiająca jedną z najważniejszych historii naszej cywilizacji w taki sposób, w jaki jeszcze nigdy nie została opowiedziana.

Zobacz zdjęcia: Otwarcie wystawy "Śladami Jezusa"

Wystawa składa się z ośmiu multimedialnych sal, które pozwalają przenieść się do Jerozolimy z roku 33, aby poznać kolejne rozdziały historii Jezusa z Nazaretu w formie wciągającej opowieści.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem