Reklama

Unia w seminarium warszawskim

xHZ
Edycja warszawska (st.) 42/2002

- Świat akademicki rozpoczyna nowy rok pracy. Przy okazji pada wiele słów na temat, jak uczelnie wychodzą naprzeciw współczesnym wyzwaniom. Na zaproszeniach i wykładach powtarzają się słowa: Europa, Unia... Co w tym kontekście ma powiedzieć seminarium? Nie wykładamy tu prawa europejskiego, zarządzania ani ekonomii. Nas interesuje inna Unia - ta sprzed 2000 lat, gdy Bóg zjednoczył się z człowiekiem. Ta Unia ma swoją kontynuację w Kościele. I nie ma powodu wstydzić się, że studiujemy historię tej miłości Boga do człowieka - mówił na inauguracji roku akademickiego w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie rektor uczelni - ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina.

Mszy św. o błogosławieństwo w nowym roku studiów przewodniczył Prymas Polski kard. Józef Glemp. Homilię wygłosił sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski - bp Piotr Libera. Zachęcał w niej słuchaczy nie tylko do studiowania, ale i kontemplowania Pisma Świętego, by Słowo Boże odciskało swój ślad w człowieku. Apelował, aby przyszli kaznodzieje przygotowali się w seminarium nie tylko do komentowania Biblii, ale o wiele bardziej do świadczenia, jak Słowo Boże działa w człowieku.
Wykład inauguracyjny na temat Uniwersytet współczesny - wewnętrzny świat wartości a wezwania świata zewnętrznego wygłosił prof. dr hab. Jerzy Woźnicki z Politechniki Warszawskiej. Zwrócił on uwagę, że uczelnia jest zarówno placówką badawczą, jak i specyficznym przedsiębiorstwem, które musi się liczyć z ekonomią. Drugi aspekt, który poruszał wykładowca, to autonomia uczelni i poszczególnych badaczy. Odwołując się do słów Jana Pawła II, wypowiedzianych do rektorów polskich uczelni w Castel Gandolfo, stwierdził, że naukowiec musi liczyć się w swoich badaniach z prawem moralnym.
Nowy rok studiów w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym rozpoczęło 30 września ponad 150 alumnów przygotowujących się do pracy duszpasterskiej w archidiecezji warszawskiej i w diecezji polowej oraz prawie setka dochodzących na wykłady z seminarium neokatechumenalnego "Redemptoris Mater", a także bazylianów, józefitów, kamilianów i barnabitów. Do nich wszystkich apelował ks. prof. Pawlina: - Świat zdaje się dryfować w nieznanym kierunku. I nie da się przewidzieć przyszłości, bo człowiek jest nieobliczalny. Ludzie będą dążyli ku dobru, jeśli będą wiedzieli, że są kochani. Dlatego ważną rolę odgrywają kapłani, których Jan Paweł II prosił podczas tegorocznej pielgrzymki: "Pomóżcie człowiekowi zaufać miłosiernej miłości Boga".
W uroczystej inauguracji roku akademickiego w seminarium warszawskim wzięło udział wielu rektorów i profesorów stołecznych uczelni, warszawscy biskupi pomocniczy Marian Duś i Piotr Jarecki, przełożeni zakonów współpracujących z seminarium, kilkudziesięciu wykładowców tej uczelni i witany z podkreśleniem, że chodzi o redaktora największego tygodnika katolickiego w Polsce, ks. inf. Ireneusz Skubiś. Wyrazem uznania środowiska naukowego Warszawy dla seminarium duchownego i dla osoby jego rektora jest zaproszenie ks. prof. Krzysztofa Pawliny do Konferencji Rektorów Wyższych Uczelni Warszawskich, jako jedynego przedstawiciela uczelni niepaństwowych.

Trwają uroczystości pogrzebowe śp. prof. Jana Szyszki

2019-10-16 07:13

W środę 16 października, o godz. 11:00 rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe prof. Jana Szyszko, byłego ministra środowiska i wieloletniego posła. W wydarzeniu zaplanowano udział najwyższych rangą urzędników państwowych.

Krzysztof Sitkowski/KPRP
MK

Ceremonia rozpoczęła się o godz. 11.00 Mszą św. w Parafii Rzymskokatolickiej Najświętszego Serca Pana Jezusa (Warszawa - Stara Miłosna, ul. Borkowska 1). Następnie zaplanowany jest przemarsz konduktu żałobnego na Cmentarz Rzymskokatolicki (ul. Gościniec 2, Warszawa - Stara Miłosna) gdzie odbędzie się ceremonia pogrzebowa. Prosimy o przybycie na uroczystości pogrzebowe do godz. 10.30.


Krzysztof Sitkowki/KPPR
MK

MK
MK
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Toruń: powstaje Szkoła Boskiego Dizajnu

2019-10-16 13:41

dg / Toruń (KAI)

Nie godzą się na kicz i tandetę w kościelnych gablotach, stronach internetowych i social mediach. Uważają, że najważniejsze treści powinny być prezentowane jak najpiękniej. Nie chcą być bierni, więc zakładają w Toruniu Szkołę Boskiego Dizajnu, którą błogosławi ordynariusz toruński i wspiera poznańska prowincja franciszkanów.

youtube.com

- Pomysł na Szkołę Boskiego Dizajnu zrodził się z wielu rozmów w gronie przyjaciół związanych ze wspólnotą Siedem Aniołów. Nasze dyskusje krążyły wokół kondycji tego, jak w Kościele katolickim wygląda jakość wizualnej oprawy przekazywanych treści ewangelizacyjnych. Wyraźnie dostrzegamy bowiem fakt, iż w Kościele często bagatelizuje się kwestie jakości materiałów promocyjnych chociażby takich jak plakaty czy banery – mówi w rozmowie z KAI Julia Andruszko, jedna z inicjatorek szkoły.

Młodzi twórcy zauważają, że współczesny człowiek jest przyzwyczajony do wysokiego estetycznego poziomu przekazu medialnego. „Wielkie marki walczą w ten sposób o naszą uwagę. Aby to osiągnąć, wykonują olbrzymią pracę, by być na bieżąco z dynamicznie zmieniającymi się aktualnymi trendami. Przyzwyczajają nas tym samym do pewnych określonych form komunikacji wizualnej. Jeżeli więc chcemy rzeczywiście nieść dziś wiadomość o miłości Boga - musimy również być na bieżąco z tymi trendami i świadomie się nimi posługiwać” – dodaje Andruszko.

Poprzez cykl warsztatów Szkoła Boskiego Designu chce wpłynąć na zmianę świadomości estetycznych kwestii w Kościele w Polsce. „Pragniemy wzajemnie się inspirować i wspierać w tym, aby to co robimy dla Boga, było w najwyższej możliwej jakości, na jaką nas stać. Wówczas treści, jakie chcielibyśmy przekazać, staną się czytelne dla współczesnego człowieka. Przez wieki Kościół Katolicki wyznaczał kierunek sztuki i kultury, był mecenasem i współtwórcą sztuki wysokiej. Dziś natomiast wielokrotnie nie może jej dogonić i zdarza się, że nie radzi sobie nawet ze stworzeniem dobrej jakości plakatu – mówi Dominika Wajgert.

- Młode pokolenie wychowane w dobie rozwoju mediów, przyzwyczajone jest do tego, że forma estetyczna w jakimś sensie określa tożsamość i charakter danej instytucji, organizacji czy marki. Kościół Katolicki dziś przez wielu utożsamiany jest z ideologią i tradycją, a nie z doświadczeniem Miłości żywego Boga. Jeżeli więc będziemy używać nieestetycznych i archaicznych form graficznych - tym samym możemy wysyłać mylny komunikat, iż treści, które chcemy przekazać, są również nieatrakcyjne i nieaktualne. Dobra Nowina natomiast jest przecież zawsze świeża, ponadczasowa i najprawdziwsza ze wszystkich – podkreślają inicjatorzy.

Podczas pierwszej edycji uczestnicy pochylą się nad zagadnieniem projektowania materiałów graficznych i social mediów. Na całość składać się będą konferencje, panele dyskusyjne i zajęcia praktyczne. Warsztaty przeplatane będą wspólną Eucharystią oraz uwielbieniem prowadzonym przez zespół Fundacji Dom Modlitwy Królewskie Dziedzińce. „Jest dla nas bardzo ważne, aby oprócz wzrostu świadomości współczesnych trendów, osoba która przyjedzie na warsztaty wyjechała z nich z pakietem umiejętności praktycznych” – mówi Julia Andruszko.

- Dobrze wiemy, że tworzenie dobrych projektów wymaga podejmowania wielu prób, nieustannych ćwiczeń i doskonalenia warsztatu. Aby podtrzymać te wysiłki, chcemy stworzyć dla naszych uczestników “Społeczność Inspiracji” - przestrzeń online, w której będą prezentowane udane chrześcijańskie projekty dobrze wpisujące się we współczesną estetykę. Chcielibyśmy, aby można było się nimi zainspirować, poznając przy okazji aktualne tendencje w projektowaniu graficznym – zapowiada Andruszko. Tworzenie dobrych i estetycznych komunikatów wizualnych, szczególnie w przestrzeni internetu, to nie tylko projektowanie graficzne, dlatego ma powstać Szkoła Boskiego Dizajnu, obejmująca kolejne obszary, takie jak fotografia czy video, które byłyby tematami następnych edycji spotkań warsztatowych.

Prowadzący warsztaty to osoby, które na co dzień pracują w szeroko pojętej branży kreatywnej: zespół projektu DAYENU - graficy i właściciele jednego z najlepiej rozpoznawalnych sklepów z gadżetami chrześcijańskimi; Hubert Wawrzkowicz - multidyscyplinarny projektant, grafik, operator, pomysłodawca i koordynator tanecznej inicjatywy ewangelizacynej MIKAEL/Któż jak Bóg; Dawid Kostkowski zajmujący się social mediami we wspólnocie JANKI z Krakowa; Julia Andruszko - antropolog kultury, prowadząca Wytwórnię JASNO i warsztaty twórcze; o. Cordian Szwarc OFM, opiekun duchowy wspólnoty Siedem Aniołów, będzie odprawiał Msze Święte i głosił słowo Boże.

Inicjatywa cieszy się błogosławieństwem ordynariusza diecezji toruńskiej bp. Wiesława Śmigla, który w liście do organizatorów napisał m.in.: “Ewangelizacja kultury poprzez promowanie wartości chrześcijańskich stanowi obecnie jeden z ważniejszych priorytetów, by wierni, szczególnie młodzi, byli świadomymi swojej tożsamości, nie dali się zwieść i 'nie byli dziećmi, którymi miotają fale i porusza każdy powiew nauki' (por. Ef 4,14). (…) Towarzyszę Wam modlitwą i serdecznym błogosławieństwem”.

Młodych twórców wspiera również poznańska Prowincja św. Franciszka z Asyżu Zakonu Braci Mniejszych, a także ks. Andrzej Kowalski odpowiedzialny w diecezji toruńskiej za Nową Ewangelizację.

Inicjatywa skierowana jest do wszystkich zaangażowanych w życie Kościoła.

Zapisy i więcej informacji na stronie: https://dizajnboski.pl/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem