Reklama

Świat

USA: biskupi chcą przypomnieć wiernym nauczanie Kościoła nt. aborcji i homoseksualizmu

Niezmienne stanowisko Kościoła katolickiego w sprawie aborcji i stosunku do homoseksualizmu zamierzają przypomnieć wiernym biskupi Stanów Zjednoczonych. Jest to jedno z postanowień, jakie podjęli oni na zakończenie swego dorocznego 4-dniowego posiedzenia, które 17 listopada zakończyło się w Baltimore. Wybrano na nim nowych: przewodniczącego (abp Timothy Broglio) i wiceprzewodniczącego (abp William Lori), a także sekretarza generalnego, którym został abp Paul Coakley z Oklahomy – zdeklarowany przeciwnik aborcji.

[ TEMATY ]

USA

aborcja

homoseksualizm

nauczanie katolickie

pixabay.com

W środę 16 bm. uczestnicy obrad wysłuchali także „gorącego” przemówienia abp. Borysa Gudziaka – greckokatolickiego metropolity Filadelfii. Podziękował on katolikom amerykańskim za „potężne wsparcie dla Ukraińców i Ukrainy”. Biskupi poparli także petycje w sprawie wyniesienia na ołtarze trzech Amerykanek z XX i XXI w.

Postanowili również wydać na nowo „Oświadczenie” sprzed 15 lat, które dotyczyło zwłaszcza problemu aborcji. Obecnie ma ono zostać nieco zmienione z uwzględnieniem nauczania Franciszka i decyzji Sądu Najwyższego z czerwca br., która obaliła federalne prawo zezwalające na przerywanie ciąży.

Komentując tę zapowiedź amerykańska agencja prasowa AP zwróciła uwagę, że „biskupom bardzo zależy na tym, aby dotrzeć do sumień wiernych z pouczeniem dotyczącym aborcji (w ramach toczącej się obecnie w Ameryce tzw. wojny kulturowej)”.

O nowej antyaborcyjnej orientacji w episkopacie świadczy także wybór bp. Michaela Burblidge'a z Arlingtonu w stanie Wirginia na przewodniczącego Komitetu (Episkopatu) ds. Ochrony Życia.

Nowy sekretarz episkopatu abp Paul Coakley uzyskał 130 glosami, wyprzedzając kard. Josepha Tobina z Newarku w stanie New Jersey, na którego głosowało 104 zebranych. Warto przypomnieć, że arcybiskup Oklahomy publicznie pochwalił decyzję metropolity San Francisco abp. Salvatore Cordileone o nieudzielaniu komunii św. proaborcyjnej spiekerce Izby Reprezantatow Nancy Pelosi. I to właśnie abp Coakley ma zredagować nowe wydanie wspomnianego „Oświadczenia”. Ta nowa wersja winna powstać przed 2024, gdy odbędą się kolejne wybory prezydenckie i ma być rozpowszechniona przez media i biuletyny parafialne w całym kraju.

Sekretarz generalny Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych chce wzbogacić i rozszerzyć dokument sprzed 15 lat o „wizję Franciszka, która ma więcej do zaproponowania świeckim katolikom i która promuje dialog społeczny oraz poszanowanie środowiska naturalnego. Wizja ta dotyczy także miłosierdzia wobec osób zmarginalizowanych, migrantów i biednych. (…) W 2021 Watykan oświadczył, że nie może błogosławić związków homoseksualnych, ponieważ «Bóg nie może błogosławić grzechu». Niemniej jednak dialog z katolikami o orientacji LGBT stanowi jedną z cech charakterystycznych pontyfikatu Franciszka” – oświadczył abp Coakley.

Reklama

Środowe przemówienie abp. Borysa Gudziaka z Filadelfii – głowy Kościoła greckokatolickiego w USA – było z jednej strony wielkim podziękowaniem w imieniu Ukraińców za wspieranie ich przez Amerykanów, z drugiej zaś wyrazem ich głębokiej wiary w zwycięstwo w tej wojnie. Hierarcha przytoczył głos wykładowców z Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie, którzy dzień wcześniej, we wtorek 15 bm., doświadczyli zmasowanego ataku rakietowego także na ich miasto: „Lepiej żyć bez elektryczności, ale za to z naszym Chersoniem”.

Biskupi postanowili także poprzeć procesy beatyfikacyjne trzech Amerykanek. Pierwszą z nich jest Michelle Duppong – zmarła na raka w 2014 ewangelizatorka w kampusie Uniwersytetu Marii w Bismarcku w Północnej Dakocie. Dwie pozostałe to żyjące w XX wieku Cora Evans – nawrócona na katolicyzm mormonka ze stanu Utah, która zasłynęła jako mistyczka oraz matka Mary Healy Murphy z Teksasu, założycielka zgromadzenia zakonnego i ośrodków pomocy dla afroamerykańskich dzieci.

2022-11-18 20:13

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: przeciwstawianie biskupów papieżowi jest bezpodstawne

[ TEMATY ]

papież

USA

biskupi

Episkopat.pl

Podstawowym zadaniem Kościoła w Stanach Zjednoczonych musi być ewangelizacja – uważa nowy przewodniczący episkopatu USA. Mówiąc o planach Kościoła w tym kraju, podkreślił on, że dotyczą one przede wszystkim świeckich, którzy muszą zrozumieć, że są misjonarzami w swym codziennym życiu. Muszą z entuzjazmem dzielić się swą wiarą – dodał abp José Gómez.

Arcybiskup Los Angeles stanowczo sprzeciwił się przeciwstawianiu amerykańskich biskupów papieżowi. Podkreślił, że jest to bezpodstawne. Różnorodność opinii nie narusza bowiem jedności między biskupami ani wierności posłudze Ojca Świętego – mówi abp Gómez.

CZYTAJ DALEJ

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

2023-01-02 14:58

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 3, 31-35.

Wtorek, 24 stycznia 2023. Św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Media: Prezydent Biden rozważa wizytę m.in. w Polsce w okolicach rocznicy rosyjskiej inwazji

2023-01-26 18:26

[ TEMATY ]

wizyta

Joe Biden

PAP/SHAWN THEW

Prezydent USA Joe Biden

Prezydent USA Joe Biden

Prezydent USA Joe Biden rozważa wizytę w Europie w czasie rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego - podały w czwartek telewizje CNN i NBC News, powołując się na źródła w administracji USA. Wśród rozważanych lokalizacji jest Polska.

"Podróż nie jest jeszcze potwierdzona (...) ale jeden z oficjeli powiedział, że jednym z rozważanych przystanków jest Polska, kluczowy sojusznik NATO, obecnie goszczący tysiące amerykańskich żołnierzy i który służy jako centrum dla zachodnich transferów broni na Ukrainę" - donosi CNN. Według telewizji mało prawdopodobne jest, by Biden złożył wizytę na Ukrainie, ze względów bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję