Reklama

Z Watykanu

Modlitwa „Anioł Pański”

Jezus jest prawdziwym skarbem

W rozważaniu poprzedzającym 24 sierpnia niedzielną modlitwę „Anioł Pański” w Castel Gandolfo Benedykt XVI powiedział, że Jezus jest prawdziwym skarbem, dla którego warto wszystko poświęcić. Dodał, że Jezus jest także prawdziwym przyjacielem, który nigdy nas nie opuszcza. Jednak jest On przede wszystkim Synem Boga Żywego - Mesjaszem, który przyszedł na ziemię, aby dać nam życie wieczne i zaspokoić ludzki głód miłości. - Jak wielki zysk miałaby ludzkość, gdyby przyjęła tę nowinę - mówił Papież.
Wskazał, że misją Kościoła jest urzeczywistnianie wspaniałego planu Boga, by zjednoczyć w Chrystusie całą rodzinę ludzką. Jedności tej służy także posługa następcy św. Piotra, który ma dbać, aby Kościół nie był Kościołem jednego narodu czy jednej kultury, lecz wszystkich ludów. Papież ma służyć jedności tych, którzy w Chrystusie stali się braćmi i siostrami - zaznaczył Ojciec Święty i poprosił o modlitwę w intencji swej posługi.
Po odmówieniu modlitwy maryjnej Benedykt XVI zauważył, że w ostatnim czasie pogarsza się klimat współpracy międzynarodowej. Za Janem Pawłem II wskazał na konieczność rozumienia ludzkości jako „rodziny narodów”, która ma wspólne przeznaczenie, a także na potrzebę przeciwstawienia się nacjonalizmom, które w przeszłości miały tragiczne konsekwencje. Wskazał zarazem, że nie wolno poddawać się pesymizmowi i trzeba odrzucić przemoc. Należy natomiast iść drogą siły moralnej prawa, integralności terytorialnej i samostanowienia narodów, wierności danemu słowu i poszukiwania wspólnego dobra.

Komunikat Stolicy Apostolskiej

Potępienie ataków na chrześcijan

Stolica Apostolska potępiła niedawne ataki na chrześcijan w Indiach. Specjalny komunikat, opublikowany przez watykańskie Biuro Prasowe wyraża także solidarność z Kościołami lokalnymi i wspólnotami zakonnymi, które ich doświadczyły. Komunikat głosi, że wspomniane ataki „naruszają godność i wolność” ludzi oraz szkodzą ich pokojowemu współżyciu. Wzywa także do zaniechania przemocy i „odbudowy klimatu dialogu i wzajemnego szacunku”.
Prowizoryczny bilans antychrześcijańskich zamieszek w stanie Orisa we wschodnich Indiach to pięć osób zabitych, wielu rannych i trudne do oszacowania straty materialne. Szczególne oburzenie wzbudziła śmierć w płomieniach 21-letniej kobiety w podpalonym przez hinduistycznych ekstremistów katolickim sierocińcu, gdzie pracowała. Atakom towarzyszy hasło: „Zabijcie chrześcijan i zniszczcie ich instytucje”.
Agencje donoszą też o katowanych i porywanych księżach oraz o gwałtach, jakich napastnicy dopuszczają się m.in. na siostrach zakonnych. Atakowane są nie tylko chrześcijańskie kościoły i ośrodki, ale także domy zamieszkiwane przez wyznawców Chrystusa. Chrześcijanie opuszczają swoje domostwa i kryją się w lasach.
Centrum zajść jest okręg Kandhamal, ale napięcie objęło cały stan Orisa. Policja trzykrotnie interweniowała w mieście Cuttack, chroniąc przed zniszczeniem miejscową katedrę katolicką.
Napastnicy oskarżają wyznawców Chrystusa o zamordowanie ich przywódcy Swamiego Laxananada Saraspatiego. Nieznani dotąd sprawcy zabili go 23 sierpnia br. Saraspati wielokrotnie podżegał hinduistów do przemocy. Stał m.in. za ubiegłorocznymi atakami na chrześcijan, podczas których zginęły 3 osoby i spalono 13 świątyń. Na kilka dni przed śmiercią Saraspatiemu grozili maoiści, których chciał zmusić do opuszczenia stanu Orisa. Zarzucali mu, że wznieca etniczno-religijne konflikty. Policja zaostrzyła środki bezpieczeństwa, ale podobnie jak w przeszłości, zdaje się „nie zauważać” aktów przemocy wymierzonych w chrześcijan.
Sekretarz Kongregacji dla Kościołów Wschodnich - abp Antonio Maria Vegli? nazwał chrześcijan ginących w Indiach z rąk wyznawców hinduizmu męczennikami XXI wieku. Jego zdaniem, stali się oni „obiektem niewiarygodnej przemocy”. Jeszcze bardziej jednak bolesny jest fakt, że są oni zabijani „w imię Boga i w imię religii”. Zauważył, że Indie przeżywają rozkwit hinduistycznego fundamentalizmu, analogiczny do islamskiego. „Jednak dialog nie może ustać” - stwierdził abp Vegli?.

Niepokoje Watykanu

Rosnące napięcie międzynarodowe poważnie niepokoi Stolicę Apostolską. - Wichry zimnej wojny nie przeminęły, a stosunki Wschód - Zachód się popsuły - powiedział sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Tarcisio Bertone.
W oświadczeniu prasowym zaznaczył, że politycy nie posłuchali papieskich wezwań do budowania pokoju w imię wyższych interesów. - Zabrakło dialogu międzyreligijnego, ale także dialogu między narodami, które nie zawsze są reprezentowane przez rządzących - stwierdził.
Na to, że papieskie apele pozostały na razie bez echa, wskazał także nuncjusz apostolski w Gruzji, abp Claudio Gugerotti. W wywiadzie dla Radia Watykańskiego wyjaśnił on, że przede wszystkim nie spełniono postulatu utworzenia korytarza humanitarnego w Osetii Południowej. Cierpi na tym miejscowa ludność, zwłaszcza gruzińska.

Reklama

Chluba cywilizacji europejskiej

Niezwykłą plastyczność muzyki Schuberta, której liryzm przemawia do głębi nawet wtedy, gdy w miejscu ludzkiego głosu śpiewającego poezję brzmi wiolonczela, podkreślił Benedykt XVI 24 sierpnia podczas koncertu w Castel Gandolfo. W Sali Szwajcarów Pałacu Apostolskiego wykonano dla Papieża „Podróż zimową” - cykl 24 pieśni skomponowanych przez austriackiego muzyka do słów Wilhelma Müllera.

Papieska podróż na Sardynię

Benedykt XVI odbędzie jednodniową wizytę duszpasterską na Sardynię. 7 września przybędzie do Cagliari - głównego masta Sardynii. Przybycie Papieża do sanktuarium Matki Bożej Bonaria (Dobrotliwej) przewidziano na godz. 10, pół godziny później na placu przed świątynią rozpocznie się pontyfikalna Msza św. pod przewodnictwem Papieża. Na zakończenie odmówi z wiernymi modlitwę „Anioł Pański”. Po południu Benedykt XVI w miejscowej katedrze spotka się z duchowieństwem, seminarzystami i wspólnotą Papieskiego Wydziału Teologicznego Sardynii, do których skieruje przemówienie. Ostatnim punktem pobytu Ojca Świętego na wyspie będzie jego spotkanie z tamtejszą młodzieżą, które rozpocznie się o godz. 18.15 na Piazza Yenne. Będzie to 17. podróż Benedykta XVI po ziemi włoskiej, licząc razem z letnimi wyjazdami w Alpy Włoskie i do Bressanone.

28 VI 2008 - 29 VI 2009

Rok ze Świętym Pawłem

Wszystko zaś czynię dla Ewangelii
(1 Kor 9, 23).

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Grota z Lourdes – miejsce modlitwy w Ogrodach Watykańskich

2020-05-29 20:38

[ TEMATY ]

Watykan

papież Franciszek

Grota z Lourdes

źródło: vaticannews.va

Grota z Lourdes w Ogrodach Watykańskich

Franciszek postanowił zakończyć maryjny miesiąc maj modlitwą różańcową w Ogrodach Watykańskiech, w Grocie z Lourdes - będzie ona transmitowana na cały świat począwszy od godz. 17.30. Modlitwie towarzyszy hasło zaczerpnięte z Dziejów Apostolskich:„Gorliwi i jednomyślni na modlitwie, razem z Maryją” (Dz 1, 14).

W sercu Ogrodów Watykańskich znajduje się replika Groty Massabielle, miejsca, w którym Matka Boża ukazała się św. Bernadetcie Soubirus w 1858 r.

Historia tego miejsca związana jest z papieżem Leonem XIII, który bardzo lubił Ogrody Watykańskie i spędzał w nich wiele czasu. Kazał nawet urządzić sobie apartament na szczycie Wzgórza Watykańskiego, w starej wieży obronnej, która dziś nosi jego imię. Bp Schoepfer, biskup diecezji Tarbes, do której należała miejscowość Lourdes, postanowił podarować papieżowi replikę Groty – Leon XIII pobłogosławił reprodukcję na początku prac, 1 czerwca 1902 r. Grotę wzniesiono opartą o średniowieczny mur obronny z czasów Leona IV (IX w.). 28 marca 1905 r. watykańska Grota Masabielle została uroczyście zainaugurowana przez następnego papieża, Piusa X (papież ten kazał zmienić nazwę diecezji Tarbes na Tarbes-Lourdes).

W następnych latach na Grocie wzniesiono kopię bazyliki a po jej bokach półkoliste schody prowadzące z tarasu na plac przed Grotą. Neogotycka wieża nie pasowała do barokowego otoczenia i kontrastowała z kopułą Michała Anioła, dlatego w 1933 r., gdy wieża zaczęła pękać, Pius XI kazał ją rozebrać.

Dziś zachowała się najważniejsza część monumentalnego komplesu, czyli Grota objawiewień z figurą Madonny.

Wnętrze Groty i sąsiadujący z nią mur pokrywa dywan zielonego bluszczu, a nad nią znajdują się dwa mozaikowe medaliony przedstawiające Leona XIII i biskupa Schoepfera. Gdy w setna rocznicę objawień (1958 r.), sankturarium w Lourdes zostało przebudowane, ówczesny biskup, Théas, postanowił podarować papieżowi stary ołtarz – został on umieszczony w centrum Groty w 1960 r.

Wszyscy papieże modlili się i odprawiali ceremonie religijne w Grocie z Lourdes. Szczególnie lubił to miejsce Jan Paweł II, który zaczął tu odprawiać nabożeństwa majowe oraz Msze św. dla pielgrzymów z Polski, którzy w ten sposób mieli również okazję zwiedzać Ogrody Watykańskie.

CZYTAJ DALEJ

Stare-nowe bierzmowanie

2020-06-01 11:44

[ TEMATY ]

bierzmowanie

młodzież

Agata Kowalska

Pandemia nie pokrzyżowała planów młodzieży przygotowującej się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Choć stało ono pod znakiem zapytania, udało się!

Lepszego dnia na bierzmowanie nie można znaleźć. W uroczystość Zesłania Ducha Świętego 17 osobom z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i Świętego Krzyża w Zawierciu-Blanowicach biskup senior Antoni Długosz udzielił tego sakramentu, tchnął Ducha i namaścił na dalsze chrześcijańskie życie. Mimo że wydawać by się mogło, że wszystko było nie tak, jak powinno. Deszcz, pochmurna aura, sytuacja w kraju ciągle niepewna. Nic, tylko zostać pod kołdrą i czekać, aż będzie lepiej. Jednak nie dla nich! Dzięki rodzicom, proboszczowi, a przede wszystkim z Bożą pomocą udało się dokończyć dzieło w wyznaczonym już od dawna terminie. – Nie było łatwo, wiadomo – wszyscy się boją, nie byliśmy pewni, czy młodzi i ich rodzice zdeklarują się.

Od półtora miesiąca trwały przygotowania regularnie, 2 razy w tygodniu, w naszej parafii. Odbyła się również spowiedź dzień przed przyjęciem sakramentu dla kandydatów, świadków i rodziców. Kiedy w marcu dowiedzieliśmy się, że musimy zostać w domach, miałem dużo wątpliwości i obaw, czy majowy termin jest do utrzymania. Jednak kiedy zaczęto trochę rozluźniać obostrzenia, spotkałem się z rodzicami i młodzieżą, to oni podjęli decyzję, chcieli, aby ten sakrament odbył się w dniu wcześniej ustalonym. Spełnialiśmy wszystkie wymogi, zarówno sanitarne, jak i kościelne. Najpierw chcieliśmy przenieść tę uroczystość na inną datę, kiedy sytuacja będzie już pewna, ale nasza świątynia jest duża, pomieści wiele osób, więc zgodnie wszyscy uznali, że przy zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa damy radę się przygotować – mówi ks. dr Rafał Horyń, proboszcz parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję