Reklama

Z Jasnej Góry

Piesza Pielgrzymka Świata Osób Słabych

„Demonstracja słabości - korowód kwiatów”

Pod hasłem: „Chcę pod krzyżem stać przy Tobie” 30 sierpnia br. dotarła na Jasną Górę 13. Piesza Pielgrzymka Świata Osób Słabych, która wyruszyła z Olsztyna k. Częstochowy. Pątnicy przemierzyli 21 km; do Częstochowy dotarli po południu i przeszli Alejami Najświętszej Maryi Panny w „Demonstracji słabości - korowodzie kwiatów”. W pielgrzymce uczestniczyło ok. 450 osób, w tym 36 na wózkach. Za organizację odpowiadał Andrzej Kalinowski - prezes Międzynarodowego Ruchu Dobroczynnego „Betel”. - My, opiekunowie, dziwimy się, że osoby niepełnosprawne czekają przez cały rok i dopytują: kiedy będzie nasza pielgrzymka? Przygotowują się do niej i bardzo przeżywają samo przybycie. Myślę, że na pewno chcą iść na Jasną Górę, by zaczerpnąć sił. Z drugiej strony ta pielgrzymka ma wymiar wspólnotowy - mówił.
Mszy św. dla pielgrzymów przewodniczył w Bazylice Jasnogórskiej metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak. Powitał ich ks. Mariusz Sztaba - kapelan Międzynarodowego Katolickiego Ruchu Dobroczynnego „Betel”.
- W imieniu Kościoła bardzo dziękuję za tę pielgrzymkę - powiedział w homilii abp Nowak. - Dziękuję wam, którzyście się trudzili, jechali na wózkach. Na pewno nie było to łatwe, bo są przecież niedogodności. Bardzo dziękuję również tym, którzy te wózki pchali, pomagali wam - wolontariatowi. (…) Niech wam Bóg wynagrodzi trud, bo to jest ważne dla Kościoła. Kościół identyfikuje się z pielgrzymami (…), bo Kościół jest pielgrzymujący.

Częstochowscy związkowcy na Jasnej Górze

Modlitwa za Polskę i „Solidarność”

Z okazji 28. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i 20. rocznicy strajków z 1988 r. przybyli na Jasną Górę 31 sierpnia związkowcy z NSZZ „Solidarność”, działacze „Więzionych, Internowanych i Represjonowanych” oraz władze Częstochowy. Uroczysta modlitwa w Sanktuarium miała miejsce w dniu upamiętniającym rocznicę podpisania w 1980 r. między strajkującymi robotnikami a rządem PRL-u tzw. Porozumień Sierpniowych. - Jak co roku, 31 sierpnia „Solidarność” pamięta o wydarzeniach sierpniowych i pamięta o pomocy Królowej Polski - Matki Bożej z ołtarza jasnogórskiego, dlatego jesteśmy tutaj, aby nie zapomnieć o tych chwilach i modlić się o przyszłość. Dziękujemy za 28 lat „Solidarności”, za 18 lat niepodległej Polski. Prosimy ciągle o to samo - o wytrwałość, o jedność i o solidarność - mówi Mirosław Kowalik, przewodniczący „Solidarności” Regionu Częstochowskiego. - Myślę, że nasi członkowie i osoby, które przeżyły sierpień 1988 r., do końca swoich dni będą pamiętać o tej rocznicy. Młode pokolenie powinno wiedzieć, że był taki czas, kiedy społeczeństwo zaprotestowało - wyjaśnia Anna Rakocz - przewodnicząca Stowarzyszenia „WIR” w Częstochowie.
Mszy św. w intencji Ojczyzny przewodniczył w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej o. Cyryl Motyl. Obecny był m.in. prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona. Po modlitwie pod tablicą „Solidarności” zostały złożone wiązanki kwiatów.

Reklama

Pogrzeb paulina

Śp. o. Mieczysław Pyzik

Msza św. pogrzebowa za śp. o. Mieczysława Pyzika została odprawiona 3 września w Bazylice Jasnogórskiej. Eucharystii przewodniczył abp Stanisław Nowak. Zebranych powitał podprzeor Jasnej Góry o. Karol Oset. Zachęcił on do dziękczynienia za życie, za kapłaństwo, za to wszystko, co dla Chrystusa starał się czynić śp. o. Mieczysław. Życiorys Zmarłego odczytał sekretarz generalny Zakonu Paulinów o. Jan Berny.
- Kiedy patrzymy na postać śp. o. Mieczysława Pyzika, to rzeczywiście staje nam przed oczyma to życie pielgrzymie i ta wielka posługa pielgrzymom głównie w języku niemieckim. Tyle lat był tu, na Jasnej Górze, wypełniał różne trudne obowiązki, pełnił również funkcję podprzeora - przypomniał w homilii abp Nowak. - Ta śmierć nastąpiła w lecie życia, w sierpniu życia, w miesiącu dojrzałości, i dlatego pytamy, czy nie za wcześnie? Kaznodzieja zauważył jednak, że dzięki zmartwychwstaniu istnieje dla człowieka perspektywa wieczności. - Pogrzeb kapłana jest zawsze kazaniem do tych, którzy biorą udział w pogrzebie. O. Mieczysław w swoim odejściem mówi: Warto żyć dla Boga! - podkreślił Ksiądz Arcybiskup.
Mszę św. pogrzebową koncelebrowało kilkudziesięciu zakonnych współbraci śp. o. Pyzika. Obecni byli m.in.: generał Zakonu Paulinów o. Izydor Matuszewski, proboszczowie i przełożeni paulińskich wspólnot w Polsce, o. Mirosław Legawiec - prowincjał Paulinów z Niemiec, rodzina Zmarłego, przyjaciele i znajomi. Ciało śp. o. Mieczysława zostało złożone w grobowcu paulińskim na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie.
Śp. o. Mieczysław Pyzik zmarł 28 sierpnia w Niemczech w wieku 47 lat, w 21. roku kapłaństwa, w 28. roku posługi w Zakonie Paulinów. W ostatnim czasie pełnił funkcję przełożonego i administratora parafii w Regensburgu w Niemczech.

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Krótko

Na Jasnej Górze przebywał w dniach 28-29 sierpnia zarządca Ormiańskiego Katolickiego Patriarchalnego Egzarchatu w Jerozolimie Raphael F. Minassian. Jest on egzarchą Jerozolimy, Jordanii, Cypru i Cylicji dla Ormian katolików. Jest także przełożonym klasztoru i bazyliki przy III i IV stacji Drogi Krzyżowej w Jerozolimie. Jego wizyta na Jasnej Górze była związana z obecnością w Sanktuarium tryptyku „Niebiańska Jerozolima”, autorstwa Mariusza i Kamila Drapikowskich, który rozpoczął peregrynację po różnych sanktuariach, zanim dotrze do Ziemi Świętej, gdzie jest jego docelowe miejsce.

Zapowiedzi

19 września - Forum Młodzieży Szkół Katolickich

19-20 września - Pielgrzymka Archidiecezji Wrocławskiej

20 września - Pielgrzymka Czytelników i Redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”

20 września - Pielgrzymka Leśników

20 września - Pielgrzymka Ludzi Morza

20 września - Pielgrzymka Sodalicji Mariańskiej

20 września - 26. Pielgrzymka Ludzi Pracy

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

www.jasnagora.com

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ponad 100 tys. osób codziennie modli się różańcem on-line na „TeoBańkologii”

2020-04-06 09:07

[ TEMATY ]

różaniec

youtube.com

Statystyki wieczornych modlitw różańcowych na facebookowym profilu i kanale YouTube „TeoBańkologia” wskazują, że wierni coraz mocniej angażują się w nabożeństwa on-line. W rocznicę śmierci św. Jana Pawła II różaniec z ks. Teodorem Sawielewiczem z Oleśnicy zgromadził blisko 200 tys. osób.

Duchowny, który działa na portalach społecznościowych, m.in. prowadząc na profilu facebookowym „TeoBańkologia” modlitwy on-line czy zamieszczając grafiki z codziennym błogosławieństwem kapłańskim, ocenia, że to widoczny znak czasu. - Ludzie, którym pandemia ograniczyła realną możliwość pójścia do kościoła, zaczynają szukać innych przestrzeni rozwoju duchowego. Taką amboną staje się Internet, w którym wierni zyskują mocne poczucie wspólnoty - podkreśla ks. Sawielewicz.

Kapłan od kilku tygodni prowadzi na facebookowym i youtubowym profilu „TeoBańkologia” różaniec w intencji ustania trwającej epidemii koronawirusa, czy to formie odmawianej, czy to śpiewanej. Codziennie dołącza do niego około 2-3 tysiące nowych osób, które włączają się w modlitwę podczas trwania transmisji.

- Kolejne tysiące oglądają re-transmisję. Swoisty rekord padł w ostatni czwartek, kiedy w rocznicę śmierci papieża Polaka na „TeoBańkologii”, jak i innych kanałach YouTube, do których wysyłany jest sygnał transmisji modlitwy, czyli „Serce z nieba”, „Ku Bogu” i „EWTN Polska” zebrało się blisko 200 tys. osób! To wyraźnie pokazuje, że w sytuacji kryzysu modlitwa rodzinna prowadzona on-line zaczyna odgrywać bardzo istotną rolę - opisuje kapłan.

Potwierdzają to także uczestnicy modlitw. - Praktycznie codziennie odmawiamy on-line z różaniec i przeżywamy to bardzo mocno. Czuję, że to zbliża do siebie jeszcze bardziej całą rodzinę. Słowa księdza jakby dotyczyły bezpośrednio życia mojego i moich bliskich - brzmi jedno ze świadectw nadesłanych do ks. Sawielewicza.

Ks. Sawielewicz zaprasza serdecznie do wspólnej modlitwy na youtube oraz facebook. Zazwyczaj na „TeoBańkologii” odmawiany jest różaniec, ale w środę zebrani proszą o łaski za przyczyną św. Rity, a w piątki odprawiają Drogę Krzyżową.

Kapłan z Oleśnicy w diecezji wrocławskiej prowadzi także akcję „Zalewamy Facebooka błogosławieństwem!” na fanpejdżuZobacz. Przygotował dla księży specjalne grafiki, które mogą oni udostępniać na profilach, które prowadzą w mediach społecznościowych. Duchowny prowadzi również Internetowe Rekolekcje Nieparafialne pod wymownym tytułem „Pozbądź się wirusa…”.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwa członków DDL o Wielkim Poście w czasie pandemii

Członkowie Diecezjalnej Diakonii Liturgicznej dzielą się swoimi świadectwami nt. Wielkiego Postu w czasie pandemii koronawirusa.

Świadectwa można przeczytać na stronie https://bit.ly/2USNp5A

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję