Reklama

Wąwolnica 2008

Pielgrzymka w pigułce

Niedziela Ogólnopolska 37/2008, str. 17

Ks. Mirosław Ładniak zachęca do wspólnej modlitwy i śpiewu
Paweł Wysocki

Już po raz 15. w Wąwolnicy odbył się Festiwal Piosenki Pielgrzymkowej. W sobotę 30 sierpnia na scenie usytuowanej u podnóża wzniesienia z sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej zaprezentowały się amatorskie zespoły, które powstają zazwyczaj na potrzeby pielgrzymki.
Jak wyjaśnia ks. Mirosław Ładniak, pomysłodawca i organizator festiwalu, a równocześnie kierownik tegorocznej XXX Jubileuszowej Lubelskiej Pieszej Pielgrzymki, takie spotkanie z piosenką od lat staje się przedłużeniem i jednocześnie oficjalnym zakończeniem oraz podsumowaniem sierpniowej wędrówki na Jasną Górę. Na noc z modlitwą i piosenką pielgrzymkową przybywają tysiące osób w różnym wieku, także ci, którzy z różnych przyczyn nie mogli być na pieszej pielgrzymce. Festiwal to pielgrzymka w pigułce; czas, gdy można powspominać, wymienić zdjęcia i podzielić się wrażeniami. Dla młodych ludzi festiwal jest szczególnym czasem podsumowania wakacji, miejscem ostatniego spotkania przed nowym rokiem szkolnym; jest też miejscem przenikania się różnych grup młodzieżowych. - Siła sukcesu naszego festiwalu tkwi w ludziach, którzy przez kilkanaście dni w różnych ekstremalnych warunkach, od nawałnic deszczowych po słoneczną spiekotę, pielgrzymowali na Jasną Górę. Takie doświadczenia bardzo zbliżają. Dlatego bez względu na warunki atmosferyczne chcą jeszcze raz się spotkać. Ci, którzy pierwszy raz przyjeżdżają na festiwal, chcą od nich uczyć się prawdziwej przyjaźni i wspólnoty - mówi ks. Ładniak.
Specjalnymi gośćmi jubileuszowego festiwalu, na który złożyły się przeglądy zespołów pielgrzymkowych (laureatem zostały „Ryczące Szesnastki” z grupy lubartowskiej), koncerty i wspólna modlitwa, byli zaprzyjaźnieni Kubańczycy, którzy z Lublina pielgrzymowali na Jasną Górę. Goście podzielili się doświadczeniem Kościoła kubańskiego, który nie ma pełnej wolności w wyznawaniu wiary. Kubańczycy podkreślali, że od czasu pielgrzymki Jana Pawła II na Kubę wiara mieszkańców wyspy umocniła się, w Kościele jest więcej ludzi młodych, jednak tym bardziej potrzeba świadectwa i działań ewangelizacyjnych. Zwracali też uwagę na brak duchownych - na całej Kubie jest ich mniej niż w archidiecezji lubelskiej. Podczas Apelu Jasnogórskiego, prowadzonego tradycyjnie przez ks. Mieczysława Puzewicza, wikariusza biskupiego ds. młodzieży, goście wspólnie ze zgromadzonymi na placu Różańcowym uczestnikami festiwalu modlili się o pokój na świecie, zwłaszcza w Gruzji i innych miejscach konfliktów, a także o zdrowe i mocne rodziny. Centralnym punktem spotkania była Msza św., sprawowana na miejscu objawień w Kęble pod przewodnictwem bp. Artura Mizińskiego.
Wydarzeniem muzycznym z okazji 15. edycji festiwalu był galowy koncert w wykonaniu hiphopowego zespołu „Full Power Spirit” oraz „Porozumienia” i „BJT” - zespołów, które rozwój swojej kariery mocno związały z festiwalem w Wąwolnicy. Podczas festiwalu został także podsumowany konkurs na film z pielgrzymki, nakręcony telefonem komórkowym. Ostatnia sierpniowa noc była również czasem gromadzenia środków pieniężnych na organizację wrześniowego wypoczynku dzieci z Gruzji w Lublinie. Loterię na ten cel przeprowadzili wolontariusze z Centrum Duszpasterstwa Młodzieży.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Apel kard. Dziwisza: Zapalmy świece w oknach i zjednoczmy się na modlitwie w 15. rocznicę przejścia Jana Pawła II do domu Ojca

2020-04-01 10:09

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Ks. Czesław Bogdał

Potrzebujemy siebie nawzajem, by wspólnie, za wstawiennictwem Świętego Papieża, wołać do miłosiernego Boga i błagać Go, by ustała pandemia koronawirusa – mówi kard. Stanisław Dziwisz, zachęcając do modlitewnej jedności 2 kwietnia, w 15. rocznicę śmierci Jana Pawła II. Osobisty sekretarz papieża Polaka apeluje o duchową łączność o 21.37 i zapalenie jutro o tej godzinie świec w naszych oknach.

„Gdy 15 lat temu św. Jan Paweł II odchodził do domu Ojca, na placu św. Piotra w Watykanie, w kościołach i kaplicach całego świata, na miejskich placach i przy przydrożnych krzyżach trwało wielkie modlitewne czuwanie milionów ludzkich serc. Nasze ulice i świątynie wypełniał cichy szept rozmodlonych ludzi, którzy pragnęli być w tych dniach razem i jednoczyli się przy umierającym Papieżu, by towarzyszyć mu swoją miłością i w ten sposób podziękować za dar jego życia i świętości” – wspomina kard. Dziwisz w przekazanym KAI komunikacie. „On wiedział o tym, że odchodzi otoczony wielką rodziną, jak ojciec wśród kochających dzieci” – dodaje.

Krakowski metropolita senior wyznaje, że wraca wspomnieniami do tamtych chwil jedności, gdy patrzy dziś na opustoszały plac św. Piotra, gdy widzi „puste świątynie i zamarłe ulice”. „Świat zatrzymał się tak, jak zatrzymał się 15 lat temu” – zauważa.

„Wtedy poczuliśmy się osieroceni, ale potrafiliśmy wzajemnie się umacniać i szukać pocieszenia w Bogu, który jest Źródłem Życia. Czy potrafimy dziś – tak jak wtedy - trwać we wzajemnej miłości, we wspólnym nam wszystkim bólu i tęsknocie? Czy potrafimy szukać nadziei i czerpać siłę z prawdy, że wprawdzie nie możemy dziś fizycznie się spotkać, ale przecież nasza wspólnota jest realna i istnieje mimo zamkniętych drzwi naszych domów?” – pyta najbliższy współpracownik św. Jana Pawła II.

Kard. Dziwisz apeluje, by w najbliższy czwartek, 2 kwietnia, o 21.37 zjednoczyć się we wspólnej modlitwie za wstawiennictwem Jana Pawła II i prosić o ustanie pandemii koronawirusa. „Proszę Was wszystkich, Drodzy Bracia i Siostry, o to, byśmy w 15. rocznicę przejścia Jana Pawła II do domu Ojca znów się przy nim zjednoczyli. Bardzo Was proszę, niech nikogo nie zabraknie w tej duchowej wspólnocie 2 kwietnia o godzinie 21.37. Niech wzniesie się do nieba nasza modlitwa zawierzenia” – zachęca i apeluje o zapalenie świec w naszych oknach, na znak modlitewnej wspólnoty.

Były sekretarz Jana Pawła II proponuje, by odmówić wtedy Akt zawierzenia Bożemu Miłosierdziu, który sam niedawno złożył w łagiewnickim sanktuarium:

„Wszechmogący Boże, w obliczu pandemii, która dotknęła ludzkość, z nową gorliwością odnawiamy akt zawierzenia Twemu miłosierdziu, dokonany przez św. Jana Pawła II. Tobie, miłosierny Ojcze, zawierzamy losy świata i każdego człowieka. Do Ciebie z pokorą wołamy.

Błogosław wszystkim, którzy trudzą się, aby chorzy byli leczeni, a zdrowi chronieni przed zakażeniem. Przywróć zdrowie dotkniętym chorobą, dodaj cierpliwości przeżywającym kwarantannę, a zmarłych przyjmij do swego domu. Umocnij w ludziach zdrowych poczucie odpowiedzialności za siebie i innych, aby przestrzegali koniecznych ograniczeń, a potrzebującym nieśli pomoc.

Odnów naszą wiarę, abyśmy trudne chwile przeżywali z Chrystusem, Twoim Synem, który dla nas stał się człowiekiem i jest z nami każdego dnia. Wylej swego Ducha na nasz naród i na cały świat, aby ci, których zjednoczyła walka z chorobą, zjednoczyli się także w uwielbieniu Ciebie, Stwórcy wszechświata i gorliwie walczyli również z wirusem grzechu, który niszczy ludzkie serca.

Ojcze przedwieczny, dla bolesnej męki i zmartwychwstania Twojego Syna, miej miłosierdzie dla nas i całego świata.

Maryjo, Matko Miłosierdzia, módl się za nami. Św. Janie Pawle II, św. Faustyno i wszyscy święci, módlcie się za nami”.

CZYTAJ DALEJ

Małopolska oczekuje, że św. Jan Paweł II wkrótce zostanie patronem regionu

2020-04-03 13:34

Archiwum „Aspektów”

– Czekamy na decyzję administracji watykańskiej, w nadziei, że będzie ona pozytywna – mówi Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski przypominając w dniu 15. rocznicy śmierci papieża Polaka oczekiwanie, że św. Jan Paweł II wkrótce zostanie patronem regionu.

W maju ubiegłego roku Sejmik Województwa Małopolskiego podjął uchwałę w sprawie ustanowienia papieża Jana Pawła II patronem Małopolski. – Uzyskaliśmy już pozytywną opinię abp. Marka Jędraszewskiego oraz Konferencji Episkopatu Polski. W tej chwili czekamy na decyzję administracji watykańskiej, w nadziei, że będzie ona pozytywna – mówi Marszałek Województwa Małopolskiego.

Witold Kozłowski przypomina, że Karol Wojtyła z Małopolską jest związany przez swoje rodzinne Wadowice, ukochany Kraków czy wiele innych miejsc bliskich jego sercu w całym regionie. Okazją do wspomnień jest 15. rocznica śmierci świętego Małopolanina

– 15 lat temu Polska zatrzymała się na moment, wszyscy byliśmy skoncentrowani na oddaniu hołdu wielkiemu Polakowi. To ważne, abyśmy i teraz – w tym szczególnym czasie – nie zapominali o nauczaniu papieża Polaka, o jego wielkim duchowym dziedzictwie – podkreśla Witold Kozłowski. – Ten rok to również wielkie zobowiązanie, byśmy umieli wykorzystać depozyt jego wiary i osobowości dla budowania lepszego jutra, bowiem już niedługo będziemy przeżywać 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II – dodaje marszałek.

– Przeżył życie nie marnując ani chwili. Wypełnił je myślą, słowem i czynem. Trudno jest napisać biografię człowieka, którego dokonaniami można obdzielić tak wiele osób. Wielki człowiek, Małopolanin, Piotr naszych czasów, autorytet moralny dla ludzi różnych wyznań, kultur i pokoleń – wspomina marszałek Witold Kozłowski.

Samorząd województwa małopolskiego od lat wspólnie z Archidiecezją Krakowską oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzi Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, a w 2009 r. powołał Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie jako samorządową instytucję kultury.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję