Reklama

Parafia Matki Bożej Różańcowej

Henryk Tomczyk
Edycja łódzka 42/2002

W niedzielę 29 września br. z okazji jubileuszu 70-lecia istnienia parafii Matki Bożej Różańcowej w Łodzi-Stokach abp Władysław Ziółek przewodniczył Mszy św. dziękczynnej, podczas której dokonał konsekracji tutejszego kościoła oraz zawierzył lokalną wspólnotę parafialną Bożemu miłosierdziu. Współcelebrowali: ks. inf. Jan Sobczak, proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusowego, ks. inf. Bogdan Dziwosz, kustosz sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej, ks. prał. Henryk Majchrzak, proboszcz parafii św. Kazimierza i ks. kan. Franciszek Semik, proboszcz parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Obecni byli także ks. prał. Bartłomiej Rurarz, kapelan Księdza Arcybiskupa, ks. Aleksander Janeczek, wikariusz biskupi ds. instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego, oraz ks. kan. Ireneusz Kulesza, proboszcz parafii archikatedralnej.
W słowie wstępnym proboszcz miejsca - ks. kan. Ryszard Chojecki odczytał błogosławieństwo nadesłane z Watykanu przez Ojca Świętego Jana Pawła II - "Udzielam z serca apostolskiego błogosławieństwa duszpasterzom i wiernym parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Łodzi-Stokach, by złączeni więzami Chrystusowej miłości ukazywali swoim życiem oblicze Zbawiciela, a świadcząc o Nim, osiągnęli radość życia wiecznego". Przedstawiając krótką historię świątyni, Ksiądz
Proboszcz przypomniał, że w okresie okupacji zamieniono ją na magazyn. Jej rozbudowa, podjęta pod koniec lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, została ukończona w roku 1994. Powiększono prezbiterium i zakrystię, postawiono wieżę - dzwonnicę. Następnie Ksiądz Proboszcz poprosił Księdza Arcybiskupa o poświęcenie kościoła, zarazem podkreślił, że parafianie przygotowali się do uroczystości przez uczestnictwo w triduum eucharystycznym.
W homilii łódzki Arcypasterz wspomniał tych, którzy przed siedemdziesięciu laty wznosili tę świątynię. "My idziemy po ich śladach z tym samym wyznaniem wiary w Jezusa Chrystusa. Gdyby nie powodowały nami racje wiary, nie byłoby tego jubileuszu, nie byłoby dziękczynnej Eucharystii" - mówił. Kościół oddano do użytku w 1931 r. Prawdopodobnie wówczas budowa nie została jeszcze ostatecznie zamknięta.
Wybuchła wojna, kościół został zdewastowany. Wysiłkiem kolejnych księży proboszczów i parafian przywrócono go dla Bożego kultu. Jednakże dopiero jubileusz 70-lecia okazał się czasem właściwym dla oddania świątyni na bezwzględną, absolutną, wyłączną własność Bogu, przez akt poświęcenia, nazywany konsekracją. "Z wdzięcznością wspominamy wszystkich tych, którzy tę parafię tworzyli i budowali tu żywy Kościół Chrystusowy. Odnowiona, jasna, czysta, udekorowana świątynia powinna być znakiem zewnętrznym naszego prawdziwie na ten dzień uporządkowanego wnętrza" - zauważył Ksiądz Arcybiskup.
Wśród darów ołtarza, obok chleba, wina i kwiatów, znalazły się również puszka na komunikanty, kielich z pateną, obraz olejny. Po ich wręczeniu nastąpił obrzęd konsekracji kościoła. Arcypasterz namaścił płytę ołtarza olejem krzyżma, po czym spalono na niej kadzidło. Kapłani uczestniczący w koncelebrze namaścili ściany przybytku na znak poświęcenia go dla sprawowania kultu chrześcijańskiego. Następnie okadzony został ołtarz i wnętrze kościoła - dym symbolizuje tu modlitwy wznoszone do Boga przez ludzi. Na koniec zapaliły się wszystkie światła. Oświetlenie ołtarza i całego kościoła oznacza, że Chrystus jest prawdziwą Światłością, dzięki której wszystkie narody mogą dojść do poznania radosnej prawdy o zbawieniu. Dopełnieniem uroczystości była modlitwa zawierzenia oraz poświęcenie obrazu Chrystusa Miłosiernego, przywiezionego do Łodzi z krakowskich Łagiewnik.
Na zakończenie Ksiądz Proboszcz w imieniu własnym i parafian serdecznie podziękował Księdzu Arcybiskupowi za poświęcenie kościoła. Pasterskie błogosławieństwo zwieńczyło tę podniosłą uroczystość, która zgromadziła w świątyni wzniesionej na stokowskim wzgórzu dużą rzeszę wiernych.

"Śladami Jezusa” – multimedialna wystawa na Jasnej Górze

2019-07-15 19:36

AKW

Bożena Sztajner/Niedziela

Multimedialna wystawa pt. „Śladami Jezusa” zorganizowana na parkingu nieopodal Domu Pielgrzyma przy Jasnej Górze została oficjalnie otwarta. W symbolicznym odsunięciu kotary prowadzącej do wystawowych przestrzeni uczestniczyli bp Andrzej Przybylski – biskup pomocniczy w Częstochowie, o. Waldemar Pastusiak, paulin, kustosz Jasnej Góry, Krzysztof Noworyta – pomysłodawca i realizator wystawy, o. prof. Narcyz Klimas – franciszkanin, opiekun merytoryczny wystawy, dr Artur Dąbrowski – prezes Akcji Katolickiej w archidiecezji częstochowskiej.

Zobacz zdjęcia: Otwarcie wystawy "Śladami Jezusa"

Twórcy ekspozycji zastosowali nowoczesne środki wyrazu, aby ukazać zwiedzającym historię Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa, ale jak podkreśla Krzysztof Noworyta, wykorzystali przede wszystkim wyniki badań naukowych. Nowoczesny kształt wystawy: wykorzystanie filmów, animacji komputerowych, a nawet zapachów, stworzonych na podstawie biblijnych opisów pozwala zwiedzającym na odbycie podróży do źródeł chrześcijaństwa.

- Jeżeli ambicją każdego wierzącego człowieka jest naśladowanie Jezusa, to nie da się tego zrobić bez poznania tych miejsc, w których Jezus żył i kształtował swoje człowieczeństwo – podkreślił podczas otwarcia bp Andrzej Przybylski. Dodał, że liczy, że wystawa będzie dla każdego zwiedzającego osobistym kontaktem z przestrzenią Bożego Grobu, Wieczernika i Góry Oliwnej, a także przypomnieniem o chrześcijańskiej obecności w tym miejscu, obecności, która dziś jest ciągle zagrożona. Wystawa ma też swój wymiar kulturowy – przypomina, że nasza cywilizacja polska, europejska, jest zbudowana na fundamencie judeo-chrześcijańskim. Ziemia Święta i to co się w niej wydarzyło jest w sporej odległości od Europy, ale duchowo są to nasze fundamenty.

O. Waldemar Pastusiak – kustosz Jasnej Góry pogratulował twórcom pomysłu. - Wystawa to dobry moment, aby spotkać się z Ziemią Świętą – powiedział. - Mam nadzieję, że przyniesie dobre owoce, a pielgrzymi zostaną ubogaceni zarówno spotkaniem z Matką Bożą na Jasnej Górze, ale też poznaniem Ziemi Świętej.

Wystawa zajmuje ok. 900 m. kw. Narratorem prowadzącym widza jest aktor Piotr Fronczewski. Dopełnieniem jego narracji jest śpiew syryjskiej artystki mieszkającą w Polsce - Myrne Kbbeh. Wystawa będzie dostępna w Częstochowie do 27 października br.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wspaniały czas z Bogiem

2019-07-15 18:13

Anna Majowicz

Dziś (15.07) przed południem w Dobroszycach zakończyło się 26. Salwatoriańskie Forum Młodych. Emilia Chrzanowska z Kiełczowa już po raz drugi uczestniczyła w tej największej wakacyjnej akcji organizowanej przez apostolat RMS-u. Z nami dzieli się swoim świadectwem:

Anna Majowicz
Siostry Emilia i Natalia Chrzanowskie

,,W Dobroszycach gromadzimy się w imię Jezusa Chrystusa. To 10-dniowe spotkanie z Bogiem i wspaniałymi ludźmi. Kiedy tu przyjeżdżam czuję stałą obecność Pana Boga. Jest z nami na jutrzni, na śniadaniu, w pracach codziennych, które tu wykonujemy, podczas warsztatów, w których pozwala nam się rozwijać, ale przede wszystkim widzę Go w drugim człowieku. Cudowna jest każda Msza św. i adoracja Najświętszego Sakramentu. To wspaniały czas. Jestem pewna, że za rok tu powrócę". 

Zobacz zdjęcia: 26. Salwatoriańskie Forum Młodych w Dobroszycach
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem