Reklama

Tomaszów Mazowiecki

Pod okiem św. Jadwigi

Ks. Antoni Pietras
Edycja łódzka 42/2002

W kwietniu 2001 r. w parafii św. Jadwigi w Tomaszowie Mazowieckim rozpoczął się ostatni etap budowy. Ks. kan. Henryk Kowaliński, kontynuując dzieło swego poprzednika, przystąpił do budowy plebanii, która jest częścią projektu ks. Urbańskiego sprzed wielu lat. 8 czerwca 2001 r. w parafii przeżywaliśmy doroczną uroczystość odpustową ku czci naszej Patronki, a specjalnym gościem był bp Ireneusz Pękalski, który poświęcił także fundamenty pod powstającą plebanię.
W październiku tego samego roku w Watykanie Ojciec Święty pobłogosławił kamień węgielny dla nowej plebanii, który następnie w marcu bieżącego roku został uroczyście wmurowany wraz z aktem erekcyjnym w ściany powstającego budynku. Aktu tego dokonał abp Władysław Ziółek.
Jesień to czas, kiedy trzeba szybko myśleć o zakończeniu prac i przygotowaniu budynku na zimę. Prace pod kierunkiem inż. Zygmunta Błaszkowskiego posuwają się do przodu i obecnie już widać końcowe prace nad dachem. Od przyszłego roku można będzie przystąpić, jeśli tylko pozwolą na to środki finansowe, do prac wykończeniowych w środku budynku. Każdy, kto budował dom, doskonale zdaje sobie sprawę, że najtrudniejsze i najkosztowniejsze jest właśnie wykończenie nowego domu. Ale jesteśmy wszyscy dobrej myśli, że z Bożą pomocą i ludzką życzliwością uda nam się doprowadzić dzieło budowy do końca.
W październiku ubiegłego roku nasza parafia wzbogaciła się o 3 komputery, otrzymane w darze od Najwyższej Izby Kontroli. To był początek powstania przy naszej parafii salki komputerowej dla dzieci i młodzieży. Od ponad roku wszystkie komputery w parafii pracują w lokalnej sieci, do której jest podłączony internet, dlatego młodzi mogą tutaj codziennie i nieodpłatnie z niego korzystać oraz z fachowej porady. Obecnie dzięki Sławomirowi Szewczykowi mamy doskonale przygotowane 4 stanowiska. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że dzięki inicjatywie inż. Krzysztofa Fita oraz księży Jacka Kubisa i Antoniego Pietrasa otwiera się możliwość "nauki komputera" przez dorosłych. Myślimy tu zwłaszcza o rodzicach, którzy potrzebują tej formy edukacji informatycznej, aby rozumieć, co przynosi internet ich dzieciom. Internet wiąże się z wielkim dobrem, ale i z zagrożeniami. Program edukacji dla rodziców dopiero się rozpoczyna, miejmy nadzieję, że będzie się cieszył popularnością nie tylko wśród naszych parafian, których serdecznie zapraszamy.
W naszej parafii kościół został już całkowicie wykończony i wyposażony, dlatego nie było już potrzeby używać tymczasowej kaplicy, która służyła miejscowej wspólnocie jako miejsce sprawowania Eucharystii przez blisko 15 lat. Salka internetowa znalazła siedzibę w dawnej zakrystii, natomiast wspólnym pomysłem miejscowych duszpasterzy było to, aby w budynku kaplicy zrobić salę sportową, dostępną dla wszystkich chętnych z osiedla, a zwłaszcza dla dzieci i młodzieży, którym szczególnie brakuje tego typu pomieszczeń, a zwłaszcza w porze popołudniowej i wieczornej. Przez sport także można edukować i rozwijać - wszyscy o tym wiedzą, dlatego pomysł został szybko zaakceptowany.
Zbiegiem okoliczności lub wynikiem Bożej opatrzności było spotkanie Księdza Kanonika ze Zbigniewem Bartosem, który poszukiwał od dłuższego czasu pomieszczenia na siłownię. W ten sposób szybko doszło do realizacji naszych wspólnych planów. Po kilku miesiącach koniecznych prac adaptacyjnych, m.in. doprowadzenia wody, zainstalowania natrysków i udostępnienia szatni, we wrześniu tego roku nastąpiło uroczyste otwarcie i poświęcenie siłowni.
Jest ona dostępna przez 6 dni w tygodniu, zarówno w godzinach porannych, jak i popołudniowych, a także wieczornych. Siłownia powstała w kaplicy jest kontynuacją życiowej pasji pana Zbigniewa. Dziś wiele młodzieży i dorosłych nie ma już dylematu, co robić w wolnym czasie, gdyż idą ćwiczyć do parafii. Siłownia jest dobrze wyposażona, a na wszystkich chętnych czeka doświadczony instruktor, jakim jest pan Zbigniew. Jak pokazały pierwsze doświadczenia, siłownia cieszy się powodzeniem nie tylko u młodych!
Wszystkich zainteresowanych informacjami o życiu parafii odsyłamy na internetową stronę parafii pod adresem: http://archidiecezja.lodz.pl/śjadwiga/

Reklama

Ruszyły zapisy na modlitewne wydarzenie „Polska pod Krzyżem”

2019-07-17 14:24

Magdalena Kowalewska-Wojtak

Organizatorzy Wielkiej Pokuty i Różańca do Granic 14 września zapraszają na górę Świętego Krzyża w diecezji sandomierskiej wszystkich, którzy chcą postawić krzyż w centrum swojego życia i Polski.

materiały prasowe

- Pragniemy zaprosić Polaków w kraju i za granicą do tego, aby wyznali wiarę w Jezusa Chrystusa, nawrócili się i postawili krzyż w centrum swojego życia. Zapraszamy do budowania społeczeństwa miłości w Polsce i Europie - mówi jeden z współorganizatorów modlitewnego czuwania Maciej Bodasiński z Fundacji Solo Dios Basta. Tłumaczy, że celem wydarzenia jest zatrzymanie tego wszystkiego, co nas frustruje i męczy, co staje się tematami pierwszych stron gazet. - Do odnowy w naszym społeczeństwie potrzeba Jezusa Chrystusa i Jego Krzyża. Chcemy przypomnieć, że początkiem naszej współczesnej cywilizacji i państwa polskiego jest Chrystus, który umarł za nas krzyżu - dodaje Maciej Bodasiński.

- Mimo osób żyjących głęboką wiarę, wśród większości katolików prawdziwy krzyż jest odrzucany. Na całym świecie atak na Kościół nabiera na sile, tracimy młodzież, coraz częściej rozpadają się związki małżeńskie, a na ulicach naszych miast dokonują się publicznie grzechy - mówi „Niedzieli” Lech Dokowicz z Fundacji Solo Dias Basta.  Organizatorzy wskazują, że duchowe zwycięstwo może przyjść tylko przez Chrystusowy krzyż. 

- Celem tego wydarzenia jest to, aby rany, które pojawiają się w Kościele leczyć przez modlitwę. Chcemy, aby jak najwięcej świeckich i kapłanów stanęło razem pod krzyżem. Przez modlitwę chcemy ożywiać życie sakramentalne w Polsce i przywracać szacunek do stanu kapłańskiego - podkreśla Maciej Bodasiński.

Wydarzenie odbędzie się w najstarszym polskim sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego w Nowej Słupi. Gospodarzami modlitewnego spotkania „Polska pod Krzyżem” będą Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Organizatorzy modlitewnego czuwania chcą, aby w sanktuarium, w którym modlił się przed wyruszeniem pod Grunwald król Władysław Jagiełło, przybyło jak najwięcej Polaków .

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc w sanktuarium na stronie internetowej www.polskapodkrzyzem.pl rozpoczęły się zapisy. Każda z zarejestrowanych osób otrzyma bezpłatną wejściówkę i indywidualny kod QR. - Jeśli okaże się, że frekwencja dopisuje, będziemy otwierać kolejne punkty modlitewne wokół Góry Świętego Krzyża - tłumaczy Maciej Bodasiński. Zaznacza, że wydarzenie ma być zachętą dla innych, aby w różnych miejscach Polski tego dnia organizowali się na modlitwie i adoracji krzyża.

Na stronie internetowej wydarzenia znajduje się mapa, gdzie poszczególne grupy, zakony czy parafie mogą zgłaszać swoją duchową łączność.- To wydarzenie ma prowadzić nas ku pokojowi i jedności oraz otwierać na działanie łaski Bożej - dodaje Bodasiński.

Teren wokół sanktuarium należy do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. - Chcemy z wielkim jego poszanowaniem i we współpracy z władzami parku przeprowadzić to spotkanie - mówi Maciej Bodasiński. Organizatorzy podkreślają, że wydarzenie nie zagrozi przyrodzie. Posługujący wolontariusze zobowiązali się, że posprzątają teren na Łysej Górze, najpóźniej do następnego dnia. Ponadto planowana jest kampania informacyjna na temat ekologicznego charakteru świętokrzyskiego wydarzenia.

Modlitwa rozpocznie się w południe w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, 14 września. Zaplanowano liczne konferencje i świadectwa, a także procesyjne przejście pod Krzyż. W sanktuarium będzie można wyspowiadać się. Centralnym punktem będzie Msza św., której będzie przewodniczył ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz. Spotkanie zakończy się nocnym czuwaniem modlitewnym, które potrwa do następnego dnia, kiedy to przypada  wspomnienie Matki Boskiej Bolesnej.

Wydarzenie organizuje Fundacja Solo Dias i Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Patronat medialny nad modlitewnym spotkaniem „Polska pod Krzyżem” objął Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

W 2016 roku Wielka Pokuta na Jasnej Górze zgromadziło ok. 150 tys. wiernych. Z kolei w organizowanym w "Różańcu do Granic" w ponad 20 przygranicznych diecezjach, gdzie znajdowało się kilkaset punktów modlitwy uczestniczyło, około miliona osób.

Magdalena Kowalewska-Wojtak

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: polski kapłan nowym prałatem audytorem Trybunału Roty Rzymskiej

2019-07-19 13:09

kg (KAI) / Watykan

Franciszek mianował 19 lipca prałatem audytorem Trybunału Roty Rzymskiej ks. prał. Roberta Gołębiowskiego, pochodzącego z diecezji radomskiej, dotychczasowego oficjała większego I klasy, obrońcę węzła małżeńskiego. Jest on drugim Polakiem obdarzonym tą godnością w Trybunale – pierwszym jest 64-letni prał. Grzegorz Erlebach, pochodzący z Lublińca w diecezji opolskiej. Ponadto emerytowanym prałatem audytorem jest długoletni dziekan tej watykańskiej instancji sądowniczej prał. Antoni Stankiewicz.

Agnieszka Kutyła

Ks. Robert Gołębiowski urodził się 29 marca 1962 r. w Garbatce-Letnisku w powiecie kozienickim. Święcenia kapłańskie przyjął 29 maja 1988 r. Po roku posługiwania jako wikariusz w radomskiej parafii Matki Bożej Miłosierdzia wyjechał na studia prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Po ich ukończeniu rozpoczął pracę w Watykanie, m.in. w Trybunale Roty Rzymskiej, w którym dotychczas był obrońcą węzła małżeńskiego. Jest on także postulatorem sprawy beatyfikacji Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego (1902-80), długoletniego administratora apostolskiego diecezji sandomierskiej.

Mimo wieloletniego pobytu w Watykanie i pracy dla Stolicy Apostolskiej ks. Gołębiowski nie stracił kontaktu ze swoją rodzinną miejscowością i parafią, za co 26 sierpnia 2018 r. podczas obchodów Dożynek Gminno-Parafialnych otrzymał statuetkę „Szycha Garbacka” za zasługi i inicjatywy na rzecz lokalnej społeczności w kategorii „Działalność społeczna i troska o człowieka”.

Prałat Honorowy Jego Świątobliwości to tytuł honorowy przyznawany duchownym za szczególne zasługi w Kościele. Zewnętrznym wyróżnikiem jest fioletowa sutanna, sutanna oblamowana bez pelerynki i pas z frędzlami. W Polsce zwyczajowo nazywa się prałatem również honorowego kapelana Jego Świątobliwości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem