Reklama

Z Chrystusem w Trzecie Tysiąclecie

Z ks. dr. Markiem Stępniakiem - asystentem kościelnym Akcji Katolickiej Archidiecezji Łódzkiej rozmawia ks. Waldemar Kulbat
Edycja łódzka 42/2002

KS. WALDEMAR KULBAT: - Co wyróżnia Akcję Katolicką od innych zrzeszeń katolickich?

KS. MAREK STĘPNIAK: - Akcja Katolicka jest stowarzyszeniem katolików świeckich, posiadającym osobowość prawną kościelną i państwową, niezwykły przywilej konieczny do normalnej działalności. Dowartościowuje w niespotykany dotąd sposób katolików świeckich. To oni wybierają władze, podejmują inicjatywy, kierują stowarzyszeniem. Akcja Katolicka jest również otwarta na współpracę z innymi ruchami i stowarzyszeniami, uznając ich własne charyzmaty i doświadczenia. Sądzą, że taka współpraca jest bardzo potrzebna, szczególnie w naszej archidiecezji, bo dzieło nowej ewangelizacji wymaga wspólnych działań.

- W niedzielę 20 października w kościele św. Anny w Łodzi rozpoczyna się I Kongres Akcji Katolickiej w naszej archidiecezji. Jakie będzie jego znaczenie?

- Inspiracją dla naszego Kongresu był wspaniale zorganizowany ogólnopolski Kongres Stowarzyszenia w Poznaniu w listopadzie 2001 r. Pojawił się pomysł, aby nasz Kongres stanowił podsumowanie dotychczasowej działalności, która trwa od 1996 r., a zarazem umocnił zapał i wolę do dalszej pracy dla Kościoła. Dlatego hasło brzmi: "Z Chrystusem w Trzecie Tysiąclecie". Po uroczystej inauguracji zasadnicza część Kongresu odbywać się będzie w parafiach, w których istnieją Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej. Zorganizowane zostaną tam Niedziele Akcji Katolickiej, Spotkania kongresowe, a także dzieła kongresowe o charakterze charytatywnym. Zakończenie Kongresu nastąpi w Niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata, 24 listopada, w bazylice archikatedralnej.

- Dlaczego tak bardzo została podkreślona parafialna część Kongresu?

"Ojczyzną Akcji Katolickiej jest parafia" - tak powiedział kiedyś trafnie bp Piotr Jarecki, asystent krajowy Stowarzyszenia. Trzeba upowszechnić i ukazać działalność Akcji w parafiach. Owszem, podejmujemy wiele inicjatyw o wymiarze ogólnodiecezjalnym, np. lutowe Dni Akcji Katolickiej, ale mamy świadomość, że rozwój i działalność Stowarzyszenia zależy od tego, co dzieje się w parafiach. Parafia pozostaje wciąż podstawową wspólnotą życia religijnego. Osobiście jestem głęboko przekonany, że przyszłość Kościoła w naszej Ojczyźnie zależy w dużej mierze od jakości duszpasterstwa parafialnego, od tego, czy parafia stanie się autentyczną wspólnotą wiary, nadziei i braterskiej miłości. Akcja Katolicka chce uczestniczyć w dziele odnowy naszych parafii.

- Jak wygląda formacja członków Akcji Katolickiej?

- Trzeba zacząć od Oddziałów Parafialnych, które odbywają systematycznie swoje spotkania. Wypełnia je zazwyczaj konferencja, wspólna modlitwa, dyskusja nad aktualnymi problemami i zadaniami. Kilka razy w roku są organizowane spotkania Zarządu i Rady Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej, do której należą prezesi Oddziałów Parafialnych. Każdego roku w czerwcu uczestniczymy w ogólnopolskiej pielgrzymce na Jasną Górę.

- Jakie będą drogi dalszego rozwoju Akcji Katolickiej w naszej archidiecezji?

- Mam nadzieję, że Kongres ożywi apostolską gorliwość członów Stowarzyszenia, upowszechni wiedzę o naszej działalności i będzie okazją do rozpoznania zadań, jakie stają przed katolikami świeckimi i duchownymi w niezwykle złożonej sytuacji społecznej w naszej Ojczyźnie. Jeśli idzie o przyszłość - widzę dwa kierunki działalności. Pierwszy to wspieranie istniejących Oddziałów Parafialnych, szczególnie tych, w których pierwsza gorliwość nieco przygasła. Kierunek drugi to dalszy rozwój stowarzyszenia w parafiach.

- Dziękuję za rozmowę.

Jasna Góra: 30. Forum Szkół Katolickich z udziałem kard. Saraha

2019-11-13 18:15

www.rsk.edu.pl/ BP KEP / Jasna Góra (KAI)

Dyrektorzy i nauczyciele szkół katolickich z całej Polski spotkają się 14 i 15 listopada na Jasnej Górze. Gościem specjalnym 30. Forum Szkół Katolickich będzie kard. Robert Sarah, Prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Bożena Sztajner/Niedziela

Mottem przewodnim tegorocznego Forum Szkół Katolickich są słowa św. Jana Pawła II, które wypowiedział w Żywcu w 1995 r.: „Chrześcijanin jest powołany do tego, ażeby dawać świadectwo o Chrystusie, Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym. W ten sposób buduje się Kościół”. Spotkanie będzie okazją do dziękczynienia Panu Bogu za 25 lat istnienia Rady Szkół Katolickich.

Kard. Sarah będzie przewodniczył w piątek Mszy św. w jęz. łacińskim w Bazylice Jasnogórskiej oraz wygłosi dwie konferencje zatytułowane: Kościół - kryzys i odnowa oraz Misja katolickiego wychowawcy. W programie pierwszego dnia przewidziano zaś wykłady ks. prof. Waldemara Chrostowskiego na temat: Wychowanie jako aspekt świadectwa – perspektywa biblijna.

Uczestnikom Forum będą towarzyszyli księża biskupi: bp Marek Mendyk, Asystent Rady Szkół Katolickich oraz bp Stanisław Napierała, były wieloletni Asystent RSK, który podzieli się swoimi wspomnieniami i refleksjami na temat 25 lat istnienia Rady Szkół Katolickich.

Rada Szkół Katolickich zrzesza wszystkie szkoły katolickie w Polsce. Została ona powołana do życia w 1994 roku przez 269. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Jest kościelną jednostką organizacyjną o zasięgu ogólnopolskim, posiada osobowość prawną kościelną i cywilną. Działa w oparciu o Statut. Pracami Rady kieruje Zarząd, na czele którego stoi Przewodniczący. Jego kandydatura jest każdorazowo zatwierdzana przez Konferencję Episkopatu Polski. Rada Szkół Katolickich wspiera szkoły oraz ich organa założycielskie w zachowaniu katolickiej tożsamości i rozwijaniu działalności. Co roku organizuje Ogólnopolskie Forum Szkół Katolickich, Forum Młodzieży, konferencje, szkolenia i kursy dla dyrektorów szkół i nauczycieli, a także konferencje dla przedstawicieli organów prowadzących szkoły. Asystentem Rady Szkół Katolickich jest obecnie bp Marek Mendyk. Przewodniczącym Rady jest ks. Zenon Latawiec SDB.

Program XXX Forum Szkół Katolickich:

14 listopada, czwartek

10.00

Rozpoczęcie – ks. Zenon Latawiec SDB, przewodniczący RSK, Sala Papieska

10.30

Wychowanie jako aspekt świadectwa – perspektywa biblijna ST, ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski

Przerwa

11.45

Wychowanie jako aspekt świadectwa – perspektywa biblijna NT, ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski

13.00

Przerwa

14.30

Koronka do Miłosierdzia Bożego

25 lat istnienia Rady Szkół Katolickich (wspomnienia, refleksje, przypomnienia) – bp Stanisław Napierała

16.30

Msza św. w bazylice jasnogórskiej – przewodniczy bp Marek Mendyk, Asystent RSK

18.45

Film „Nieplanowane” reż. C. Solomon, Ch. Konzelman

21.00

Apel Jasnogórski – bp Marek Mendyk

15 listopada, piątek

9.30

Msza św. w j. łacińskim w bazylice jasnogórskiej – przewodniczy kard. Robert Sarah, Prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

śpiew: Schola gregoriańska Liceum Sióstr Prezentek w Krakowie, dyr. s. Wanda Putyra

11.00

Kościół – kryzys i odnowa – kard. Robert Sarah, Sala Papieska

12.15

Przerwa

14.00

Misja katolickiego wychowawcy – kard. Robert Sarah, Sala Papieska

15.30

Koronka do Miłosierdzia Bożego

Rozmowa, seria pytań z kard. Robertem Sarah

17.00

Adoracja Najświętszego Sakramentu w bazylice jasnogórskiej. Akt zawierzenia szkolnictwa katolickiego Matce Bożej. Te Deum za 25 lat istnienia Rady Szkół Katolickich. Zakończenie Forum

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Obraz Matki Bożej Częstochowskiej w S. Giovanni Rotondo

2019-11-14 11:15

Jasna Góra

W poniedziałek 11 listopada rozpoczęła się peregrynacja kopii Jasnogórskiej Ikony we włoskim Sanktuarium św. Ojca Pio w San Giovanni Rotondo.

youtube.com

Na lotnisku Matka Boża została uroczyście powitana nie tylko przez gospodarzy Sanktuarium, ale także przez władze miejskie, o czym dowiadujemy się z relacji Beaty Grzyb, Polki pracującej w Sektorze Biura Pielgrzyma przy Sanktuarium św. Ojca Pio.

„Dzisiaj mamy trzeci dzień obecności Matki Bożej w San Giovanni Rotondo – opowiada Beata Grzyb - Kiedy 11 listopada na naszym lotnisku wylądował helikopter byliśmy z delegacją: burmistrz miasta, bracia kapucyni, prowincjał, nasz ojciec rektor i inna znacząca grupa braci. Czekaliśmy wzruszeni, ja z bukietem biało-czerwonych róż, z kokarda i polską flagą”.

Obecnie jak przyznaje pani Beata trwają modlitewne spotkania mieszkańców miejscowości i pielgrzymów z wizerunkiem 'Madonna Nera' - jak nazywają Ją Włosi. I choć znają Ją przede wszystkim dzięki postaci papieża Polaka - św. Jana Pawła II, relacje Włochów z Częstochowską Madonną mają charakter bardzo indywidualny i intymny.

„Spoglądałam na włoskich ludzi, byli wzruszeni, płakali. Spojrzałam na matkę z dzieckiem, która tam bardzo długo siedziała jeszcze po różańcu. Obraz był już zasłonięty, wszyscy mieli wychodzić a ona pozostała, by kontynuować modlitwę” – mówi Beata Grzyb.

Obraz Matki Bożej do S. Giovanni Rotondo dotarł dzięki kapucynowi o. Romanowi Ruskowi. W czwartek 7 listopada Moderator Grup Modlitwy św. Ojca Pio w Polsce zabrał go z Jasnej Góry, by przewieźć na włoską ziemię. Peregrynacja zakończy się 25 listopada.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem