Reklama

Świetlica u św. Faustyny

Magdalena, Katarzyna i Ewelina
Edycja łódzka 42/2002

Szkoła Policealna Pracowników Służb Społecznych we współpracy z parafią św. Faustyny Kowalskiej w Łodzi prowadzi cykl działań mających na celu zorganizowanie i prowadzenie świetlicy integracyjnej dla dzieci z terenu parafii.
"Podajmy sobie ręce" to tytuł projektu, który jest mottem towarzyszącym naszym działaniom. Dosłownie chcemy podać dzieciom pomocną dłoń, być z nimi w trudnych chwilach, wspierać je w codziennych zmaganiach.
Uruchomienie świetlicy na tym terenie jest bardzo potrzebne, będzie ona miejscem, gdzie dzieci otrzymają możliwość wsparcia w nauce i w codziennych sprawach. Będą mogły rozwijać swoje zainteresowania, mile i pożytecznie spędzać wolny czas.
Pierwszym działaniem na rzecz uruchomienia świetlicy była organizacja Dnia Dziecka (1 czerwca br.) w jednym z pomieszczeń kościoła. Uczestniczyły w tej imprezie dzieci skierowane przez pedagoga szkolnego ze Szkoły Podstawowej nr 10 im. Wł. Broniewskiego w Łodzi, znajdującej się na terenie parafii. Organizatorzy ze Szkoły Policealnej Pracowników Służb Społecznych zaplanowali na ten dzień zabawy, konkursy i poczęstunek.
Kolejnym etapem były kolonie letnie organizowane przez parafię św. Faustyny Kowalskiej w Łodzi, które odbyły się w trzech turnusach (pierwszy turnus odbył się w dniach 24 czerwca - 6 lipca 2002 r.; drugi turnus - 8-20 lipca 2002 r.; trzeci turnus - 22 lipca - 3 sierpnia 2002 r.) w ośrodku parafialnym Leśniczówka-Wielki Las w Janowie k. Złoczewa.
Otwarcie placówki planowane jest w październiku. Świetlica będzie czynna od poniedziałku do soboty w godzinach rannych i popołudniowych. Uczestnikami świetlicy będą uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjaliści.
Parafie Kościoła katolickiego organizują coraz więcej świetlic terapeutycznych, swą pomocną dłoń podając także dzieciom i młodzieży z rodzin potrzebujących. Księża starają się nieść pomoc zarówno duchową, jak i materialną, organizując np. kolonie, wycieczki, obozy, pikniki i pielgrzymki.
Kościół jako wspólnota osób wierzących już w pierwszych wiekach swego istnienia okazywał miłość i pomoc bliźniemu. Historia Kościoła ukazuje powstawanie instytucji, zakonów, świetlic parafialnych, które starały się zapewnić człowiekowi nie tylko warunki bytowe, ale także wzbogacały jego wnętrze kształtujące człowieka na wzór życia Chrystusa.
Dziś społeczeństwo zagubione w świecie materializmu, życia w ciągłym pośpiechu pada ofiarą środków, które powodują, że człowiek nie radzi sobie z powstającymi problemami.
Wspólnota osób wierzących, poprzez składaną dobrowolnie ofiarę pieniężną, pragnie pomagać osobom potrzebującym.
Świetlice organizowane przez parafialne wspólnoty przygarniające osoby odrzucone przez społeczeństwo, dzieci z rodzin niewydolnych wychowawczo, niepełnosprawne, wypełniają im czas, a tym samym wpływają na moralny rozwój osobowości. W szczególności dziś, gdy młodzież gubi się w hałaśliwej muzyce i odurzających środkach, w tych oto organizacjach znajduje swoistą oazę spokoju, gdzie uczy się rozwiązywania problemów, a także znajduje zabezpieczenie materialne poprzez dary osób dobrego serca.
Na terenie Polski znajduje się wiele parafialnych wspólnot, dzięki którym dzieci, młodzież i starsi, ucząc się wiary, nadziei i miłości, zasiewają w swych sercach ziarno prawdziwego człowieczeństwa, czyli wolnego od nałogów człowieka, który żyje w sposób godny i stara się tę godność przekazać innym.
Dzięki pomocy parafian i sponsorów świetlica ma możliwość działania i dalszego rozwijania się. Za wszelką pomoc gorąco dziękujemy, ofiary można składać do puszki przeznaczonej na ten cel.

Rzymskokatolicka parafia św. Faustyny Kowalskiej
93-029 Łódź
Pl. Niepodległości 1
tel. (0-42) 640-36-90
Konto parafii: PEKAO
S.A. II O/Łódź 10801154-704520-27006-800000

USA: Netflix stracił na aborcyjnym szantażu

2019-07-22 18:40

Vaticannews.com

Netfilix stracił w minionym kwartale 126 tys. subskrybentów w USA. Obrońcy życia wiążą te wyniki z bojkotem amerykańskiego giganta show biznesu, po tym, jak podjął się on bezpardonowej walki o aborcję w stanie Georgia.

W minionym kwartale Netflix odnotował najgorsze wyniki w swej historii. Po raz pierwszy od ośmiu lat ubyło mu subskrybentów, podczas gdy prognozy przewidywały wzrost o 352 tys.

Warto pamiętać, że pod koniec maja do bojkotu Netflixa wezwali obrońcy życia. Amerykańska firma szantażowała bowiem władze stanu Georgia, który przyjął nowe antyaborcyjne prawo. Ogranicza ono aborcję do momentu, w którym wykrywalne jest bicie serca dziecka, czyli do ok. 6 tygodnia ciąży. Netflix zapowiedział, że jeśli prawo wejdzie w życie, to zaprzestanie tam swoich produkcji i wycofa inwestycje. Przemysł filmowy ma tymczasem wielkie znaczenie dla stanu Georgia. Zatrudnia on 92 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Jacek Kiciński w Taizé

2019-07-23 16:20

vaticannews.va / Taizé (KAI)

W minionym tygodniu wspólnotę z Taizé odwiedził wrocławski biskup pomocnicy Jacek Kiciński. Towarzyszyła mu grupa młodych mieszkańców stolicy Dolnego Śląska.

Tomasz Lewandowski
Bp Jacek Kiciński

Bp Kiciński spotkał się z młodzieżą obecną na wzgórzu, uczestniczył w spotkaniu regionalnym Polaków, wieczorami spowiadał, a rano przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej wraz z wszystkimi kapłanami obecnymi w Taizé.

Natomiast ludzie młodzi spotykali się ze swoimi rówieśnikami, zapraszając ich po Bożym Narodzeniu na spotkanie europejskie do Wrocławia. „Gdy się powie komuś, zwłaszcza z Zachodu – Polska, to od razu przychodzi im na myśl: kraj katolicki - mówi Jan Dańczak. - Szanują nas za naszą tradycję. Polska ma już dobrą markę po Światowych Dniach Młodzieży. Gdy słyszą, że następne Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez braci z Taizé odbędzie się w Polsce, to reakcje są jak najbardziej pozytywne. Wszyscy oczekują naszej gościnności, jedzenia, polskiej serdeczności”.

Właśnie do odkrywania w Bogu źródła gościnności zapraszają w ciągu tego lata bracia z Taizé. Jak podkreśla brat Alois, przekracza ona wszelkie granice i przechodzi ponad nimi ucząc nas zaufania do ludzi, których Bóg stawia na naszych drogach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem