Reklama

Z życia diecezji

Kronikę oprac. Lena Maryks
Edycja toruńska 42/2002

Dekanat Chełmno

"Kto ziemię uprawia, nasyci się chlebem..."
Kończące się żniwa to dla rolników stosowny czas, aby Panu Bogu podziękować za otrzymane dary ziemi oraz prosić o siły i błogosławieństwo na następny rok pracy. Dekanalne Święto Dziękczynienia za plony obchodzono w Chełmnie. Ks. kan. Wojciech Raszkowski, dziekan chełmiński, powitał uczestników uroczystości i wygłosił słowo wstępne. Diecezjalny duszpasterz rolników, ks. Zbigniew Gański, podkreślił w homilii wartość pracy polskiego rolnika w kształtowaniu społeczeństwa oraz wychowywaniu młodego pokolenia dla dobra Kościoła i Ojczyzny. Następnie poświęcono wieńce dożynkowe, wiązanki kwiatów i ziół oraz warzywa i owoce. W uroczystości brały udział delegacje parafii z dekanatu chełmińskiego, duchowieństwo i przedstawiciele władz lokalnych. Na zakończenie przeprowadzono konkurs wieńców dożynkowych, spośród których najwięcej głosów otrzymały wieńce z parafii w Górnych Wymiarach oraz w Lisewie, które reprezentowały nasz dekanat na dożynkach diecezjalnych w Wąbrzeźnie.

gw

Dekanaty grudziądzkie

25. rocznica nominacji na Proboszcza
4 sierpnia ks. inf. Tadeusz Nowicki w obecności bp. Andrzeja Suskiego i licznie zgromadzonych kapłanów z dekanatów grudziądzkich i z innych miejscowości, którzy wywodzili się z parafii kolegiackiej, odprawił Mszę św. dziękczynną z okazji swego jubileuszu. Ksiądz Infułat ze wzruszeniem przedstawił swój kapłański rodowód, poczynając od przyjęcia święceń kapłańskich. "Wszystkie swoje zasługi zawdzięczam Bogu, moim przełożonym, braciom w kapłaństwie oraz wszystkim wiernym, którzy zawsze służyli mi pomocą, a często doświadczeniem. Dziękuję też szczególnie ludziom chorym, cierpiącym, którzy swoją modlitwą w cichości udzielali mi i wciąż udzielają duchowego wsparcia" - powiedział ks. Tadeusz Nowicki.
Bp Andrzej Suski w homilii podkreślił rolę, jaką spełnia kapłan, głosząc Słowo Boże i odprawiając Eucharystię. Biskup Andrzej dużo miejsca poświęcił osobie ks. inf. Tadeusza Nowickiego, który jest powszechnie szanowanym kapłanem i proboszczem w swoim środowisku parafialnym i w całej diecezji toruńskiej. Na zakończenie Eucharystii Księdzu Jubilatowi składali życzenia przedstawiciele wszystkich wspólnot parafialnych oraz władz lokalnych. Wszyscy obecni na uroczystości jubileuszowej otrzymali pamiątkowe obrazki.
Ks. inf. Tadeusz Nowicki jest od kilku lat protonotariuszem apostolskim, prepozytem Kapituły Kolegiackiej Grudziądzkiej, dziekanem dekanatu Grudziądz I. Pełni też funkcję diecezjalnego ojca duchownego kapłanów, członka Diecezjalnej Rady Kapłańskiej i Diecezjalnej Rady Ekonomicznej. Jest prałatem Jego Świątobliwości. W ciągu 25 lat pracy, pełniąc urząd proboszcza, dał się poznać jako kapłan, który przykładem swojego postępowania, opartym na mocy Bożej łaski, pociąga i przekonuje.

Zenon Zaremba

Parafialna biesiada

W ostatnią sobotę sierpnia z inicjatywy wikariusza ks. Bogdana Tułodzieckiego i ks. Józefa Lipskiego, proboszcza parafii św. Andrzeja Boboli w Grudziądzu, na przystani żeglarskiej nad Jeziorem Rudnickim odbył się parafialny festyn rodzinny. Spotkanie rozpoczęło się od żeglowania po jeziorze. Następnie przy ognisku odbywały się konkursy, a potem wspólna zabawa przy muzyce; szczególnie ładnie bawiły się licznie zgromadzone dzieci. Bóg zapłać osobom ze Stowarzyszenia Rodzin za pomoc w przeprowadzeniu festynu.

Reklama

gg

Odpust maryjny w kolegiacie

8 września, w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w kolegiacie grudziądzkiej przeżywano odpust parafialny. Było to przedłużenie uroczystości związanych z koronacją wizerunku Matki Bożej Łaskawej - opiekunki Grudziądza, które odbywały się 7 września. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. Marcin Staniszewski w asyście rekolekcjonisty - ks. Józefa Milewskiego z Towarzystwa Jezusowego z Poznania, ks. Tadeusza Kozłowskiego i proboszcza - ks. inf. Tadeusza Nowickiego. Homilię wygłosił ks. Józef Milewski, który przypomniał rodowód Matki Bożej i Jej wielkie posłannictwo. Matka Boża, czczona w grudziądzkiej kolegiacie przez trzy stulecia, dodaje sił i otuchy wiernym. Po Mszy św. odbyła się procesja eucharystyczna, którą prowadził ks. Marcin Staniszewski.

zz

Dekanat Nowe Miasto

"Te, Deum, laudamus" w parafii Tylice

11 sierpnia w kościele św. Michała Archanioła w Tylicach w czasie uroczystości odpustowych dziękowano Bogu za trzy wieki istnienia kościoła. Parafię założyli biskupi chełmińscy na przełomie XIII i XIV w. Pierwsza średniowieczna świątynia nie zachowała się. Wybudowany w latach 1700 - 1702 r. kościół został konsekrowany przez biskupa Teodora hrabiego Potockiego, Prymasa Polski. O wydarzeniu tym świadczy zachowana drewniana tablica pamiątkowa z inskrypcją w języku łacińskim.
Pożar w nocy z 7/8 grudnia 1990 r. zniszczył znaczną część kościoła. Odbudowaną świątynię poświęcił 28 września 1991 r. biskup chełmiński Marian Przykucki. W 1993 r. biskup toruński Andrzej Suski konsekrował dwa nowe dzwony: "Przemienienia Pańskiego" i "Św. Michała Archanioła". Odtworzone zostały także obrazy w ołtarzu głównym oraz wizerunki św. Antoniego i św. Ignacego Loyoli. Podkreślić należy wielkie poświęcenie proboszcza ks. Gerarda Rutkowskiego w dziele odbudowy kościoła. We wnętrzu drewnianej świątyni panuje niepowtarzalny klimat sprzyjający zadumie i przeżywaniu obecności Boga.
Do uroczystości jubileuszowych wspólnota parafialna wraz ze swoim proboszczem ks. kan. Gerardem Rutkowskim przygotowywała się od wielu lat. W 1998 r. parafia przeżywała misje ewangelizacyjne. W następnych latach odbyła się peregrynacja obrazów Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Świętej Rodziny pod hasłem "Rodzina Bogiem silna". Było to przygotowanie do obchodów uroczystości 300-lecia kościoła. Bezpośrednio przed uroczystością odbyły się rekolekcje. Mszy św. jubileuszowej przewodniczył bp Andrzej Suski, który modlił się w intencji budowniczych kościoła i tych, którzy otaczali ją opieką.

S. Liberacki

Dekanat Unisław

Chwała niepokonanym
1 września w kościele filialnym w Dąbrowie Chełmińskiej, w 63. rocznicę wybuchu II wojny światowej odprawiono Mszę św., którą celebrował ks. Tadeusz Myszk z parafii Boluminek, w asyście ks. Daniela Milewskiego. Wśród licznie zgromadzonych parafian obecni byli kombatanci zrzeszeni w Kole Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. W skład pocztu sztandarowego weszli przedstawiciele Związku i Ochotniczej Straży Pożarnej. W szyku stanęli: prezes Koła - Jan Wielgosz, wójt gminy - Zbigniew Łuczak, przewodniczący Rady Gminnej - Józef Hentrich. Udział w uroczystości wzięła też młodzież i przedstawiciele Urzędu Gminy Dąbrowa Chełmińska. Po Mszy św. zebrani podążyli pod obelisk poświęcony pamięci pomordowanych, gdzie wysłuchali przemówienia prezesa Koła - Jana Wielgosza. Po złożeniu kwiatów pod tablicą epitafijną udano się do sali konferencyjnej Urzędu Gminy na poczęstunek, któremu towarzyszyły wspomnienia osób pamiętających tamte czasy.

Aleksander Fałczyk,, Jodła" - Były żołnierz AK okręgu radomsko-kieleckiego

Dekanaty toruńskie

Dzieciom Starówki
W miłym nastroju odbyło się zakończenie lata przy parafii Świętych Janów w Toruniu. Sześćdziesięcioro dzieci nie miało szans na wyjazd na wakacje, zorganizowano im więc odpoczynek w mieście. W czasie spotkania serdecznie dziękowano bp. Andrzejowi Suskiemu i proboszczowi ks. Markowi Rumińskiemu, wręczając im kwiaty. Podziękowania otrzymały też wolontariuszki - panie opiekunki. Po wspólnym grupowym zdjęciu na tle pomnika Ojca Świętego Ksiądz Biskup zaprosił wszystkich na lody.

cj

Wkrótce

Pamięć o ks. Jerzym Popiełuszce
Z okazji 18. rocznicy męczeńskiej śmierci sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki, w niedzielę 20 października w kościele akademickim Ojców Jezuitów, o godz. 14.30, zostanie odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny oraz rychłej beatyfikacji Męczennika.

Zaproszenie na koncert
25 października (piątek), o godz. 19.00, w Sali Wielkiej Dworu Artusa odbędzie się koncert "Muzyka dawna - persona grata. Festiwal bez końca". Matthew White (kontratenor) wraz z orkiestrą "Arte Dei Suonatori" zaprezentują utwory G. F. Haendla i A. Vivaldiego.

mw

(Nie)Planowana przemiana

2019-11-13 08:09

Artur Stelmasiak
Niedziela Ogólnopolska 46/2019, str. 32

Film „Nieplanowane” jest atakowany, bo prawda przemienia Polaków. Jego premiera uruchomiła lawinę społeczną, której nie da się powstrzymać

Materiały prasowe

„Nieplanowane” bije rekordy popularności. Mimo skromnej liczby seansów i świątecznego weekendu film obejrzało 50 tys. widzów. Pod względem liczby wypełnionych miejsc na kinowych salach to bez wątpienia nr 1. W wielu kinach przez cały tydzień trzeba było ze sporym wyprzedzeniem rezerwować bilety, bo zwykła wycieczka do kina z nadzieją, że przed seansem w kasie będą bilety, kończyła się niespodzianką.

Film opowiada historię z USA, ale także mocno dotyka Polski, bo przecież u nas też są zabijane dzieci, i to często w późnej aborcji – po 20., a nawet 24. tygodniu życia prenatalnego. – Mam nadzieję, że ten film masowo zmieni serca Polaków. Jeżeli wyraźnie się zmienią nastroje społeczne, to także rządzący politycy będą wiedzieli, że ten temat jest dla nas ważny – mówi Cezary Krysztopa, autor rysunków pro-life i szef portalu Tysol.pl .

Aborcyjny atak

Na Twitterze wywiązała się cała dyskusja. Ludzie wychodzący z kina dzielą się swoim pierwszym wrażeniem. „Właśnie obejrzałem #Nieplanowane. Ten obraz mną wstrząsnął. Kurtka, którą miałem na kolanach, została zmiażdżona przez zaciśnięte dłonie i z trudem powstrzymywałem głośne łkanie. Wszyscy na sali bardzo przeżyli ten film” – napisał Mateusz Maranowski, dziennikarz Polskiego Radia oraz telewizji wPolsce.pl .

Rzecznik prasowy Prowincji Polskiej Zgromadzenia Księży Marianów ks. Piotr Kieniewicz MIC napisał z kolei, że po projekcji widział łzy niemal we wszystkich oczach. „Nie da się tego filmu odzobaczyć, a zobaczyć trzeba koniecznie” – podkreślił zakonnik. Film zapada w duszę i tego właśnie najbardziej boją się feministki, lewica i różne środowiska proaborcyjne. Krytykują formę, ale także próbują podważać treść filmu.

Jeszcze przed premierą w dodatku do „Gazety Wyborczej” ukazała się „recenzja” napisana przez dwie feministki z Aborcyjnego Dream Teamu. Nie wiadomo, czy kobiety w ogóle widziały film „Nieplanowane”, bo wszystkie przytoczone sceny i cała argumentacja pochodzą z proaborcyjnego amerykańskiego portalu HuffPost. Tekst zamieszczony w „Wysokich Obcasach” był w zasadzie nieudolnym tłumaczeniem argumentów z USA. „Obejrzałyśmy ten film, żebyście Wy nie musiały tego robić. Nie warto, naprawdę” – napisały na końcu polskie feministki.

„Nieplanowane” to film opowiadający historię Abby Johnson – kobiety, która była szefową kliniki aborcyjnej, ale po splocie kilku wydarzeń stała się zwolenniczką obrony życia. Podobną historię ma za sobą prof. Bogdan Chazan, który jako ginekolog wykonywał aborcje, ale nawrócił się na pro-life. I właśnie dlatego został zaproszony na specjalny pokaz filmu w Łodzi. Nie spodobało się to feministkom z proaborcyjnej grupy Dziewuchy Dziewuchom, które zrobiły awanturę i doszło w kinie do agresywnej szarpaniny.

Aborcja dla 15-latek

Ataki skrajnej lewicy na film można było przewidzieć, bo dokładnie to samo działo się w USA. Najbardziej się boją, że film obejrzą młodzież i młode kobiety. Dlatego protestują, że w Polsce „Nieplanowane” można obejrzeć już od 15. roku życia. „Dochodzą do nas sygnały z całej Polski, że organizowane są grupowe wyjścia na pokaz filmu” – przestrzega jeden z lewicowych portali.

A przecież lewicowa seksedukacja zachęca 15-latków do stosunków płciowych. Te dzieci są więc za małe, by iść na poważny film, a mogą, a nawet powinny uprawiać seks? – Przypomnę, że lewicowy projekt „Ratujmy Kobiety” pozwalał 15-latkom na dokonanie aborcji bez zgody rodziców. 15-latki są wystarczająco dojrzałe, aby dokonać aborcji, ale za małe, aby obejrzeć o niej film? – podkreśla Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.

Dyskusja pojawiała się także wśród przeciwników aborcji. Na kanwie filmu Marta Brzezińska-Waleszczyk na portalu Aleteia zaatakowała polskich obrońców życia za to, że pokazują ofiary aborcji na plakatach. Rzeczywiście podobny wątek pojawia się w „Nieplanowanych”, ale ten spór między miękkim pro-life i twardym pro-life jest zupełnie jałowy i niepotrzebny. To tak, jakby ktoś w Kościele chciał wykazać wyższość modlitwy uwielbienia nad nabożeństwem Drogi Krzyżowej. Przecież od kilkunastu lat to właśnie środowiska pokazujące nagą prawdę o aborcji zbierają miliony podpisów w obronie życia, a teraz są krytykowane, często przez tych, co nic nie robią.

Oczywiście, w Polsce brakuje aktywności modlitewnego i masowego miękkiego pro-life, czyli pięknej afirmacji życia i macierzyństwa. Ale nie zmienia to faktu, że krytyka mocnego przekazu w pro-life jest podobna do krytyki filmu „Nieplanowane” przez środowiska lewicowe. W obydwu przypadkach odpowiedzią mogą być słowa Jezusa z Ewangelii według św. Jana: „Jeżeli źle powiedziałem, udowodnij, co było złego. A jeżeli dobrze, to dlaczego Mnie bijesz?” (18, 23).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wygrany mecz Polaków w Izraelu

2019-11-16 22:38

red/wolityce.pl

W przedostatnim meczu eliminacji mistrzostw Europy gr. G Polska gra w Jerozolimie z Izraelem. W związku z tym, że awans na Euro mamy zapewniony, trener Jerzy Brzęczek zdecydował się posadzić na ławce rezerwowych Kamila Grosickiego i przede wszystkim kapitana Roberta Lewandowskiego.

PZPN

Wygrywamy 2:1.

Podopieczni Jerzego Brzęczka triumfują w Jerozolimie, przez dłuższy fragment meczu Polacy bardzo dobrze się prezentowali, obniżka formy przyszła w końcowych minutach.

Reprezentacja Polski pokonała 2:1 (1:0) Izrael i zapewniła sobie zwycięstwo w grupie G eliminacji do przyszłorocznych mistrzostw Europy. Bramki dla Biało-Czerwonych strzelili Grzegorz Krychowiak i Krzysztof Piątek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem