Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Wystawa szopek

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Adam Kuźmicki

Świadectwem wiary nazwał bp Ireneusz Pękalski pasję tworzenia szopek. Łódzki bp pomocniczy otworzył wystawę szopek ludowych w holu poczty przy al. Kościuszki w Łodzi.Bp Ireneusz Pękalski podkreślał, że twórcy ludowi rzeźbiący szopki odnoszą się do wydarzeń historycznych i religijnych, a nie magicznych.

- Jako twórcy przedstawiają nam owoc swojej pracy, ale jestem także przekonany, że to jest ich świadectwo wiary, dlatego że szopka Bożonarodzeniowa ma określone religijne przesłanie. Jest ona bowiem przypomnieniem wydarzenia historycznego, nie magicznego. Wydarzenia historycznego przyjścia na świat Tego, który został nazwany w Starym Testamencie, ale objawił się także w pełni jako Emanuel, czyli inaczej "Bóg z nami" – podkreślał duchowny.

Wystawa szopek na poczcie to prezentacja ponad 30-tu rzeźb i konstrukcji twórców ludowych ze wszystkich regionów kraju i reprezentujących różnorodne style rzeźbiarskie i tradycje ludowe. Wszystkie eksponaty pochodzą z kolekcji Macieja Balceraka. - Zachwycają mnie swoim pięknem, swoim autentyzmem i tym, że artyści wyrażają przez nie swoje uczucia, emocje, swoją duchowość. Nieprzypadkowo tematy sakralne to główny obszar zainteresowań artystów ludowych. Sama szopka jest ich ulubionym, umiłowanym tematem - tak kolekcjoner sztuki ludowej uzasadniał swoja pasję.

Reklama

Twórcą jednej z prezentowanych w urzędzie pocztowym szopek jest Tadeusz Kacalak z Kutna. Poza rzeźbieniem on także zajmuje się zbieraniem sztuki ludowej. - Dzisiaj, po 50 latach, obdarowany tym talentem Bożym, mogę powiedzieć, że to nie ode mnie wyszło - kutnowski rzeźbiarz sam przyznaje, że zarówno tworzenie, jak i popularyzowanie, traktuje jako misję. - Ja to czuję, że dostałem taką misję: mam tworzyć na chwałę Pana naszego, w Którego bardzo wierzę. I mam rozszerzać piękno polskiej rzeźby ludowej - wyjaśnia.

Na poczcie przy al. Kościuszki wystawę szopek oglądać można jedynie do 22 grudnia. Na szczęście nie jest to jedyna szansa na bliski kontakt z sakralną sztuką ludową. Jak przekonywał i do czego zachęcał kolekcjoner Maciej Balcerak, każdy zainteresowany podziwianiem poszczególnych rzeźb i rozmową o twórcach ludowych może się zgłosić do jednego z nich, właśnie do Tadeusza Kacalaka. Mieszkający w Kutnie rzeźbiarz chętnie przyjmuje gości i prezentuje niezwykle bogatą kolekcję prac swoich kolegów.

2022-12-10 10:03

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Poświęcenie obrazu arcybiskupa Józefa Bilczewskiego

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

W parafii Najświętszego Zbawiciela odbyło się poświęcenie obrazu św. Arcybiskupa Józefa Bilczewskiego. Jego relikwie uroczyście zainstalował w świątyni arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski w dniu 21 października br.

CZYTAJ DALEJ

Śladami św. Jana Bosko

2023-01-30 18:47

[ TEMATY ]

św. Jan Bosko

Włodzimierz Rędzioch

W ostatni dzień stycznia przypada liturgiczne święto najbardziej znanego XIX-wiecznego „świętego społecznego” Piemontu, św. Jana Bosko. Ten włoski kapłan uważany jest za jednego z największych wychowawców młodzieży, której poświęcił całe swoje życie, a jego praca z młodymi zaczęła się w Turynie, w dzielnicy Valdocco. I to właśnie do Turynu duchowi synowie, salezjanie, zaprosili grupę dziennikarzy akredytowanych w Biurze Prasowym Watykanu na krótką pielgrzymkę śladami ks. Bosko, którą zorganizował ks. Giuseppe Costa. Na spotkanie przyjechał dziesiąty następca św. Jana Bosko, ks. Ángel Fernández Artime, obecny przełożony generalny salezjanów.

Ks. Ángel wyjaśnił na początku spotkania, że uczynił wszystko, aby zachować to wielkie dziedzictwo jakim jest Valdocco. „Tutaj wszystko zrodziło się z inicjatywy tego młodego kapłana, jakim był ks. Bosko. Chciał być przyjacielem wszystkich. A Valdocco w Turynie musi pozostać dziedzictwem historycznym i charyzmatycznym, szkołą świętości, tak jak chciał tego Ksiądz Bosko. Stąd wyszło 13 świętych” – podkreślił przełożony generalny.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa w intencji kapelana Solidarności

2023-01-31 14:29

[ TEMATY ]

katedra

Solidarność

Gorzów Wielkopolski

śp. ks. prał. Witold Andrzejewski

Kamil Lewera/Radio Plus Gorzów

Mszy św. w intencji kapłana przewodniczył ks. prał. Zbigniew Kobus.

Mszy św. w intencji kapłana przewodniczył ks. prał. Zbigniew Kobus.

30 stycznia w gorzowskiej katedrze modlono się w intencji śp. ks. prał. Witolda Andrzejewskiego. Zasłużony kapłan osiem lat temu odszedł do Domu Ojca.

Ksiądz prałat Witold Andrzejewski był kapelanem gorzowskiej Solidarności oraz lubuskiej policji. Przez wiele lat pełnił funkcję proboszcza parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wlkp.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję