Reklama

Z Watykanu

Benedykt XVI o Janie XXIII

Wielkie doświadczenie ojcostwa

Pontyfikat Jana XXIII był dla Kościoła wielkim doświadczeniem ojcostwa - powiedział Benedykt XVI do pielgrzymów z rodzinnej diecezji Angelo Roncallego. Przybyli oni do Rzymu z Bergamo z okazji 50. rocznicy wyboru Jana XXIII. 28 października wieczorem uczestniczyli w Eucharystii, którą w Bazylice św. Piotra sprawował kardynał sekretarz stanu Tarcisio Bertone. Na zakończenie liturgii do bazyliki przybył Benedykt XVI. Modlił się przed grobem bł. Jana XXIII oraz wygłosił przemówienie do pielgrzymów.
- Papież Jan uczył, że wiara w Chrystusa i przynależność do Kościoła, matki i nauczycielki, jest gwarancją owocnego świadectwa chrześcijańskiego w świecie. W ten sposób pośród ostrych konfliktów swoich czasów Papież ten był człowiekiem i pasterzem pokoju, który potrafił otworzyć na Wschodzie i na Zachodzie niespodziewane perspektywy braterstwa między chrześcijanami i dialogu ze wszystkimi - powiedział Benedykt XVI. Wspomniał też o największym osiągnięciu Angelo Roncallego, z którym utożsamiany jest zazwyczaj jego pontyfikat. - Darem naprawdę szczególnym, który został dany Kościołowi za pośrednictwem Jana XXIII - mówił - był Sobór Powszechny Watykański II, przez niego zwołany, przygotowany i rozpoczęty.

Rzym, 28-30 XI 2008

Rzymskie Spotkanie Młodych

Spotkanie młodych, aktywnych zawodowo i społecznie chrześcijan odbędzie się w dniach 28-30 listopada w Rzymie. Pomysł spotkania narodził się w Warszawie i ma upamiętnić 30. rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II oraz krzewić jego naukę o cywilizacji miłości.
Do Rzymu przyjedzie ok. 300 osób z 25 krajów Europy i świata. Wysłuchają prelekcji, wykładów, wezmą udział w warsztatach. Będzie, oczywiście, wspólna modlitwa. Organizatorzy zaprosili znanych prelegentów - ludzi mediów, kultury, nauki i gospodarki. Wykładać będą m.in.: Stanisław Grygiel, Joaquin Navarro-Valls, Bernard Margueritte, Krzysztof Zanussi. Na zakończenie Mszę św. dla uczestników odprawi kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich.
Rzymskie Spotkanie Młodych odbędzie się na Europejskim Uniwersytecie w Rzymie przy współpracy ze Zgromadzeniem Legionistów Chrystusa. Adresowane jest do osób w wieku 25-35 lat. Organizatorami są m.in. Fundacja „Świat na Tak” i Centrum Myśli Jana Pawła II. Patronat nad spotkaniem objęli m.in.: kard. Stanisław Ryłko, abp Kazimierz Nycz i Hanna Suchocka, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej.
Dodatkowe informacje i aplikacja rejestracyjna znajdują się na stronie: www.rzymskiespotkaniamlodych.pl. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 listopada.

Piotr Chmieliński

Nowy numer

„L’Osservatore Romano”

Pełna dokumentacja pielgrzymki Benedykta XVI do Francji jest najobszerniejszym działem najnowszego, podwójnego numeru (10-1½008) polskiej edycji „L’Osservatore Romano”. W artykule wstępnym redaktor naczelny codziennego wydania „L’Osservatore Romano” podsumowuje pielgrzymkę Papieża do Paryża i Lourdes, stwierdzając, iż „obecne czasy sprzyjają powrotowi do Boga, a podróż do Francji była jeszcze jedną okazją, by dać temu przekonaniu wyraz”. Zacytowane zostały także wypowiedzi Ojca Świętego z konferencji prasowej podczas podróży samolotowej do Francji. W paryskich przemówieniach Ojciec Święty mówił m.in., że „fundamentem prawdziwej kultury jest poszukiwanie Boga” i że „rozum nigdy nie wchodzi w konflikt z wiarą”. W numerze zamieszczone jest przemówienie papieskie do przedstawicieli francuskiej wspólnoty żydowskiej - najliczniejszej w Europie - w którym Benedykt XVI podkreślił więź Kościoła z judaizmem i radykalne odrzucennie antysemityzmu przez chrześcijan. Są też homilie papieskie wygłoszone w Lourdes, przemówienie do biskupów francuskich i rozważanie na zakończenie procesji eucharystycznej. W tym mieście, słynącym z cudów, mieście nadziei i nawrócenia, Ojciec Święty zachęcał, aby wszyscy ludzie traktowali ziemię jako miejsce naszego pielgrzymowania do ostatecznej ojczyzny, którą jest niebo. W dziale dokumentów papieskich można znaleźć orędzie na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy 2009 r. i przesłanie z okazji 30. rocznicy śmierci Papieża Pawła VI. Katechezy środowe z ostatnich tygodni przybliżają różne aspekty życia i misji św. Pawła Apostoła.

Reklama

(Red.)

„L’Osservatore Romano” można zamówić pod adresem: Księża Pallotyni, ul. Wilcza 8, 05-091 Ząbki k. Warszawy.

Modlitwa „Anioł Pański”

Apel o ochronę chrześcijan

Podczas modlitwy „Anioł Pański” 26 października w Watykanie Benedykt XVI wezwał wspólnotę międzynarodową oraz przywódców Indii i Iraku do ochrony życia i praw żyjących tam chrześcijan. Papież przypomniał o apelu, jaki na zakończenie Synodu Biskupów na temat Biblii wystosowali Patriarchowie Kościołów Wschodnich, w którym zwracają uwagę wspólnoty międzynarodowej na tragedię, jaka rozgrywa się w niektórych krajach Wschodu, gdzie chrześcijanie padają ofiarą nietolerancji i okrutnej przemocy, zabijani, zastraszani i zmuszani do porzucania swych domostw oraz błąkania się w poszukiwaniu schronienia. - Mam w tej chwili szczególnie na myśli Irak i Indie. Jestem pewien, że pradawne, szlachetne narody tych krajów, w ciągu wieków nacechowane szacunkiem koegzystencji, nauczyły się cenić wkład, jaki te szczupłe, lecz pracowite i ważne mniejszości chrześcijańskie wnoszą dla wzrostu wspólnej ojczyzny - powiedział Papież, zwracając uwagę, że nie żądają one przywilejów, pragną jedynie nadal żyć w swoim kraju i razem ze swymi współobywatelami, tak jak zawsze. - Władze cywilne i religijne proszę, by nie szczędziły wysiłków, ażeby szybko przywrócić praworządność i obywatelskie współistnienie, by uczciwi i lojalni obywatele wiedzieli, że mogą liczyć na stosowną ochronę ze strony instytucji państwowych. Ufam, że odpowiedzialni za życie cywilne i religijne, świadomi swej roli przywódców i punktów odniesienia dla mieszkańców, dokonają znaczących i dobitnych gestów przyjaźni i szacunku wobec mniejszości, chrześcijańskich czy innych religii oraz wezmą sobie za punkt honoru obronę ich słusznych praw - apelował Benedykt XVI.
Na zakończenie Papież poinformował, że w październiku przyszłego roku odbędzie się w Rzymie II zgromadzenie specjalne Synodu dla Afryki, a w marcu uda się do Afryki, by odwiedzić najpierw Kamerun, gdzie przekaże biskupom tego kontynentu „Instrumentum laboris” tego synodu, a następnie Angolę, z okazji 500. rocznicy ewangelizacji tego kraju.

28 VI 2008 - 29 VI 2009

Rok ze świętym Pawłem

Nie wstydź się zatem świadectwa Pana naszego ani mnie, Jego więźnia, lecz weź udział w trudach i przeciwnościach znoszonych dla Ewangelii według mocy Boga!
(2 Tm 1, 8).

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mężczyźni pielgrzymowali do Międzyrzecza. Duża fotogaleria.

2020-09-19 15:35

[ TEMATY ]

Pielgrzymka mężczyzn

Międzyrzecz

Karolina Krasowska

Wojownicy Maryi wręczyli abp Andzrejowi Dziędze różańce i wizerunki Maryi

Wojownicy Maryi wręczyli abp Andzrejowi Dziędze różańce i wizerunki Maryi

Tradycyjnie, jak co roku we wrześniu, już po raz 8. odbyła się Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza. W tym roku towarzyszyło jej hasło zaczerpnięte ze słów św. Jana Pawła II podczas jego wizyty w Gorzowie w 1997 roku.

Zobacz zdjęcia: VIII Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza

Pielgrzymka rozpoczęła się na Zamku Królewskim w Międzyrzeczu wykładem "Nowe czasy, nowe zadania" ks. prof. Pawła Bortkiewicza. Z międzyrzeckiego zamku pielgrzymi udali się do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, gdzie odbyła się uroczysta Msza św. sprawowana przez metropolitę szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgę, który wygłosił również okolicznościową homilię skierowaną do mężczyzn. Podczas liturgii panowie odnowili przyrzeczenia chrzcielne. Wydarzenie zakończył wspólny posiłek. 

CZYTAJ DALEJ

Misyjny charakter procesji

2020-09-20 21:45

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami św. Doroty i św. Stanisława. Dziękowano za ocalenie od powodzi tysiąclecia i modlono się o oddalenie pandemii.

Uroczystość rozpoczęła się w Bazylice św. Elżbiety specjalnym nabożeństwem, następnie w asyście wojskowej i policyjnej procesja przeszła do kościoła św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława. Uczestniczyło w niej kilkuset mieszkańców miasta.

Bp Andrzej Siemieniewski w homilii wyraźnie wskazał, że ta procesja i modlitwa o duchowe błogosławieństwo za Wrocław, ma także wymiar misyjny. Wyraził pragnienie, aby Wrocław, który jest niezwykłym miastem, piękniał również duchowo.

Hierarcha podkreślił, że ważniejsza jest Eucharystia i jej moc niż strach, który może pojawić się w sercu człowieka. - Tu jest Baranek Boży, który gładzi grzechy świata. My o tym wiemy, ale jest wielu, którzy nie wiedzą, albo o tym zapomnieli. Czasem lęk, obawy, albo wygodnictwo sprawiają, że ich nie pociąga liturgia. Może wydaje im się to jakimś obowiązkiem, a może popadli w koleiny prawno-dyscyplinarne, dyskutując o dyspensach. My jako świadkowie obecności Pana Jezusa mówmy raczej o Bożych obietnicach, wygłoszonych przez Chrystusa i zapisanych w Ewangelii – mówił bp Siemieniewski.

Zachęcił aby dzielić się tymi obietnicami z innymi, w swoich rodzinach i miejscach pracy. Szczególnie z tymi, którzy traktują niedzielną Eucharystię jako obowiązek. - Mówmy innym: spotkałem Pana! Tak, jak to jest zapisane na kartach Nowego Testamentu. Spotkałem Pana w Ewangelii, której słuchałem, a później wprowadziłem w życie. Kto pije Krew Pańską i spożywa Ciało Pańskie ma życie w sobie na wieki – mówił bp Siemieniewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję