Reklama

Z Watykanu

Benedykt XVI o Janie XXIII

Wielkie doświadczenie ojcostwa

Pontyfikat Jana XXIII był dla Kościoła wielkim doświadczeniem ojcostwa - powiedział Benedykt XVI do pielgrzymów z rodzinnej diecezji Angelo Roncallego. Przybyli oni do Rzymu z Bergamo z okazji 50. rocznicy wyboru Jana XXIII. 28 października wieczorem uczestniczyli w Eucharystii, którą w Bazylice św. Piotra sprawował kardynał sekretarz stanu Tarcisio Bertone. Na zakończenie liturgii do bazyliki przybył Benedykt XVI. Modlił się przed grobem bł. Jana XXIII oraz wygłosił przemówienie do pielgrzymów.
- Papież Jan uczył, że wiara w Chrystusa i przynależność do Kościoła, matki i nauczycielki, jest gwarancją owocnego świadectwa chrześcijańskiego w świecie. W ten sposób pośród ostrych konfliktów swoich czasów Papież ten był człowiekiem i pasterzem pokoju, który potrafił otworzyć na Wschodzie i na Zachodzie niespodziewane perspektywy braterstwa między chrześcijanami i dialogu ze wszystkimi - powiedział Benedykt XVI. Wspomniał też o największym osiągnięciu Angelo Roncallego, z którym utożsamiany jest zazwyczaj jego pontyfikat. - Darem naprawdę szczególnym, który został dany Kościołowi za pośrednictwem Jana XXIII - mówił - był Sobór Powszechny Watykański II, przez niego zwołany, przygotowany i rozpoczęty.

Rzym, 28-30 XI 2008

Rzymskie Spotkanie Młodych

Spotkanie młodych, aktywnych zawodowo i społecznie chrześcijan odbędzie się w dniach 28-30 listopada w Rzymie. Pomysł spotkania narodził się w Warszawie i ma upamiętnić 30. rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II oraz krzewić jego naukę o cywilizacji miłości.
Do Rzymu przyjedzie ok. 300 osób z 25 krajów Europy i świata. Wysłuchają prelekcji, wykładów, wezmą udział w warsztatach. Będzie, oczywiście, wspólna modlitwa. Organizatorzy zaprosili znanych prelegentów - ludzi mediów, kultury, nauki i gospodarki. Wykładać będą m.in.: Stanisław Grygiel, Joaquin Navarro-Valls, Bernard Margueritte, Krzysztof Zanussi. Na zakończenie Mszę św. dla uczestników odprawi kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich.
Rzymskie Spotkanie Młodych odbędzie się na Europejskim Uniwersytecie w Rzymie przy współpracy ze Zgromadzeniem Legionistów Chrystusa. Adresowane jest do osób w wieku 25-35 lat. Organizatorami są m.in. Fundacja „Świat na Tak” i Centrum Myśli Jana Pawła II. Patronat nad spotkaniem objęli m.in.: kard. Stanisław Ryłko, abp Kazimierz Nycz i Hanna Suchocka, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej.
Dodatkowe informacje i aplikacja rejestracyjna znajdują się na stronie: www.rzymskiespotkaniamlodych.pl. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 listopada.

Piotr Chmieliński

Nowy numer

„L’Osservatore Romano”

Pełna dokumentacja pielgrzymki Benedykta XVI do Francji jest najobszerniejszym działem najnowszego, podwójnego numeru (10-1½008) polskiej edycji „L’Osservatore Romano”. W artykule wstępnym redaktor naczelny codziennego wydania „L’Osservatore Romano” podsumowuje pielgrzymkę Papieża do Paryża i Lourdes, stwierdzając, iż „obecne czasy sprzyjają powrotowi do Boga, a podróż do Francji była jeszcze jedną okazją, by dać temu przekonaniu wyraz”. Zacytowane zostały także wypowiedzi Ojca Świętego z konferencji prasowej podczas podróży samolotowej do Francji. W paryskich przemówieniach Ojciec Święty mówił m.in., że „fundamentem prawdziwej kultury jest poszukiwanie Boga” i że „rozum nigdy nie wchodzi w konflikt z wiarą”. W numerze zamieszczone jest przemówienie papieskie do przedstawicieli francuskiej wspólnoty żydowskiej - najliczniejszej w Europie - w którym Benedykt XVI podkreślił więź Kościoła z judaizmem i radykalne odrzucennie antysemityzmu przez chrześcijan. Są też homilie papieskie wygłoszone w Lourdes, przemówienie do biskupów francuskich i rozważanie na zakończenie procesji eucharystycznej. W tym mieście, słynącym z cudów, mieście nadziei i nawrócenia, Ojciec Święty zachęcał, aby wszyscy ludzie traktowali ziemię jako miejsce naszego pielgrzymowania do ostatecznej ojczyzny, którą jest niebo. W dziale dokumentów papieskich można znaleźć orędzie na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy 2009 r. i przesłanie z okazji 30. rocznicy śmierci Papieża Pawła VI. Katechezy środowe z ostatnich tygodni przybliżają różne aspekty życia i misji św. Pawła Apostoła.

Reklama

(Red.)

„L’Osservatore Romano” można zamówić pod adresem: Księża Pallotyni, ul. Wilcza 8, 05-091 Ząbki k. Warszawy.

Modlitwa „Anioł Pański”

Apel o ochronę chrześcijan

Podczas modlitwy „Anioł Pański” 26 października w Watykanie Benedykt XVI wezwał wspólnotę międzynarodową oraz przywódców Indii i Iraku do ochrony życia i praw żyjących tam chrześcijan. Papież przypomniał o apelu, jaki na zakończenie Synodu Biskupów na temat Biblii wystosowali Patriarchowie Kościołów Wschodnich, w którym zwracają uwagę wspólnoty międzynarodowej na tragedię, jaka rozgrywa się w niektórych krajach Wschodu, gdzie chrześcijanie padają ofiarą nietolerancji i okrutnej przemocy, zabijani, zastraszani i zmuszani do porzucania swych domostw oraz błąkania się w poszukiwaniu schronienia. - Mam w tej chwili szczególnie na myśli Irak i Indie. Jestem pewien, że pradawne, szlachetne narody tych krajów, w ciągu wieków nacechowane szacunkiem koegzystencji, nauczyły się cenić wkład, jaki te szczupłe, lecz pracowite i ważne mniejszości chrześcijańskie wnoszą dla wzrostu wspólnej ojczyzny - powiedział Papież, zwracając uwagę, że nie żądają one przywilejów, pragną jedynie nadal żyć w swoim kraju i razem ze swymi współobywatelami, tak jak zawsze. - Władze cywilne i religijne proszę, by nie szczędziły wysiłków, ażeby szybko przywrócić praworządność i obywatelskie współistnienie, by uczciwi i lojalni obywatele wiedzieli, że mogą liczyć na stosowną ochronę ze strony instytucji państwowych. Ufam, że odpowiedzialni za życie cywilne i religijne, świadomi swej roli przywódców i punktów odniesienia dla mieszkańców, dokonają znaczących i dobitnych gestów przyjaźni i szacunku wobec mniejszości, chrześcijańskich czy innych religii oraz wezmą sobie za punkt honoru obronę ich słusznych praw - apelował Benedykt XVI.
Na zakończenie Papież poinformował, że w październiku przyszłego roku odbędzie się w Rzymie II zgromadzenie specjalne Synodu dla Afryki, a w marcu uda się do Afryki, by odwiedzić najpierw Kamerun, gdzie przekaże biskupom tego kontynentu „Instrumentum laboris” tego synodu, a następnie Angolę, z okazji 500. rocznicy ewangelizacji tego kraju.

28 VI 2008 - 29 VI 2009

Rok ze świętym Pawłem

Nie wstydź się zatem świadectwa Pana naszego ani mnie, Jego więźnia, lecz weź udział w trudach i przeciwnościach znoszonych dla Ewangelii według mocy Boga!
(2 Tm 1, 8).

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: na całym świecie będzie obchodzone wspomnienie św. Faustyny Kowalskiej

2020-05-18 12:44

[ TEMATY ]

miłosierdzie

Faustyna

św. Faustyna

s. Faustyna

youtube.com/faustyna

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała z upoważnienia Ojca Świętego dekret o wpisaniu wspomnienia dowolnego św. Faustyny Kowalskiej do Ogólnego Kalendarza Rzymskiego.

W dokumencie przypomniano drogę życiową św. Faustyny, kanonizowanej w Rzymie w roku 2000 przez św. Jana Pawła II. Podkreślono, że głoszone przez nią orędzie Bożego Miłosierdzia szybko rozpowszechniło się na całym świecie. „ Z tego powodu papież Franciszek, przyjmując petycje i prośby pasterzy, zakonnic i zakonników, a także stowarzyszeń wiernych, biorąc pod uwagę wpływ duchowości św. Faustyny w różnych częściach świata, nakazał, aby imię św. Marii Faustyny (Heleny) Kowalskiej, dziewicy, zostało wpisane do Ogólnego Kalendarza Rzymskiego, a jej wspomnienie dowolne wszyscy obchodzili 5 października. Niech to nowe wspomnienie zostanie wpisane do wszystkich Kalendarzy oraz Ksiąg Liturgicznych do odprawiania Mszy św. i Liturgii Godzin, przyjmując załączone do tego dekretu teksty liturgiczne, które mają być przetłumaczone, zatwierdzone a po zatwierdzeniu przez tę dykasterię opublikowane przez konferencje episkopatów” – czytamy w dekrecie noszącym datę 18 maja 2020 roku – setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Dokument podpisali prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kard. Robert Sarah oraz sekretarz, abp Arthur Roche.

Teksty te są już zatwierdzone i od kilku lat obowiązują w Kościele w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Mieć w sercu doskonałą Miłość

2020-05-28 21:26

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Dziesięciu neoprezbiterów, którzy 23 maja przyjęli święcenia kapłańskie z rąk abp Józefa Kupnego, odprawiło Mszę Św. prymicyjną w kaplicy Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Wrocławskiej.

Wspólnota kleryków pożegnała swoich starszych kolegów, którzy już za chwilę podejmą pracę duszpasterską w diecezji. Mszy św. przewodniczył ks. Marcin Józefczyk, który na wstępie przypomniał, że spotkanie odbywa się w czasie nowenny do Ducha Świętego, która jest głęboko wpisana w liturgię Kościoła. - Będziemy za chwilę prosić, aby On przemienił nas wewnętrznie swoimi darami i stworzył serce nowe – mówił neoprezbiter.


- Ilekroć czytam Ewangelię o powołaniu apostołów, nasuwa mi się pytanie dlaczego na tych prostych i niewykształconych ludziach Jezus zaczął budować swój Kościół? Przecież byli uczeni w piśmie, faryzeusze, kapłani starego testamentu. Bo według Ewangelii byli to ludzie zadufani w sobie, obłudni i zakłamani. Oni nie widzieli człowieka, ale tylko i wyłącznie literę prawa – mówił w homilii ks. Sylwester Łaska.

Na zakończenie Eucharystii głos zabrał ks. Kacper Radzki, rektor MWSD. - Drodzy neoprezbiterzy, cieszymy się waszą obecnością po tej stronie ołtarza i życzymy wam, abyście mieli w sercach doskonałą miłość. To spełnienie pragnień Chrystusa wyrażanych w budowaniu jedności zwłaszcza wśród tych, którzy decydują się iść Jego śladami, składając Jego ofiarę i użyczając Jemu samych siebie – życzył ks. Radzki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję