Reklama

Z Jasnej Góry

Pielgrzymka księży

Częstochowscy kapłani zawierzenia

Kapłani posługujący na terenie archidiecezji częstochowskiej odbyli w sobotę 25 października swoją doroczną pielgrzymkę na Jasną Górę. Razem z księżmi modlili się: metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak oraz biskupi pomocniczy: Antoni Długosz i Jan Wątroba. Przybyłych powitał o. Mieczysław Polak, podprzeor klasztoru. Abp Nowak, który przewodniczył Mszy św., przypomniał kapłanom, że ich wspólne spotkanie jest przede wszystkim pielgrzymką zawierzenia. - Czy trzeba całkowicie się zawierzyć, czy trzeba być aż tak pobożnym, jak to jest w Księdze, być tak religijnym, tak oddanym człowiekowi, tak nieposiadającym nic dla siebie? - pytał abp Nowak i odpowiadał: - Być kapłanem to znaczy dać siebie Jezusowi. A Jezus cały jest oddany Ojcu i cały jest oddany ludowi. I dlatego że jesteśmy Jezusowi, dlatego że oddaliśmy się Mu w chwili święceń kapłańskich - powinniśmy dawać wszystko, czyli być ludźmi zawierzenia.
Kapłani zgromadzili się wcześniej w archikatedrze częstochowskiej, skąd przeszli w procesji na Jasną Górę. Uczestniczyli w nabożeństwie Drogi Krzyżowej na wałach. Pielgrzymowanie zakończył Akt Zawierzenia w Kaplicy Matki Bożej. Oprawę muzyczną Mszy św. przygotowali klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej, obecny był ks. Andrzej Przybylski, rektor Seminarium. Za organizację odpowiadał ks. Grzegorz Ślęzak, wikariusz biskupi ds. instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego. W archidiecezji częstochowskiej posługuje ponad 700 kapłanów.

Spotkanie Władz Zgromadzenia

Powołanie Zmartwychwstanek

Ponad 30 sióstr zmartwychwstanek, przebywających w Częstochowie na spotkaniu poszerzonej Rady Generalnej Zgromadzenia, przybyło 22 października na Jasną Górę. - Co roku mamy takie spotkanie w różnych częściach świata. W tym roku zdecydowałyśmy, że spotkamy się u stóp Matki Bożej Jasnogórskiej. Nasze Zgromadzenie ma wielkie nabożeństwo do Matki Najświętszej - powiedziała m. Dolores Stępień, przełożona generalna Sióstr Zmartwychwstanek. - Powierzamy Matce Bożej sprawy Zgromadzenia, sprawy prowincji i prosimy o nowe powołania, o gorliwość dla wszystkich członkiń naszego Zgromadzenia - dodała przełożona prowincji poznańskiej s. Elżbieta Pionk. - Podczas spotkania zastanawiamy się nad stanem naszego Zgromadzenia, przygotowujemy się do Kapituły Generalnej, mówimy o potrzebach sióstr, o tym, jak możemy sobie pomagać. Niestety, problemem jest brak powołań, bo cały świat staje się coraz bardziej „świecki” i ważne, żeby siostry, które są, były wierne, oddane Kościołowi i naszej pracy - podkreśliła m. Dolores Stępień.
Mszę św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej odprawił dla sióstr o. Szymon Stefanowicz. - Każdy ma swoje powołanie - zauważył w homilii. - Wy macie szczególne powołanie - do życia zakonnego w dobrym Zgromadzeniu Zmartwychwstanek, bo wy jesteście „specjalistki” od Zmartwychwstania Chrystusa Pana przez przykład, przez nauczanie, przez pracę tu i za granicą.

O. Stanisław Tomoń OSPPE - Rzecznik Prasowy Jasnej Góry

Wyróżnienie dla paulina

Paulin o. Jan Zinówko 14 października otrzymał dyplom od Śląskiego Kuratora Oświaty za szczególne osiągnięcia na rzecz rozwoju systemu edukacji w województwie śląskim. Wcześniej, 29 maja br., został odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. O. Jan Zinówko jest wieloletnim katechetą. Ten były górnik pracę katechetyczną w oświacie rozpoczął zaraz po święceniach kapłańskich. Najpierw nauczał na terenie diecezji opolskiej, potem w diecezji siedleckiej. Po przeniesieniu do Częstochowy został katechetą w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych, a następnie w Zespole Szkół Samochodowo-Budowlanych, gdzie pracuje obecnie. - Jestem bardzo usatysfakcjonowany tymi wyróżnieniami. Bardzo to przeżywam. Medal Komisji Edukacji Narodowej jest w resorcie oświaty najwyższym odznaczeniem. Jestem wdzięczny obu dyrekcjom szkół, profesorom, gronu pedagogicznemu, że dostrzegli mnie i wysunęli moją kandydaturę. Na pewno jest to duże wyróżnienie i cenię je sobie bardzo - powiedział o. Jan Zinówko.

Krótko

24 października przybyli na Jasną Górę maturzyści diecezji łomżyńskiej. Pielgrzymka liczyła ponad 3 tys. osób. Młodzieży towarzyszył biskup pomocniczy Tadeusz Bronakowski.

25 października w sanktuarium modliło się ok. 5 tys. maturzystów diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Mszy św. przewodniczył bp Wacław Depo.

25 października jubileusz 50-lecia istnienia VII Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Częstochowie świętowali profesorowie wraz z dyrekcją liceum, uczniowie i absolwenci szkoły. Mszy św. przewodniczył ks. Zbigniew Rembisz, pallotyn, absolwent szkoły.

Zapowiedzi

14/15 listopada - Jasnogórska Noc Czuwania w intencji polskich emigrantów i ich duszpasterzy - księża chrystusowcy

14-16 listopada - Europejska Pielgrzymka Rycerzy Jasnogórskiej Bogurodzicy

15/16 listopada - Czuwanie Współpracowników Apostolskich Sióstr Pallotynek

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

www.jasnagora.com

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zabobony - grzech czy głupota?

Wydawać by się mogło, że z codziennego języka znika słowo „zabobony”. Nie jest ono w powszechnym użyciu, a młodsze pokolenie być może nawet nie wie, co w ogóle oznacza. A może marginalizowanie nazwy, kiedyś powszechnej, tym bardziej wskazuje na zagrożenia kryjące się za tym, co ona za sobą niesie? Czym zatem są zabobony?

Wielu katolików, chociaż nie tylko, wciąż porusza się między zabobonem a wiarą czy też między wiarą a zabobonem. Zabobon w ciągu dziejów zawsze „krążył” gdzieś w pobliżu wiary. Wiara rozumna, nieustannie „szukająca zrozumienia”, wręcz żyjąca w symbiozie z rozumnością, nie dopuszcza wszakże do siebie zabobonów.

CZYTAJ DALEJ

Abp Adrian Galbas: Co zrobić, żeby życie było festiwalem?

2022-07-06 10:04

[ TEMATY ]

Festiwal Życia

Mat.prasowy Festiwal Życia

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas

Drugi dzień Festiwalu Życia w Kokotku przyciągnął tłumy również za sprawą wieczornego koncertu Roksany Węgiel. Wcześniej młodzi modlili się nad wodami Posmyku i wzięli udział w pierwszych warsztatach.

Jaki wybór podjąłem ostatnio z Bogiem? Jakie towarzyszyły temu znaki? I po czym rozpoznaję, że moje decyzje są słuszne? Nad tym zastanawiali się uczestnicy Festiwalu Życia drugiego dnia wydarzenia, śledząc drogę Maryi do Elżbiety. Wtorek przebiegał pod hasłem: Sprawdzam.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Szczerba o bp. Golińskim: czynił wszystko, żeby zbawiać ludzi

2022-07-06 20:30

[ TEMATY ]

Częstochowa

rocznica śmierci

bp Zdzisław Goliński

bazylika archikatedralna Świętej Rodziny

ks. Marian Szczerba

Maciej Orman/Niedziela

Modlitwa za bp. Zdzisława Golińskiego w krypcie biskupów częstochowskich

Modlitwa za bp. Zdzisława Golińskiego w krypcie biskupów częstochowskich

– Biskup Goliński gorliwie pracował jako duszpasterz i biskup w trudnych czasach komunistycznych – powiedział ks. prał. Marian Szczerba. Kanclerz Kurii Metropolitalnej w Częstochowie i wikariusz generalny archidiecezji częstochowskiej 6 lipca przewodniczył Mszy św. w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie w 59. rocznicę śmierci drugiego biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego.

W homilii ks. Szczerba przywołał słowa świadectwa jednego z najbliższych współpracowników biskupa: „Włączał się w każdą dziedzinę życia diecezjalnego, gdzie potrzebna była ingerencja czy natchnienie. Gdy mu zwracano uwagę, że przy takim trybie życia spali się bardzo szybko, bo musi się spalić, odpowiadał niezmiennie, iż woli być świecą spalającą się szybko przy pełnym płomieniu, użytecznym płomieniu, niż świecą tlącą się długo, ale bezużytecznie. Ta jego praca miała w sobie coś takiego, co mobilizowało do wysiłku i poświęcenia. Takim człowiekiem dobrym, humanistą w pełnym znaczeniu, człowiekiem pomagającym innym, był bp Zdzisław Goliński. Wydawało mi się zawsze, że gdy komuś okaże serce, poda rękę, to człowiek ten musi się poprawić, musi się zmienić”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję