Reklama

Z Jasnej Góry

Pielgrzymka księży

Częstochowscy kapłani zawierzenia

Kapłani posługujący na terenie archidiecezji częstochowskiej odbyli w sobotę 25 października swoją doroczną pielgrzymkę na Jasną Górę. Razem z księżmi modlili się: metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak oraz biskupi pomocniczy: Antoni Długosz i Jan Wątroba. Przybyłych powitał o. Mieczysław Polak, podprzeor klasztoru. Abp Nowak, który przewodniczył Mszy św., przypomniał kapłanom, że ich wspólne spotkanie jest przede wszystkim pielgrzymką zawierzenia. - Czy trzeba całkowicie się zawierzyć, czy trzeba być aż tak pobożnym, jak to jest w Księdze, być tak religijnym, tak oddanym człowiekowi, tak nieposiadającym nic dla siebie? - pytał abp Nowak i odpowiadał: - Być kapłanem to znaczy dać siebie Jezusowi. A Jezus cały jest oddany Ojcu i cały jest oddany ludowi. I dlatego że jesteśmy Jezusowi, dlatego że oddaliśmy się Mu w chwili święceń kapłańskich - powinniśmy dawać wszystko, czyli być ludźmi zawierzenia.
Kapłani zgromadzili się wcześniej w archikatedrze częstochowskiej, skąd przeszli w procesji na Jasną Górę. Uczestniczyli w nabożeństwie Drogi Krzyżowej na wałach. Pielgrzymowanie zakończył Akt Zawierzenia w Kaplicy Matki Bożej. Oprawę muzyczną Mszy św. przygotowali klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej, obecny był ks. Andrzej Przybylski, rektor Seminarium. Za organizację odpowiadał ks. Grzegorz Ślęzak, wikariusz biskupi ds. instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego. W archidiecezji częstochowskiej posługuje ponad 700 kapłanów.

Spotkanie Władz Zgromadzenia

Powołanie Zmartwychwstanek

Reklama

Ponad 30 sióstr zmartwychwstanek, przebywających w Częstochowie na spotkaniu poszerzonej Rady Generalnej Zgromadzenia, przybyło 22 października na Jasną Górę. - Co roku mamy takie spotkanie w różnych częściach świata. W tym roku zdecydowałyśmy, że spotkamy się u stóp Matki Bożej Jasnogórskiej. Nasze Zgromadzenie ma wielkie nabożeństwo do Matki Najświętszej - powiedziała m. Dolores Stępień, przełożona generalna Sióstr Zmartwychwstanek. - Powierzamy Matce Bożej sprawy Zgromadzenia, sprawy prowincji i prosimy o nowe powołania, o gorliwość dla wszystkich członkiń naszego Zgromadzenia - dodała przełożona prowincji poznańskiej s. Elżbieta Pionk. - Podczas spotkania zastanawiamy się nad stanem naszego Zgromadzenia, przygotowujemy się do Kapituły Generalnej, mówimy o potrzebach sióstr, o tym, jak możemy sobie pomagać. Niestety, problemem jest brak powołań, bo cały świat staje się coraz bardziej „świecki” i ważne, żeby siostry, które są, były wierne, oddane Kościołowi i naszej pracy - podkreśliła m. Dolores Stępień.
Mszę św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej odprawił dla sióstr o. Szymon Stefanowicz. - Każdy ma swoje powołanie - zauważył w homilii. - Wy macie szczególne powołanie - do życia zakonnego w dobrym Zgromadzeniu Zmartwychwstanek, bo wy jesteście „specjalistki” od Zmartwychwstania Chrystusa Pana przez przykład, przez nauczanie, przez pracę tu i za granicą.

O. Stanisław Tomoń OSPPE - Rzecznik Prasowy Jasnej Góry

Wyróżnienie dla paulina

Paulin o. Jan Zinówko 14 października otrzymał dyplom od Śląskiego Kuratora Oświaty za szczególne osiągnięcia na rzecz rozwoju systemu edukacji w województwie śląskim. Wcześniej, 29 maja br., został odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. O. Jan Zinówko jest wieloletnim katechetą. Ten były górnik pracę katechetyczną w oświacie rozpoczął zaraz po święceniach kapłańskich. Najpierw nauczał na terenie diecezji opolskiej, potem w diecezji siedleckiej. Po przeniesieniu do Częstochowy został katechetą w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych, a następnie w Zespole Szkół Samochodowo-Budowlanych, gdzie pracuje obecnie. - Jestem bardzo usatysfakcjonowany tymi wyróżnieniami. Bardzo to przeżywam. Medal Komisji Edukacji Narodowej jest w resorcie oświaty najwyższym odznaczeniem. Jestem wdzięczny obu dyrekcjom szkół, profesorom, gronu pedagogicznemu, że dostrzegli mnie i wysunęli moją kandydaturę. Na pewno jest to duże wyróżnienie i cenię je sobie bardzo - powiedział o. Jan Zinówko.

Krótko

24 października przybyli na Jasną Górę maturzyści diecezji łomżyńskiej. Pielgrzymka liczyła ponad 3 tys. osób. Młodzieży towarzyszył biskup pomocniczy Tadeusz Bronakowski.

25 października w sanktuarium modliło się ok. 5 tys. maturzystów diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Mszy św. przewodniczył bp Wacław Depo.

25 października jubileusz 50-lecia istnienia VII Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Częstochowie świętowali profesorowie wraz z dyrekcją liceum, uczniowie i absolwenci szkoły. Mszy św. przewodniczył ks. Zbigniew Rembisz, pallotyn, absolwent szkoły.

Zapowiedzi

14/15 listopada - Jasnogórska Noc Czuwania w intencji polskich emigrantów i ich duszpasterzy - księża chrystusowcy

14-16 listopada - Europejska Pielgrzymka Rycerzy Jasnogórskiej Bogurodzicy

15/16 listopada - Czuwanie Współpracowników Apostolskich Sióstr Pallotynek

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

www.jasnagora.com

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Różaniec do Granic Nieba: powszechna mobilizacja modlitewna

2020-10-30 14:12

[ TEMATY ]

różaniec

Karol Porwich

- Bardzo prosimy wszystkich naszych rodaków o rozpoznanie tego momentu w historii naszej Ojczyzny i udział w powszechnej mobilizacji modlitewnej - do udziału w Różańcu Do Granic Nieba zaprasza Maciej Bodasiński. Wielka modlitwa Polaków zaczyna się już niedługo, w Uroczystość Wszystkich Świętych.

Różaniec Do Granic Nieba zaczyna się 1 listopada 2020 r. w Uroczystość Wszystkich Świętych, a kończy po oktawie 8 listopada.

- Modlimy się codziennie modlitwami, które można znaleźć na stronie www.rozaniecdogranic.pl. Ale oczywiście, jeśli ktoś odmówi modlitwy tylko raz, też wspaniale! Zależy nam jednak na pokutnym charakterze tego wydarzenia, dlatego zachęcamy, by trwać na modlitwie przez osiem dni - mówi Agnieszka Kminikowska, rzecznik prasowy wydarzenia.

Modlitwa proponowana w ramach wydarzenia Różaniec Do Granic Nieba składa się z 4 części:

1. do Boga Ojca - przepraszamy za wszystkie grzechy przeciwko dzieciom nienarodzonym,

2. kierujemy modlitwę do dzieci - przepraszamy, przyjmujemy je do naszych serc i do naszych rodzin, prosimy o modlitwę,

3. odmawiamy psalm 51 (psalm pokutny)

4. odmawiamy co najmniej jedną część różańca, najlepiej tajemnice bolesne.

Modlitwy można znaleźć pod tym linkiem:

Różaniec do granic

CZYTAJ DALEJ

Krajowy duszpasterz służby zdrowia: modlimy się i wspieramy chorych i lekarzy

2020-10-30 20:31

[ TEMATY ]

duszpasterz

służba zdrowia

chorzy

lekarze

PAP

Modlitwa oraz towarzyszenie cierpiącym ludziom i lekarzom to dziś szczególnie ważna misja kapelanów w szpitalach – powiedział KAI ks. Arkadiusz Zawistowski. Krajowy duszpasterz służby zdrowia zwraca uwagę, że także kapelani zarażają się koronawirusem, ale pomagają im księża-wolontariusze.

„Pracujemy jak pracowaliśmy, służymy jak służyliśmy dotychczas” – mówi duchowny dodając, że kapelani pełniący posługę w szpitalach zawsze są gotowi do pracy. Przyznaje, że obecna sytuacja związana rozprzestrzenianiem się koronawirusa jest wielkim wyzwaniem. „Patrzymy z nadzieją, wierzymy, że Bóg nam pomoże w tym wszystkim. To jest próba, ale wierzę, że sobie poradzimy” – powiedział ks. Zawistowski.

„Myślę, że w tej sytuacji najważniejsze jest modlitwa, wytrwała, tak jak modlił się Mojżesz wznosząc ramiona do nieba” – zaznaczył krajowy duszpasterz służby zdrowia dodając, że o znaczeniu posługi modlitwy szczególnie często mówią mu dziś szpitalni kapelani. Drugim istotnym zadaniem jest wspieranie, towarzyszenie i gotowość niesienia pomocy cierpiącemu człowiekowi. „Czasami wystarczy nawet jedno słowo czy krótkie zdanie” – zaznacza duchowny.

Kapelani szpitalni starają się wpierać także personel medyczny. „Jeśli ich zabraknie na tym polu walki, to któż nam pomoże?” – pyta duchowny zauważając, że część medyków już uległa zakażeniu koronawirusem, stąd coraz głośniej zachęca się do pomocy wolontariuszy.

Jako wolontariusze zgłaszają się także księża, chcący służyć jako szpitalni kapelani. „Są oni naprawdę bardzo potrzebni, ponieważ duszpasterze szpitalni także się zakażają i ‘wypadają’ z codziennej służby, więc ktoś musi ich zastąpić” – podkreśla krajowy duszpasterz służby zdrowia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję