Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Jezus powołał księży, bo sam tego bardzo pragnął

Rozważania do Ewangelii Mk 3, 13-19.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Piątek, 20 stycznia 2023. Św. Sebastiana, męczennika; św. Fabiana, papieża i męczennika, wsp. dow.

• Hbr 8, 6-13 • Ps 85, 8 i 10.11-12.13-14 • Mk 3, 13-19

Jezus wyszedł na górę i przywołał do siebie tych, których sam chciał, a oni przyszli do Niego. I ustanowił Dwunastu, aby Mu towarzyszyli, by mógł wysyłać ich na głoszenie nauki, i by mieli władzę wypędzać złe duchy. Ustanowił więc Dwunastu: Szymona, któremu nadał imię Piotr; dalej Jakuba, syna Zebedeusza, i Jana, brata Jakuba, którym nadał przydomek Boanerges, to znaczy synowie gromu; dalej Andrzeja, Filipa, Bartłomieja, Mateusza, Tomasza, Jakuba, syna Alfeusza, Tadeusza, Szymona Gorliwego i Judasza Iskariotę, który właśnie Go wydał.

Księża często spotykają się z pytaniami o powołanie. Jaka była twoja reakcja? Albo skąd wiedziałeś, że Bóg wzywa cię do właśnie tego zakonu? Jak zareagowało otoczenie, twoja rodzina i przyjaciele? Zawsze ciekawie jest posłuchać kapłanów, mówiących o doświadczeniach związanych z powołaniem, bo ludzi ciekawi jak to było możliwe, że ktoś w danym momencie decyduje się zostawić dotychczasowe życie i je zmienić, czasem nawet w totalnie inną stronę. W dzisiejszej Ewangelii słyszymy o wyborze apostołów, dwunastu najbliższych współpracowników Jezusa. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów dzisiejszego fragmentu. Jednym z nich jest to, że Jezus wybrał tych, których sam chciał, a nie tych, którzy na to zasłużyli, nie jakichś najlepszych ani tych już jakoś wcześniej przeszkolonych. Wybrał tych, których rzeczywiście chciał. Później widzimy, że zaprosił ich do siebie. Nie wybrał i nie zostawił ani nie pozostawił samych sobie. Wybrał ich do bycia z Nim, a także dał im władzę i posłał. W kontekście tych myśli ważne jest obserwowanie kapłanów, których znamy, mamy dookoła siebie – naszego proboszcza, kapelana, przyjaciela, członka rodziny... Jezus ich też nie wezwał ze względu na zasługi czy bycie lepszym od innych świeckich. Powołał ich, bo sam tego bardzo pragnął. Powołał także Judasza Iskariotę, który Go później zdradził. Widzimy tu, że nikt nie jest chroniony przed odejściem od Jezusa. Jeśli jeden z apostołów się zagubił i odszedł od Jezusa, to wiele może się zdarzyć, nie tylko księżom, ale i każdemu z nas.

Reklama

S.H.

WSZYSTKIE ROZWAŻANIA DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "Żyć Ewangelią" DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-01-02 13:49

Ocena: +19 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Różnica między ludzkim a Bożym przebaczeniem

2023-06-09 07:25

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Historia siostry zakonnej, która przeżyła Powstanie Warszawskie i odnalazła swoje powołanie w Kanadzie. Jej fascynująca podróż prowadzi przez tajemnice skrywanej nienawiści i przebaczenia. Doświadczyła Bożego Miłosierdzia i głębokiej refleksji nad sensem także swojego życia.

Popatrzmy dziś na Jezusa, który spotyka się z celnikiem Mateuszem i przebacza mu. Faryzeusze mają za złe Jezusowi to, że przebywa z celnikami i grzesznikami. Ale to doświadczenie przebaczenia jest kluczem do Bożego miłosierdzia, które nie tylko wybacza, ale także potrafi zgładzić grzech. Człowiek sam nie jest w stanie takiego przebaczenia dokonać. Również my możemy skorzystać z Bożego przebaczenia i tez okazać przebaczenie bliźnim, a to jest kluczem do życia wiarą i radością. Jeśli jesteś zainteresowany historiami inspirującymi i głębszymi przemyśleniami dotyczącymi wiary, przebaczenia i Bożego Miłosierdzia, koniecznie sięgnij po ten odcinek. Zachwycisz się fascynującym życiorysem siostry zakonnej oraz odkryjesz, jak przebaczenie może przynieść nam prawdziwą wolność i radość. Zapraszam na rozważanie na rozważanie na 10. niedzielę zwykłą.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia ma we mnie wzbudzić wiarę

2023-05-10 10:53

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 12, 35-37.

Piątek, 9 czerwca. Św. Efrema, diakona i doktora Kościoła, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: papież powrócił do pracy

2023-06-09 13:15

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

„Papież Franciszek odpoczywał w nocy” - poinformował dziennikarzy dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni, w odniesieniu do trzeciego dnia pobytu Ojca Świętego w klinice Gemelli w związku z operacją jamy brzusznej, którą przeszedł w środę po południu.

„Zespół medyczny informuje nas, że obraz kliniczny stopniowo się poprawia, a przebieg pooperacyjny jest regularny” - podkreślił rzecznik Watykanu, informując również, że po zjedzeniu śniadania papież „zaczął się mobilizować, spędzając większość poranka w fotelu. To pozwoliło mu na przeczytanie gazet i wstępne wznowienie pracy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję