Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Duch Święty chce dodać odwagi Twojemu zlęknionemu sercu

Rozważania do Ewangelii Mk 7, 24-30.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czwartek, 9 lutego 2023

• Rdz 2, 18-25 • Ps 128(127), 1-2.3.4-5 • Mk 7, 24-30

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jezus udał się w okolice Tyru i Sydonu. Wstąpił do pewnego domu i chciał, żeby nikt o tym nie wiedział, lecz nie mógł pozostać w ukryciu. Wnet bowiem usłyszała o Nim kobieta, której córeczka była opętana przez ducha nieczystego. Przyszła, upadła Mu do nóg, a była to poganka, Syrofenicjanka rodem, i prosiła Go, żeby złego ducha wyrzucił z jej córki. Odrzekł jej: «Pozwól wpierw nasycić się dzieciom; bo niedobrze jest wziąć chleb dzieciom i rzucić psom». Ona Mu odparła: «Tak, Panie, lecz i szczenięta pod stołem jadają z okruszyn dzieci». On jej rzekł: «Przez wzgląd na te słowa idź, zły duch opuścił twoją córkę». Gdy wróciła do domu, zastała dziecko leżące na łóżku, a zły duch wyszedł.

Dzisiejszy fragment Ewangelii burzy wszystkie błędne przypuszczenia i obrazy Boga kochającego tylko wybranych. Żydzi wierzyli, że ma przyjść ich własny zbawiciel, który uwolni i wybawi tylko ich. Jezus, w spotkaniu z Syrofenicjanką, która była czystą poganką, pokazuje obraz Boga przychodzącego do każdego człowieka, niezależnie od ludu, do którego przynależy. Kiedy rozważamy ten tekst, początkowo może nam się wydawać, że Jezus jest chłodny, niemiły i wyjątkowo bezduszny. Podchodzi do Niego kobieta, której dziecko niesamowicie cierpi, i prosi o pomoc. Jezus reaguje bardzo dziwnie. Rzecz w tym, że nigdzie do tej pory w Ewangeliach nie mogliśmy zauważyć, żeby Jezus tak „niegrzecznie” odnosił się do tych, którzy przychodzą do Niego w pokorze z prośbą o pomoc. Nie możemy zapominać, że Jezus widzi o wiele głębiej niż Ty i ja. W kwestii wiary Jezus widzi wielki potencjał w tej kobiecie. Ulitował się nad nią, zanim jeszcze do niego podeszła, ale chce, aby Jego uczniowie zobaczyli, jak wygląda serce, które wierzy do samego końca i jest pełne zaufania. Jezus jest wobec niej niezwykle łagodny i rozumie jej ból, ale swoim nastawieniem zachęca ją do publicznego pokazania tej żywej pewności siebie, aby jej przykład pomógł i Tobie i mnie, którzy rozważamy dzisiaj ten tekst. Drogi bracie i droga siostro, spójrz w duchu na tę kobietę i moc jej wiary, bo Duch Święty właśnie przez jej przykład chce dodać odwagi Twojemu zlęknionemu sercu, rozpalić je żywą wiarą i głębokim zaufaniem Jezusowi.

Reklama

I.R.

WSZYSTKIE ROZWAŻANIA DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "Żyć Ewangelią" DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-01-07 15:46

Ocena: +30 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miłość - ona nadaje sens i smak życiu

2024-02-16 22:25

[ TEMATY ]

Wielki Post

rozważania

Adobe Stock

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia.

Święty Paweł w Liście do Koryntian (1 Kor 13) opisuje prawdziwą miłość, po kolei odsłaniając różne jej aspekty. To ona nadaje sens i smak życiu, to ona sprawia, że czujemy się szczęśliwi i spełnieni, że pozostawiamy po sobie dobry ślad w ludzkich sercach.

CZYTAJ DALEJ

Płock: Odsłonięto tablicę „Serce dla Inki”, upamiętniającą Danutę Siedzikównę

2024-02-25 21:00

[ TEMATY ]

Inka

wikipedia.org

Danuta Siedzikówna „Inka”

Danuta Siedzikówna „Inka”

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w kościele św. Stanisława Kostki w Płocku (Mazowieckie) odsłonięto w niedzielę tablicę „Serce dla Inki”, upamiętniającą Danutę Siedzikównę ps. „Inka”, sanitariuszkę 5. Brygady Wileńskiej AK, rozstrzelaną w Gdańsku w sierpniu 1946 r.

Podczas uroczystości zastępca dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie Jacek Pawłowicz podkreślił, że Danuta Siedzikówna, która zginęła, mając niespełna 18 lat, to „ikona podziemia niepodległościowego w Polsce, ikona Żołnierzy Wyklętych, Żołnierzy Niezłomnych, ikona antykomunistycznego powstania”.

CZYTAJ DALEJ

UE/ Rolnicy podpalili opony w pobliżu siedziby Komisji Europejskiej; policja użyła armatek wodnych

2024-02-26 11:44

[ TEMATY ]

Unia Europejska

PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS

Rolnicy protestujący w poniedziałek w Brukseli podpalili opony w pobliżu siedziby Komisji Europejskiej. Część blokad policyjnych w dzielnicy europejskiej została przerwana przez ciągniki rolnicze. Policja użyła armatek wodnych.

W poniedziałek do dzielnicy europejskiej Brukseli wjechało kilkaset traktorów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję