Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Duch Święty chce dodać odwagi Twojemu zlęknionemu sercu

Rozważania do Ewangelii Mk 7, 24-30.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Czwartek, 9 lutego 2023

• Rdz 2, 18-25 • Ps 128(127), 1-2.3.4-5 • Mk 7, 24-30

Jezus udał się w okolice Tyru i Sydonu. Wstąpił do pewnego domu i chciał, żeby nikt o tym nie wiedział, lecz nie mógł pozostać w ukryciu. Wnet bowiem usłyszała o Nim kobieta, której córeczka była opętana przez ducha nieczystego. Przyszła, upadła Mu do nóg, a była to poganka, Syrofenicjanka rodem, i prosiła Go, żeby złego ducha wyrzucił z jej córki. Odrzekł jej: «Pozwól wpierw nasycić się dzieciom; bo niedobrze jest wziąć chleb dzieciom i rzucić psom». Ona Mu odparła: «Tak, Panie, lecz i szczenięta pod stołem jadają z okruszyn dzieci». On jej rzekł: «Przez wzgląd na te słowa idź, zły duch opuścił twoją córkę». Gdy wróciła do domu, zastała dziecko leżące na łóżku, a zły duch wyszedł.

Dzisiejszy fragment Ewangelii burzy wszystkie błędne przypuszczenia i obrazy Boga kochającego tylko wybranych. Żydzi wierzyli, że ma przyjść ich własny zbawiciel, który uwolni i wybawi tylko ich. Jezus, w spotkaniu z Syrofenicjanką, która była czystą poganką, pokazuje obraz Boga przychodzącego do każdego człowieka, niezależnie od ludu, do którego przynależy. Kiedy rozważamy ten tekst, początkowo może nam się wydawać, że Jezus jest chłodny, niemiły i wyjątkowo bezduszny. Podchodzi do Niego kobieta, której dziecko niesamowicie cierpi, i prosi o pomoc. Jezus reaguje bardzo dziwnie. Rzecz w tym, że nigdzie do tej pory w Ewangeliach nie mogliśmy zauważyć, żeby Jezus tak „niegrzecznie” odnosił się do tych, którzy przychodzą do Niego w pokorze z prośbą o pomoc. Nie możemy zapominać, że Jezus widzi o wiele głębiej niż Ty i ja. W kwestii wiary Jezus widzi wielki potencjał w tej kobiecie. Ulitował się nad nią, zanim jeszcze do niego podeszła, ale chce, aby Jego uczniowie zobaczyli, jak wygląda serce, które wierzy do samego końca i jest pełne zaufania. Jezus jest wobec niej niezwykle łagodny i rozumie jej ból, ale swoim nastawieniem zachęca ją do publicznego pokazania tej żywej pewności siebie, aby jej przykład pomógł i Tobie i mnie, którzy rozważamy dzisiaj ten tekst. Drogi bracie i droga siostro, spójrz w duchu na tę kobietę i moc jej wiary, bo Duch Święty właśnie przez jej przykład chce dodać odwagi Twojemu zlęknionemu sercu, rozpalić je żywą wiarą i głębokim zaufaniem Jezusowi.

Reklama

I.R.

WSZYSTKIE ROZWAŻANIA DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "Żyć Ewangelią" DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-01-07 15:46

Ocena: +28 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Doświadczyć miłosierdzia

Druga niedziela wielkanocna obchodzona jest w Kościele jako Święto Miłosierdzia Bożego. Już od dawna jednak w liturgii tego dnia można było dostrzec, jaki skutek rodzi w naszym życiu dostąpienie miłosierdzia. Jest nim nowe życie powstające z tajemnicy zbawienia. Ono całkowicie przemienia całe nasze dotychczasowe życie. Zbawienie jest wielkim darem, które uzdalnia nas do życia według planu Bożego. Szczególnie widać to w kolekcie mszalnej, w której jesteśmy zaproszeni, „abyśmy pojęli, jak wielki jest chrzest, przez który zostaliśmy oczyszczeni, jak potężny jest Duch, przez którego zostaliśmy odrodzeni, i jak cenna jest Krew, przez którą zostaliśmy odkupieni”.

CZYTAJ DALEJ

El. ME 2024 - Czechy - Polska 3:1

2023-03-24 22:17

[ TEMATY ]

sport

PAP/Leszek Szymański

Polska przegrywa z Czechami 0:3 w 64. minucie meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy, który odbywa się w Pradze. Prowadzenie gospodarzy podwyższył Jan Kuchta, a już na początku spotkania bramki zdobyli Ladislav Krejci II i Tomas Cvancara.

CZYTAJ DALEJ

Kraśnik. W parafii św. Józefa

2023-03-25 18:04

Agnieszka Marek

Parafia św. Józefa Robotnika w Kraśniku dwa razy do roku obchodzi odpust ku czci swojego patrona. Główna uroczystość odbywa się 1 maja, ale parafianie świętują także 19 marca. W tym roku marcowy odpust przypadł w trzeci dzień rekolekcji wielkopostnych prowadzonych przez ks. Bartosza Mrozka SCJ, który celebrował Sumę odpustową. W homilii przedstawił św. Józefa jako „człowieka słowa”, czyli takiego, który żył Słowem Bożym i wypełniał zadania, jakie Bóg przed nim postawił. Rekolekcjonista, powołując się na nauczanie św. Jana Pawła II, stwierdził, że milczenie Józefa było wyrazem wewnętrznej kontemplacji Słowa Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję